DM pod IKE - ETFy?

Miejsce do prowadzenia jałowej i starej jak świat dyskusji na temat tego, który broker jest lepszy od którego, a który nie.
Mi5iek
Posty: 1
Rejestracja: 08 mar 2020, 12:46

DM pod IKE - ETFy?

Post autor: Mi5iek » 08 mar 2020, 12:51

Próbuje dobrać DM do inwestycji IKE w ETFy. Porównuje BOŚ, eMakler, DM mBank. Czy macie może idee które obecnie rozwiązanie jest najbardziej opłacalne i funkcjonalne, czy macie jakieś preferencje?

Jaka jest de facto różnica pomiędzy eMaklerem i DM mBanku.?

Thorwald
Stały bywalec
Posty: 412
Rejestracja: 04 mar 2018, 09:29

Re: DM pod IKE - ETFy?

Post autor: Thorwald » 08 mar 2020, 15:07

Kiedyś jak sam robiłem rozeznanie to było tak, że dostępne ETF w ramach IKE/IKZE były tylko z GPW. To znaczy na SP500, WiG20 i WiG40. DM MBanku oferował także w ramach IKZE akcje zagraniczne z dużymi opłatami za transakcje i 30% podatkiem od dywidend.

Ale sporo się zmieniło ostatnio w dm Boś. Specjalna strona BOSSA o ich ofercie na rynki zagraniczne https://bossa.pl/oferta/rynek-zagraniczny
Dla ułatwienia podaję wielkość podatków od dywidend dla najbardziej popularnych rynków:
USA – 30%,
Niemcy – 26,375%
Londyn – 0% (dywidenda brutto),
Kanada – 25%,
Francja – 30%
Holandia – 15%
Szwajcaria – 35%

Ciekawie wygląda sprawa LSE i 0% podatku od dywidend. Niestety w swojej ofercie piszą, że jeżeli spółka jest notowana na macierzystym rynku i w Londynie, to u nich dostępna jest jedynie na rynku macierzystym z niezerowym podatkiem od dywidend.

rebahas
Stały bywalec
Posty: 433
Rejestracja: 25 lip 2019, 15:02

Re: DM pod IKE - ETFy?

Post autor: rebahas » 08 mar 2020, 15:44

Ja jakoś IKE/IKZE z racji tego, że to pomysł kapitana państwo to omija z daleka. Tak wiem, że to zupełnie coś innego niż OFE itd itp ale wolę uważać, bo się po jakimś czasie okaże, że niby to jest twoje, dziedziczone i w ogóle ale jednak kapitan państwo będzie wiedział lepiej co z tymi pieniędzmi zrobić a obywatel zostanie z talonem na balon czyli na ZUS ;)

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: DM pod IKE - ETFy?

Post autor: sebo » 21 kwie 2020, 08:24

Nie przesadzaj, równie dobrze z konta Ci mogą zabrać i to prędzej niż z IKE.
Inny problem jest z tym, że są drogie opłaty jak chcesz inwestować w różnych walutach to co chwilę musisz głupie konwersję robić mimo, że nic trudnego w dzisiejszych czasach mieć konto walutowe. Więc suną suma tak sobie to wychodzi wysokie prowizje, opłaty, konwersacje. Jeszcze czekać do emerytury sorki ja wolę teraz żyć jak król a nie jak będę miał 70lat, zastanawia mnie, skąd wzięła się ta głupota oszczędzanie na stare lata ?
Wolisz świat zwiedzić mają 40lat czy 80 lat ? Wolisz kobiety trzydziestki czy siedemdziesiątki?
Ja się właśnie zastanawiam nad likwidacja całego IKE.

rebahas
Stały bywalec
Posty: 433
Rejestracja: 25 lip 2019, 15:02

Re: DM pod IKE - ETFy?

Post autor: rebahas » 21 kwie 2020, 09:57

sebo pisze:
21 kwie 2020, 08:24
Nie przesadzaj, równie dobrze z konta Ci mogą zabrać i to prędzej niż z IKE.
Inny problem jest z tym, że są drogie opłaty jak chcesz inwestować w różnych walutach to co chwilę musisz głupie konwersję robić mimo, że nic trudnego w dzisiejszych czasach mieć konto walutowe. Więc suną suma tak sobie to wychodzi wysokie prowizje, opłaty, konwersacje. Jeszcze czekać do emerytury sorki ja wolę teraz żyć jak król a nie jak będę miał 70lat, zastanawia mnie, skąd wzięła się ta głupota oszczędzanie na stare lata ?
Wolisz świat zwiedzić mają 40lat czy 80 lat ? Wolisz kobiety trzydziestki czy siedemdziesiątki?
Ja się właśnie zastanawiam nad likwidacja całego IKE.

Dlatego na konta bankowych nic za bardzo nie mam :) Ja się od kapitana trzymam i będę trzymał możliwie jak najdalej, bo może być i 10 lat ok co uśpi czujność a potem się któregoś dnia człowiek obudzi i znowu nie będzie teleranka ;)
Co do reszty się zgadzam, że trzeba korzystać z życie cały czas i tyle, małymi łyżeczkami i z głową.

GPR
Posty: 85
Rejestracja: 18 kwie 2020, 19:12

Re: DM pod IKE - ETFy?

Post autor: GPR » 21 kwie 2020, 12:53

viewtopic.php?f=5&p=29293#p29293

ETFy chyba zawsze sa opodatkowywane w kraju macierzystym. Czekam jeszcze na odpowiedzi odnośnie ADRów.
Osobiście powiedziałbym ze jeśli rząd ma coś obrobić to najpierw zabierze sie właśnie za IKE, później dopiero za depozyty powyżej jakiejś tam kwoty (bodaj 100k gdzieś czytałem).

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: DM pod IKE - ETFy?

Post autor: sebo » 21 kwie 2020, 17:57

Pls litości.
IKE to nie OFE nikt Ci nic nie zabierze, co wy macie z tym zabieranie, zabrali wam coś kiedyś?
ZUS i inne wymysły to zupełnie coś innego.
O tym zabraniu IKE to ja chyba słyszę już od 10 lat i jet to wręcz nudne i głupie.
Temat jest inny.

rebahas
Stały bywalec
Posty: 433
Rejestracja: 25 lip 2019, 15:02

Re: DM pod IKE - ETFy?

Post autor: rebahas » 21 kwie 2020, 23:20

sebo pisze:
21 kwie 2020, 17:57
Pls litości.
IKE to nie OFE nikt Ci nic nie zabierze, co wy macie z tym zabieranie, zabrali wam coś kiedyś?
ZUS i inne wymysły to zupełnie coś innego.
O tym zabraniu IKE to ja chyba słyszę już od 10 lat i jet to wręcz nudne i głupie.
Temat jest inny.

Już to chyba raz pisałem jak nie dwa. Chiny też nigdy nie mieli zamykać i miałby być fabryką świata "forewer", kontrakty na ropę też nigdy nie mogły spać poniżej 10$ itd itp. Ja sobie zdaję sprawę, że ryzyko z IKE jest minimalne, znikome i praktycznie niemożliwe ale jednak jakieś jest. Patrząc co aktualnie wyprawia kapitan państwo dasz mi 100% pewności i jak coś to podstawisz rękę do ucięcia za wiarygodność i uczciwość kapitana państwo? No właśnie ;)

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: DM pod IKE - ETFy?

Post autor: sebo » 21 kwie 2020, 23:31

Podałeś bardzo kiepskie przykłady. Co ma cena ropy do IKE całkowicie odbiegasz od tematu, próbując coś udowodnić.
Trzymasz kasę na giełdzie nie boisz się, że Ci zabiorą?
A ktoś Ci dał kiedyś rękę uciąć ? Po co te głupoty piszesz.

Już napisałeś "znikome, praktycznie nie możliwe" coś jest, będzie wojna to Ci wszystko zabiorą. A na dzisiaj pls nie mówi o zabieraniu pieniędzy z IKE itd. bo to jakieś głupie straszenie. W Polsce mało ludzi oszczędza prywatnie i bardzo dobrze, że coś takiego istnieje, bardziej trzeba namawiać a nie straszyć. Jeśli ktoś ma nadwyżki jego wybór czy IKE czy DM czy coś innego. Ja zmądrzałem i zaprzestałem gromadzenie na starość. Podróżując i poznając ludzi w różnym wieku, zobaczyłem co to oszczędzanie na starość i co się z tego ma. Nie polecam.

JohnnyCage
Posty: 33
Rejestracja: 01 lut 2019, 10:39

Re: DM pod IKE - ETFy?

Post autor: JohnnyCage » 23 kwie 2020, 09:49

Ja polecam DM BOŚ, w którym w każdej w chwili można poprosić o dodanie interesującego nas ETFa. W eMaklerze / DM mBanku (to to samo), ta lista jest stała i obsługa twierdzi, że wystarczająca. Nie dla mnie, bo ETFa który mnie interesuje akurat na tej liście nie ma, a dodać nowego nie mogą, dlatego IKE pod zagraniczne ETFy mam w DM BOŚ.

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: DM pod IKE - ETFy?

Post autor: sebo » 23 kwie 2020, 11:08

Ile prowizja ? ETF rozumiem, tylko europejskie? Czy konto w USD można mieć czy za każdym razem robią konwersję PLN na USD przy kupnie i przy sprzedaży USD na PLN ?

JohnnyCage
Posty: 33
Rejestracja: 01 lut 2019, 10:39

Re: DM pod IKE - ETFy?

Post autor: JohnnyCage » 23 kwie 2020, 11:25

Prowizja 0,29%, min 29 zł, czyli do 10 000 zł płacimy stałe 29 zł, powyżej tej kwoty 0,29% wartości transakcji. ETFy tylko europejskie. Na IKE/IKZE można mieć wyłączenie konto w PLN, więc robią konwersję, ale spready są minimalne. Ostatnio sprawdzałem to dla jednej swojej transakcji. Kurs giełdowy EUR/PLN wynosił 4,3447, mi bossa policzyło za 1 EUR 4,3462 PLN.
Tegoroczny limit na IKE to 15 681 zł. Przy kursie 4,3447 daje to inwestycję za 3609 EUR. Po kursie bossa mogłem zainwestować "tylko" 3608 EUR, różnica aż 1 EUR...

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: DM pod IKE - ETFy?

Post autor: sebo » 23 kwie 2020, 11:30

Nie chodzi mi o spread tylko że jak kupuje w USD to chce mieć USD jak sprzedaje
A tutaj za każdym razem robisz konwersję istna głupota. Mam np dolary kupiony po 4zl nie chce ich sprzedawać z akcjami po 3,60zl.
Dlatego ja czegoś takiego nie akceptuje. Prowiza też bajecznie wysoka. IKE to systematyczne oszczędzaj powolnym krokiem małymi sumami a prowizję są skandalicznie wysokie.

JohnnyCage
Posty: 33
Rejestracja: 01 lut 2019, 10:39

Re: DM pod IKE - ETFy?

Post autor: JohnnyCage » 23 kwie 2020, 11:49

Pod moje potrzeby konto mi w pełni odpowiada, raz w roku mogę wpłacić pełny limit, kupić ETF i trzymać przez 30 lat. Zapłacę za to 50 zł prowizji i spreadu, a inwestycja pracuje przez lata. Przy półrocznym interwale czasowym koszty (ok. 65-70 zł) też bym przeżył.

ODPOWIEDZ