mlubinski - portfel mix :)

O rzeczach, które z inwestowaniem związane są w bardzo luźny sposób lub niezwiązane z nim w ogóle. Raczej na luzie i off-topic.
mlubinski
Forumowy wyga
Posty: 712
Rejestracja: 07 cze 2018, 21:26

mlubinski - portfel mix :)

Post autor: mlubinski » 01 maja 2020, 11:09

Chciałem podzielić się z Wami moimi portfelami, które prowadzę u trzech brokerów (Polska = mbank, bossa; globalny = IB)

trzymam raczej długoterminowo (tylko niektóre pozycje są spekulacyjne), dokonuję niewielu operacji (raczej tylko dokupowanie). najlepszy wynik mam co ciekawe w portfelu polskim, gdzie zysk od zeszłego roku wynosi 69% :D

Ogólnie portfel polski prowadzę od 2010r (z sukcesami raczej z racji zapłaconych podatków :D), a globalny od roku 2018 po szkoleniu u Tomka (dzięki temu zyskałem perspektywę rynku globalnego oraz praw nim rządzących, ale także potrafię zabezpieczyć pozycje opcjami, czy wykonać jakieś strategie opcyjne (aczkolwiek nie robię tego z racji ograniczeń wynikających z mojej pracy).

jest kilka pozycji, z których nie jestem dumny, jak NKL, HCR i SLCA, aczkolwiek kiszę z nimi (i uśredniałem ostro w dół na mega spadkach), i po cichu liczę na przeczekanie sytuacji zgodnie z doktryną Tomka ("jak już jesteś w sytuacji, gdzie tornado szaleje dookoła, to po prostu siedzisz w kasku na dupie i czekasz aż się skończy"). Portfel miał obsunięcie w krytycznym momencie o 50%, ale wykorzystałem to do dalszego dokupowania.

trzeci portfel trzymam w funduszu Tomka (raczej większość mojego kapitału tam przeniosę ostatecznie).

oba portfele mają załadowane po ok 200k pln

portfel Polska:

Obrazek

portfel globalny:

Obrazek

w razie gdyby obrazki sie nie załadowały:
https://ibb.co/Q8CpRv8
https://ibb.co/vqmNnyB

Poprawione, powinny już się wyświetlać.
B.

Awatar użytkownika
Besso
Moderator
Posty: 239
Rejestracja: 29 wrz 2018, 11:21

Re: mlubinski - portfel mix :)

Post autor: Besso » 01 maja 2020, 12:09

Celon sprzedałeś? Ja w środę miałem strasznego pecha z tą spółką. Chciałem dokupić pakiet, byłem pierwszy w kolejce (!) po cenie 29,40 PLN i dosłownie od tej ceny w ciągu kilku godzin kurs poszedł do góry o 13%... Jakieś jaja, żeby trafić tak idealnie źle. W końcu nie kupiłem.

Screen Shot 2020-05-01 at 12.08.06.png

Kris
Stały bywalec
Posty: 223
Rejestracja: 11 mar 2020, 21:36

Re: mlubinski - portfel mix :)

Post autor: Kris » 01 maja 2020, 12:23

Marku licząc od roku 2018 (jaką stopę zwrotu dały Ci łącznie trzy Twoje portfele na dzień 1.05.2020) odpowiedz proszę jeśli nie jest to tajemnica.

mlubinski
Forumowy wyga
Posty: 712
Rejestracja: 07 cze 2018, 21:26

Re: mlubinski - portfel mix :)

Post autor: mlubinski » 01 maja 2020, 12:24

ja się wkurwiłem na tą spółkę, bo wziąłem ją jak była po 29.5 (niewielki pakiet), i tak kisiła się przez miesiąc i z braku ruchu ją wyjebałem z zyskiem 70zł i wzamian wziąłem b24. no i oczywiście jak to zwykle bywa, następnego dnia poszło info o zmianie w zarządzie no i ofkorz kurs w górę! ehh :D

mlubinski
Forumowy wyga
Posty: 712
Rejestracja: 07 cze 2018, 21:26

Re: mlubinski - portfel mix :)

Post autor: mlubinski » 01 maja 2020, 12:35

Kris pisze:
01 maja 2020, 12:23
Marku licząc od roku 2018 (jaką stopę zwrotu dały Ci łącznie trzy Twoje portfele na dzień 1.05.2020) odpowiedz proszę jeśli nie jest to tajemnica.

nie robiłem dogłębnej analizy :D zakłądając, że oba są podobnej wielkości, to powiedziałbym, że ogólnie rocznie robiłem +20% około. oczywiście gdybym zamknął te stratne pozycje, to by się zmieniło ;-) Ale jak mówiłem, nie bardzo robię ruchy sprzedażowe.
zamierzam pozbyć się CCC za jakiś czas (liczę na podbitkę 1x od obecnego poziomu), EnterAir (też ok 1x), Siemens jak podjedzie na ok 100-120.

Kris
Stały bywalec
Posty: 223
Rejestracja: 11 mar 2020, 21:36

Re: mlubinski - portfel mix :)

Post autor: Kris » 01 maja 2020, 12:37

Wynik PETARDA ! Gratuluję !

Awatar użytkownika
Besso
Moderator
Posty: 239
Rejestracja: 29 wrz 2018, 11:21

Re: mlubinski - portfel mix :)

Post autor: Besso » 01 maja 2020, 12:42

Czaję, ja na pewno trzymam. W tym roku do sprzedaży wrócił Valzek (odpowiedzialny za ok. 10% przychodów), Salmex na rynki miedzynarodowe (ugoda z GSK), dodatkowo na jesień spodziewane są wyniki drugiej fazy najjaśniejszej gwiazdy, czyli esketaminy w dwubiegunówce. Spravato od JNJ ma się dobrze, więc szansa na fakap jest bardzo mała.

mlubinski
Forumowy wyga
Posty: 712
Rejestracja: 07 cze 2018, 21:26

Re: mlubinski - portfel mix :)

Post autor: mlubinski » 01 maja 2020, 12:46

Besso pisze:
01 maja 2020, 12:42
Czaję, ja na pewno trzymam. W tym roku do sprzedaży wrócił Valzek (odpowiedzialny za ok. 10% przychodów), Salmex na rynki miedzynarodowe (ugoda z GSK), dodatkowo na jesień spodziewane są wyniki drugiej fazy najjaśniejszej gwiazdy, czyli esketaminy w dwubiegunówce. Spravato od JNJ ma się dobrze, więc szansa na fakap jest bardzo mała.

Tja, wiem :) wolalbym miec celon niz mabion, ale co robic, jak zyc :D

No nic, mam nadzieje ze i spekulacyjny URW wyszczeli spowrotem po zdjeciu lockdownu na centra handlowe. Mentalnie zrownowaze straty na innych spolkach typu LUfthansa czy GFNORTE :)

Poczatkujacy
Stały bywalec
Posty: 185
Rejestracja: 13 gru 2018, 23:36

Re: mlubinski - portfel mix :)

Post autor: Poczatkujacy » 02 maja 2020, 07:47

zaglądał będę... dlaczego taki dobór instrumentów na globalnym?
T21 jako inspiracja?

Awatar użytkownika
Hubert
Forumowy wyga
Posty: 614
Rejestracja: 21 gru 2018, 12:20

Re: mlubinski - portfel mix :)

Post autor: Hubert » 02 maja 2020, 09:08

Carbios kupiony 🤘🤘🤘🍺🤪ale ze aż za 3 % portfela ?? Jak to mówią kto gra grubo wygrać musi 😜

mlubinski
Forumowy wyga
Posty: 712
Rejestracja: 07 cze 2018, 21:26

Re: mlubinski - portfel mix :)

Post autor: mlubinski » 02 maja 2020, 14:20

Hubert pisze:
02 maja 2020, 09:08
Carbios kupiony 🤘🤘🤘🍺🤪ale ze aż za 3 % portfela ?? Jak to mówią kto gra grubo wygrać musi 😜

Hehe zainspirowal mnie Twoj wpis, wiec wzialem pakiet (i przy spadkach usrednie), zatem dzieki Hubert :-)

zaglądał będę... dlaczego taki dobór instrumentów na globalnym?
T21 jako inspiracja?

Ja nie inspiruje sie T21 - czasami cos przeczytam, raczej dla poszerzenia perspektywy, ale w kwestii inwestycji to mu nie ufam ;-)

Chcialem miec ekspozycje na rozne rynki, Meksyk mi sie podobal i dobre byly prognozy EPS dla obu firm (gfnorte na fali ostatnich wydarzen troche zjechal, ale bede usrednial niebawem bo jest potencjal, to samo gmexico) + dywidenda rzedu 7%
Norsk hydro - jeden z potentatow w obszarze aluminium + dywidenda

Z europy to lufthansa pod odbicie, siemens rowniez, moze bayer zatrzymam, urw - pod odbicie po lockdown, carbion spekulacyjnie :D, troche obawi sie o aeroflot, ze go przejmie panstwo, zobaczym.

W usa to albo lupki/piasek :D albo tech (licze na min x3 w przypadku nutanix, bo znam ich roadmape i w zakresie rozwoju produktu maja szanse na spory sukces w dziedzinie kontenerow, a do tego cena wziecia byla w okolicach IPO).
Unisys - zrobilem na nich dwa kolka juz z zyskiem po 80 i 100% zatem teraz trzecie podejscie, po sprzedazy jednego biznesu wyprostowali temat zobowiazan emerytalnych (po czym cena z 10$ poszla na 18$ i w wyniku wirusa zleciala na obecne 11-12), zatem licze tu na jakies 70-100% zysku + premia za wystawione opcje call (bede wystawial po wzrostach. Jesli bedzie spadac to bede skupowal (tak samo Nutanix, co zreszta widac ze wystawilem dwie opcje put na poziomie 10 i 7.5$).

Troche nie wiem co robic z TTM, jesli uda sie wyrobic spekulacyjne strzaly to chyba troche usrednie, zeby wyszlo srednio ok 7-8$ ( obecnie 11)

Dzieki za komentarze :-)

Awatar użytkownika
Hubert
Forumowy wyga
Posty: 614
Rejestracja: 21 gru 2018, 12:20

Re: mlubinski - portfel mix :)

Post autor: Hubert » 02 maja 2020, 16:26

Ale dlaczego fabryki mebli forte ???

mlubinski
Forumowy wyga
Posty: 712
Rejestracja: 07 cze 2018, 21:26

Re: mlubinski - portfel mix :)

Post autor: mlubinski » 02 maja 2020, 16:50

Hubert pisze:
02 maja 2020, 16:26
Ale dlaczego fabryki mebli forte ???

przez ostatnie 4 lata generowali zysku pomiędzy 90-145mln pln, wtedy cena oscylowała pomiędzy 35 a 80, ostatnio odpisywali różne koszty, czego wynikiem jest obecna cena (albo to trup :D), niemniej jednak uważam, że ludki będą kupować meble, gdzie Forte gra w miarę główne skrzypce, i po cichu liczę na wyjście za kilka miesięcy na poziom 25+. nie jest to duża pozycja w moim portfelu, więc zobaczymy jak będzie. TRaktuję to jako pozycję spekulacyjną (jak większość mojego portfela haha).

tak w ogóle, to chciałbym zaznaczyć, żeby absolutnie nie kierować się moimi zakupami, portfele są pokazane w celach czysto edukacyjnych (również i dla mnie) i wszelkie decyzje, które ktoś podejmie (lub nie) powinny wynikać z własnej analizy :P

takie wystawienie się na "public shaming" jest bardzo dobre dla inwestora, żeby uzyskać zupełnie inną perspektywę :-)

Poczatkujacy
Stały bywalec
Posty: 185
Rejestracja: 13 gru 2018, 23:36

Re: mlubinski - portfel mix :)

Post autor: Poczatkujacy » 02 maja 2020, 17:07

mlubinski pisze:
02 maja 2020, 16:50
tak w ogóle, to chciałbym zaznaczyć, żeby absolutnie nie kierować się moimi zakupami, portfele są pokazane w celach czysto edukacyjnych (również i dla mnie) i wszelkie decyzje, które ktoś podejmie (lub nie) powinny wynikać z własnej analizy :P

wiadome:) też o tym myślę, to może być ciekawe przeżycie:) (mowa o wystawieniu się na publiczne upokorzenie lub nie:P)

mlubinski
Forumowy wyga
Posty: 712
Rejestracja: 07 cze 2018, 21:26

Re: mlubinski - portfel mix :)

Post autor: mlubinski » 05 maja 2020, 10:48

ladnie poszedł dziś BRAND24, zobaczymy co tam dzisiaj powiedzą na przyspieszonej konferencji, ale myślę, że to może być niezły strzał :-)
jak zwykle w takich momentach mówię sobie: kurna, czemu tak mało zapakowałem :D natomiast gdzieś tam w tle głowy pamiętam, jak keszowałem tą spółke w zeszłym roku z 50% stratą :D

ODPOWIEDZ