Interactive Brokers

Miejsce do prowadzenia jałowej i starej jak świat dyskusji na temat tego, który broker jest lepszy od którego, a który nie.
kremat0r
Posty: 66
Rejestracja: 30 lis 2018, 10:07

Re: Interactive Brokers

Post autor: kremat0r » 30 lis 2018, 10:37

U mnie trwało to niecały dzień.

To pewnie zależy jakie info podaleś o zarobkach, pracodawcy itp.

Awatar użytkownika
Hubert
Forumowy wyga
Posty: 615
Rejestracja: 21 gru 2018, 12:20

Re: Interactive Brokers

Post autor: Hubert » 21 sty 2019, 17:02

Witam
Mam pytanie odnośnie opłaty za akcje typu ADR jak Alibaba. Czy możecie napisać jakie są koszta tej opłaty bo w internecie znajduję info że jest to od 0,01 USD do 0,03 USD ale nie wiem czy to jest za dzień , miesiąc , jednorazowo czy jak :)

mlubinski
Forumowy wyga
Posty: 712
Rejestracja: 07 cze 2018, 21:26

Re: Interactive Brokers

Post autor: mlubinski » 21 sty 2019, 17:11

zalezy od ilosci sztuk, nie mniej niz 1$ za transakcje.

https://www.interactivebrokers.com/en/i ... &p=stocks1

przyklad:

100 Shares @ USD 25 Share Price = USD 1.00
1,000 Shares @ USD 25 Share Price = USD 5.00
1,000 Shares @ USD 0.25 Share Price = USD 2.50

Stefan
Posty: 16
Rejestracja: 19 wrz 2017, 21:03

Re: Interactive Brokers

Post autor: Stefan » 22 sty 2019, 01:14

Chciałem sobie pohandlować na giełdzie w Australii, a tu komunikat: "Value too small for openieng position". Czy ktoś wie o jakie "value" chodzi? Dodam, że posiadam odpowiednią ilość środków na koncie :)

mlubinski
Forumowy wyga
Posty: 712
Rejestracja: 07 cze 2018, 21:26

Re: Interactive Brokers

Post autor: mlubinski » 22 sty 2019, 07:36

Masz minimum 10k USD na swoim koncie IB (lub rownowartosc w innej walucie)?

Stefan
Posty: 16
Rejestracja: 19 wrz 2017, 21:03

Re: Interactive Brokers

Post autor: Stefan » 22 sty 2019, 09:00

Nie mam minimum 10k USD, ale też IB od jakiegoś czasu już oficjalnie nie wymaga takiego depozytu. Mam konto typu margin spełniające minimalne wymagania i zawierałem już transakcje na giełdach w USA i Europie.

mlubinski
Forumowy wyga
Posty: 712
Rejestracja: 07 cze 2018, 21:26

Re: Interactive Brokers

Post autor: mlubinski » 22 sty 2019, 09:29

Hmm ciekawe, ok zatem mozesz wystrzelic do nich ticket z tym tematem to ci napisza.
Jakiej wielkosci (aud) to byla transakcja? >100aud?

Awatar użytkownika
Hubert
Forumowy wyga
Posty: 615
Rejestracja: 21 gru 2018, 12:20

Re: Interactive Brokers

Post autor: Hubert » 22 sty 2019, 09:40

mlubinski pisze:
21 sty 2019, 17:11
zalezy od ilosci sztuk, nie mniej niz 1$ za transakcje.

https://www.interactivebrokers.com/en/i ... &p=stocks1

przyklad:

100 Shares @ USD 25 Share Price = USD 1.00
1,000 Shares @ USD 25 Share Price = USD 5.00
1,000 Shares @ USD 0.25 Share Price = USD 2.50

Nie chodziło mi o prowizje od transakcji tylko o opłatę miesięczną za trzymanie akcji typu ADR. Ale już wiem że jest to opłata miesięczna jeżeli spółka nie wypłaca dywidendy i wynosi w granicach od 0.01 USD do 0.03 usd. W sumie nie dużo jak akcje są nominalnie drogie, ale jak są nominalnie tanie to może to być zauważalny koszt.

Zenek
Posty: 16
Rejestracja: 12 lut 2018, 14:19

Re: Interactive Brokers

Post autor: Zenek » 23 sty 2019, 13:26

Witam,

Czy ktoś podpowie mi jakich raportów używa do wyliczania podatków? Raporty pokazują np. dla akcji dane sumaryczne ale nie umiem ustalić jak te liczby z Realised Summary zostały skalkulowane. Muszę mieć rozbicie bo przecież trzeba zastosować inny kurs dla poszczególnych transakcji składowych. Jeśli kupiłem akcje poprzez wykonanie opcji put - kalkulacja staje sie wyzwaniem. Żadem raport jaki wypróbowałem nie jest w 100% tu pomocny. Dodatkowo w standardowym raporcie pojawia się sporo innych informacji dot. np. interest - co z tego trzeba uwzględnić w obliczeniu podatków?

Zenek
Posty: 16
Rejestracja: 12 lut 2018, 14:19

Re: Interactive Brokers

Post autor: Zenek » 23 sty 2019, 13:46

Udało się komuś wynegocjować (jakie?) niższe opłaty za opcje w IB? Ile trzeba "wykręcić" prowizji by zacząć o tym z nimi rozmawiać?

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Interactive Brokers

Post autor: Tomek » 23 sty 2019, 13:52

Cześć, ja nie podzielę się jakimś gotowym know-how w tym momencie, ponieważ nie rozliczam się w Polsce i nie mam z tym praktycznego doświadczenia, ale generalnie najlepiej jest wygenerować sobie w pierwszej kolejności Trade Confirmations i linijka po linijce na podstawie zamkniętych transakcji dodawać i sumować zyski (straty) w przeliczeniu na złotówki po kursie NBP z dnia poprzedniego. Teoretycznie następnie możesz wygenerować pełny raport (ten kilkudziesięciustronicowy) i do swoich kosztów dodać wszystkie narosłe odsetki od margina, prowizje brokerskie, koszty notowań etc. Tylko tu znowu powstaje problem z zastosowaniem odpowiedniego przelicznika walutowego, a więc w praktyce zbiorcze podsumowanie kosztów nic Ci nie da, skoro ono będzie wyrażone kwotą w USD. Trzeba to zliczać ręcznie linijka po linijce z Trade Confirmations.

Co do opcji PUT, to nie ma znaczenia, że na ich podstawie kupiłeś akcje, bo to są dwie niezależne transakcje z punktu widzenia podatkowego. Najpierw sprzedałeś opcję PUT za 120 USD, a więc księgujesz 120 USD zysku, sprawdzasz ile to było w złotówkach po wczorajszym kursie, i od tego wyliczasz 19% podatku należnego do zapłaty w PLN. Jeśli na podstawie tej opcji kupiłeś potem akcje, ale ich jeszcze nie sprzedałeś, to nie ma zysku i tego nie uwzględniasz. Jeśli na podstawie opcji kupiłeś te akcje po 50 USD, a potem sprzedałeś po 60 USD, to sprawdzasz jaki był kurs USD/PLN na dzień poprzedzający realizację opcji, a potem na dzień poprzedzający sprzedaż akcji, liczysz różnicę w PLN i odejmujesz od tego 19%.

I tak z każdą transakcją linijka po linijce...

O wiele prościej się to robi, jeśli od razu we własnym Excelu przez cały rok wpisujesz sobie kupione i sprzedane akcje w ujęciu ich waluty rozliczeniowej, ale też od razu w ujęciu PLN do celów podatkowych. Wtedy na koniec roku wystarczy zrobić autosumę tych kolumn w PLN, odjąć od tego koszty utrzymania rachunku brokerskiego (prowizje, odsetki za margin, notowania) i powstaje kwota gotowa do wpisania do PIT-a :)

Spróbuję może w lutym napisać jakiś przewodnik po tych rozliczeniach, ale jak rok temu chciałem poprosić o konsultację jakąś mądrą kancelarię w tym temacie, to wszystkie do których pisałem odmówiły, bo uznały, że ten temat jest zbyt pogmatwany, żeby ktoś ryzykował swoim nazwiskiem, że coś komuś źle poradzi.

Chłopaki z US Stocks zrobili jakiś soft do automatycznych rozliczeń podatkowych, który można nabyć tutaj: http://usstocks.pl/produkt/ussoft/ ale nie używałem go, więc nie wiem jak działa i czy poprawnie wylicza np. kwestie obowiązkowych dopłat 4% do dywidendy w sytuacji, gdy ta dywidenda u źródła została zatrzymana nie w wysokości 15%, tylko o wiele wyższej, co dzieje się w przypadku spółek MLP czy ADR-ów.

Zenek
Posty: 16
Rejestracja: 12 lut 2018, 14:19

Re: Interactive Brokers

Post autor: Zenek » 23 sty 2019, 13:59

Tym co napisałeś odwróciłeś moje rozumienie o 180%. Ja mam taki plik w Excelu ale rozliczam opcje dopiero jak je zamknę tj. jak sprzedam opcje PUT za 100$ to liczę P&L dopiero po tym jak je odkupię. Przecież sprzedaż opcji (SELLtoOPEN) nie oznacza jeszcze żadnego zysku?
Tak samo wg. mnie rozlicza to IB. Problem ma jak opcji nie odkupię tylko są one zamieniane na akcje.

Tyle, że jak Ty masz rację to ja wszystko robię źle.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Interactive Brokers

Post autor: Tomek » 23 sty 2019, 14:02

Nie, nie, masz rację, że jak odkupujesz wystawioną opcję przed czasem, to zysk z niej liczysz w momencie zamknięcia transakcji. Ja miałem na myśli sytuację, którą wcześniej opisałeś, tj. wystawiasz opcję i nie następuje transakcja jej odkupienia, tylko potem zostaje ona zrealizowana, aby kupić akcje. W takim momencie masz 100% zysku z wystawionej opcji, a więc liczysz 19% podatku od całej premii, którą uzyskałeś za wystawienie opcji minus prowizja. Następnie trzeba oddzielnie policzyć drugi podatek już od transakcji na samych akcjach, ale to są rzeczy niezależne.

Aczkolwiek! Przypomniało mi się właśnie, że w jednym z biur spotkałem się kiedyś z taką interpretacją, że zysk z wystawionej opcji powinien być rozliczany i zaksięgowany już od razu w momencie wystawienia opcji, ponieważ to jest moment, w którym do Twojej dyspozycji są przedstawione środki gotówkowe. Natomiast, gdybyś przed czasem odkupił taką opcję, to wtedy taką transakcję księgujesz jako koszt i ten koszt odejmujesz potem od przychodu. No ale to jedna z interpretacji. Problem jest taki, że w polskim ustawodawstwie nigdzie nie ma jednoznacznych przepisów na ten temat, a przynajmniej ja o takich nie wiem.

Zenek
Posty: 16
Rejestracja: 12 lut 2018, 14:19

Re: Interactive Brokers

Post autor: Zenek » 23 sty 2019, 14:06

Uffff....
Dzięki za informację. Przeliczę wszystko jeszcze raz i zobaczę czy suma wyjdzie taka jak w Realised summary z raportu IB. Do swojej metody doszedłem właśnie analizując dlaczego moje zestawienia różnią się od tych w IB - być może popełniłem gdzieś błąd.

Ta Twoja druga interpretacja wg. mnie nie ma sensu bo to mogłoby oznaczać, że powinienem zapłacić podatek od pożyczki (jako zysku) skoro mam pieniądze do dyspozycji. Tak samo z shortowaniem. Ciekawe czy ktoś z forum miał już okazję tłumaczyć się z zysków za granicą w US. Bo oni chyba muszą opierać się wyłącznie na naszych zestawieniach bo nie ma porównywalnych bezpośrednio z IB.
Ostatnio zmieniony 23 sty 2019, 14:10 przez Zenek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Interactive Brokers

Post autor: Tomek » 23 sty 2019, 14:08

One się zawsze będą różniły, ponieważ IB bierze inny kurs USD/PLN niż powinieneś brać Ty do rozliczeń podatkowych. No ale rozmawiałem kiedyś ze znajomym kontrolerem z US, który powiedział, że tego typu błędy (jeśli się pojawią) to nie są tak bardzo istotne, ponieważ z punktu widzenia urzędnika bardziej liczy się konsekwencja, to znaczy jeśli zastosujesz sobie jakąś jedną konsekwentną metodę liczenia tych zysków i będziesz w stanie ją przedstawić, to nikt tam nie powinien się czepiać, bo oni sami tego nie rozumieją (jakie wystawianie PUT-ów? jakie swapy?). W najgorszym wypadku zostaniesz wezwany do przedstawienia wyciągów i jeśli komukolwiek będzie się w Urzędzie chciało to liczyć, to w najgorszym wypadku wyrazisz na piśmie czynny żal i dopłacisz tam brakujących parę groszy wynikających z zastosowania niepoprawnego kursu walutowego. Jednak dopóki nie chodzi tu o dziesiątki tysięcy zaoszczędzonego podatku, to nie podejrzewam, żeby komukolwiek rzeczywiście chciało się weryfikować Twoje zeznanie podatkowe i krzyżowo sprawdzać je z każdą linijką na wyciągu z IB :)

Najważniejsze jest to, żeby w ogóle wykazywać dochody, żeby za cztery lata ktoś nie wszczął postępowania, że masz nieujawnione źródła, bo wtedy dopiero zaczynają się rzeczywiste problemy.

ODPOWIEDZ