Degiro

Miejsce do prowadzenia jałowej i starej jak świat dyskusji na temat tego, który broker jest lepszy od którego, a który nie.
holydog
Posty: 7
Rejestracja: 18 lut 2018, 13:07

Re: Degiro

Post autor: holydog » 25 paź 2018, 20:05

No tak ale akceptując nowe warunki de fakto mamy otwartą pozycję PLN/EUR dla gotowki na rachunku. Btw; czy sa gdzieś dostepne u jakiegoś brokera CFDs na polskie akcje?

Goris
Posty: 1
Rejestracja: 26 mar 2019, 14:47

Re: Degiro

Post autor: Goris » 26 mar 2019, 18:16

Cześć. Wybaczcie jeśli pytam o oczywistość - dopiero zaczynam inwestować i nie do końca rozumiem jak wygląda z punktu widzenia podatkowego fundusz, na którym Degiro przechowuje wolne środki klientów. Dostałem od nich roczny raport, który pokazuje mi kilka złotych zrealizowanego zysku z tego funduszu - czy powinienem z tego odprowadzić podatek tak, jak w przypadku zysku z akcji?

rebahas
Stały bywalec
Posty: 433
Rejestracja: 25 lip 2019, 15:02

Re: Degiro

Post autor: rebahas » 19 sie 2019, 12:20

Ja mam takie pytanie. W Degiro można kupić jednostki ETF i pytanie czy one są zapisane imiennie na nasze konto czy jak, bo nie mogę się nigdzie doszukać o tym informacji. Co do akcji to wychodzi, że są imienne i można je wypożyczać lub nie ale o ETF nic nie ma, chyba że to jest to samo.

rebahas
Stały bywalec
Posty: 433
Rejestracja: 25 lip 2019, 15:02

Re: Degiro

Post autor: rebahas » 17 paź 2019, 23:35

No to w Degiro wprowadzą abonament na "trejdowanie", właśnie pocztę przeglądam i zmiany, zmiany zgodnie chyba z tym co się dzieje na rynku.
Czyli teraz będzie tak abo/subskrypcja na: Netflix, telefon, Spotify i Degiro ;)

===================
Fee reduction & compensation change

We would like to inform you about a couple of upcoming changes. Starting from 1 February 2020, some of our fees will be lowered. Next to that, we will introduce a new subscription model for investing. Lastly, we would like to inform you about important changes in the compensation of Money Market Funds.

Fee reduction
Costs can have a significant impact on your return. This is why offering low fees has always been one of our priorities. In early 2018, new European regulation (MIFID II) came into effect. As a result of these changes, our costs for executing orders went up. We therefore introduced a temporary surcharge to find a solution to reduce the costs. We have found a solution and part of our costs have been reduced, so in turn, we will partially roll back the surcharge. From 1 February 2020, we will lower the following fees:

0,008% reduction on the variable part of securities on all markets by (except US and Canadian markets). For example, the cost of a stock transaction on the Warsaw Stock Exchange will go down to 1.00 PLN + 0,09%.

€0,15 reduction on options and futures. For example, the cost to purchase an option on Eurex (Germany) will be €0,75 per contract.

Trading through subscription model
Companies like Spotify, Netflix and Amazon provide unlimited music and/or movies for a fixed amount per month. Starting March 2020, we will also offer this model for trading! For just €2,50 a month, you will have the possibility to trade without transaction costs and connectivity fees. This model will initially be offered for US stocks.

In the upcoming months, we will update you on this new offer.

Change in compensation for Money Market Funds
It is not possible to hold money at DEGIRO. All non-used money is automatically invested in a Money Market Fund (MMF) via a standing order. You can find more information about this here. Negative returns, due to market interest rates and fund costs, are currently compensated by DEGIRO on a non-committal basis.

Compensating negative returns of the MMF’s is costly. The decreasing interest rates increase the compensation costs, which makes it harder to offer a high-quality product for low fees.

Upcoming changes
Due to the aforementioned reason, we will make changes in our compensation policy as per the 15th of November this year:

Compensation will only be given for the first €2.500 in MMF holdings. If you have paid €350 or more in transaction fees during a 60-day period, a limit of €100.000 will apply to you. This will be reviewed on a monthly basis.

You will only get compensation on holdings in your base currency.

In order to prevent unforeseen losses for our inactive clients, the money will be returned to their bank account one-off. This applies for holdings above €2.500, which have not been used for more than two months. We will notify clients within this group before returning the money. It goes without saying that this will happen before the changes to the compensation are made.

In the following weeks, we will send you another e-mail on this topic.

Investing involves risks. You can lose (a part of) your deposit.
===================

slawekpx
Posty: 13
Rejestracja: 21 paź 2019, 01:50

Re: Degiro

Post autor: slawekpx » 21 paź 2019, 02:00

Czy ktoś wie jaki podatek u źródła pobierany jest przy dywidendach ze spółek kanadyjskich notowanych na giełdzie w Kanadzie (np. TSE: T, TSE: ENB)? Ewentualnie jak to się ma do NYSE jeśli spółka jest notowana w Kanadzie i USA (TSE: ENB i NYSE: ENB)?

Jest tu jakaś stała reguła?

W DEGIRO nie ma W-8BEN dla Kanady, jest tylko dla USA.

Byłbym wdzięczny za odpowiedź od osób, które faktycznie otrzymały dywidendę od spółki z Kanady.

Z góry dzięki!

slawekpx
Posty: 13
Rejestracja: 21 paź 2019, 01:50

Re: Degiro

Post autor: slawekpx » 21 paź 2019, 02:15

Mam jeszcze pytanie czy ktoś korzystał ze środków debetowych (alokowanych) na zakup akcji w DEGIRO?

Z tego, co przeczytałem, to można dokonać tzw. alokacji środków (powiedzmy, że na 5 000 EUR), płaci się od tego 1,25% odsetek w skali roku (na dzień dzisiejszy przy ujemnych stopach procentowych). To tak działa jak napisałem? To wydaje się być bardzo korzystne, łatwo taki dług utrzymywać. Stopy procentowe raczej szybko mocno nie wzrosną. Dywidendy powinny znacznie przewyższać odsetki, jest za to ryzyko zmiany cen akcji i ryzyko walutowe. W dłuższym terminie jednak nie powinno być to problemem bo raczej dolar (zakładam mieć akcje w dolarze amerykańskim lub kanadyjskim) nie straci (mocno) do euro, w przypadku recesji stopy procentowe powinny być nadal niskie, a akcje większości spółek powinny po kilku latach wrócić do obecnych wycen. Optymistyczna wersja. :)

Co o tym myślicie? Zakładam taki debet na maksymalnie 50% aktualnego stanu konta w DEGIRO + rezerwa w PLN na koncie oszczędnościowym (ok. 25% debetu) - to raczej na inne cele.

Thorwald
Stały bywalec
Posty: 412
Rejestracja: 04 mar 2018, 09:29

Re: Degiro

Post autor: Thorwald » 21 paź 2019, 08:51

Dostałem taki list od Degiro, po tym jak chciałem wycofać część pieniędzy na rachunek umiejscowiony poza Polską.

You have previously completed the W-8BEN form (substitute) that intended to claim the reduced tax treaty rate on US income, such as dividend and coupon. However, in order to maintain the reduced US treaty rate, the following personal information should be in the same country: residence, tax residence and bank account location.

Due to the fact that your personal information has changed, we wish to inform you that the service of applying a reduced US treaty rate is stopped for your account. Any US income received on your account with the ex-date or the payment after this date, will be taxed against the statutory tax rate which is generally higher. If you think that some of your personal information should be updated, you can change it under Account Information or contact our client service.

Czyli należy uważać na jaki rachunek wycofuje się środki z DeGiro.

Grzegorz
Posty: 57
Rejestracja: 21 mar 2017, 22:24

Re: Degiro

Post autor: Grzegorz » 25 paź 2019, 23:14

slawekpx pisze:
21 paź 2019, 02:00
Czy ktoś wie jaki podatek u źródła pobierany jest przy dywidendach ze spółek kanadyjskich notowanych na giełdzie w Kanadzie (np. TSE: T, TSE: ENB)? Ewentualnie jak to się ma do NYSE jeśli spółka jest notowana w Kanadzie i USA (TSE: ENB i NYSE: ENB)?

Jest tu jakaś stała reguła?

W DEGIRO nie ma W-8BEN dla Kanady, jest tylko dla USA.

Byłbym wdzięczny za odpowiedź od osób, które faktycznie otrzymały dywidendę od spółki z Kanady.

Z góry dzięki!
25%. Jest umowa podobna do tej z USA i mozna placic 15% ale chyba trzeba wystapic samemu o zwrot tych 10%.
Dual listing nic nie zmienia, W-8BEN obejmuje tylko spolki z siedziba w USA. Do tego nawet jesli jest notowana na NYSE, to czesto dywidenda zazywczaj jest wyplacana w CAD a nie USD. Jest grupa spolek, ktora placi bezposrednio w USD ale lista nie jest dluga.

W-8BEN to jest tylko dla USA.

Thorwald
Stały bywalec
Posty: 412
Rejestracja: 04 mar 2018, 09:29

Re: Degiro

Post autor: Thorwald » 14 lis 2019, 17:44

21 października zmieniłem z powrotem rachunek na rachunek w Polsce i poprosiłem by ponownie liczyli W-8BEN. By ułatwić niekompetentnemu serwisowi Degiro zrozumienie o co chodzi napisałem to jako odpowiedź na ich maila, który do mnie wysłali i którego fragment cytowałem. Mija miesiąc na nadal nie odpowiedzieli.
To nawet długo jak na Degiro bo raczej odpowiadali w przeciągu dwóch tygodni na maila. Czekam na jakąś dywidendę by zobaczyć jak będzie naliczony podatek.
Także widać na czym Degiro oszczędza.

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Degiro

Post autor: sebo » 14 lis 2019, 18:19

Na czym u mnie 2h odpowiedź, najdłużej czekałem może 2 dni, a jak dzwoniłem to od razu na telefonie dostawałem rozwiązanie.
proponuję wyrobić sobie etykietę vi aj pi :)

rebahas
Stały bywalec
Posty: 433
Rejestracja: 25 lip 2019, 15:02

Re: Degiro

Post autor: rebahas » 14 lis 2019, 19:49

Thorwald pisze:
14 lis 2019, 17:44
21 października zmieniłem z powrotem rachunek na rachunek w Polsce i poprosiłem by ponownie liczyli W-8BEN. By ułatwić niekompetentnemu serwisowi Degiro zrozumienie o co chodzi napisałem to jako odpowiedź na ich maila, który do mnie wysłali i którego fragment cytowałem. Mija miesiąc na nadal nie odpowiedzieli.
To nawet długo jak na Degiro bo raczej odpowiadali w przeciągu dwóch tygodni na maila. Czekam na jakąś dywidendę by zobaczyć jak będzie naliczony podatek.
Także widać na czym Degiro oszczędza.

A nie jest czasem tak, że w mailingu jest jakiś mail typu no_reply@ czy coś więc w zasadzie możesz czekać do końca Degrio albo swojego ;)

Thorwald
Stały bywalec
Posty: 412
Rejestracja: 04 mar 2018, 09:29

Re: Degiro

Post autor: Thorwald » 15 lis 2019, 00:17

sebo pisze:
14 lis 2019, 18:19
Na czym u mnie 2h odpowiedź, najdłużej czekałem może 2 dni, a jak dzwoniłem to od razu na telefonie dostawałem rozwiązanie.
proponuję wyrobić sobie etykietę vi aj pi :)

Co to „etykieta VIP” ?

rebahas pisze:
14 lis 2019, 19:49
A nie jest czasem tak, że w mailingu jest jakiś mail typu no_reply@ czy coś więc w zasadzie możesz czekać do końca Degrio albo swojego ;)

To był imienny list wysłany z clients@degiro.ie i na niego odpowiedziałem.

Zadzwonię jutro.

Thorwald
Stały bywalec
Posty: 412
Rejestracja: 04 mar 2018, 09:29

Re: Degiro

Post autor: Thorwald » 15 lis 2019, 11:14

Dzwoniłem do Degiro PL.
Dodzwoniłem się jak się okazało do call-center w Sofii. Rozmawiałem z kimś kto ciut dukał po angielsku. Powiedział, że nie wie jak będą mnie opodatkowywać i że jak ktoś inny przyjdzie to mu moje pytanie przekaże.
Także pełny profesjonalizm. :-))

Po pół godzinie dostałem maila treści
Please note that we reopened the tasks in the objects, once these are available to be filled

Korporacyjny pseudoangielski bełkot.

rebahas
Stały bywalec
Posty: 433
Rejestracja: 25 lip 2019, 15:02

Re: Degiro

Post autor: rebahas » 15 lis 2019, 21:02

Thorwald pisze:
15 lis 2019, 00:17
To był imienny list wysłany z clients@degiro.ie i na niego odpowiedziałem.

Na stronie znalazłem: klienci@degiro.pl to może tutaj coś skorbnij w PL. Coś mi się kojarzy, że kiedyś napisali, że przez jakiś czas nie będzie PL support bo idzie na urlop więc zakładam, że jakiś jeden od nas tam jest ;)

Petrus
Stały bywalec
Posty: 233
Rejestracja: 23 mar 2018, 17:32

Re: Degiro

Post autor: Petrus » 16 lis 2019, 02:47

Ja jak mam pytanie to przeważnie od razu dostaje informację. Jeśli Pani nie wie czegoś to zawsze odpisze. Ogólnie jestem zadowolony z obsługi na dzień dzisiejszy.

ODPOWIEDZ