Biotech, NGS, Genomics

Szerokie spektrum tematów dotyczących światowych walut oraz całych branż i sektorów, bez względu na geografię.
TMan
Posty: 52
Rejestracja: 18 lip 2017, 20:39

Biotech, NGS, Genomics

Post autor: TMan » 11 lip 2018, 20:30

Pomysł na ten wątek podrzucił mi Tofu swoim wpisem w sąsiednim wątku.
Plastic Tofu pisze:Wczoraj był dobry dzień, a dzisiaj powrót do realiów.
Czy ktoś tu śledzi biotech??? Ruchy na niektórych firmach są co najmniej zastanawiające, dzisiaj BIIB od końca maja REGN tylko dla przykładu. Potrzebuję opinii czy to pojedyńcze wyskoki, czy zaczynemy trend na bio??
Żeby to nie zaginęło w odmętach wykresowego spamu, postanowiłem wyodrębnić jak osobny temat.

Sektor biotechnologii jest bardzo ciekawy i wspaniale rokuje na przyszłość. Ponieważ sam siedzę w tym zawodowo, postanowiłem dorzucić swoje "insider's info" odnośnie tego co obecnie jest dominującym trendem w całym sektorze, czyli sekwencjonowaniu genomów. Od mniej więcej 10 lat odbywa się ogromny postęp w tej dziedzinie, zwanej potocznie NGS lub WGS (odpowiednio Next Generation Sequencing lub Whole Genome Sequencing). Głównym motorem tegoż jest znaczący spadek kosztów sekwencjonowania, który jeszcze 10 lat temu liczony był w mln$/genom, a obecnie spadł do <1000$. Mówimy tu o genomie ssaczym/ludzkim, sekwencjonowanie genomu bakteryjnego jest jeszcze tańsze. Otwiera to ogromne możliwości jeżeli chodzi o spersonalizowaną medycynę opartą o indywidualny kod genetyczny każdego osobnika. W UK ruszył kilka lat temu projekt 100 000 Genomes, który jest pionierskim przedsięwzięciem mającym na celu określenie profilu chorobowego populacji Anglii i Walii w oparciu o który będzie można w przyszłości diagnozować występowanie chorób o podłoży genetycznym dla każdej osoby.
https://www.genomicsengland.co.uk/the-1 ... s-project/
Wysoce prawdopodobne jest, że kolejne kraje zaczną wdrażać podobne programy pilotażowe, aby w przyszłości rozwijać spersonalizowaną medycynę u siebie. To wszystko wymaga sekwencerów oraz zaopatrzenia je w odpowiednie reagenty, czyli tzw. sequencing chemistry. Te muszą dostarczyć firmy, które posiadają patenty na swoje własne metody sekwencjonowania. Obecnie największym graczem na rynku i głównym motorem spadku kosztów jest Illumina, która przejęła obecną technologię od firmy Solexa. Głównymi produktami firmy są sekwencery MiSeq, HiSeq i najnowszy NovaSeq. Innym ważnym graczem jest ThermoFisher Scientific ze swoim systemem IonTorrent, wspomniane tu już Pacific Biosciences czyli PacBio, który ma w ofercie SMRT i w końcu brytyjski Oxforde Nanopore z dwoma różnymi systemami PromethION i MinION. Z tego co kojarzę ta ostatnia firma obecnie nie jest notowana na giełdzie. Oprócz samego hardware wszystkie te firmy oferują systemy analizy danych, cloud storage itp. ale nie ma to większego znaczenia dla naszych rozważań.
Jeśli chodzi o udział w rynku to wrzucę taka mapkę
http://enseqlopedia.com/ngs-mapped/
Od razu widać, że Illumina rulezz, ale dodam jeszcze takie zestawienie
https://www.genengnews.com/the-lists/to ... s/77901078
Nie będę tu wrzucał notowań tych firm, ich finansów itp, bo to znajdziecie sami i przeanalizujecie o wiele lepiej nią ja ;) Zresztą po cichu na to liczę. Mam nadzieję, że temat się rozwinie, chętnie też odpowiem jeśli macie jakieś pytania odnośnie sekwencjonowania.

Awatar użytkownika
Plastic Tofu
Stały bywalec
Posty: 459
Rejestracja: 08 maja 2018, 00:36

Re: Biotech, NGS, Genomics

Post autor: Plastic Tofu » 11 lip 2018, 23:50

Wielkie dzięki za poświęcony czas.
Dla mie Biotech skończył się w 2015 roku kiedy Regeneron, czy Amgen przestały mieć wystarczająco pary na dalsze wzrosty. Moje inwesycje w Biotech, opierały sie na trendzie, analizie fundamentalnej oraz znikomej wiedzy na temat leków produkowanych czy w pipeline. M&A też wyglądały imponująco i wyglądało to na konsolidację sektora gdzie jasno wytworzy się wąska grupa liderów. którzy zbiora śmietanę i przy okazji mi wpadnie coś tam.
Dzisiaj sytuacja jest inna na rynku, oczekiwanie że jak w 2011 czy 2012 roku cokolwiek się kupi przyniesie zyski jest mniej rozsądne. Drugą rzeczą przynajmniej jak dla mnie jest poziom zrozumienia zagadnienia. Jak jeszcze kilka lat temu gdzieś to było do ogarnięcia. natomiast gdy czytam to co piszesz czuję się jak indianin 150 lat temu przed fotografem bedący w strachu, że zabiorą mu duszę robiąc zdjęcie. Stąd rodzi się do Ciebie prośba czy masz pod ręką jakiś primer, info które można wchłonąć w 1-2 godziny aby nie wyglądać jak jeleń w swiatłach samochodu, jakieś linki gdzie możnabyłoby poszerzyć swoją wiedzę trochę informacyjnie i trochę biznesowo?

Będę b wdzięczny.

TMan
Posty: 52
Rejestracja: 18 lip 2017, 20:39

Re: Biotech, NGS, Genomics

Post autor: TMan » 12 lip 2018, 21:27

Jak znajdę coś bardziej "przyswajalnego" niż jakieś przykładowe rozprawy naukowe opisujące technologie to wrzucę. Póki co polecam blog, z którego mapkę tu wrzuciłem
http://enseqlopedia.com/
Autor jest kierownikiem laboratorium sekwencjonowania na uniw w Cambridge i można tam znaleźć sporo wpisów dotyczących właśnie technologii oraz opinii o nich z pierwszej ręki.
Co do wiadomości biznesowych to poza powszechnie linkowanymi tu stronami nic więcej nie znam. Ale jak mi wpadnie coś ciekawego to wrzucę.

Póki co ILMN do góry, dzisiaj pękło 300USD ;)

TMan
Posty: 52
Rejestracja: 18 lip 2017, 20:39

Re: Biotech, NGS, Genomics

Post autor: TMan » 02 sie 2018, 22:11

Q2 Illumina results
https://www.fool.com/investing/2018/08/ ... its-f.aspx
Illumina's share price has soared more than 45% so far this year. My hunch is that the momentum will continue, albeit at a slower pace. However, Illumina's valuation is high. A Q3 disappointment or a full-blown trade war between the U.S. and China could cause the stock to pull back significantly.

Awatar użytkownika
Plastic Tofu
Stały bywalec
Posty: 459
Rejestracja: 08 maja 2018, 00:36

Re: Biotech, NGS, Genomics

Post autor: Plastic Tofu » 31 sie 2018, 21:43

Dzięki za typ. Miesiąc był bardzo dobry powoli będę zwiększał pozycję ale jestem zatankowany pod korek.
Jak będziesz miał coś nowego obiecuję słuchać z uszami w górze,
Hej :)

Awatar użytkownika
Gregory
Forumowy wyga
Posty: 1367
Rejestracja: 17 paź 2017, 18:06

Re: Biotech, NGS, Genomics

Post autor: Gregory » 09 wrz 2018, 11:30

Czy ktoś interesuje się spółkami, firmami inwestującymi w biotechnologię związaną z produkcją żywności tzw. "clean meat".
Szacuje się że zapotrzebowanie na mięso wzrośnie dwukrotnie do 2050r. Technologia rozwijana gdzieś od około 2000r. Obejmuje produkcję mięsa w oparciu o hodowlę komórek macierzystych, hodowla skóry na potrzeby przemysłu.
https://www.nanalyze.com/2017/10/7-star ... rown-meat/

TMan
Posty: 52
Rejestracja: 18 lip 2017, 20:39

Re: Biotech, NGS, Genomics

Post autor: TMan » 15 lis 2018, 20:52

Illumina zapowiada kupno swojego konkurenta Pacific Biosciences:

Is This the Real Reason Illumina Acquired Pacific Biosciences?
https://www.fool.com/investing/2018/11/ ... cific.aspx

Here's Why Illumina's $1.2 Billion Acquisition Makes Sense
https://www.fool.com/investing/2018/11/ ... kes-s.aspx

Dla mnie jest to sygnał, że konkurencja (Oxford Nanopore) zrobili jakieś konkrente postępy i illumina wie, że aby dotrzymać im kroku potrzebuje technologii long read. Bardzo interesujący news, nawet na tle dzisiejszego burdelu z Brexitem ;)

Awatar użytkownika
Besso
Moderator
Posty: 239
Rejestracja: 29 wrz 2018, 11:21

Re: Biotech, NGS, Genomics

Post autor: Besso » 15 lis 2018, 22:30

Gregory pisze:Czy ktoś interesuje się spółkami, firmami inwestującymi w biotechnologię związaną z produkcją żywności tzw. "clean meat".
ja trochę. MosaMeat, JUST i Memphis Meats - te firmy już w najbliższych latach zaczną komercjalizować swoje projekty. obecnie są w fazie zaawansowanych testów
na NYSE jest Tyson Foods (TSN), który też pompuje kasę w clean meat

co do tematu, to przyszłością jest na pewno metoda CRISPR, choć budzi duże wątpliwości moralne
https://www.youtube.com/watch?v=jAhjPd4uNFY

(swoją drogą polecam cały kanał Kurzgesagt na yt, świetne źródło wiedzy podane w przystępny sposób)

Awatar użytkownika
Gregory
Forumowy wyga
Posty: 1367
Rejestracja: 17 paź 2017, 18:06

Re: Biotech, NGS, Genomics

Post autor: Gregory » 19 lis 2018, 17:29

Czytałem o tych firmach, a właściwie przejrzałem całą historię badań i prób komercjalizacji od pierwszego hamburgera za steki tysięcy dolarów. Z tego co wiem na chwilę obecną to Tyson jednie jest notowany ale to moloch, kupowanie tych akcji nie na tą chwilę.

Awatar użytkownika
Gregory
Forumowy wyga
Posty: 1367
Rejestracja: 17 paź 2017, 18:06

Re: Biotech, NGS, Genomics

Post autor: Gregory » 19 lis 2018, 22:23

Jest bardzo dobra książka, można kupić audiobooka i posłuchać w aucie, "Czyste mięso". Cała sprawa zaczęła się w Europie, dotarła do Izraela, jednak w konsekwencji najwięcej badań jest w US. Zresztą to logiczne. Europa jak i reszta świata jest za cienka do tego typu technologii. Z tego co wiem produkty tej technologii można kupić już US. Obecnie jest to na etapie powiedzmy mięsa mielonego. Jednak jest to wielka sprawa dająca wiele możliwości również w dziedzinie profilaktyki medycznej. Jest również mleko produkowane tą metodą z bardzo dobrym skutkiem. Sądzę że działania wobec ocieplenia klimatu spowodują presję na tego typu technologię zważywszy że rolnictwo jest jednym z większych czynników powodujących ocieplenie klimatu.
Oczywiście wiedzy na ten temat nie czerpię z audiobooka jednak dla laików znających termin genetyka tylko od wujka google to dobra lektura przybliżająca temat.

Awatar użytkownika
Besso
Moderator
Posty: 239
Rejestracja: 29 wrz 2018, 11:21

Re: Biotech, NGS, Genomics

Post autor: Besso » 02 maja 2019, 11:07

Co prawda link nie do końca w temacie, ale wrzucam:
Beyond Meat is going public. Investors are betting on a new future for food.

Jeśli chodzi o model biznesowy, to przypomina Teslę i Netflixa. Imo temat warty rzucenia okiem.

Sales have been growing fast — last year the company reported revenues of $87.9 million, up from $32.6 million in 2017.

The company has never been profitable, and lost $29 million in 2018, but its rapidly growing revenues made it a good bet to many investors — as did its positioning on the frontier of a transformation of our food system.

ODPOWIEDZ