Live o wszystkim

O rzeczach, które z inwestowaniem związane są w bardzo luźny sposób lub niezwiązane z nim w ogóle. Raczej na luzie i off-topic.
motokolo
Stały bywalec
Posty: 120
Rejestracja: 26 maja 2018, 19:11

Re: Live o wszystkim

Post autor: motokolo » 09 mar 2020, 17:35

Obawiam się, że to dopiero początek. Pierwsi się wysypali - czyli fundy. Na cnbc cały czas trąbią, że nie opłaca się teraz sprzedawać. Więc indywidualni co weszli pare miesięcy temu zostali ubrani - zresztą jak zwykle na samej górce i będą sprzedawać na samym końcu jak trzeba będzie kupować. Przy tej cenie ropy z pewnością dojdzie do wielu bankructw - typu obligacje śmieciowe firm wydobywających, a to pociągnie banki. Oczywiście FED nie złoży broni tak szybko - czyli Repo 200mld dziennie + QE + co tam mogą wymyśleć - pewnie zaczną skupować akcje (jak im senat na to pozwoli). Tylko, że takie chore jazdy nie powinny się zdarzać w demokratycznym, kapitalistycznym państwie i ciężko aby to rząd i FED pchał cenę akcji do góry w nieskończoność. Koronawirus i ropa była tylko igłą, która przebiła ten balon, który zgotowali nam rządzący. Przez to potworzyły się jakieś chore spółki przynoszące od początku powstania tylko straty m.in. UBER. Myślę, że wszystko przed nami i tak się to długo utrzymywało (czytaj od 2008r) nic nie zrobiono aby poprawić ten system, wręcz przeciwnie, dolewano benzyny do ogniska cały czas i teraz mamy tego skutek. Przeżyłem 2008 r. przeżyję i ten. Różnica polega na tym, że w 2008r. posiadałem akcje, a teraz nauczony doświadczeniem od paru miesięcy posiadam shorty na akcje. Pozdrawiam wszystkich - spokoju i rozwagi życzę




Q'bot pisze:
09 mar 2020, 16:39
Wróżenie z fusów etap drugi:

Obrazek

Śmieszne było to haltowanie S&P dzisiaj - główny indeks potraktowany jak penny stock ;P
Ale jak tydzień temu już myślałem, że nie będzie szans na odbicie typu "V", to chyba znów pojawiła się nań szansa.

Z kluczowych spraw, na które wciąż nie znalazłem odpowiedzi:
Czy to był finalny long squeeze?
Czy Trumpka zeszła na zawał?
Czemu strefa Euro wciąż ma silną walutę miast drukować na potęgę?
Jak sprawdzić komu puszczają marginy, że kurs tak leci?
Kiedy ktoś z majętnych powie 'sprawdzam' i postanowi kupić na giełdzie np. Grecję za pół ceny? o GPW nie wspominając

Awatar użytkownika
Hubert
Forumowy wyga
Posty: 615
Rejestracja: 21 gru 2018, 12:20

Re: Live o wszystkim

Post autor: Hubert » 09 mar 2020, 17:52

Chodziło mi o wszystkie lewarowane ETFy są do bani typu Leveraged 3X Oil co był linkowany.

reuptake
Stały bywalec
Posty: 198
Rejestracja: 18 sty 2020, 12:12

Re: Live o wszystkim

Post autor: reuptake » 09 mar 2020, 18:24

Hubert pisze:
09 mar 2020, 17:52
Chodziło mi o wszystkie lewarowane ETFy są do bani typu Leveraged 3X Oil co był linkowany.

One nie są "do bani" tylko są do specyficznych celów.

domi
Stały bywalec
Posty: 235
Rejestracja: 06 gru 2017, 11:03

Re: Live o wszystkim

Post autor: domi » 09 mar 2020, 18:44

RSX nieźle też oberwał -16,39% na teraz

Awatar użytkownika
Q'bot
Stały bywalec
Posty: 422
Rejestracja: 28 gru 2019, 16:54

Re: Live o wszystkim

Post autor: Q'bot » 09 mar 2020, 19:17

Besso pisze:
09 mar 2020, 15:04
Mnie bardziej śmieszy, niż martwi co się dzieje właśnie na giełdzie. Zrobiłem małe zakupy.

Ja patrzę na wykres i właściwie nie wiem o co chodzi...
Aż zrobiłem sobie retrospekcję z 2008 roku (wtedy jeszcze nie tradowałem), by sprawdzić jak wyglądały sesje. No i rzeczywiście, bywały ruchy po 10% w ciągu dnia. Flash crash z 6 maja 2010 pomijam.
Jeśli dalej będzie sobie swobodnie spadać w tym tempie, to osiągniemy zero za dwa tygodnie.

Może Tomek się wypowie i nam maluczkim wytłumaczy o co chodzi?


BTW. Taka trochę zbieżność dat 8 marca 1994 zakończyła się hossa na GPW ;P

https://www.barrons.com/articles/corona ... yptr=yahoo

Petrus
Stały bywalec
Posty: 233
Rejestracja: 23 mar 2018, 17:32

Re: Live o wszystkim

Post autor: Petrus » 09 mar 2020, 19:25

Spółki surowcowe które miały być kolem napędowy dostają takie baty, to nawet mało powiedziane to są chłosty wraz z rzucaniem kamieniami. Masakra.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Live o wszystkim

Post autor: Tomek » 09 mar 2020, 19:28

Mnie to najbardziej zastanawia, dlaczego te rzeczy muszą się zawsze dziać akurat w poniedziałki... :)

No ale na poważnie, to widać gołym okiem, że na rynku nie ma płynność, fundusze zaczęły się panicznie delewarować, ETF-y wyprzedają na potęgę i w dodatku włączyły się już algorytmy. Ropa to taki trochę dziwny trigger, bo na logikę, to niska cena powinna pomagać gospodarce (poza energetyką), zwłaszcza liniom lotniczym czy przewoźnikom. Także tutaj ewidentnie jest czysta panika. Pewnie za tydzień Powell wyskoczy z kolejnym cięciem o 0.5%, a Trump ogłosi pakiet stymulacyjny i pomoc dla poobijanych firm. W końcu mamy rok wyborów i rekordowo tani kredyt. Może to będzie moment zwrotny w drugą stronę. Ja ciągle mam jeszcze jakieś 25% gotówki w rezerwie, która czeka na te wszystkie FAANGI, w które nie udało mi się zapakować od trzech lat. Problem tylko w tym, że patrząc po P/S czy po P/E (uwzględniającym rewizje, które nadejdą), to ciągle jest jeszcze diabelnie drogo, zwłaszcza na spółkach typu Mastercard, Microsoft, Apple etc.

Z drugiej strony w porównaniu do obligacji akcje są teraz tak tanie, jak nie były jeszcze nigdy w historii:

ESrZUv7WAAAmcNt.png

No ale to akurat nic dziwnego. Ciekawe kiedy pension fundsy się na to połaszą:

XOM_CVX_chart.png

W każdym razie, jak ktoś nie kupił wcześniej obligacji do portfela lub sprzedał je zbyt wcześnie (na przykład ja), to teraz moim zdaniem są tylko dwie możliwości:

1) Siedzieć na resztkach gotówki i czekać na dalszy zjazd najlepszych spółek typu "growth"
2) Skupować selektywnie najbardziej poobijane akcje typu "value"

PS. Na S&P 500 zbliżamy się do najlepszej okazji zakupowej od dekady:

XOM_CVX_SPY_chart.png

Ale do najlepszej okazji w dziejach to nam jeszcze trochę brakuje...

XOM_CVX_SPY_chart-2.png

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert
Posty: 844
Rejestracja: 05 sty 2018, 13:00

Re: Live o wszystkim

Post autor: Rastignac » 09 mar 2020, 20:05

SPX odbił się od wsparcia, więc jest nadzieja na uspokojenie, przynajmniej w krótkim terminie. Wystrzelałem się własnie z gotówki, ale z reszty putów się boję wyskoczyć. Co ciekawe, niektóre 2-letnie calle, które kupiłem w zeszłym tygodniu są ciągle ładnie na plusie, a np MO jest dzisiaj jeszcze droższe niż wczoraj mimo 5% przeceny na samych akcjach. ABC i CVS też się trzymają.

Awatar użytkownika
Q'bot
Stały bywalec
Posty: 422
Rejestracja: 28 gru 2019, 16:54

Re: Live o wszystkim

Post autor: Q'bot » 09 mar 2020, 20:21

Tomek pisze:
09 mar 2020, 19:28
W każdym razie, jak ktoś nie kupił wcześniej obligacji do portfela lub sprzedał je zbyt wcześnie (na przykład ja), to teraz moim zdaniem są tylko dwie możliwości:
1) Siedzieć na resztkach gotówki i czekać na dalszy zjazd najlepszych spółek typu "growth"
2) Skupować selektywnie najbardziej poobijane akcje typu "value"

Dzięki za zabranie głosu ;)
Ja co prawda mam wciąż ponad 50% wolnej gotówki, ale też coraz bardziej mi doskiera broker, który woła o 'jedzenie' na depozycie. A muszę się przyznać, że kiszę longi na DAXie i shorty na VIXie, które już tracą zbyt wiele, by móc je zamknąć, a hedge też już dawno skeszowałem...

Jeśli dziś SPX nie wróci powyżej 2800, to źle wróży na resztę tygodnia ;|

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Live o wszystkim

Post autor: Tomek » 09 mar 2020, 20:27

Swoją drogą nie przywiązywałbym tak dużego znaczenia do S&P 500, bo to indeks ważony, w którym pierwsze skrzypce odgrywają największe spółki. Firmy z miejsc od 400 do 500 nie mają takiego znaczenia jak TOP 10. No a w całym indeksie dwie największe kategorie to 17% financials (oberwą przez niższe stopy) oraz 19% technology (przewartościowane jak diabli). Dlatego raczej starałbym się podchodzić tu selektywnie do tych spółek, które wydają się najtańsze i już zostały poobijane, bo wyceny w całym indeksie potrafią być skrajnie różne:

Zrzut ekranu 2020-03-9 o 20.25.43.png

Healthcare wygląda całkiem atrakcyjnie.

Awatar użytkownika
Hubert
Forumowy wyga
Posty: 615
Rejestracja: 21 gru 2018, 12:20

Re: Live o wszystkim

Post autor: Hubert » 09 mar 2020, 20:30

Mógłby ktoś powiedzieć jak się ma dzisiejszy volumen do reszty sesji i gdzie to sprawdzić na IB :)

Thorwald
Stały bywalec
Posty: 412
Rejestracja: 04 mar 2018, 09:29

Re: Live o wszystkim

Post autor: Thorwald » 09 mar 2020, 20:34

Tylko jak tu patrzeć na dywidendy sektora paliwowego w USA jak on przy cenie 30USD/baryłka musi ograniczyć produkcję. Duże spółki to jeszcze pożyczą sobie kasę, ale maluchom przy tej cenie chyba nie będzie łatwo pożyczyć kasę. Duże spółki mają jeszcze klasyczne odwierty tanie w eksploatacji, ale wiele mniejszych ma jedynie ropę z odwiertów w łupkach.
Jako, że Rosjanie sprzedają swoją ropę Ural taniej niż Brent to liczę, że poproszą Irańczyków by ograniczyli produkcję Arabii Saudyjskiej. Zresztą PKB Iranu w 2019 zmniejszyło się 8.7%, a w tym roku Bank Światowy zanim wystąpiła epidemia koronawirusa liczył, że Iran wyjdzie na zero. Iran potrzebuje drogiej ropy jak "kania dżdżu".

Spojrzałem sobie na Lufthanse (DLAKY) i aktualnie jest w tej samem cenie co w 2001r. Jak to było... inwestowanie długoterminowe. Ha, ha...

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Live o wszystkim

Post autor: Tomek » 09 mar 2020, 20:37

Thorwald, te małe spółki łupkowe to pewnie po części pójdą z torbami, nie mówiąc nawet o zaprzestaniu wypłaty dywidendy, ale te większe to nawet w czasie kryzysu z 2008 roku nie ogniżały poziomów kwotowych wypłat:

SPY_SMH_CVX_XOM_chart-2.png

Ja tam nie jestem zbyt dużym fanem dywidendy dla samej dywidendy (bo przecież obcięcia kursu), ale fundusze lubią takie spółki, więc poziom 8% to może być moment, w którym zaczną je podbierać.

Hubert, na yCharts masz Volume i Avg. 30 days volume. Tylko w trakcie sesji nie ma się jeszcze co sugerować, bo ostatnie dwie godziny handlu to jest zawsze największy obrót.

SPY_SMH_chart.png

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert
Posty: 844
Rejestracja: 05 sty 2018, 13:00

Re: Live o wszystkim

Post autor: Rastignac » 09 mar 2020, 20:41

Thorwald pisze:
09 mar 2020, 20:34
Spojrzałem sobie na Lufthanse (DLAKY) i aktualnie jest w tej samem cenie co w 2001r. Jak to było... inwestowanie długoterminowe. Ha, ha...
To samo z GPW ;). Niestety, ludzie myślą, że w inwestowaniu long-term chodzi wyłącznie o czas, więc można kupować cokolwiek...

Awatar użytkownika
Besso
Moderator
Posty: 239
Rejestracja: 29 wrz 2018, 11:21

Re: Live o wszystkim

Post autor: Besso » 09 mar 2020, 20:41

Hubert pisze:
09 mar 2020, 20:30
Mógłby ktoś powiedzieć jak się ma dzisiejszy volumen do reszty sesji i gdzie to sprawdzić na IB :)

Ja na Yahoo zazwyczaj sprawdzam:

Screen Shot 2020-03-09 at 20.33.54.png

Thorwald pisze:
09 mar 2020, 20:34
Spojrzałem sobie na Lufthanse (DLAKY) i aktualnie jest w tej samem cenie co w 2001r. Jak to było... inwestowanie długoterminowe. Ha, ha...
Buy & hold i masz wynik ok. 10% rocznie, zobacz sobie wyniki aktywnych tradarów. Poza tym Lufthansy bym nie dotykał, mają zbyt mocne i roszczeniowe związki zawodowe.

//

Mam dylemat, czy kupować już powoli dolary, czy jeszcze poczekać..
Ostatnio zmieniony 09 mar 2020, 20:47 przez Besso, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ