Live o wszystkim

O rzeczach, które z inwestowaniem związane są w bardzo luźny sposób lub niezwiązane z nim w ogóle. Raczej na luzie i off-topic.
Awatar użytkownika
winio
Stały bywalec
Posty: 248
Rejestracja: 28 lip 2020, 11:27

Re: Live o wszystkim

Post autor: winio » 31 paź 2020, 14:01

Wojtas pisze:
31 paź 2020, 13:58
Szkoda, że winio nie jest moderatorem. Wyczyściłby wątek.

PS. Dla mnie ważniejsze jest to co się dzieje w Stanach. Trzymam kciuki z Trumpa. Małe ma szanse, ale jak to mówią "dopóki piłka w grze...."
Też żałuję :)
Ostatnie słowo jakie dodam w temacie polityki - zawsze, od kiedy skończyłem 18 lat chodzę na wybory. Każde. Jedyny wyjątek to druga tura głosowania na prezydenta (w tym prezydenta m. st. Warszawy), gdzie czasem wrzucam pusty głos. I jednocześnie nie lubię rozmawiać o polityce.

Posłuchajmy lepiej Ryszarda, bo to co mówi może mieć duże znaczenie dla portfela.

Wojtas
Stały bywalec
Posty: 346
Rejestracja: 11 cze 2020, 17:42

Re: Live o wszystkim

Post autor: Wojtas » 31 paź 2020, 14:08

Też bardzo lubię analizy Ryszarda. Dają trochę do myślenia.

Awatar użytkownika
winio
Stały bywalec
Posty: 248
Rejestracja: 28 lip 2020, 11:27

Re: Live o wszystkim

Post autor: winio » 31 paź 2020, 14:18

Zwłaszcza, że niedźwiedź ma statystycznie trudniej niż byk.

Awatar użytkownika
Ryszard Wielkouch
Forumowy wyga
Posty: 943
Rejestracja: 12 mar 2017, 12:22

Re: Live o wszystkim

Post autor: Ryszard Wielkouch » 31 paź 2020, 14:38

Nie róbmy tu ze mnie jakiegoś autorytetu. Jest tu wielu lepszych inwestorów jak i analizatorów tego co się dzieje. Kilka razy wskazałem punkty zwrotne, ale nie raz chybiłem ;)

Tak jak napisałem sporo wcześniej bazowy scenariusz to spadki do wyborów i wzrosty po nich, identyczna sytuacja miała miejsce w 2016. Sentyment był jak teraz słaby co znaczy, że wallstreet przewiduje najgorszy scenariusz. Rzecz jasna sytuacja jest teraz o wiele bardziej skomplikowana. Nawet jeżeli wynik samych wyborów będzie niepomyślny to zaraz po nich jest spotkanie FEDu, który będzie ratownikiem w razie gdyby zdarzyło się coś nieprzewidzianego. Jeśli po spotkaniu FEDu nie nastąpią długotrwałe wzrosty to źle wróży dla byków :)

spxyyy.png

fed.png

Awatar użytkownika
winio
Stały bywalec
Posty: 248
Rejestracja: 28 lip 2020, 11:27

Re: Live o wszystkim

Post autor: winio » 31 paź 2020, 14:51

Zaciekawiłeś mnie Ryszardzie tymi PUTami na SPY.

Wojtas
Stały bywalec
Posty: 346
Rejestracja: 11 cze 2020, 17:42

Re: Live o wszystkim

Post autor: Wojtas » 31 paź 2020, 16:56

Ryszard Wielkouch pisze:
31 paź 2020, 14:38
Rzecz jasna sytuacja jest teraz o wiele bardziej skomplikowana.

Trzy problemy:
- Głosowanie korespondencyjne może zostać zaskarżone i sobie poczekamy na wynik (Znowu przepychanki?)
- Nowy Prezydent obejmie urząd 20 stycznia (Stary Prezydent podpisze stimulus albo będzie stawiał warunki i przeciągał ?)
- Nie wiadomo jaki będzie dokładnie skład nowych władz ani czy i kiedy się dogadają (jw. targi o stimulus)

Także same wybory to dopiero "pół sukcesu".

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Live o wszystkim

Post autor: Tomek » 01 lis 2020, 09:09

The Economist fajnie dzisiaj podsumował pięć lat prezydentury Trumpa zbiorem swoich okładek z tego czasu :)

9127DABE-E37F-4309-80D6-0D3A7CE71746.jpeg

Awatar użytkownika
glina
Forumowy wyga
Posty: 1035
Rejestracja: 22 lis 2019, 19:03

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina » 02 lis 2020, 08:36

Chinczycy to lubia :-)

BYD (HKG:1211) z rana jak smietana. Alibaba, Tencent i Meituan standardowo tez w gore.
Z zagran momentum dzis bardzo mocne Viva Biotech (HKG:1873) oraz Smoore Intl. (HKG:6969), obie z wysokim volume.

Mysle, ze i w USA bedzie dzis odreagowanie.

Awatar użytkownika
Ryszard Wielkouch
Forumowy wyga
Posty: 943
Rejestracja: 12 mar 2017, 12:22

Re: Live o wszystkim

Post autor: Ryszard Wielkouch » 02 lis 2020, 10:01

Biden 52% vs Trump 43% jeśli to traktować poważnie.

Biden to wkalkulowane pewnie już częściowo spadki na XLE jak i wzrosty na TAN. Demokraci są przeciwko posiadaniu broni więc lokalni producenci broni w stylu SWBI, RGR też dostaną za swoje. QQQ i Chiny wzrosty bo demokraci nie wyznają doktryny america first jak też z tego co mi się zdaje nie chcą ingerować w największe spółki technologiczne bo te im służą.

Wojtas
Stały bywalec
Posty: 346
Rejestracja: 11 cze 2020, 17:42

Re: Live o wszystkim

Post autor: Wojtas » 02 lis 2020, 11:12

Moja ocena jest zgoła inna. Patrzysz na politykę zbyt małostkowo.

Rewolucja łupkowa zaczęła się za Obamy, nie za Trumpa. I zapewniam cię, że łupki, które dały USA energetyczną niezależność, tam zostaną.
To co sobie w mediach opowiadają to polityka, której znaczenie zmaleje gdy zwycięzcy przyjdzie liczyć pieniądze.
Biden będzie pod presją z wielu stron, a USA mają obecnie dług największy od WWII. Demokraci w tych warunkach proponowali stimulus 3 bln USD i dodatkowo 2 bln USD na rozwój energii odnawialnej. Skąd? przy recesji gospodarczej. I jednocześnie będą zarzynać ropę, która za samą dzierżawę terenów daje im wpływy drugie po podatkach ? Nic to klimatowi nie pomoże, to pomoże Saudom i Rosjanom, którzy przejmą zwalniający się rynek.
Rynek ropy sam się mocno wyczyści (przez COVID i przez dotychczasowe przesycenie), ale to z korzyścią dla firm, które na nim zostaną, które są dobrze zarządzane a które już są mocno przecenione. Reszta będzie znikać (upadłość, przejęcia, konsolidacje) i dobrze.

Co do Chin, to USA nie ma absolutnie żadnego wyboru co do polityki wobec nich. Trump nie ma tu nic do rzeczy. To kwestia pozycji i przetrwania ameryki jako supermocarstwa - tam są wojny o szlaki handlowe, o technologię, strefy wpływów i kontrolę nad przepływem pieniądza.
USA jeśli nie chcą być któregoś pięknego dnia zepchnięte na margines, po prostu muszą podjąć walkę. To potrwa, ale Pułapka Tukidydesa się już zaczęła, każdy to już widzi i na pewno będzie widział to Biden i jego doradcy.

Co do spółek tech, to właśnie demokraci planują opodatkować je najbardziej i byli za reformą prawa antymonopolowego oraz możliwie za ich podziałem. To się po prostu wpisuje w ich politykę większej kontroli nad korporacjami, wyższych wydatków społecznych oraz większych regulacji w gospodarce.
Republikanom z drugiej strony może nie podobać się "brak obiektywizmu" w social media, ale to nie jest tożsame z tym, że obwiniają za to ich kierownictwa. A już na pewno nie, że chcą tę sprawę załatwić przez prawo antymonopolowe.
To znane publicznie fakty.


Wojtas pisze:
31 paź 2020, 04:32
Z zagrywek Kaczyńskiego natomiast wnioskuję tyle, że rząd robi wszystko by nie zamknąć gospodarki. Ponieważ jednak konsekwencją tego będzie śmierć większej ilości ludzi (nie ma cudów), rozegrano to tematem zastępczym oraz zastępczym winowajcą.
Z punktu widzenia giełdy to dobrze, tak jak z punktu widzenia siły PLN. Niestety nie ma już dobrych rozwiązań, są tylko złe i bardzo złe.

Miałem rację.
Znacznych obostrzeń dla gospodarki już nie będzie. Jarosław Gowin dla money.pl

Awatar użytkownika
CoinsMakingCoins
Stały bywalec
Posty: 224
Rejestracja: 23 mar 2020, 15:20

Re: Live o wszystkim

Post autor: CoinsMakingCoins » 02 lis 2020, 12:25



Ah tak, bo jak rząd coś mówi to trwalsze to niż ze spiżu :)

19.10.2020 Dworczyk: Nie planujemy zamykać cmentarzy.

Wojtas
Stały bywalec
Posty: 346
Rejestracja: 11 cze 2020, 17:42

Re: Live o wszystkim

Post autor: Wojtas » 02 lis 2020, 12:37

Kogo obchodzą cmentarze ?
Ja mówię o realnych pieniądzach, a nie borokach z kwiatkami i zniczami, których udział w PKB jest taki jak stężenie alkoholu w kefirze.

Poza tym nie ma absolutnie znaczenia co rząd mówi. O tym, że nie planują zamykać gospodarki wiedziałem przed wywiadem z Gowinem.

Awatar użytkownika
glina
Forumowy wyga
Posty: 1035
Rejestracja: 22 lis 2019, 19:03

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina » 02 lis 2020, 12:40

Wojtas pisze:
02 lis 2020, 11:12
Rewolucja łupkowa zaczęła się za Obamy, nie za Trumpa. I zapewniam cię, że łupki, które dały USA energetyczną niezależność, tam zostaną.
To co sobie w mediach opowiadają to polityka, której znaczenie zmaleje gdy zwycięzcy przyjdzie liczyć pieniądze.

Jakkolwiek jestem zdania, ze wplyw polityke na gieldy to szum (bo dobre spolki beda dobre zawsze, niewazne kto rzadzi), o tyle pozwole sie skontrowac twoja wypowiedz na temat ropy. Blad jest w zalozeniach. Za Obamy WTI kosztowala >100$, a rewolucja nastapila, bo sie to oplacalo.

W dniu dzisiejszym, subwencje i bailouty sektora naftowego sa takim samym idiotyzmem jak subwencje dla kopalni wegla w Polsce. Tak, lupki beda, wegiel bedzie, ale biznes nie powinien byc stratny. Niezalezny jest ten kto ma pieniadze, a pieniadze sa tam gdzie jest przyszlosci. Granty i subwencje naleza sie tym, ktorzy maja szanse oddac je z nawiazka, a nie tym ktorzy je przejedza czekajac na lepsze czasy.
Ostatnio zmieniony 02 lis 2020, 12:42 przez glina, łącznie zmieniany 2 razy.

domi
Stały bywalec
Posty: 235
Rejestracja: 06 gru 2017, 11:03

Re: Live o wszystkim

Post autor: domi » 02 lis 2020, 12:41

Może nie planują ale poczekajmy na rozwój wydarzeń. Zamknięcie wcale nie jest takie nieprawdopodobne.

Awatar użytkownika
CoinsMakingCoins
Stały bywalec
Posty: 224
Rejestracja: 23 mar 2020, 15:20

Re: Live o wszystkim

Post autor: CoinsMakingCoins » 02 lis 2020, 12:42

Wojtas pisze:
02 lis 2020, 12:37
Kogo obchodzą cmentarze ?

Zupełnie nie chodzi o cmentarze tylko o prawdomówność i dotrzymywanie tego, co się obiecuje. Zapewniali, że nie zamkną cmentarzy przez cały miesiąc i zrobili to dzień przed, nie widzę powodu dlaczego z obiecywaniem, że nie będzie obostrzeń dla gospodarki nie miało by być tak samo.

ODPOWIEDZ