Portfel Besso

O rzeczach, które z inwestowaniem związane są w bardzo luźny sposób lub niezwiązane z nim w ogóle. Raczej na luzie i off-topic.
Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert
Posty: 844
Rejestracja: 05 sty 2018, 13:00

Re: Portfel Besso

Post autor: Rastignac » 28 cze 2019, 20:07

Besso pisze:
22 cze 2019, 13:04
A czym ja się kieruję? Jest kilka rzeczy. Jako osoba z krótką historią na giełdzie, mam coraz więcej wątpliwości, że jestem w stanie już na tym etapie osiągnąć lepsze wyniki niż S&P 500, bo mam mało doświadczenia, bo mam masę pomysłów i zbyt często zmieniam zdanie (błąd), bo obecne wyceny konkretnych spółek mi się nie podobają. Bardzo lubię prostotę, a strategia 50/50 + SS świetnie się wpisuje w ten styl.
Nadrobiłem już lekturę z Boglem i mam parę uwag. Pierwsza to to, że też zaczynałem od podobnego portfela long-term tyle że 60% akcje, 30% TLT, 10% złoto właśnie po to, żeby spać spokojnie w przypadku kryzysu. Jednak wraz z nieustannym edukowaniem siebie w kwestiach finansowych mój spokój przerodził się w strach kiedy uświadomiłem sobie, że w trakcie następnego kryzysu mój portfel może sobie nie poradzić. Gorzej! Nie trzeba wcale kryzysu, żeby prządł kiepsko. Wystarczy trochę wyższa inflacja i stopy procentowe i taki portfel zostanie zmasakrowany. W Twoim przypadku będzie jeszcze gorzej, bo masz całe 50% w TLT.
Jak zobaczyłem Twoją alokację pierwszy raz to się zdziwiłem, że ktoś taki jak John Bogle to rekomenduje. Na szczęście okazało się, że jeszcze nie oszalałem. Jeśli jeszcze raz sobie posłuchasz wywiadu z nim, który tutaj podlinkowałeś, to trochę później od 48:50 on mówi, że ma 50% bonds, ale 25% w SHORT-term, a drugie 25% w MEDIUM-term. 0% w long-term. I takie podejście ma jak najbardziej sens. Wielu ludzi, których poważam w tych kwestiach twierdzi, że prawdziwa bańka jest dzisiaj w LT Treasuries i obligacjach korporacyjnych.
Dzisiaj TLT ma yield 2.42%, czyli jakieś 0.4% wyżej niż 3-miesięczne T-Bills. Dostajesz 0.4% w zamian za niewspółmiernie wysokie ryzyko. Dlatego ja przeszedłem w portfel 80% akcje i 20% short-term bonds/bills, które wykorzystuję na takie okazje jak grudniowa obsuwa.
Besso pisze:
22 cze 2019, 13:04
Jestem też dużym fanem Raya Dalio i sposobu jak patrzy na świat. Jego analogie obecnej sytuacji do tej z drugiej połowy lat 30-tych przemawiają do mnie, szczególnie jak obserwuję ruchy Trumpa. Dalio mawia, że krachy są w pewnym sensie nieuniknione. Czy przyszły będzie za rok, trzy lata, czy za dziesięć, tego nikt nie wie. Wiem natomiast, że wole mieć (patrząc historycznie od 2002 roku) CACR 8.71% i 18% drawdown, niż 9.30% i 50% drawdown, a największe zmartwienie w postaci ryzyka walutowego.
Pełna racja, nikt nie wie jak będą wyglądać najbliższe lata. Być może Fed zjedzie ze stopami poniżej 0 na kolejne 10 lat i Twoje TLT będzie się miało nawet dobrze, ale to jest spekulacja, a nie inwestycja. Z tego co się orientuję, to Dalio też nie jest fanem long-term bonds, ale nie mogę teraz znaleźć odpowiedniego cytatu.

To takie moje 3 grosze. Pozdrawiam i życzę sukcesów.

Awatar użytkownika
Besso
Moderator
Posty: 239
Rejestracja: 29 wrz 2018, 11:21

Re: Portfel Besso

Post autor: Besso » 30 cze 2019, 03:39

Rastignac pisze:
28 cze 2019, 20:07
Jednak wraz z nieustannym edukowaniem siebie w kwestiach finansowych mój spokój przerodził się w strach kiedy uświadomiłem sobie, że w trakcie następnego kryzysu mój portfel może sobie nie poradzić. Gorzej! Nie trzeba wcale kryzysu, żeby prządł kiepsko. Wystarczy trochę wyższa inflacja i stopy procentowe i taki portfel zostanie zmasakrowany. W Twoim przypadku będzie jeszcze gorzej, bo masz całe 50% w TLT.

Whoa, toś mnie zdziwił. Wydaje się, że jestem właśnie na etapie jak byłeś spokojny. Możesz rozwinąć skąd obawy? W połowie 2016 roku TLT oraz SPY były na swoich historycznych szczytach, dodatkowo byliśmy w trakcie podwyższania stóp procentowych przez FED, co trwało do końca 2018. Tak prezentował się portfel w tym okresie:
Zrzut ekranu 2019-06-30 o 02.41.20.png
CAGR 2,39%, czyli nawet lepiej niż na niejednej lokacie. IMO to portfel, który nie może zostać zmasakrowany i historia dobitnie to pokazuje, ale zdaje się, że czegoś nie wiem.

___
"A 60:40 allocation to passive long-only equities and bonds has been a great proposition for the last 35 years… We are profoundly worried that this could be a risky allocation over the next 10."
- Sanford C. Bernstein & Company analysts, January 2017


Mineło 2,5 roku i do tej pory mamy CAGR 10.38%.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Portfel Besso

Post autor: Tomek » 30 cze 2019, 09:10

Te portfolia 60/40 wcale nie są takie optymalne, jak weźmie się pod uwagę stosunek zysku do obsunięcia kapitału.

Zerknijcie tutaj (max. drawdown 34% i recovery time... 12 lat):
https://portfoliocharts.com/portfolio/classic-60-40/

I dla porównania np. portfolio Raya Dalio (ciut mniejszy zysk, ale dwa razy mniejszy drawdown):
https://portfoliocharts.com/portfolio/a ... portfolio/

Lub najlepsza pasywna propozycja z najlepszym stosunkiem zysku do obsunięcia i zmienności:
https://portfoliocharts.com/portfolio/p ... portfolio/

No i wiadomo, ze każdy wynik podbija się aktywną realokacją klas w ramach portfela, czyli np. jak mamy lata rosnącej inflacji, to zamiast typowych obligacji doważa się złoto czy TIPS-y etc.

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert
Posty: 844
Rejestracja: 05 sty 2018, 13:00

Re: Portfel Besso

Post autor: Rastignac » 30 cze 2019, 14:45

Besso pisze:
30 cze 2019, 03:39
CAGR 2,39%, czyli nawet lepiej niż na niejednej lokacie. IMO to portfel, który nie może zostać zmasakrowany i historia dobitnie to pokazuje, ale zdaje się, że czegoś nie wiem.
Mielismy malutką podwyżkę pod koniec 2015, a od połowy 2016 Fed zaczął systematycznie podnosić stopy. Od połowy 2016 do końca 2018 TLT stracił jakieś 20%. A przypomnijmy, że stopy były podnoszone z poziomu 0,25. Po obsuwie na rynkach akcji oczekuje się, że Fed zacznie obniżać i znowu TLT zyskał 18%. Mechanizm jest widoczny. Teraz pytanie czy zdajesz sobie sprawę jak to działa? W jaki sposób jest wyceniana wartość obligacji? Jest to banalne na szczęście i można się posłużyć kalkulatorami "present value", np. tym: kalkulator. Wpisz sobie 2.4 w "Annual Coupon Rate", 2.5 w "Annual Market Rate" oraz 20 w "Years to Maturity". W tabelce "Bond Present Value" zobaczysz jak się zmieni wartość tych obligacji w zależności od konkretnego poziomu "Annual Market Rate". To wynika z czegoś, co się nazywa time value of money. Oligacje płacące 2% są w oczywisty sposób warte dzisiaj mniej niż te, które płacą 4%.

Besso pisze:
30 cze 2019, 03:39
"A 60:40 allocation to passive long-only equities and bonds has been a great proposition for the last 35 years… We are profoundly worried that this could be a risky allocation over the next 10."
- Sanford C. Bernstein & Company analysts, January 2017


Mineło 2,5 roku i do tej pory mamy CAGR 10.38%.
OK, tyle że 2,5 roku to jest nic. Rozumiem, że ten podział 50/50 chcesz utrzymać i niespecjalnie zajmować się portfelem, czyli nie bawić się w spekulanta. Mając na uwadze to co napisałem wyżej, jeśli akurat tak się stanie w przyszłości, że inflacja zacznie przyspieszać, a za tym Fed zacznie zwiększać stopy procentowe to taki portfel może się obsunąć nawet 50%. Jak popatrzysz na linki od Tomka to właśnie taka sytuacja była w latach 70' i wtedy takie portfele radziły sobie najgorzej.
Nie mówię, że tak się stanie, bo nie mam kuli jasnowidzenia. Możliwe, że niedługo zacznie się choćby lekka recesja, stopy w USA i na świecie polecą w dół i taki portfel zachowa się relatywnie dobrze. Chodzi mi tylko o to, żebyś był świadomy ryzyka w DŁUGIM TERMINIE. Ja tam się mogę nie znać, bo jestem amatorem, ale jeśli taki Bogle nie miał w portfelu long-term bonds, jeśli Alan Greenspan twierdzi, że największa bańka jest właśnie tam, to należy się przynajmniej nad tym zastanowić.

Awatar użytkownika
Besso
Moderator
Posty: 239
Rejestracja: 29 wrz 2018, 11:21

Re: Portfel Besso

Post autor: Besso » 02 lip 2019, 22:12

Dziękować, to już lepiej naświetla mi zagrożenia. Porównałem też okres podnoszenia stóp sprzed ostatniego kryzysu i daje do myślenia. Chyba jeszcze raz rozważę All Weather (chociaż tam z kolei 40% long bonds) + dammand podlinkował też ciekawą strategię (dzięki)
https://systemtrader.pl/prosta-dlugoter ... obligacji/

Pomysłów tysiące i weź tu człowieku trzymaj się planu.

Update portfela:
zamknąłem dzisiaj short strangle'a z profitem 50% i otworzyłem nowego jak niżej:
Zrzut ekranu 2019-07-02 o 21.55.42.png

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert
Posty: 844
Rejestracja: 05 sty 2018, 13:00

Re: Portfel Besso

Post autor: Rastignac » 02 lip 2019, 23:02

No niestety, takie życie inwestora, że nic nie ma za darmo :D. I żeby nie było, nie mówię, że Twój portfel na 100% zachowa się kiepsko w długim terminie. Po prostu piszę dlaczego uważam, że może Ci kiedyś zjechać te 50%, a nie po to się przecież dywersyfikuje, żeby mieć takie zjazdy. Zakładając też, że systematycznie inwestujesz to jakaś najbliższa obsuwa może być za 20 lat widoczna jako lekki dołek.
Żyjemy w takich czasach, że ciężko o zdywersyfikowany portfel, który jednocześnie da fajnie zarobić.

(czasami mi się wydaje, że bardziej mącę niż pomagam :D)

Awatar użytkownika
Besso
Moderator
Posty: 239
Rejestracja: 29 wrz 2018, 11:21

Re: Portfel Besso

Post autor: Besso » 17 lip 2019, 22:19

Update ode mnie:
Zamknąłem dzis short strangle'a z 50% profitem, sprzedałem trochę TLT by było 50/50 z akcjami i wystawiłem nowe opcje:

Screen Shot 2019-07-17 at 22.07.17.png

Wynik od 28.05.19 (tj. od początku istnienia portfela) do dziś:
Portfel +3,77%
Benchmark SPX +6,50%

Screen Shot 2019-07-17 at 22.07.26.png

Awatar użytkownika
Besso
Moderator
Posty: 239
Rejestracja: 29 wrz 2018, 11:21

Re: Portfel Besso

Post autor: Besso » 23 lip 2019, 18:35

Update:
Pojawiła się pierwsza jaskółka - JNJ. Pierwsza spółka z mojej listy, która zbliża się do interesującej mnie ceny tj. 120$. Wystawiłem dwie opcje w celu zakupu 200 sztuk (2,5% wartości portfela) po tej cenie.
Zastanawia się nad zakupem złota. Co do ceny, to też jeszcze muszę pomyśleć.

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert
Posty: 844
Rejestracja: 05 sty 2018, 13:00

Re: Portfel Besso

Post autor: Rastignac » 24 lip 2019, 14:13

Czyli nie planujesz polegać na ETF-ach?

Krzych_option fun
Stały bywalec
Posty: 219
Rejestracja: 15 gru 2018, 23:41

Re: Portfel Besso

Post autor: Krzych_option fun » 24 lip 2019, 14:46

Besso pisze:
23 lip 2019, 18:35
Update:
Pojawiła się pierwsza jaskółka - JNJ. Pierwsza spółka z mojej listy, która zbliża się do interesującej mnie ceny tj. 120$. Wystawiłem dwie opcje w celu zakupu 200 sztuk (2,5% wartości portfela) po tej cenie.
Zastanawia się nad zakupem złota. Co do ceny, to też jeszcze muszę pomyśleć.

Cześć Besso. Czy to są Twoje wyniki na realnym koncie czy wirtualnym?

Awatar użytkownika
Besso
Moderator
Posty: 239
Rejestracja: 29 wrz 2018, 11:21

Re: Portfel Besso

Post autor: Besso » 24 lip 2019, 15:59

Rastignac pisze:
24 lip 2019, 14:13
Czyli nie planujesz polegać na ETF-ach?

Planuję, planuję, ale do czasu. Tak jak pisałem w pierwszym poście dot. portfela, najbardziej grzeje mnie inwestowanie w stylu Buffeta. Mam nadzieję, że rynek pozwoli mi powoli budować taki portfel. Kryzys byłby mi na rękę w najbliższym czasie :D. Teraz większość spółek jest daleko poza ceną jaką sobie założyłem, najbliżej jest chyba JPM (100$), LUV (45$) i właśnie JNJ (120$).

Na ten moment ETFy i być może przejdę na All Weather Portfolio z większą sumą, bo mam zbyt duży procent portfela w cashu.

Krzych_option fun pisze:
24 lip 2019, 14:46
Besso pisze:
23 lip 2019, 18:35
Update:
Pojawiła się pierwsza jaskółka - JNJ. Pierwsza spółka z mojej listy, która zbliża się do interesującej mnie ceny tj. 120$. Wystawiłem dwie opcje w celu zakupu 200 sztuk (2,5% wartości portfela) po tej cenie.
Zastanawia się nad zakupem złota. Co do ceny, to też jeszcze muszę pomyśleć.

Cześć Besso. Czy to są Twoje wyniki na realnym koncie czy wirtualnym?

Cześć. W wirtualnym, aczkolwiek mój rzeczywisty wygląda podobnie. Tyle, że mam mniej zer na koncie, trochę większy procent portfela w cashu (w PLNach) i zamiast SPY mam CSPX, a zamiast TLT DTLA. Oba akumulują dywidendę, expense ratio 0,07%.
https://www.ishares.com/uk/individual/e ... f-acc-fund
https://www.ishares.com/uk/individual/e ... s-etf-fund

Awatar użytkownika
Besso
Moderator
Posty: 239
Rejestracja: 29 wrz 2018, 11:21

Re: Portfel Besso

Post autor: Besso » 15 sie 2019, 17:22

Wróciłem dziś z urlopu i zdążyłem już przejść się na rynek:
Odkupiłem calla na IWM i zakupiłem pakiet RDSA - dla przejrzystości wirtualnego portfela zakupiłem w dolarach

Inwersja krzywej rentowności 10-2 nie w kij dmuchał, żałuję, że nie mam złota, ale po tych cenach nie decyduję się kupować

Screen Shot 2019-08-15 at 17.17.21.png

Awatar użytkownika
Besso
Moderator
Posty: 239
Rejestracja: 29 wrz 2018, 11:21

Re: Portfel Besso

Post autor: Besso » 19 sie 2019, 20:31

- odkupiłem PUTa na IWM i na ten moment zdecydowałem się nie wystawiać kolejnych SS
- wystawiłem zlecenie na kupno 555 sztuk ETFa na złoto (SGBS) po cenie 135 USD

Obecnie:
SPX 4,40%
Portfel 6,55%

Jak na portfel, który w ponad 50% składa się z oczekującego na okazje keszu jest na razie bardzo OK

Awatar użytkownika
Besso
Moderator
Posty: 239
Rejestracja: 29 wrz 2018, 11:21

Re: Portfel Besso

Post autor: Besso » 27 wrz 2019, 18:58

Po dłuższej przerwie nicnierobienia na rynkach, otworzyłem dziś pozycję na CRM. Wirtualny portfel wygląda teraz tak:

Screen Shot 2019-09-27 at 18.45.15.png

SPX:5,94%
Portfel:6,81%

Awatar użytkownika
Besso
Moderator
Posty: 239
Rejestracja: 29 wrz 2018, 11:21

Re: Portfel Besso

Post autor: Besso » 02 paź 2019, 18:50

Otworzyłem pozycję na DAL:
Screen Shot 2019-10-02 at 18.41.57.png

ODPOWIEDZ