Samochody elektryczne (EV)

Szerokie spektrum tematów dotyczących światowych walut oraz całych branż i sektorów, bez względu na geografię.
Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert
Posty: 844
Rejestracja: 05 sty 2018, 13:00

Samochody elektryczne (EV)

Post autor: Rastignac » 14 lut 2019, 11:47

Aż się dziwię, że jeszcze nie powstał taki temat. Wiem, że branża automotive nie święci ostatnio triumfów, ale coraz częściej czytam wiadomości na temat samochodów elektrycznych i wydaje się, że jest to trend nie do zatrzymania. Przykładowo, ostatnio rzuciła się w moje oczy wiadomość, że Ford szykuje elektryczną wersję F-150. Pickupy odpowiadają za sporą część sprzedaży oraz przychodów Forda, więc ten ruch nie jest bez znaczenia:
The Ford executive later noted that the company’s decision to move the F-Series franchise to all-electric and hybrid power is a way for the automaker to “future-proof” its most successful and lucrative vehicles. Farley dubbed the F-Series franchise as a “global juggernaut,” a statement that carries no exaggeration considering that the F-150 has been one of America’s best-selling pickup trucks for decades.
https://www.teslarati.com/ford-f-150-el ... ck-rivian/

Chciałbym, żeby w tym wątku pojawiały się ciekawe newsy i pomysły na inwestycje w branżę EV, niekoniecznie dotyczące konkretnych producentów samochodów, ale też np. dostawców komponentów, którzy mogą na tym zyskać w dłuższej perspektywie. Tesla rodzi wiele sprzecznych uczuć, więc dobrze, że ma osobny wątek.

Awatar użytkownika
dammad
Forumowy wyga
Posty: 1530
Rejestracja: 26 lut 2018, 10:52
Kontakt:

Re: Samochody elektryczne (EV)

Post autor: dammad » 14 lut 2019, 11:55

Super! Dorzucę artykuł z lipca, bo może ktoś ominął: https://seekingalpha.com/article/418828 ... -soon-2019

Awatar użytkownika
Makaron
Stały bywalec
Posty: 108
Rejestracja: 27 mar 2018, 11:04

Re: Samochody elektryczne (EV)

Post autor: Makaron » 14 lut 2019, 14:09

Ja z kolei czytałem, że EV to ślepa uliczka, popularna na bazie bycia eco i "trendy".
Palne baterie (jak w telefonach), słaby zasięg przy chłodach dyskwalifikują EV, aczkolwiek temat befzie popularny do pierwszych samospaleń elektryków.
Piętą achillesową tej branży są baterie i jak długo nie będzie przełomu w magazynowaniu energii, tak ta branża nie będzie masówką.

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert
Posty: 844
Rejestracja: 05 sty 2018, 13:00

Re: Samochody elektryczne (EV)

Post autor: Rastignac » 14 lut 2019, 14:39

Makaron pisze:
14 lut 2019, 14:09
Ja z kolei czytałem, że EV to ślepa uliczka, popularna na bazie bycia eco i "trendy".
Też czytałem, ale raczej byli to ludzie, którzy podniecają się wielkością swojego silnika spalinowego. Tacy die-hard spalinowcy, którzy nie chcą przyjąć do wiadomości, że EV mogą stać się ekonomicznie uzasadnionym produktem, bo widzą w tym "lewactwo" i "millenialsów" jak np. w Polsce red. Warzecha. Inna częśc to ludzie nienawidzący Muska, którzy chętnie zobaczyliby go w więzieniu jak Greg. Jeśli masz jakiś ciekawy artykuł z dobrymi argumentami na tę tezę to podrzuć.
Makaron pisze:
14 lut 2019, 14:09
Palne baterie (jak w telefonach), słaby zasięg przy chłodach dyskwalifikują EV, aczkolwiek temat befzie popularny do pierwszych samospaleń elektryków.
Tesla spaliła się już nie raz, a jakoś dalej się sprzedaje. Zasięgi w mrozie spadają (30-40%), ale tutaj opinie są podzielone. Dla niektórych jest to spory problem, dla innych nie: https://www.teslarati.com/tesla-battery ... onditions/
Makaron pisze:
14 lut 2019, 14:09
Piętą achillesową tej branży są baterie i jak długo nie będzie przełomu w magazynowaniu energii, tak ta branża nie będzie masówką.
Ciężko się z tym zgodzić widząc jak każdy producent samochodów przygotowuje elektryczne wersje swoich modeli. Dla mnie na razie największym problemem są ceny i brak infrastruktury, ale też widzę w tym szansę. Niemniej, to jest tylko moja i Twoja opinia. Wolę śledzić rozwój wypadków i fakty, takie jak na przykład eletryfikacja F-150. Trudno mi uwierzyć w to, że wszyscy producenci samochodów się mylą, zwłaszcza, że sprzedaż EV rośnie z roku na rok:
Obrazek

jackb
Posty: 33
Rejestracja: 11 cze 2018, 14:18

Re: Samochody elektryczne (EV)

Post autor: jackb » 14 lut 2019, 20:09

jakiś procent rynku wezmą samochody z ogniwami wodorowymi, toyta zaczyna produkcję.

mlubinski
Forumowy wyga
Posty: 712
Rejestracja: 07 cze 2018, 21:26

Re: Samochody elektryczne (EV)

Post autor: mlubinski » 14 lut 2019, 21:14

Wiesz, w takim Frankfurcie wprowadzaja co roz jakies tam bany na emisje (z tegoc o dzis sie dowiedzialem to do miasta niedlugo tylko elektryki albo euro6), i to rowniez w innych miastach niemieckich, zatem trend soe jakis szykuje.

Co do dostawcow, to na dzien dzisiejszy wydaje mi sie Kobalt, Basf, Byd, LG-chem, panasonic - to beda firmy ktore powinny zyskiwac.
Czy technologia sie zmieni? Trudno powiedziec, w 2009 bardzo silnie byly promowane hybrydy (prius itp), dzis temat umiera pomalu.

Marek

jackb
Posty: 33
Rejestracja: 11 cze 2018, 14:18

Re: Samochody elektryczne (EV)

Post autor: jackb » 14 lut 2019, 22:06

a propo napędu, wydaję się bardziej eko anieżli elektryki ...
http://www.conowego.pl/aktualnosci/rozw ... kop-poleca

Awatar użytkownika
dammad
Forumowy wyga
Posty: 1530
Rejestracja: 26 lut 2018, 10:52
Kontakt:

Re: Samochody elektryczne (EV)

Post autor: dammad » 15 lut 2019, 12:11

Pozwolę sobie zacytować kolegę Darka Em z pewnej grupy, bo napisał coś bardzo ciekawego względem Tesli:

"Tesla: oceniamy ją z perspektywy producenta samochodów i tu nie ma wątpliwości, że jest przeszacowana zwłaszcza w kontekście wypuszczania dużej ilości samochodów elektrycznych przez konkurencję w najbliższych latach. Natomiast Tesla ma coś jeszcze bardzo cennego: najbardziej zaawansowany system jazdy autonomicznej Level 2. Jest to system oparty sieć neuronową, który jest tym lepszy im ma więcej danych. Tesla ma obecnie dane z przejechanych 2 miliardów kilometrów. To są lata świetlne przed konkurencją a jest to samonapędzający się mechanizm: im więcej danych, tym lepszy autopilot -> im lepszy autopilot , tym więcej użytkowników -> im więcej użytkowników, tym więcej danych. Do przekonania się jaką robi różnicę dobry system jazdy autonomicznej, polecam jazdę próbną volvo, moim zdaniem ma drugi po tesli system L2. Zainteresowanych zgłębieniem tematu polecam wykład z MIT: https://www.youtube.com/watch?v=sRxaMDDMWQQ"

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert
Posty: 844
Rejestracja: 05 sty 2018, 13:00

Re: Samochody elektryczne (EV)

Post autor: Rastignac » 15 lut 2019, 14:31

I taki news z naszego podwórka: Będą dopłaty do samochodów elektrycznych w Polsce. Nawet do 36 000 zł
Na każdą wymienioną grupę samochodów będzie przydzielana dotacja w wysokości 30 proc. ceny nabycia. Maksymalne progi kwotowe będą się jednak różnić w zależności od tego, jaki samochód Polak kupi.
  1. Samochód elektryczny – dopłata w wysokości 30 proc., ale maksymalnie 36 000 zł. Maksymalnie 150 000 zł, jeśli pojazd będzie przeznaczony do realizacji zadań komunalnych.
  2. Samochód napędzany gazem ziemnym (CNG/LNG) – dopłata w wysokości 30 proc., ale maksymalnie 75 000 zł.
  3. Samochód napędzany wodorem – dopłata w wysokości 30 proc., ale maksymalnie 75 000 zł.
  4. Jednostka pływająca – dopłata w wysokości 30 proc., ale maksymalnie 1 000 000 zł.
– Zaprojektowane kwoty mają zrównoważyć obecne ceny pojazdów zasilanych paliwami
alternatywnymi do poziomu pojazdów obecnie wykorzystywanych tj. pojazdów silnikowych.

Awatar użytkownika
Gregory
Forumowy wyga
Posty: 1367
Rejestracja: 17 paź 2017, 18:06

Re: Samochody elektryczne (EV)

Post autor: Gregory » 15 lut 2019, 15:18

Wspomniane dopłaty nadal czynią zakup takiego pojazdu bezsensownym. To co jest oferowane to pojazdy typu mydelniczka z niskim zasięgiem. Czyli pojazd do jazdy wokół komina. Wyjazd takim pojazdem w długą trasę to prawdziwa męka. O ile dobrze pamiętam był testowany nissan leaf na trasie Warszawa Kraków. Przejazd z trzema przystankami na ładowanie. Droga powrotna wypadła nieco lepiej bo prawie na jednym ładowaniu ale z zawrotną prędkością 60 km/h. Test był wykonany w ciepłych miesiącach. Ładowanie takiego delikwenta z wtyczki w domu to 12 godzin o ile się nie mylę.

mah
Posty: 36
Rejestracja: 19 lip 2018, 19:31

Re: Samochody elektryczne (EV)

Post autor: mah » 15 lut 2019, 15:28

Elektryczne Audi A2, zbudowane przez niemieckie firmy DBM Energy i Lekker Energie, przejechało około 600 km z Monachium do Berlina przy średniej prędkości 90 km/h oraz z włączonym ogrzewaniem. Co ciekawe, w akumulatorach pozostało jeszcze 18% energii, co oznacza że samochód mógłby łącznie przejechać około 730 km na jednym ładowaniu.

http://samochodyelektryczne.org/elektry ... 600_km.htm

A tutaj trochę teorii spiskowych ale też ciekawych informacji.

https://www.youtube.com/watch?v=rdr1MSz8jds&t=

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert
Posty: 844
Rejestracja: 05 sty 2018, 13:00

Re: Samochody elektryczne (EV)

Post autor: Rastignac » 15 lut 2019, 15:43

Gregory pisze:
15 lut 2019, 15:18
Wspomniane dopłaty nadal czynią zakup takiego pojazdu bezsensownym.
Kupowanie samochodu w Polsce za cenę powyżej 150k zł też jest bezsensowne, a jednak ludzie kupują takie samochody. Kupujemy samochody nie tylko z potrzeby przemieszania się, ale z potrzeby dowartościowania. Być może w Polsce kupowanie elektryka nie ma sensu, ale coś tam się jednak sprzedaje. Z resztą, na razie chodzi mi bardziej o rynki zachodnie, bo jak wynika z grafiki którą zamieściłem, sprzedaż EV rośnie z roku na rok. Nie można się obrażać na fakty.

Awatar użytkownika
Gregory
Forumowy wyga
Posty: 1367
Rejestracja: 17 paź 2017, 18:06

Re: Samochody elektryczne (EV)

Post autor: Gregory » 15 lut 2019, 15:48

Myślałem że mówimy o autach w seryjnej produkcji a nie garażowych przeróbkach. To A2 to właśnie taka przeróbka, obecnie nawet nie ma go w ofercie.

Zgadzam się z tezą że od EV nie ma już odwrotu. Jednak to co się obecnie proponuje jako auta seryjne to totalna porażka z zastrzeżeniem że auto potrzebne jest na zakupy w Lidlu lub innym tego typu sklepie. Mimo dopłat nadal istnieje olbrzymia przepaść cenowa w porównywalnych modelach EV i benzynowych.

Ależ ja nie dyskutuje z faktami typu rośnie sprzedaż bo wiem że tak jest. Odnoszę się jedynie do funkcjonalności. Co do dowartościowania to mam mieszane uczucia w tym względzie. Rozumiem Mercedes klasy S elektryczny zasięg 1000 km, ale nie mydelniczka Nissan Leaf co ledwo przejedzie dystans 350 km z prędkością 60 km/h. Przed kim miałbym zabrylować takim autem. Chyba przed moją gosposią. Choć nie wiem czy dałaby się na to złapać.

Na chwilę obecną nie ma co zakłamywać rzeczywistości. Obecnie dostępne EV to pojazdy typu miejskiego, no może śródmiejskiego, na małe odległości.
Ostatnio zmieniony 15 lut 2019, 15:57 przez Gregory, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert
Posty: 844
Rejestracja: 05 sty 2018, 13:00

Re: Samochody elektryczne (EV)

Post autor: Rastignac » 15 lut 2019, 15:53

Zgadzam się, sensowne modele (I-Pace, Tesla, e-tron) są skierowane raczej do ludzi majętnych. Jesteśmy dopiero na początku rewolucji, dlatego staram się coraz bardziej rozglądać gdzie tutaj można ulokować pieniądze na dłuższy termin.


ODPOWIEDZ