Covered CALL a dywidenda

Wszystko, co dotyczy szeroko rozumianych instrumentów pochodnych, zwłaszcza opcji, ETF, CFD i kontraktów terminowych.
Nomad
Posty: 64
Rejestracja: 26 lis 2018, 13:03

Covered CALL a dywidenda

Post autor: Nomad » 06 kwie 2019, 01:10

Jakiś czas temu miałem taki przypadek:
1. W styczniu kupiłem akcje MO 45$
2. Wystawiłem CALL 47,5$ (30 dni, 1 st.deviation), między czasie rolowałem. Poszedł deep-in-the-money do 57$.
3. Akcje zostały odwołane z mojego konta, czego się spodziewałem (w dniu Ex-div).

Nie chciałem pozbywać się papierów. Kupiłem pod dywidendę, na lata. Wystawienie CALL'i ma być "drugą" dywidendą w myśl założeń.

Co zrobić aby nie stracić akcji, bez dokładania 450$ za zamknięcie CALL'a?

PS. Mam pewien pomysł jednak nie chciałbym sugerować.

Obrazek

wujt
Stały bywalec
Posty: 237
Rejestracja: 08 sty 2018, 15:31

Re: Covered CALL a dywidenda

Post autor: wujt » 06 kwie 2019, 08:00

Możesz odsprzedać tego calla (ofc ze stratą) kilka dni przed dywidendą. Pytanie, czy znajdziesz kupca na takie opcje.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Covered CALL a dywidenda

Post autor: Tomek » 06 kwie 2019, 09:06

1) Odkup CALL-a w parytecie za samą wartość wewnętrzna (450) i wystaw takiego samego, ale na dłuższy czas, za którego dostaniesz minimum tą samą wartość wewnętrzną (450) plus dodatkowo wartość czasu. Wtedy jednak prawdopodobnie pozbędziesz się akcji.

2) Odkup CALL-a w parytecie i wystaw nowego, ale z aktualnym ATM lub OTM, aby zmniejszyć ryzyko sprzedania akcji. Wtedy wydatek na odkupienie CALL-a zostanie pokryty przez wzrost wartości akcji, których nie musisz sprzedawać po niższej cenie, a Twoim zyskiem netto będzie dodatkowa premia ze sprzedaży nowego CALL-a. No i ciągle będziesz miał akcje plus dywidendę.

No ale generalnie, jeśli wystawiasz CALL-a, to z góry powinienes założyć, ze nie masz nic przeciwko, aby akcje sprzedały się po tej właśnie cenie, bo te rolowania w górę zadziałają tylko do pewnego momentu.

Nomad
Posty: 64
Rejestracja: 26 lis 2018, 13:03

Re: Covered CALL a dywidenda

Post autor: Nomad » 06 kwie 2019, 20:10

Dziękuję za odpowiedź.

powinieneś założyć, że nie masz nic przeciwko, aby akcje sprzedały się po tej właśnie cenie

Stwierdzenie, że nie mam nic przeciwko do końca nie pokrywa się z moim założeniami. Dramatu nie ma, ostatecznie zostało 750$ plus premia opcyjna. Aczkolwiek chciałbym tak zoptymalizować strategię aby nie tracić papierów ze względu na dywidendę.

Podejście jest nieco zainspirowane jednym z Twoich webinarów, na których wspomniałeś o amerykańskich funduszach emerytalnych, które trzymają walory długoterminowo i wystawiają CALL-e aby zgarnąć dodatkowe premie. Jak dobrze pamiętam, ustawiając STRIKE na poziomie 1-go odchylenia standardowego.

Obrazek

----

Mój pomysł jest taki aby rolować CALL na podobnym poziomie STRIKE (około 52,5$) ale z taką wartością czasu, która jest równoważna dywidendzie (80$).

W ten sposób:
1. jeśli akcje zostaną odwołane zostaję z premią opcyjną (80$), następnego dnia odkupuję akcję (lub czekam na korektę, wystawiając PUT-y)
2. jeśli akcje nie zostaną odwołane, dostaję dywidendę (80$) plus premię (80$)

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Covered CALL a dywidenda

Post autor: Tomek » 07 kwie 2019, 07:12

Wklejasz jakies obrazki do posta? Bo jeśli tak, to ich nie widać, może link jest uszkodzony?

Co do tych funduszy emerytalnych, to oni to robią na wyższym poziomie niż jeden sigma, bo przy jeden sigma jest ciagle spore prawdopodobieństwo, ze kurs przekroczy strike. Zerkaj na delty CALL-a, jeśli wystawiasz CALL-a z deltą 0.20, to jest ponad 20% szans, że akcje zostaną sprzedane, a wiec raz na piec razy stracisz papiery z konta lub jeśli wystawiasz opcje co miesiąc i rolujesz, to ponad dwa razy w roku akcje zostaną sprzedane.

Jeśli nie zależało by Ci tak bardzo na zatrzymaniu akcji, to wystawiaj krótsze CALL-e, tylko z niższa delta, ale za to częściej je roluj. Więcej z tym roboty, ale zsumowane premie będą wyższe gdy wystawisz 52 x CALL tygodniowy z delta 0.10, niż jakbyś wystawił 12 x CALL miesieczny czy nawet 1 x CALL roczny z taka sama delta 0.10.

Natomiast jeśli zależy Ci na zachowaniu akcji, to wystawiaj długie CALL-e, bo wtedy premia jest mniejsza, ale za to roczny CALL z deltą 0.10 oznacza, ze tylko raz na dziesięć lat wejdzie taka opcja.

Złoty srodek w Twoim przypadku pewnie leży gdzies po środku, czyli np. CALL-e kwartalne z deltą 0.15 lub 45-dniowe z deltą 0.10. Prawdopodobnie jakies dodatkowe 1-3% rocznie udalo by się z tego wycisnąć przy małym ryzyku pozbycia się akcji.

PS. Ta dywidenda nie powinna mieć takiego znaczenia, bo kurs akcji w dniu wypłaty dywidendy jest automatycznie obcinany o jej wysokość. Firma pozbywa sie gotówki na wypłatę (spada wartość jej aktywów), wiec spada kurs akcji. To idzie z automatu.

Nomad
Posty: 64
Rejestracja: 26 lis 2018, 13:03

Re: Covered CALL a dywidenda

Post autor: Nomad » 07 kwie 2019, 11:10

1. Tak, próbowałem dodać zrzuty z ekranu przez dropbox.com ale coś nie działa...

2. Czyli wygląda na to, że przy moich założeniach źle dobieram deltę. Celowałem w przedział delta: 0,15-0,20 na 30-dniowych CALL-ach, co daje relatywnie duże prawdopodobieństwo, że będę zmuszony oddać akcje. Ale tu zadziałała chciwość ;) Wyższa delta = wyższa premia.

3. Mechanizm odcięcia dywidendy jest mi znany. Jednak traktuję go jako "papierową" stratę. Muszę nabrać jeszcze doświadczenia jak to się przekłada na wystawione CALL-e.

W mojej strategii najważniejsze są cashflowy: dywidenda jest pierwszym źródłem rosnącego dochodu, premie mają być drugim źródłem dochodu (tylko muszę jeszcze skalibrować ryzyko). Sam kurs akcji jest dopiero na trzecim miejscu.

Dzięki za pomoc!

ODPOWIEDZ