Live o wszystkim

O rzeczach, które z inwestowaniem związane są w bardzo luźny sposób lub niezwiązane z nim w ogóle. Raczej na luzie i off-topic.
Awatar użytkownika
Hubert
Forumowy wyga
Posty: 615
Rejestracja: 21 gru 2018, 12:20

Re: Live o wszystkim

Post autor: Hubert » 13 lis 2020, 19:15

Czyżby ściana miała pęknąć ? 😂

odrion
Posty: 19
Rejestracja: 17 lut 2018, 12:01

Re: Live o wszystkim

Post autor: odrion » 13 lis 2020, 19:17

Glina - dzięki za podzielenie się portfelem, a szczególnie zmianą w podejściu. Inspirujące :).

Awatar użytkownika
glina
Forumowy wyga
Posty: 1035
Rejestracja: 22 lis 2019, 19:03

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina » 13 lis 2020, 19:32

Q'bot pisze:
13 lis 2020, 18:05
glina pisze:
13 lis 2020, 16:53
Chce zredukowac liczbe spolek do max. 30 absolutnie najlepszych jakie jestem w stanie znalezc. W ten sposob latwiej byc na biezaco.

Ooo nie, nie polecam ;P

Ja mimo >40 spółek + trochę ETF'ów baardzo boleśnie odczułem nowe All Time Low Wirecarda...

Docelowo chciałbym mieć portfel, gdzie jakakolwiek ze spółek nie stanowi więcej aniżeli 1% portfolio, dla ETF'ów 3% ;)

Mocno rozproszone portfolio daje wynik zblizony do rynku, czyli np. pasywnego indeksu na S&P500. Dla odmiany, w skoncentrowanym portfolio, nawet jeden zwyciezca jest w stanie pokryc underperformance reszty portfela. Rzadko zdarzaja sie sytuacje tak jak NIO ktore z 0.3% portfela uroslo mi do 7%. Gdybym mial na starcie 3% to na dzis po wzroscie o ~2000% w sumie mogl bym juz isc na emeryture ;-).

Z Wirecardem chyba troche wiecej poszlo nie tak. Z tego co pamietam usredniales w dol dorzucajac kapitalu do tonacego statku. Droga ale cenna lekcja. Nie usredniac w dol :-), jesli juz to usredniac w gore.

BTW dzis znow jest mocny dzien value. W Europie zaskakujaco mocne byly spolki typu Superdry, Europcar, TUI czy w moim portfelu Rolls-Royce i Aston Martin. W USA takze - SIX, SPG, PLAY, RUTS. Jesli ta rotacja bedzie kontunowac to pewnie troszke tego (badziewia) dokupie na krotkotrwaly hedge dla technologii/growth.

MaciekZ
Posty: 24
Rejestracja: 07 lis 2020, 22:26

Re: Live o wszystkim

Post autor: MaciekZ » 13 lis 2020, 19:45

glina pisze:
13 lis 2020, 08:34
MaciekZ pisze:
12 lis 2020, 22:29
Wojtas, ty widzisz formuły w tym pliku z docs ? Ja jak kopiuje to mam tylko dane procentowe..

Oto link do mojej watchlist. Sa tez formuly na sciaganie cen historycznych, aktualnych, wykres, 200SDMA.
https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... sp=sharing

Hong Kong, Europa, USA - jest sie na co gapic od switu do nocy ;-)
Przy czym ostrzegam to nie jest lista wylacznie interesujacych spolek. Sporo tam value oraz spolek ktore nie trafily z jakiegos powodu do portfela lub z niego wypadly.

edit:
i jeszcze news ze swiata value
TUI CEO: We Cannot Rule Out The Need For Additional Credit Or Selling Parts Of The Company - Der Spiegel

Dzięki 🙏🏻

Awatar użytkownika
Q'bot
Stały bywalec
Posty: 422
Rejestracja: 28 gru 2019, 16:54

Re: Live o wszystkim

Post autor: Q'bot » 13 lis 2020, 20:28

glina pisze:
13 lis 2020, 19:32
Mocno rozproszone portfolio daje wynik zblizony do rynku, czyli np. pasywnego indeksu na S&P500. Dla odmiany, w skoncentrowanym portfolio, nawet jeden zwyciezca jest w stanie pokryc underperformance reszty portfela. Rzadko zdarzaja sie sytuacje tak jak NIO ktore z 0.3% portfela uroslo mi do 7%.

I tak i nie. Gdyż nie musisz rozpraszać swoich udziałów po różnych sektorach, czy też pakować w branże, które nie rokują. Zaraz pewnie odpiszesz, że lepiej mieć do tego ETF'a, ale ja sobie np. wolę wybrać 10 developerów gier*, mocnych fundametalnie, z pozytywnym sentymentem inwestorów i nie martwić się, że mój czarny koń okaże się czarną owcą.

* - wstaw dowolną branże, czy to producenci telefonów, czy baz danych, czy anten do 6G, czy może streamingu video...

A jeśli już o $NIO mowa...
Q'bot pisze:
03 lis 2020, 20:44
Oczywisty short, to np. $NIO, gdyby nagle podbili pod 50$

Obrazek

Tadaam! Jeszcze jakieś wróżby?

Awatar użytkownika
glina
Forumowy wyga
Posty: 1035
Rejestracja: 22 lis 2019, 19:03

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina » 13 lis 2020, 21:39

Oczywisty short? Trzepanie slabych rak :-) Nie sprzedam ani 1 akcji NIO.

A w zasadzie to czemu mialbys wybrac 10 developerow gier, zamiast jednego czy dwoch najlepszych? Rozpraszasz potencjalny zysk, a ryzyka sektorowego i tak nie unikasz.

Awatar użytkownika
Q'bot
Stały bywalec
Posty: 422
Rejestracja: 28 gru 2019, 16:54

Re: Live o wszystkim

Post autor: Q'bot » 13 lis 2020, 21:59

Ale unikam własnych pomyłek poprzez dywersyfikację spółek w danym sektorze - mam na myśli zbytnio 'subiektywną' ocenę fundamentów, która będzie rzutować na podejście do wyceny itp. Jeśli sam jesteś w stanie tego uniknąć, to fajnie, ale ja staram się w miarę ogarnąć co tworzy dana firma, i jeśli produkt mi podpasuje, chętniej dodaję ich udziały do portfela i vice versa.
No i który producent gier jest najlepszy, skoro pierwszy będzie miał dobre wskaźniki, drugi będzie towrzył zajebiste, lecz kiepsko sprzedające się gry, a trzeci będzie skutecznie mamił inwestorów świetlaną wizją przyszłości i pompował kurs? ;P
Można nawet dodać czwartego, dla którego pracują znajomi, więc poniekąd znam ten śmietnik od środka, a wyceny co roku to wyższe, jak i sprzedaż...

Miłego weekendu wszystkim, pora se na rowerze pojeździć wreszcie... Prawdziwym, bo jak już ja kupiłem Pelotona, to ten spada ;)
Ostatnio zmieniony 13 lis 2020, 22:08 przez Q'bot, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
glina
Forumowy wyga
Posty: 1035
Rejestracja: 22 lis 2019, 19:03

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina » 13 lis 2020, 22:04

Albo wiesz, albo kupujesz ETFa na sektor :-).

Awatar użytkownika
Ryszard Wielkouch
Forumowy wyga
Posty: 943
Rejestracja: 12 mar 2017, 12:22

Re: Live o wszystkim

Post autor: Ryszard Wielkouch » 13 lis 2020, 23:15

xxx.png

Podrasoweł trochę wykres z sygnałami kupna i sprzedaży. Oczywiście bez błędów się nie obeszło :>

Awatar użytkownika
glina
Forumowy wyga
Posty: 1035
Rejestracja: 22 lis 2019, 19:03

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina » 13 lis 2020, 23:32

Troche mnie martwi, ze to ath na S&P500 wybito spolkami value. Growth stal w miejscu.

Awatar użytkownika
glina
Forumowy wyga
Posty: 1035
Rejestracja: 22 lis 2019, 19:03

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina » 14 lis 2020, 08:10

Zakupy ARK Invest z wczoraj:

EmvZ79TW4AEjj8m.png

Znow jak na zlosc zadnych cruise lines czy energii ;-)

Awatar użytkownika
Dżin
Posty: 22
Rejestracja: 01 lis 2020, 08:40

Re: Live o wszystkim

Post autor: Dżin » 14 lis 2020, 08:32

glina pisze:
13 lis 2020, 16:53
Cale zycie Kris, cale zycie ;-).

Ale tak serio, to do Marca 2020 raczej nie bilem benchmarku. Mialem dobre spolki, ale jednoczesnie wystarczajaco duzo slabych, ktore ciagnely portfel w dol. Rdzeniem u mnie zawsze byly pasywne ETFy na caly rynek (VTI+VEA+VWO) i to sie akurat nie zmienilo, ale poniewaz rosna wolniej niz moje indywidualne inwestycje to ich waga w portfelu zmalala teraz <50%. Pozbylem sie natomiast ekspozycji na pojedyncze kraje EM, bo uznalem ze to nie warte zachodu jesli na pojedynczych spolkach jestem w stanie zarobic lepiej.

Co sie zmienilo w Marcu 2020? Przede wszystkim moje podejscie. W momencie kiedy wszystko bylo czerwone, bez zalu zaczalem pozbywac sie spolek ktore kisilem od dawna ale caly czas liczylem ze odbija. W Marcu przestalem grac pod odbicie, czekac az wreszcie spolka sie ogarnie albo wroci do poprzedniej wyceny. Zreszta nigdy nie bylo to bardziej jaskrawe i nigdy nie bylo latwiej odroznic spolek dobrych od slabych niz w czasie obecnego kryzysu Covid. Na pewno w przyszlosci nie bedzie juz tak latwo jak teraz.

Od zawsze mialem watchlist, ktory bil na glowe moj portfel, ale balem sie wejsc, bo drogo, bo banka, bo cos ...

Teraz bezlitosnie tne z portfela kazda spolke, ktora przynosi straty. Jesli w watchlist mam cos, co chce miec, to szukam najslabszego ogniwa w portfelu, sprzedaje i kupuje to co daje rezultaty.

Nie kupuje juz niczego w dolkach, kupuje tylko spolki ktore wybijaja nowe ATH.

Baczniej przygladam sie raportom finansowym i sprawozdaniom. Jesli spolka zwieksza obroty o 50-100% to gotow jestem ja kupic niezaleznie od ceny, poniewaz wczesniej czy pozniej dogoni wycene.

I to w zasadzie tyle.

Portfel nie jest jeszcze doskonaly, nadal mam w nim za duzo. Chce zredukowac liczbe spolek do max. 30 absolutnie najlepszych jakie jestem w stanie znalezc. W ten sposob latwiej byc na biezaco.

Proponuję założenie osobnego wątka na tym forum i updatey a my loża szyderców będziemy się przyglądać i uczyć ;-P

Awatar użytkownika
Q'bot
Stały bywalec
Posty: 422
Rejestracja: 28 gru 2019, 16:54

Re: Live o wszystkim

Post autor: Q'bot » 14 lis 2020, 09:42

Zaraaaz... z tego screen'a wynika, iż to przez nich cena $BABA wczoraj spadała?
Choć $TDOC też jakoś zanadto nie rosło.

Awatar użytkownika
glina
Forumowy wyga
Posty: 1035
Rejestracja: 22 lis 2019, 19:03

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina » 14 lis 2020, 09:51

Q'bot pisze:
14 lis 2020, 09:42
Zaraaaz... z tego screen'a wynika, iż to przez nich cena $BABA wczoraj spadała?
Choć $TDOC też jakoś zanadto nie rosło.

BABA spadla bo Jack Ma poteznie podpadl Xi Jinpingowi. W newsach z tego tygodnia pojawily sie informacje, ze ANT IPO zostalo zawieszone na polecenie samego Xi. $10M sprzedazy od Arkk to kropla w morzu, przeciez obroty na BABA sa wielokrotnie wieksze.

TDOC natomiast spada na wiesc o szczepionce. "Ulica" wychodzi z zalozenia ze telemedycyna to krotkoterminowy trend na okazje Covid. Zerknij na wykres Ping An Good Doctor (HKG:1833). Tam tez po pokonaniu Covid kurs sporo oddal. Ja tez bede akumulowal TDOC, tak jak Arkk. To jest przyszlosc (tak jak PTON, tylko zeby sie nie dac wytrzepac trzeba miec co do tego przekonanie :-)).

Awatar użytkownika
Ryszard Wielkouch
Forumowy wyga
Posty: 943
Rejestracja: 12 mar 2017, 12:22

Re: Live o wszystkim

Post autor: Ryszard Wielkouch » 14 lis 2020, 14:16

Kojarzę kilka osób, które kiedyś nie dały się wytrzepać z akcji go pro ;)) albo z tutejszego ogródka z HCR czy SLCA ;)

ODPOWIEDZ