Zasady mentalne - psychologia tradingu

O rzeczach, które z inwestowaniem związane są w bardzo luźny sposób lub niezwiązane z nim w ogóle. Raczej na luzie i off-topic.
Awatar użytkownika
dammad
Forumowy wyga
Posty: 1530
Rejestracja: 26 lut 2018, 10:52
Kontakt:

Zasady mentalne - psychologia tradingu

Post autor: dammad » 10 sty 2019, 21:47

Dawno, dawno temu kiedy zajmowałem się czymś innym, stworzyłem z psychologiem sportowym taki indywidualny zbiór zasad. Była to część mojej rutyny, którą zawsze rozpoczynałem przed pracą. Postaram się go przełożyć na trading, zachowując w miarę oryginalną treść, może się komuś przyda. Do dziś wiszą oprawione w ramę u mnie w biurze.

1. Oddychaj. Głęboko. Wiesz, że to ci pomaga. Na koncentracje, na uspokojenie, na skupienie, oddychaj!

2. Solidne przygotowanie przed sesją to najlepsza decyzja, na którą masz w 100% wpływ!

3. O duperelach pomyślisz po sesji. Skup się wyłącznie na tradingu.

4. Zwracaj uwagę na rynek, dostosowuj się do niego, staraj się być o krok przed nim, bo chcesz być lepszy prawda?

5. Liczy się wyłącznie podjęcie poprawnej decyzji. Jeśli taką właśnie podjąłeś to zrobiłeś kolejny krok, aby stać się lepszy traderem. Super!

6. Tak Dammad, jesteś lepszy to prawda, ale to nie znaczy, że zawsze wygrasz. Wyluzuj, ciesz się grą.

7. Przeciwnicy utrudniają ci życie? Nie szkodzi. Tak się zdarza. Po prostu staraj się podejmować poprawne decyzje, aż wszystko znów będzie się układać po twojej myśli.

8. Nie jesteś nieśmiertelny, pamiętaj, aby nawet po kilku agresywnych wygranych transakcjach, zachować kontrole i chłodny umysł, aby dalej podejmować poprawne decyzje.

9. Zawierasz ponad 1000 transakcji rocznie, statystyka jest nieubłagana, nie będziesz ciągle wygrywał. I co? I nic. Nic z nią nie zrobisz, zaakceptuj zmienność.

10. Bądź profesjonalny, nie podchodź emocjonalnie do rynku, skoncentruj się na tym co zależy wyłącznie od ciebie, a będzie dobrze!

11. Nie jesteś w pełni skoncentrowany, widzę to! Skup się, albo zrób sobie przerwę, aby być gotowym na 100% swoich możliwości i osiągać najlepsze wyniki.

12. Jeśli jakiś zawodnik pokonał cię fartem, bądź spokojny, bo właśnie zyskałeś. Wiesz, że podjął złą decyzję i tylko szczęście go uratowało.

13. Nasza historia zagrań emocjonalnie jest kompletnie bez znaczenia, liczy się tylko wykorzystywanie błędów przeciwnika oraz podejmowanie poprawnych decyzji.

14. Wszystkie zagrania są ważne, nie ma czegoś takiego jak mniejsza ranga, ostatnia godzina. Bądź skupiony do końca.

15. Jedna sesja jest jak kilka minut pływania. W miesiąc przepłyniesz jezioro, a w rok całe morze. Z tym, że pływasz w oceanie zagrań i wszystko przed tobą. Bądź wytrwały, nie poddawaj się, płyń dalej!

Gotowy? Oddychasz? Zmotywowany? Uśmiechnięty? To działaj!

imjw
Posty: 42
Rejestracja: 23 gru 2018, 02:15

Re: Zasady mentalne - psychologia tradingu

Post autor: imjw » 11 sty 2019, 00:00

W pokera grałeś? :)

Maro
Stały bywalec
Posty: 187
Rejestracja: 21 sty 2018, 19:11

Re: Zasady mentalne - psychologia tradingu

Post autor: Maro » 11 sty 2019, 13:46

imjw pisze:
11 sty 2019, 00:00
W pokera grałeś? :)

... I to chyba całkiem profesjonalnie :)

MarcinBB
Stały bywalec
Posty: 138
Rejestracja: 10 lis 2017, 21:06

Re: Zasady mentalne - psychologia tradingu

Post autor: MarcinBB » 12 sty 2019, 10:23

Punkt 1 to mit.

Głębokie oddychanie działa wręcz przeciwnie - przyspiesza puls, wyrzuca z ciała dwutlenek węgla co prowadzi do przesunięcia krzywej dysocjacji hemoglobiny (hiperwentylacja) co skutkuje niedotlenieniem tkanek czego objawem po jakimś czasie są "kręciołki" i zawroty w głowie. Osobiście na skupienie, koncentracje, uspokojenie polecam wyciszenie poprzez zmniejszenie oddechu i techniki medytacyjne (ciekawą techniką jest też połączenie naprzemiennych interwałów: głębokiego oddechu z długim wstrzymywaniem).

Oczywiście działające podejście do oddychania to indywidualna sprawa, przedstawiłem jak to wygląda z punktu fizjologicznego :-)

Awatar użytkownika
dammad
Forumowy wyga
Posty: 1530
Rejestracja: 26 lut 2018, 10:52
Kontakt:

Re: Zasady mentalne - psychologia tradingu

Post autor: dammad » 12 sty 2019, 12:52

To taki skrót myślowy w tym 1 pkt, a to co napisałeś to prawda oczywiście :) Sam używam metod Wima Hofa, bądź pokrewnych.

Stosowałem też różne techniki koncentracji przed i relaksacyjne po pracy. Medytacje lubię, ale znacznie bardziej kiedy ktoś prowadzi, w większej grupie niż indywidualnie.

Awatar użytkownika
Besso
Moderator
Posty: 239
Rejestracja: 29 wrz 2018, 11:21

Re: Zasady mentalne - psychologia tradingu

Post autor: Besso » 12 sty 2019, 13:18

Od siebie na start mogę polecić Headspace. Mają też aplikację na iOSa i Androida.
https://www.headspace.com/

imjw
Posty: 42
Rejestracja: 23 gru 2018, 02:15

Re: Zasady mentalne - psychologia tradingu

Post autor: imjw » 13 sty 2019, 02:04

w kwestii oddychania metoda buteyko działa świetnie

ODPOWIEDZ