Live o wszystkim

O rzeczach, które z inwestowaniem związane są w bardzo luźny sposób lub niezwiązane z nim w ogóle. Raczej na luzie i off-topic.
Kris
Stały bywalec
Posty: 223
Rejestracja: 11 mar 2020, 21:36

Re: Live o wszystkim

Post autor: Kris » 12 cze 2020, 19:38

Glina mam zasadnicze pytanie: kiedy zmienisz barwy ?:) nie to żebym Ciebie naciskał ale wypadało by to zrobić teraz ;) Prawdopodobnie tej 3 z przodu dłuuuuuugo nie zobaczymy.......Popatrzcie na kurs CHF/USD.....

Awatar użytkownika
glina
Forumowy wyga
Posty: 1035
Rejestracja: 22 lis 2019, 19:03

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina » 12 cze 2020, 20:07

Chyba jednak nigdy :-).

Jak dla mnie to moglo by od razu zjechac do tych 2800 na ktore wszyscy czekaja i miejmy to juz z glowy.

Kris
Stały bywalec
Posty: 223
Rejestracja: 11 mar 2020, 21:36

Re: Live o wszystkim

Post autor: Kris » 12 cze 2020, 20:09

glina dokupujesz ?

Awatar użytkownika
glina
Forumowy wyga
Posty: 1035
Rejestracja: 22 lis 2019, 19:03

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina » 12 cze 2020, 20:20

W USA? Nie, juz mam pelne pozycje tam gdzie chcialem. Dzis z rana tylko dokupilem SMIC na HKEX oraz AML, RR. oraz RNO na samiusienkim otwarciu w Europie.

Dzieki za zwrocenie uwagi na CHF/USD. Zupelnie przeoczylem. Dobry moment na zakup USD/CHF.

Kris
Stały bywalec
Posty: 223
Rejestracja: 11 mar 2020, 21:36

Re: Live o wszystkim

Post autor: Kris » 12 cze 2020, 20:24

Dokładnie ;) Ps według mnie dzisiaj zamkniemy się jeszcze powyżej 3000 (kompletnie nie ma jeszcze efektu paniki)

Awatar użytkownika
CoinsMakingCoins
Stały bywalec
Posty: 224
Rejestracja: 23 mar 2020, 15:20

Re: Live o wszystkim

Post autor: CoinsMakingCoins » 12 cze 2020, 20:39

Kris pisze:
12 cze 2020, 20:24
według mnie dzisiaj zamkniemy się jeszcze powyżej 3000

Od 20 minut SPX już >3k, łącznie pod kreską spędził 25 minut, śmiem stwierdzić, że umiarkowanie agresywna ta dzisiejsza korekta ;)

Piter
Posty: 10
Rejestracja: 08 lut 2020, 21:44

Re: Live o wszystkim

Post autor: Piter » 12 cze 2020, 20:52

Cześć wszystkim.

Ktoś z Was, kto ma konto na Lynx Trading próbował sprawdzić wynik swojego portfolio kontra benchmark ? Otóż próbuję to zrobić i widzę, że jest taka możliwość, ale jednak mam komunikat,że "data could not be calculated" nie wiem dlaczego. Ponadto, dane które mam w słupku po lewej stronie, niby z mojego portfolio, są jakieś nieprawdziwe. Ktoś sprawdziłby to u siebie ?

Wiem, że można takie rzeczy sobie wizualizować w portalach w necie, ale większość jest płatna, co mi się raczej nie kalkuluje, bo generalnie daję radę sobie to ogarniać w Excelu ale kosztuje mnie to troche pracy, więc szukałem na Lynx. Z innej beczki, może ktoś zna jakiś darmowy portal do wizualizacji portfela ? Dodam tylko, że mam inwestycje w US, Polsce i Hongkongu, więc nie każdy portal posiada wszysytkie dane.

Poniżej screen z mojego konta, który chyba nie działa, więc wstawiam też linka:

Obrazek

https://ibb.co/GvH5stf

Poczatkujacy
Stały bywalec
Posty: 185
Rejestracja: 13 gru 2018, 23:36

Re: Live o wszystkim

Post autor: Poczatkujacy » 12 cze 2020, 20:56

odrobine przysnalem... dokupione przy 2990. Kontrakt 2m. Pozostaje czekać :)
dalej chciałbym większych spadków

Adako
Posty: 34
Rejestracja: 08 maja 2020, 15:31

Re: Live o wszystkim

Post autor: Adako » 12 cze 2020, 22:38

glina pisze:
12 cze 2020, 18:58
2009 vs 2020, czyli FED u steru.

Pewnie te 200 DMA w koncu (kontrolnie) peknie, bo jakis bear-trap musi byc, ale nie dajcie sie przewiezc.

2bfa0b6dc21d72552db2d322b1b7b138.png

Fajny wykres, brakuje tylko dużooo początku, wręcz całych lat, na dzień dobry to 2008, gdzie zjazd był największy, ale jeżeli już odwzorujemy, to przydałyby się i szczyty z 2007.
Rozumiem intencję - jeżeli FED drukuje, to muszą być wzrosty. Jednak sytuacja nie jest do końca analogiczna, co innego gdy FED pompował a gospodarka i przedsiębiorstwa "wycierpiały" swoje, min. poprzez bankructwa, inwestorzy zdążyli się już przyzwyczaić do danych kwartalnych z dramatycznymi wynikami itd.
Aktualnie troszkę chyba jeszcze brakuje uświadomienia sobie skali kryzysu, ciekawi mnie jak zachowają się rynki po serii wyników za 2 Q. Pompowanie FED to jedno, ale jeżeli kupuje się spółkę która "zdobyła" ogromny balast nowych długów, z tragicznymi EPS-ami, zrezygnowała z dywidendy itd. To nie jestem przekonany, czy inwestorzy tak entuzjastycznie nadal będą trzymać kurs/kupować i żywić się nadziejami, że "przecież za dwa lata odrobi straty po kryzysie" ?
Kupować, owszem, ale w dzisiejszych czasach (przy obecnej sytuacji w gospodarce), trzeba potrójną podejrzliwością patrzeć na ceny, niemal kilka procent od ATH?

Awatar użytkownika
Hubert
Forumowy wyga
Posty: 615
Rejestracja: 21 gru 2018, 12:20

Re: Live o wszystkim

Post autor: Hubert » 12 cze 2020, 22:43

Dokładnie przyjdą wyniki za 2 Q i wtedy rynek się podzieli na te spółki które sobie radzą i zarabiają i na te które się zadłużają żeby przetrwać . Wiec teraz trzeba selekcjonować i to dość dobrze. Generalnie będę kupował puty pod każda spółkę w portfelu przed wynikami bo może być różnie .

Awatar użytkownika
glina
Forumowy wyga
Posty: 1035
Rejestracja: 22 lis 2019, 19:03

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina » 12 cze 2020, 23:08

ATH z Lutego to juz nie jest to samo co obecne ATH, poniewaz zmienila sie wartosc dolara, jak rowniez raty procentowe. Postaram sie odnalezc opracowanie i podlinkowac, ale dla obecnych warunkow fiskalnych P/E na poziomie 25 odpowiadaloby historycznej sredniej. Do tego nam jeszcze troche brakuje. Obecnie szacunki EPS dla S&P500 leza gdzies pomiedzy 130 a 170$, czyli 25*130=3250 az do 25*170=4250 w punktach S&P. Biorac srednia ok. $150, S&P@3000 odpowiada P/E=20. Niby duzo, ale bez przesady.

Po drugiej stronie mamy jeszcze koszt pieniadza dla inwestorow. Nawet jesli trzeba poczekac dwa lata na stabilizacje EPS, to moze warto kupic juz teraz, a nie kiedy bedzie za pozno, skoro gotowka i tak jest prawie za darmo a FED niemalze obiecuje, ze tak pozostanie do 2022r.

Wychodze z zalozenia, ze rynki sie nie myla. Ceny zawieraja kolektywna madrosc tysiecy profesjonalistow. Oczywiscie wahania o 5-10% to krotkoterminowy szum, ktorym mozna sie pobawic ale nie po 5-10% tu przyszlismy.

Awatar użytkownika
Hubert
Forumowy wyga
Posty: 615
Rejestracja: 21 gru 2018, 12:20

Re: Live o wszystkim

Post autor: Hubert » 12 cze 2020, 23:32

Glina wiadomo long term tylko long i tu nie ma dyskusji a ja tylko chce troszkę pobić benchmark :)

Adako
Posty: 34
Rejestracja: 08 maja 2020, 15:31

Re: Live o wszystkim

Post autor: Adako » 13 cze 2020, 00:21

glina pisze:
12 cze 2020, 23:08
Po drugiej stronie mamy jeszcze koszt pieniadza dla inwestorow. Nawet jesli trzeba poczekac dwa lata na stabilizacje EPS, to moze warto kupic juz teraz, a nie kiedy bedzie za pozno, skoro gotowka i tak jest prawie za darmo a FED niemalze obiecuje, ze tak pozostanie do 2022r.

Fajnie jest powyżej napisane, tylko "pobić Benchmark", rozumiem to "poczekać dwa lata", zastanawiam się po prostu na ile jest to dzisiaj wyceniane a na ile nie. Co innego było "to" wyceniać jeszcze w lutym 2020. Wszystkie dobre informacje są w cenie, po prostu jakby boję się reakcji w lipcu. O ile mi wiadomo, nikt do końca nie wie jakie spustoszenie poczynił COVID ? Zaskakuje np. export Niemiec, wskaźniki koniunktury, PKB, podobnie może być z wieloma spółkami.
Koszt pieniądza dla inwestorów może być też pułapką, myślę, że wczoraj mieliśmy namiastkę. Zapożyczyć się nawet za darmo to jedno, drugie to np. panika po słabych wynikach spółek (albo mityczne "dump"), zjazd na dół i sypiące się margin call-e ? Tani pieniądz i miliardowe QE mieli już dawno w Niemczech czy Japonii, gospodarki w dużo lepszej kondycji i nie koniecznie pasmo ATH na swoich giełdach?

W każdym razie ja również nakupiłem obligacji na ostatnich górkach (troszkę już zarobiły) i tak nieśmiało dokupuje akcji w nadziei (lub obawie), że będzie niżej i żeby mieć wtedy za co dokupić.

Awatar użytkownika
glina
Forumowy wyga
Posty: 1035
Rejestracja: 22 lis 2019, 19:03

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina » 13 cze 2020, 08:58

Adako pisze:
13 cze 2020, 00:21
Wszystkie dobre informacje są w cenie, po prostu jakby boję się reakcji w lipcu. O ile mi wiadomo, nikt do końca nie wie jakie spustoszenie poczynił COVID ? Zaskakuje np. export Niemiec, wskaźniki koniunktury, PKB, podobnie może być z wieloma spółkami.

Absolutnie nikt nie spodziewa sie dobrych wynikow w Lipcu. Zyjemy w ekonomicznej katastrofie i kazdy jeden to wie.

Mozna sie jedynie zaskoczyc pozytywnie, wiec potencjal jest, ale w przeciwnym kierunku. Wazne beda projekcje dlugoterminowe. Tak jak zawsze wylonia sie zwyciezcy i przegrani. Inwestujac w pojedyncze spolki mozna sie oczywiscie niechcacy znalezc po zlej stronie, ale inwestujac w indeksy i najsilniejsze spolki z danej branzy (nawet jesli zawirusowanej) ryzyko powinno sie oplacic.

Ile realnie spadlo swiatowe GDP w 2020? Wg. ostatnich szacunkow z projekcji +3% do -6%. No to najprymitywneiej jak sie da, wezmy sobie cene MSCI ACWI (np. przez ETFy VT lub VWRL) z poczatku 2020, tniemy 10% z gory i ... otrzymujemy dokladnie ceny jakie mamy dzis :-).

Powody do dalszych wzrostow? Cena pieniadza, brak inflacji, powrot zainteresowania rynku retail gielda (nie pytaja was wszyscy znajomi o konta brokerskie?), ew. szczepionka w Q3/Q4 2020, ponadprzecietny wzrost GDP po zakonczeniu epidemii w wyniku pakietow stymulujacych gospodarke na calym swiecie.

Do spadkow? Realizacja zyskow, kretyn w bialym domu, brak szczepionki, dalszy spadek GDP,.

Kazdy ryzyko moze wycenic sobie sam, ale tez nie musi bo ryzyko juz jest przeciez wycenione w aktywach przez miliony innych inwestorow z takimi samymi dylematami jak moje i wasze.

GacoPL
Posty: 54
Rejestracja: 30 mar 2020, 15:00

Re: Live o wszystkim

Post autor: GacoPL » 13 cze 2020, 14:57

Jestes mega optymistyczny.

3 na plusie wzrost GDP za 2020 .. WOW kto tak przepowiada ?

Nie zapominaj o wyborach, USA vs Chiny, Chiny vs wiele panstw, sporo sie dzieje na granicy z Indiami, kryzys gospodarczy tak naprawde dopiero sie zaczyna, bankructwa ...

Na wzrosty tylko albo i az bo mega wazne TANI PIENIADZ. Tani pieniadz ma taka moc jak FAANG dla SP 500 ... duza ale czy wystarczajaca? :)

ODPOWIEDZ