EXANTE

Miejsce do prowadzenia jałowej i starej jak świat dyskusji na temat tego, który broker jest lepszy od którego, a który nie.
farmer
Posty: 2
Rejestracja: 12 lip 2020, 18:55

EXANTE

Post autor: farmer » 05 sie 2020, 21:17

Cześć, witam wszystkich, to mój pierwszy post na forum.

Zastanawiam się nad skorzystaniem z usług Exante.
Szukałem i pojawił się już ten broker w paru wątkach, ale informacje jakie tam są wydają mi się fragmentaryczne, dlatego chciałbym je tutaj podsumować i rozszerzyć.
 
Ogólnie na plus:
a. dostęp do amerykańskich ETF-ów
b. niskie prowizje (np. w porównaniu do Sogotrade)
c. bardzo szeroka oferta
 
Na minus:
a. próg wejścia 10 000€
b. jako inwestor nieprofesjonalny podlegamy pod jurysdykcję na Cyprze
c. można znaleźć opinie, że komuś zablokowali konto i były problemy z wypłatą pieniędzy; podobno też jest sporo negatywów pochodzących z Rosji (nie wiem, nie znam rosyjskiego) [ale w zasadzie o każdym brokerze i o wszystkim znajdziemy w necie jakąś niepochlebną opinię, więc tak ogólny argument jest słaby ]
 
Czy możecie wyjaśnić co jest konkretnie ryzykownego w tej jurysdykcji cypryjskiej?
Tak, wiem o sytuacji z 2013 roku i zagarnięciu środków przechowywanych w bankach. Tak, była to grabież bez precedensu, ale dotyczyła środków powyżej 100 tys. € czyli i tak nieobejmowanych gwarancjami.
No i gotówka na koncie w banku to coś innego niż aktywa zapisane w rejestrze.
 
@mlubinski pisał też, że
„To są brokerzy typu DIF, czy Exante zarejestrowani i działający gdzieś tam na cyprze czy malcie, mający w zapisach informacje, żeby nadwyżki finansowe lokować w jakiś obligacyjnych ETFach”
Możecie podesłać jakiś link do tych zapisów o lokowaniu nadwyżek?
 
Jakieś inne minusy?

Wojtas
Stały bywalec
Posty: 346
Rejestracja: 11 cze 2020, 17:42

Re: EXANTE

Post autor: Wojtas » 05 sie 2020, 21:26

farmer pisze:
05 sie 2020, 21:17
a. dostęp do amerykańskich ETF-ów
...
b. jako inwestor nieprofesjonalny podlegamy pod jurysdykcję na Cyprze


Sporo brokerów ma siedzibę na Cyprze.
Mnie ciekawi jakim cudem masz tam dostęp do amerykańskich ETFów, skoro Cypr jest członkiem UE i podlega jej dyrektywom.

miw83
Posty: 26
Rejestracja: 08 lip 2020, 15:27

Re: EXANTE

Post autor: miw83 » 05 sie 2020, 22:01

Z tego co wiem to dyrektywa UE jest też przedmiotem oceny sądów danych państw i gdzieniegdzie sądy pozwalają sobie na jej dowolną interpretację prawną - vide Portugalia i być może właśnie Cypr.

quezacotl
Posty: 4
Rejestracja: 22 mar 2020, 12:54

Re: EXANTE

Post autor: quezacotl » 05 sie 2020, 22:55

Prześwietlałem ich jakiś czas temu. Prowizje mają świetne i rzeczywiście dają dostęp do fizycznych ETFów z USA. Jedyny haczyk to próg wejścia i opłata za nieaktywność: €50 per month. Żeby jej uniknąć trzeba spełnić 3 warunki: No trades within the last 6 months, No open positions, Balance under €5,000.

Natomiast to, co skreśla u mnie tego brokera to fakt, że depozyty klientów gwarantowane są tylko do kwoty 20.000 EUR przez cypryjski Inwestor Compensation Fund. Niejasna jest też dla mnie ilość i zależność pomiędzy spółkami właścicieli Exante. Pozują na firmę z UK. Właściciele to Rosjanie. Rejestrację mają na Malcie i Cyprze + kilka innych spółek w rajach podatkowych. Biorąc pod uwagę ilość negatywnych opinii, jakie można o nich znaleźć po rosyjsku i angielsku oraz fakt, że większość pozytywnych opinii o tym brokerze jest wystawiana przez ich pracowników (na czym wielokrotnie przyłapało ich kilka portali) osobiście nie zamierzam ryzykować.

Chętnie natomiast przeczytam opinię osoby, która korzysta z ich usług od kilku lat.

farmer
Posty: 2
Rejestracja: 12 lip 2020, 18:55

Re: EXANTE

Post autor: farmer » 06 sie 2020, 10:33

Wojtas pisze:
05 sie 2020, 21:26
Mnie ciekawi jakim cudem masz tam dostęp do amerykańskich ETFów, skoro Cypr jest członkiem UE i podlega jej dyrektywom.

Z tego co wiem od przedstawiciela Exante fakt, że oferują m.in. ETF-y amerykańskie wynika z licencji jaką posiadają. Podobno jest to licencja, która nie zezwala na jakiekolwiek doradztwo/analizę instrumentów/narzędzia edukacyjne i wówczas KID-y nie są muszą być przez nich dostarczane.

quezacotl pisze:
05 sie 2020, 22:55
Natomiast to, co skreśla u mnie tego brokera to fakt, że depozyty klientów gwarantowane są tylko do kwoty 20.000 EUR przez cypryjski Inwestor Compensation Fund.

A jakie inne jurysdykcje mają tę kwotę wyraźnie większą?
Czy to faktycznie jest większy problem? Żeby uniknąć przetrzymywania większej gotówki na koncie brokerskim można kupić np. krótkoterminowe obligacje USA, a potem jeśli potrzebujemy gotówki na zakup docelowych instrumentów to obligacje te sprzedać.

ODPOWIEDZ