Dywidendowe przygody Dywidendowego

O rzeczach, które z inwestowaniem związane są w bardzo luźny sposób lub niezwiązane z nim w ogóle. Raczej na luzie i off-topic.
Dywidendowy
Posty: 77
Rejestracja: 08 kwie 2019, 11:16

Re: Dywidendowe przygody Dywidendowego

Post autor: Dywidendowy » 26 kwie 2019, 09:27

Myślę, że klucz to nie przepłacać co miesiąc. Santander - 12USD za transakcję - IB - 0.35 USD. Różnica jest kolosalna. IB ma co prawda opłatę za brak aktywności, ale każda transakcją ją pomniejsza, a z czasem jak będzie więcej spółek i więcej operacji to zakładam, że opłata spadnie do zera. Tak czy owak dwa Forexy, 9 transakcji wyszło mnie mniej niż jedna transakcja w Santanderze. To chyba mówi samo za siebie. Na piwo jeszcze zostało ;)

Tylko jak się zaczyna, to wszystko jest wielkie, straszne, trudne. Ile poszło na opłaty w Inwestorze Online swego czasu to żal pisać. Człowiek myślał, że ma solidnego brokera. Solidna to tam była, ale opłata. Cud, że na zero przez tel lata wyszedłem.

No nic. Lekcja odrobiona idziemy dalej. Kluczowa sprawa to zachować rytm operacji, reinwestować i dywersyfikować. Rdzeń już mam więc powoli zacznę zabierać się za mniejsze spółki.

arku
Stały bywalec
Posty: 178
Rejestracja: 03 sie 2018, 16:32

Re: Dywidendowe przygody Dywidendowego

Post autor: arku » 26 kwie 2019, 15:44

Prowizja w IB nie wynosi przypadkiem min. 1 USD za transakcję?

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Dywidendowe przygody Dywidendowego

Post autor: Tomek » 26 kwie 2019, 15:52

Teoretycznie tak, ale często giełdy przyznają rabaty za dokonanie zlecenia konkretnie u nich i IB część tego rabatu przerzuca na klienta odliczając mu to od kosztów prowizji.

arku
Stały bywalec
Posty: 178
Rejestracja: 03 sie 2018, 16:32

Re: Dywidendowe przygody Dywidendowego

Post autor: arku » 26 kwie 2019, 16:22

nie sprawdzałem dokładnie ale wydaj mi się że mi nigdy nie schodzili poniżej 1 usd. Trzeba to jakoś aktywować czy po prostu jest to uznaniowe ze strony IB?

Dywidendowy
Posty: 77
Rejestracja: 08 kwie 2019, 11:16

Re: Dywidendowe przygody Dywidendowego

Post autor: Dywidendowy » 26 kwie 2019, 16:54

Tam jest do wyboru flat rate i wtedy faktycznie jest 1 USD, ale... jest tez opcja dynamiczna i jak to włączyłem to mam 0.35 USD, a raz to nawet za 0.34 wyszło. Dziwne ale tak jest. I dla porządku. Ja nie kupuję pierdyliarda akcji za pierdyliard pieniędzy. Przy najdroższych spółkach z portfela to było czasem po kilka sztuk akcji, a i tak wszyło 0.35.
https://www.interactivebrokers.co.uk/en ... &p=stocks2

Dywidendowy
Posty: 77
Rejestracja: 08 kwie 2019, 11:16

Re: Dywidendowe przygody Dywidendowego

Post autor: Dywidendowy » 26 kwie 2019, 17:05


arku
Stały bywalec
Posty: 178
Rejestracja: 03 sie 2018, 16:32

Re: Dywidendowe przygody Dywidendowego

Post autor: arku » 26 kwie 2019, 18:19

w jaki sposób włącza się tę opcję?

Dywidendowy
Posty: 77
Rejestracja: 08 kwie 2019, 11:16

Re: Dywidendowe przygody Dywidendowego

Post autor: Dywidendowy » 26 kwie 2019, 18:30

Ja korzystam tylko z wersji webowej. W ustawieniach konta masz tam po prawej różne opcje i tam wystarczy pstryknąć i już od razu działa.

Aż dziw bierze, że takie stare wilki giełdowe jak tu na forum o tym nie wiedziały! Otrąbiam pierwszy sukces tego wątku! ;)

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Dywidendowe przygody Dywidendowego

Post autor: sebo » 26 kwie 2019, 20:17

Nie, po prostu dla nich prowizje 1$ czy 5$ są nie widoczne przy tych olbrzymich kwotach, że nie zwracali uwagi, ale z wiekiem człowiek staję się większym sknerą i chce na wszystkim zaoszczędzić :)

A tak na serio było to już poruszane kiedyś.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Dywidendowe przygody Dywidendowego

Post autor: Tomek » 30 kwie 2019, 17:14

Przy włączonym trybie flat fee rabaty też są przyznawane w formie odliczenia prowizji, ale nie tak często to się zdarza. To fragment jakiegoś mojego wyciągu i wysokość naliczonych prowizji od poszczególnych transakcji:

Screenshot 2019-04-30 at 17.11.35.png

Dywidendowy
Posty: 77
Rejestracja: 08 kwie 2019, 11:16

Re: Dywidendowe przygody Dywidendowego

Post autor: Dywidendowy » 01 maja 2019, 22:27

Zastanawiam się czy np. nie zastosować strategii podziału części akcji na ine waluty i siłą rzeczy kraje. Może by tak wyłuskać coś więcej z UK, DE (czyli Euro), może coś ze Szwajcarii. Rosja już była wspominana więc coś by i w Rublach było. Jutro pewnie zasiądę do tematu i zajmę się jakąś wstępną listą to może się nią tu podzielę. USA i tak będzie rdzeniem, ale to może być taka dodatkowa dywersyfikacja.

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Dywidendowe przygody Dywidendowego

Post autor: sebo » 02 maja 2019, 10:59

Jak czytałeś ten temat był już poruszany nie nowość, dywersyfikacja portfela i powinno się robić zakupy w różnych walutach. Funt, CAD, Frank itd.
Temat poruszany poczytaj na forum. Zobacz u kolegi, który prowadzi portfel ma w wielu walutach.
Tylko na początku inwestowania to sobie głowy bym tym nie zawracał, chyba, że masz spółki np pochodzenia Kanady notowane w Kanadzie to co innego.
W rublach nie kupisz.
Nie wiem czy w UK inaczej jest podatek od dywidendy liczony albo niski albo go nie ma, nie pamiętam.

Awatar użytkownika
Besso
Moderator
Posty: 239
Rejestracja: 29 wrz 2018, 11:21

Re: Dywidendowe przygody Dywidendowego

Post autor: Besso » 02 maja 2019, 11:12

Dywidendowy pisze:
01 maja 2019, 22:27
Zastanawiam się czy np. nie zastosować strategii podziału części akcji na ine waluty i siłą rzeczy kraje. Może by tak wyłuskać coś więcej z UK, DE (czyli Euro), może coś ze Szwajcarii. Rosja już była wspominana więc coś by i w Rublach było. Jutro pewnie zasiądę do tematu i zajmę się jakąś wstępną listą to może się nią tu podzielę. USA i tak będzie rdzeniem, ale to może być taka dodatkowa dywersyfikacja.

Polecam rzucić okiem na Gazprom i Sberbank.

///

Co do dywersyfikacji i korelacji polecam obejrzeć poniższy krótki filmik Mistrza Raya:
Ray Dalio breaks down his "Holy Grail"

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Dywidendowe przygody Dywidendowego

Post autor: sebo » 02 maja 2019, 11:32

Spółki rosyjskie były polecane na drugiej stronie jak ktoś ma krótką pamięć, dodam, że są to ADRy.

Dywidendowy
Posty: 77
Rejestracja: 08 kwie 2019, 11:16

Re: Dywidendowe przygody Dywidendowego

Post autor: Dywidendowy » 02 maja 2019, 12:50

A czy te ADRy też płaca normalnie dywidendę? W IB nie można kupić bezpośrednio na ichniej giełdzie.

Mam też dziwny problem. Nabyłem właśnie trochę euro by podrzucić nieco gotówki Niemcom za ich piękne akcje, kasa widnieje na koncie, ale nie mogę nic kupić i dostaję ciągle komunikat:

"your order is not accepted. There is insufficent settled cash in your account to obtain the desired position"

W zakładce portfolio, cash widnieją kupione ojrasy obok kupionych USD i resztki PLN z dzisiejszego przelewu w złotówkach. O co chodzi?

ODPOWIEDZ