Live o wszystkim

O rzeczach, które z inwestowaniem związane są w bardzo luźny sposób lub niezwiązane z nim w ogóle. Raczej na luzie i off-topic.
rebahas
Stały bywalec
Posty: 433
Rejestracja: 25 lip 2019, 15:02

Re: Live o wszystkim

Post autor: rebahas » 23 lis 2020, 19:39

Ktoś coś szukał w temacie Li Auto (Li)? Niedawno było IPO, więc za dużo pewnie powiedzieć się nie da ale jak ktoś coś ma to z chęcią bym poczytał.

Ja mam takie coś
https://ir.lixiang.com/news-releases/ne ... -financial

cmtenis
Posty: 18
Rejestracja: 31 paź 2017, 14:41

Re: Live o wszystkim

Post autor: cmtenis » 23 lis 2020, 19:48

Hubert pisze:
23 lis 2020, 15:23
Dzisiaj nowa spółka w portfelu SDGR . Polecam poczytać na seekingalfa naprawdę może być to niezły strzał:)

Hej, no dzisiaj wystrzał jest, ale w ostatnich 3 mies. insiderzy tylko sprzedawali w sumie ponad 5M akcji.
Info z gurufocus. Ja trochę poczekam :)

Awatar użytkownika
Q'bot
Stały bywalec
Posty: 422
Rejestracja: 28 gru 2019, 16:54

Re: Live o wszystkim

Post autor: Q'bot » 23 lis 2020, 20:53

cmtenis pisze:
23 lis 2020, 19:48
Hej, no dzisiaj wystrzał jest

No Hubert na wszystkich forach napisał, że kupił, więc kula śnieżna ruszyła ;P

BTW. Czy ktoś z forumowiczów ogarniał kiedyś $WEC? Wiem, że sektor niemodny, że surowce tanie, ale spójrzcie na wykres logarytmiczny tego ;)

kotu
Posty: 44
Rejestracja: 25 lis 2018, 00:24

Re: Live o wszystkim

Post autor: kotu » 23 lis 2020, 21:33

rebahas pisze:
23 lis 2020, 19:39
Ktoś coś szukał w temacie Li Auto (Li)? Niedawno było IPO, więc za dużo pewnie powiedzieć się nie da ale jak ktoś coś ma to z chęcią bym poczytał.

Ja mam takie coś
https://ir.lixiang.com/news-releases/ne ... -financial

Ja obok NIO kupiłem jeszcze XPENG, sugerując się mocnym wybiciem kursu akcji bardziej niż fundamentami. Według mnie nie ważne na którego konia z trójki NIO, XPENG, Li Auto postawisz i tak na tym nie stracisz. W 2025 roku w Chinach co czwarte sprzedawane auto ma być elektryczne i wygląda na to, że Chińczycy na prawdę chcą zdominować ten rynek.

Tutaj coś o XPENG, pewnie na seeking alpha artykułów o Li Auto też nie braknie.
https://seekingalpha.com/article/439054 ... cle-market

kotu
Posty: 44
Rejestracja: 25 lis 2018, 00:24

Re: Live o wszystkim

Post autor: kotu » 23 lis 2020, 21:45

Co myślicie o takim pomyśle, że ze względów podatkowych ludzie będą zamykać w grudniu stratne pozycje value, żeby odkupić je na początku stycznia? Chciałbym chociaż kilka spółek value sobie do portfela zacząć dobierać i myślałem, że nowy rok to może być dobry moment. Czy Waszym zdaniem koniec roku podatkowego zaważy tutaj na kursie?

Online
Awatar użytkownika
glina
Forumowy wyga
Posty: 1035
Rejestracja: 22 lis 2019, 19:03

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina » 23 lis 2020, 22:05

Nie pozycjonowalbym sie pod to. Doplyw gotowki z tytulu "post-covid" moze byc silniejszy niz tax-harvesting. Proponuje inwestycje w rezimie 90/10 growth/value.

Wojtas
Stały bywalec
Posty: 346
Rejestracja: 11 cze 2020, 17:42

Re: Live o wszystkim

Post autor: Wojtas » 23 lis 2020, 22:44

Moje value podrożało tak, że poważnie zastanawiam się czy już zamykać to w cholerę, bo pociągnęło mi cały portfel wyżej niż się spodziewałem.
Nie wiadomo co robić, albo analitycy znowu zaniżyli wyceny.

Jeszcze czekamy na pozytywne wieści od Johnon & Johnson.

PS. Jakoś odcięciem dywidendy też się kompletnie nikt nie przejął ;) Jak gdyby to w ogóle nie miało miejsca.

Online
Awatar użytkownika
glina
Forumowy wyga
Posty: 1035
Rejestracja: 22 lis 2019, 19:03

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina » 23 lis 2020, 23:01

Wojtas pisze:
23 lis 2020, 22:44
Moje value podrożało tak, że poważnie zastanawiam się czy już zamykać to w cholerę, bo pociągnęło mi cały portfel wyżej niż się spodziewałem.
Nie wiadomo co robić, albo analitycy znowu zaniżyli wyceny.

A wierzysz w dlugoterminowy wzrost tych spolek, czy chodzilo tylko o wzrost ceny?

Wojtas
Stały bywalec
Posty: 346
Rejestracja: 11 cze 2020, 17:42

Re: Live o wszystkim

Post autor: Wojtas » 23 lis 2020, 23:24

Oczywiście, że nie wierzę. Mam wierzyć w ropę i węgiel ?
Od początku zamierzałem z nich wyjść we właściwym momencie.
Aktualnie jestem w trakcie rozkminy czy to już ten właściwy moment, bo patrząc na wykresy wsteczne i analizy jeszcze mogą trochę podpompować.

Z drugiej strony boję się, że mimo szczepionek, COVID jeszcze nas trochę pomęczy i rynek trochę jest zbyt szybki w reakcjach na nie.

PS. Kupiłem też Citybank parę dni tamu, ale za mało jak się okazuje.
Ciągle mnie paraliżuję margin-strach, bo już kiedyś byłem na granicy.

PS2. Na restauracje i linie lotnicze chyyba jeszcze nie czas zakupu, bo nie wiadomo kiedy zaczną w reszcie zaszczepiać ludzi.
Boję się, że to może się nieźle dłużyć, nawet do połowy przyszłego roku.

Awatar użytkownika
Q'bot
Stały bywalec
Posty: 422
Rejestracja: 28 gru 2019, 16:54

Re: Live o wszystkim

Post autor: Q'bot » 23 lis 2020, 23:51

Wojtas pisze:
23 lis 2020, 23:24
Oczywiście, że nie wierzę. Mam wierzyć w ropę i węgiel ?

value to nie tylko surowce ;P
Ja tam sprzedaję spółki, które od wiosny utraciły swoje fundamenty (np. dodatkowe offeringi) i właściwie nie wiadomo czy w ogóle wrócą na swoje ATH. Jeśli masz już plan co kupisz w zamian, to można sprzedawać - ja tam jestem zadowolony po pozbyciu się linii lotniczych i kin. Jeszcze kilka niekoniecznie przyszłościowych spółek z portfela wywalę i może wreszcie mi się uda nabyć tego ETF'a od momentum ;]

Wojtas
Stały bywalec
Posty: 346
Rejestracja: 11 cze 2020, 17:42

Re: Live o wszystkim

Post autor: Wojtas » 24 lis 2020, 00:04

No, mam jeszcze AT&T, które nie wiem po co w ogóle kupiłem. Nie rośnie ani nie tanieje, wypłaca dywidendy. Wiele pożytku z tego nie ma, szkód też nie.
Taki sobie moloch, którego można trzymać chyba tylko jako hedge.

No i właśnie nie jestem przekonany w co teraz wchodzić. Bo w tech nie mam zamiaru. Na pewno nie teraz u progu gospodarki po-COVIDowej.
Ci co przekonują na tech wyglądają mi teraz jak Adrian, który przekonuje na złoto. Tyle, że on je kupił chyba ze 2 lata temu za inną cenę.

A co do kin, barów, linii lotniczych, to jak pisałem. Wydaje mi się, że za wcześnie.
Same szczepionki nie wystarczą, trzeba jeszcze planu masowych szczepień, no i przede wszystkim trzeba je mieć WYPRODUKOWANE.

PS. Z drugiej strony moje spółki surowcowe są wstanie przetrwać bez względu na to jak będzie źle w najbliższych 3 latach, bo tak je dobierałem.
Zarobię przez to mniej, ale za to uzyskałem większe bezpieczeństwo, gdyby coś nie zatrybiło ze szczepionkami (a wtedy nie wiedziałem czy zatrybi).
Gdybym jednak kupił bardziej zadłużone spółki (a wtedy się bałem), lepiej bym na tym wyszedł.

Awatar użytkownika
Q'bot
Stały bywalec
Posty: 422
Rejestracja: 28 gru 2019, 16:54

Re: Live o wszystkim

Post autor: Q'bot » 24 lis 2020, 01:28

Hah, też mam $T, ale jakoś mi się nie śpieszy ze sprzedażą - zamysł był właśnie taki - człowieki nie mają nic ciekawego do roboty to korzystają z sieci/telefonów, ale jak widać się myliłem... Trza było kupować $LULU, póki tanio...

Z tych, które chciałbym zredukować, to Amrest, Wielton, Exxon, Alteryx, Toya, dokładnie w tej kolejności ;) Choć i tak żadnej z nich nie mam wiele procentowo...

Gdyby się zwolniło miejsce, to mógłbym przytulić $CHD, $MKC, $WEC i $ACAZF

W sumie nie widzę powodu by w ogóle zwracać uwagę na jakieś szczepienia czy inne rozrywki dla gawiedzi - tylko wybierać spółki, które poradzą sobie niezależnie od warunków rynkowych/politycznych. Nudne branże, niezbędne do życia w cywilizacji.
Popełniłem błąd w marcu kupując jakieś branże transportowe/turystykę - mimo iż coś tam się zarobiło, to tak naprawdę nie planowałem ich kiedykolwiek kisić w portfelu, lecz odezwała się wtedy wewnętrzna cebula widząca napis 'promocja -80%'.
A miałem wtedy kupować Blackrocka...

Wojtas
Stały bywalec
Posty: 346
Rejestracja: 11 cze 2020, 17:42

Re: Live o wszystkim

Post autor: Wojtas » 24 lis 2020, 01:34

Q'bot pisze:
24 lis 2020, 01:28
Hah, też mam $T, ale jakoś mi się nie śpieszy ze sprzedażą - zamysł był właśnie taki - człowieki nie mają nic ciekawego do roboty to korzystają z sieci/telefonów, ale jak widać się myliłem...

Nie w tym problem. AT&T to nie tylko telefony, ale także telewizja kablowa, HBO, CNN, WarrenMedia.
To ostatnie dostało po tyłku od pandemii i ciągnie ich na dół bardziej niż radzi sobie dział telefonii (który nie radzi sobie źle, bo abonentów przybyło).

AT&T jeszcze pójdzie do góry moim zdaniem, ale to spółka małej zmienności, więc na jakieś spektakularne zyski nie należy się nastawiać.

Kamil Jankowski
Posty: 13
Rejestracja: 18 cze 2020, 08:50

Re: Live o wszystkim

Post autor: Kamil Jankowski » 24 lis 2020, 10:41

Dzisiaj zwiększyłem ekspozycję na rynku azjatyckim, do.portfela wpadło:
601012 : Longi Green Energy - firma zajmuje się produkcją paneli fotowoltaicznych
6865 : Flat Glass - firma podobna do Longi jednak 10x mniejsza względem ilości pracowników i produkującą również szkło dla przemysłu
603259 : wuxi AppTec - jedna z większych Chinskich firm Biotechnologicznych dzialajaca w segmencie badań nad lekami i ich rozwoju.

Thorwald
Stały bywalec
Posty: 412
Rejestracja: 04 mar 2018, 09:29

Re: Live o wszystkim

Post autor: Thorwald » 24 lis 2020, 11:47

glina pisze:
23 lis 2020, 15:46
5. Sprzedalem calosc WCLD, bede od teraz pozycjami software/cloud zarzadzal aktywnie

Sprzedałeś bo...?

ODPOWIEDZ