Moderacja forum

O rzeczach, które z inwestowaniem związane są w bardzo luźny sposób lub niezwiązane z nim w ogóle. Raczej na luzie i off-topic.
Awatar użytkownika
Plastic Tofu
Stały bywalec
Posty: 459
Rejestracja: 08 maja 2018, 00:36

Re: Moderacja forum

Post autor: Plastic Tofu » 14 lis 2019, 23:23

@Tomek

Blog jaki jest każdy widzi i nie sądzę aby było inaczej jak mówisz tym bardziej, że wszyscy, a przynajmniej ja przeczytam każdy wpis niezależnie, że część już wiem, część w ogóle nie odnosi się do mojego stylu inwestowania, a część jest totalnie egzotyczna. Zakładam, że niektóre informacje poznam, innych się nauczę, a resztę utrwalę.

Natomiast mój wpis był nie o Twojej części tego bloga tylko o naszej czyli forum czytelników. (Tak wiem, że to część Twojego bloga itp itd i nie chcę dostawać wyjaśnień na ten temat). Uważam, że wyrzucenie tych których imię nie może być ujawnione, było błędem. Może i statystyki rosną, ale koloryt forum przyblakł i zdarzają się dni gdzie wpisy można policzyć na palcach jednej ręki albo nawet wcale. To powiedziawszy jestem zdania, że dodanie inwestycji długoterminowych czy nawet ciąg Dywidendowego o początkach długoterminowej akumulacji kapitału. Dla części to są drobne $ i rzeczy niewiele znaczące bo przeszli przez to lata do tyłu, dla innych to okno w świat inwestowania i być może pomoć w decyzji o rzuceniu się w swiat pieniędzy. Podsumowując, uważam że więcej treści jest dla forum pozytywne. Oczywiście, że jakiś poziom trzeba trzymać, ale można jak w hokeju dać komuś dwie minuty w penalty box, a nie koniecznie bana na całe życie.
Ale skoro już tak się stało to może warto byłoby zaprosić do pomocy jeszcze dwóch, trzech adminów, którzy dbaliby o różne części forum jednocześnie postując w danych dziedzinach. Coś jak market makers. Powtórzę się, nie widzę problemów na forum co oznacza, że Rastignac robi swoją robotę b dobrze, ale robiąc to społecznie może poświęcić tylko jakiś tam wolny czas. Gdyby skoncentrował się na swojej działce, to może mielibyśmy od niego trochę więcej contentu, jak zawsze mile widzianego (poza opiniami o Apple) :). A nawet może jakiś gościnny artykulik aby blog nabrał rumieńców.
Nie sądzę że bycie znanym i lubianym przeszkadza w interesach. Blog jest jednym z elementów tej układanki, a forum integralną jej częścią gwarantującą odwiedziny. Tym bardziej w świetle nowych planów gdzie znacząco zwiększy się zakres tematów większa ilość postujących pomogłaby w stworzeniu bazy wiedzy. Ludzie dzielą się na dwa typy tych co widzą żołądki i tych co widzą mózgi. Dla pierwszych więcej ludzi to więcej gęb do wykarmienia dla drugich więcej ludzi to większa wspólna siła umysłu.

Powodzenia w przyszłych planach, będę trzymał kciuki.

LukaszB
Posty: 24
Rejestracja: 21 kwie 2019, 20:41

Re: Moderacja forum

Post autor: LukaszB » 14 lis 2019, 23:51

Dorzucę swoje trzy grosze jako stosunkowo nowy użytkownik.

Śledzę regularnie IT i wg mnie Twój blog jest lepszy. U IT w kółko to samo jak to rynek się za chwilę zawali, banki centralne upadną, kupujcie złoto itd. Taki zerohedge, tylko po polsku i odfiltrowany z najbardziej absurdalnych treści. Ogólnie moje wrażenie po kilku latach czytania jest takie, że IT to taki inwestor-gawędziarz, tzn. ciekawie o tym opowiada, ale wielkich pieniędzy to on raczej na inwestowaniu nie robi. Sprzedaje szkolenia i konsultacje (800 PLN/h), jeździ na konferencje, promuje brokerów, jak ktoś już wspomniał jest na co drugim kanale na YT, teraz pisze książki i podejrzewam, że to są jego główne źródła zarobku. Na logikę: gdyby faktycznie trzepał wielkie pieniądze na rynkach to po co by mu była cała reszta? Nie ma w tym oczywiście nic złego, jak ktoś ma wiedzę i potrafi ją przekazać w ciekawy sposób to ma to swoją wartość. Coś w rodzaju profesora akademickiego, który w teorii wszystko ma w małym palcu, ale praktyka kuleje. Nie mam oczywiście wglądu w jego konta, więc tylko spekuluję i mogę być w błędzie, ale moje odczucia są właśnie takie.

Twoje wpisy na blogu i filmy są bardzo konkretne, widać, że są robione dla kogoś kto chce się nauczyć inwestowania, a nie tylko sobie o nim poteoretyzować. Zdecydowanie jestem zwolennikiem pójścia w jakość, a nie na ilość. Nie szedłbym w tworzenie wpisów na siłę, byle częściej, bo to musi się skończyć spadkiem jakości.

Nie zauważyłem na IT żadnego forum, więc zakładam, że to co przedmówcy określili jako "forum" to po prostu komentarze pod artykułami? Jedyna przewaga IT nad forum TFL to ilość wpisów. Natomiast ta ilość nie przekłada się na jakość. Część konkurencji kasuje za dostęp do swojego forum: jest tylko w pakiecie premium, tutaj nie ma nic takiego. Na TFL nie było chyba jeszcze pytania na które nie udzielono by konkretnej odpowiedzi (ja dostałem odpowiedź na każde pytanie). Podobnie w trakcie webinarów, nieważne, czy pytanie jest bardziej teoretyczne, praktyczne czy techniczne, zawsze jest odpowiedź. To wszystko zostawia uczestnika z wrażeniem: "ok, ten gość wie o czym mówi".

Generalnie uważam, że czeka nas wzrost zainteresowania inwestowaniem wśród Polaków. Przede wszystkim ze względu na coraz lepsze zarobki i rosnące oszczędności. To ma już miejsce od kilku lat, ale do tej pory strumień pieniędzy płynął na rynek nieruchomości. Moim zdaniem wraz z przesyceniem rynku nieruchomości, coraz więcej osób zacznie spoglądać na giełdę, czy to polską czy rynki zagraniczne. I tutaj blog z masą dobrego, jakościowego contentu będzie miał swoje miejsce. Czy kiedykolwiek przeskoczy w klikalności "masówkę"? Nie wiem, ale jak sam piszesz chcesz, żeby był najlepszy, a nie najpopularniejszy. To są często dwie całkiem różne sprawy.

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Moderacja forum

Post autor: sebo » 15 lis 2019, 00:34

Tutaj się nie zgadzam, wzrosty oszczędności itd to przeszło 16 lat i gdzie jest GPW? Na samym dnie, gdzie są drobni inwestorzy? Brak, a kiedyś byli może jako emerycki ale chyba nie wymarli.
jeśli wezmę 10 znajomych z kasą, którzy jeżdżą taki samochodami jak Tomek i lepszymi, żaden nie inwestuje na giełdzie i nie ma zamiaru, inwestują w swoją firmę albo jak mają za dużo kasy w nieruchomość i tyle. Giełdy nie są dla bogatych tylko biedy, taka prawda.
Będą kiedyś na wielu spotkaniach, GPW itd kto tam był? Zwykli ludzie, żadna elita, 20 lat temu jak byłem na spotkaniach gdzie inwestorów było może 20-30 kto był, zwykli ludzie, na salach w Bossa kto był... Może są tu jacyś co pamiętają sale notowań jak się chodziło i był wielki ekran i leciały kontrakty a obok siedział makler i przyjmował zlecenia, ja poznałem wiele osób, giełda nie była dla bogaczy i nie jest.
Społeczeństwo się bogaci ? Stary liczysz kredyt do bogactwa? ja samochód kupiłem w salonie za gotówkę przyniosłem w worku kasę i wybrałem jaki chciałem i zabrałem, a teraz jak jest wszystkie ładne samochody do leasing.

Co do IT poznałem, szanowałem, czy szanuję teraz hm tyle ile on wywiadów daje, ile on gówna opowiada, ile bzdur, ile się powtarza, ile zapomina wtop, ile walut zwalił bo tak zachwalał jak NOK itd to tragedia, jego portfele i klienci to na samych minusach jadą. Koleś stał się nudny i beznadziejny właśnie za ta ilość, która tworzy,tracę do niego sympatie, no ale gdzieś kasę trzeba zarabiać w końcu mieszka tam gdzie ja jeżdżę poleżeć a nie jest tanio. Lubi tanie aktywo, przecież one wszystkie są coraz tańsze, które kupił wtopy ma niesamowite, kiedyś mówił co kupił dzisiaj ukrywa a jakie wytłumaczenie, bo to dla klientów i wielka tajemnica, co się z nim stało czy za bardzo się upublicznił i to go zniszczyło, megalomania?
Kto został zbanowany, czemu to jest ukrywane, to są tylko nicki.

MarcinBB
Stały bywalec
Posty: 138
Rejestracja: 10 lis 2017, 21:06

Re: Moderacja forum

Post autor: MarcinBB » 15 lis 2019, 08:58

Tylko po co robić sztuczny ruch animacyjny na forum? Tomek nie zarabia na adsensach ani innych reklamach więc ruch nie jest mu do niczego potrzebny... jedynie więcej pracy przy moderowaniu. Jeżeli faktycznie byłby w przyszłości wzrost zainteresowania inwestowaniem kapitałowym to ruch sam przyjdzie. Jeżeli nie ma popytu to ceny są niskie... a gdy ceny niskie to nie ma popytu. Lipa na GPW to brak popytu na treści inwestycyjne i brak postów. Akcjami zagranicznymi interesuje się promil Polaków, dopóki nie będzie hossy na GPW będzie tu posucha.

Poza tym, myślę, że wielu osobom wyszłoby na dobre aby zamiast siedzieć na forach zajęli się edukacją, biznesem lub jakimiś analizami. To nie offence ale taka jest prawda :-)

Tomek jest pro, IT też jest pro. Tylko trzeba dobrze filtrować w głowie dane jakie wypuszczają ;-)

Thorwald
Stały bywalec
Posty: 412
Rejestracja: 04 mar 2018, 09:29

Re: Moderacja forum

Post autor: Thorwald » 15 lis 2019, 11:23

sebo pisze:
15 lis 2019, 00:34
zwykli ludzie, na salach w Bossa kto był... Może są tu jacyś co pamiętają sale notowań jak się chodziło i był wielki ekran i leciały kontrakty a obok siedział makler i przyjmował zlecenia, ja poznałem wiele osób, giełda nie była dla bogaczy i nie jest.

Też mnie to zdziwiło. Poszedłem do BOSSA coś załatwić administracyjnego z rachunkiem, a tu ta sala jak w latach 90 i takie dziadki jak z jakiś wyścigów konnych czy budki z piwem. Stoją krążą dookoła ekranów, zaglądają do notesików i przechwalają się w rozmowach jeden przed drugiem.

Thorwald
Stały bywalec
Posty: 412
Rejestracja: 04 mar 2018, 09:29

Re: Moderacja forum

Post autor: Thorwald » 15 lis 2019, 13:20

Co do Forum, to podoba mi się kameralny charakter naszego forum. Wiele popularnych forów jest tak zaśmiecanych postami dzieci, trolli, pieniaczy i nawiedzonych, że nie da się tego czytać.
Jeżeli Tomkowi zależy na jakości bloga to oczywiste jest, że sam nie może ciągle wrzucać dopracowanych artykułów. Wybieram jakość nad ilość. Trochę zaskoczyły mnie wydatki Tomka na nasz portal. Na niektórych forach są zbiórki pieniężne na serwery i nie widzę problemy by przeprowadzać co roku zbiórkę na forum na serwer. Myślę, że dla forum wydawanie pieniędzy na pozycjonowanie nie ma sensu. Myślę, że trud moderacji rośnie do kwadratu ilości użytkowników.

Awatar użytkownika
Plastic Tofu
Stały bywalec
Posty: 459
Rejestracja: 08 maja 2018, 00:36

Re: Moderacja forum

Post autor: Plastic Tofu » 15 lis 2019, 15:18

Proszę nie łączyć jakości z ilością. Mała ilość artykułów czy postów nie gwarantuje jakości. Duża ilość postów i artykułów może dalej być na wysokim poziomie. Wymaga to większego nakładu pracy, a ani Tomek ani Rastignac nie są nadludźmi więc postulowałem kilku extra adminów. Ryszard, Hubert (to tylko przykłady) piszą ciekawie może mają więcej czasu i mogliby podać więcej analiz, rozwinąć pewne tematy gdyby awansować ich na adminów to kto wie?

Jeszcze jeden drobiazg. To że forum/blog nie zarabia to tylko jest decyzja biznesowa właściciela. Łączenie zarobku z niskim poziomem jest błędem, wręcz wysoki profit może pozwolić pracującym przy portalu na poświęcenie więcej czasu, oraz przyciągnięcie świeżego talentu.

Awatar użytkownika
dammad
Forumowy wyga
Posty: 1530
Rejestracja: 26 lut 2018, 10:52
Kontakt:

Re: Moderacja forum

Post autor: dammad » 15 lis 2019, 19:45

Nie daj się Tomku :-)

Pozdr

Awatar użytkownika
Plastic Tofu
Stały bywalec
Posty: 459
Rejestracja: 08 maja 2018, 00:36

Re: Moderacja forum

Post autor: Plastic Tofu » 15 lis 2019, 20:37

dammad pisze:
15 lis 2019, 19:45
Nie daj się Tomku :-)

Pozdr

Mam nadzieję że wróciłeś na dłużej i wznowisz prasówkę.

Awatar użytkownika
Besso
Moderator
Posty: 239
Rejestracja: 29 wrz 2018, 11:21

Re: Moderacja forum

Post autor: Besso » 15 lis 2019, 21:01

Plastic Tofu pisze:
14 lis 2019, 23:23
Uważam, że wyrzucenie tych których imię nie może być ujawnione, było błędem. Może i statystyki rosną, ale koloryt forum przyblakł i zdarzają się dni gdzie wpisy można policzyć na palcach jednej ręki albo nawet wcale.

Kierowniku, muszę się nie zgodzić. Ten tajemniczy osobnik wielokrotnie przekraczał granice, koloryt jest mniej ważny. Jak to mawiał Bartoszewski, warto być przyzwoitym.

///

Fajnie, że większość wypowiada się w podobnym tonie, tj. bez presji na ilość. Też daje kciuki w górę.

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Moderacja forum

Post autor: sebo » 15 lis 2019, 21:12

Kto to jest ten tajemniczy osobnik?

rebahas
Stały bywalec
Posty: 433
Rejestracja: 25 lip 2019, 15:02

Re: Moderacja forum

Post autor: rebahas » 15 lis 2019, 21:14

To są takie odwieczne problemy ilość vs jakość albo używalność vs bezpieczeństwo itd. itp. Na pewno większa ilość ludzi powoduje od samego dołu, większe wydatki na serwer i wszystko co z tym związane a na moderacji i innych kończąc. Z drugiej strony należy też pamiętać, że jakaś grupa osób po pewnym czasie tworzy w pewnym sensie zamkniętą grupę czy tam grupę wzajemnej adoracji. To chyba wynika z naszej ludzkiej natury albo z funkcjonowania naszego mózgu i przerabiałem to już kilka razy w naprawdę różnych miejscach. Kończy się to tak, że po pewnym czasie każda nowa osoba, która nie będzie się zgadzać z powiedzmy dominującym nurtem na forum wylatuje, bo nie pasuje. Także na to radziłbym uważać aby w takie coś nie popaść.

rebahas
Stały bywalec
Posty: 433
Rejestracja: 25 lip 2019, 15:02

Re: Moderacja forum

Post autor: rebahas » 15 lis 2019, 21:18

sebo pisze:
15 lis 2019, 21:12
Kto to jest ten tajemniczy osobnik?

Nie siedzę tutaj długo albo obstawiam Greg? Znaczy nie że wyleciał ale jego posty poleciały do spamu. No i chyba w spamie znajdziesz jeszcze kilka postów osób co już ewidentnie wyleciały.

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Moderacja forum

Post autor: sebo » 15 lis 2019, 21:26

No ale on nie wyleciał tylko nie pisze, a ban to ban, wyrzucenie itd.
Więc czemu ta lista jest ukryta i każdy się boi napisać?
Bo wiem, że jedne osoby strzeliły focha i poszły, jeden ostatnio też strzelił foach i poszedł z powrotem do guru od tanich aktywów i tam teraz pisze jacy tu są nie dobrzy, gdzieś widziałem kantem oka, tak jak "tanie aktywo" tutaj zagląda i czyta i czerpie wiedzę.

Strasznie marudni jacyś jesteście, to są finanse jak zarabiasz to dla siebie i ukrywasz, nic nadzwyczajnego, każdy dziaduje dla paru groszy, co wy takie sknery jesteście. To nie forum płatne, że ktoś publikuje ankiety, wykresy, opisy itd by ludzi przyciągać, nikt za free nic nie będzie robił.

Awatar użytkownika
Plastic Tofu
Stały bywalec
Posty: 459
Rejestracja: 08 maja 2018, 00:36

Re: Moderacja forum

Post autor: Plastic Tofu » 15 lis 2019, 21:33

@Besso

Ja nie mam takich negatywnych odczuć. Jeśli tak było i jego posty były usuwane to ok. Natomiast moje wypowiedzi są za szerszym spektrum tego forum co może nam wszystkim się przydać, a i Tomek wspomniał że planuje powiększyć to przesięwzięcie więc to chciałem tylko zaakcentować.
Przykładem jest powtórzę aby było to jasne potfel Rastignaca. Wiedza, opisy przykłady, ciągłość, odpowiedzi oraz dyskusje. Gdyby takich wątków było więcej np day trading, forex, swing trading, opcje itp itd z konkretnym adminem/fachowcem to moglibyśmy złapac trochę więcej wiedzy, wymiany doświadczeń itp. Powody nie będę powtarzał gdyż już je wyłożyłem.
Jeśli jednak ma być kameralnie niech będzie kameralnie.

@rehabas
Głowna wygrana

@sebo
Z mojego zrozumienia tematu ani Tomek (co sam napisał) ani Rastignac (co sam napisał) pieniędzy z tego forum nie mają więc należy im się szacunek za to co robią. Moja idea wnosiła o odciążenie ich, przy okazji rozwoju forum.

ODPOWIEDZ