Wykonanie prawa z opcji na akcje

Wszystko, co dotyczy szeroko rozumianych instrumentów pochodnych, zwłaszcza opcji, ETF, CFD i kontraktów terminowych.
Krzych_option fun
Stały bywalec
Posty: 219
Rejestracja: 15 gru 2018, 23:41

Wykonanie prawa z opcji na akcje

Post autor: Krzych_option fun » 18 gru 2018, 09:16

Witam Wszystkich

Przede wszystkim chciał bym pozdrowić wszystkich na forum.

Wczoraj założyłem konto w Lynxbroker i w związku z tym mam pytanie: Chcę założyć np. spread niedźwiedzia (jako jedna transakcja combo) na 100 akcji Microsoft. Załóżmy że akcje na giełdzie kosztują 103 $, otwieram spread'a: kupuje Call z ceną wykonania 105 po 2,10 $ oraz wystawiam Call z ceną wykonania 100 po 4,40 $.

Założenia mojej strategii są takie, że czekam do dnia wygaśnięcia opcji , czyli max zysk jaki mogę osiągnąć to 230 $, a max. strata -270 $.

Niestety kurs idzie do góry np. do 108 $. Mam wystawionego call'a czyli zobowiązałem się do sprzedaży 100 akcji po 100$, teraz kosztują 108$. Ktoś chce wykonać opcję, wtedy muszę je sprzedać po 100$, co gorsza nie mam tych akcji na rachunku ani wolnych 10 800$.

Czy taka sytuacja jest możliwa przy założeniu, że otwarłem spred'a combo?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: wykonanie prawa z opcji na akcje

Post autor: Tomek » 18 gru 2018, 09:44

Cześć,

w takiej sytuacji broker może zrobić trzy rzeczy:

1) Nie dopuścić do wykonania opcji CALL, odkupując ją od Ciebie wcześniej za jej cenę wewnętrzną, czyli 8.00 USD
2) Automatycznie wykonać Twojego CALL-a ITM 105, co by oznaczało kupno akcji po 105$ i sprzedaż ich po 100$
3) Pożyczyć Ci 100 akcji i sprzedać je po 100$, czyli de facto otworzyć Ci pozycję typu short -100 akcji po cenie 100$ (żeby pokryć taką pozycję, musiałbyś wykonać swoją opcję CALL, czyli kupić 100 akcji po 105$)

W każdym z tych przypadków jednak profil zysków i strat będzie identyczny, czyli max risk 270 i max reward 230$. Jeśli masz hedga kupionego na poziomie 105$, to nic złego tutaj nie może się stać :)

Teoretycznie broker ma uprawnienia do tego, żeby zrobić dowolną z tych trzech rzeczy, ale szczerze mówiąc nie wiem od jakich parametrów dokładnie zależy to, w jaki sposób przeprowadzi taką operację.

Krzych_option fun
Stały bywalec
Posty: 219
Rejestracja: 15 gru 2018, 23:41

Re: Wykonanie prawa z opcji na akcje

Post autor: Krzych_option fun » 18 gru 2018, 11:22

Dziękuję za wyjaśnienie Panie Tomku

Czyli jak mam założonego hedga to niech broker robi co chce, ja i tak więcej nic nie stracę

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Wykonanie prawa z opcji na akcje

Post autor: Tomek » 18 gru 2018, 14:18

Tak, dokładnie, w najgorszym przypadku trzeba będzie ręcznie wykonać opcję CALL, czyli kliknąć na nią prawym i wybrać "Excercise", gdyby ktoś przed czasem wykonał tę drugą opcję i na rachunku pojawiła by się pozycja -100 akcji. No ale to wszystko ma drugorzędne znaczenie, bo efekt zawsze będzie taki sam, czyli zachowanie pierwotnego profilu zysków i strat, który wyliczony został przy zakładaniu spreada.

EDIT:
Małe sprostowanie do punktu nr 2). Broker nie może sam automatycznie wykonać opcji CALL przed terminem jej wygaśnięcia.

kdyx
Posty: 19
Rejestracja: 11 lut 2018, 20:08

Re: Wykonanie prawa z opcji na akcje

Post autor: kdyx » 24 lut 2019, 14:30

Pozwolę sobie zadać pytanie dotyczące tego tematu w kontekście tego co pisz IB na swojej stronie
https://ibkr.info/tag/exercisedelivery? ... _exercised_

What happens if I have a spread position with an in-the-money option and an out-of-the-money option?
Spread positions can have unique expiration risks associated with them. For example, an expiring spread where the long option is in-the-money by less than $0.01 and the short leg is in-the-money more than $0.01 may expire unhedged. Account holders are ultimately responsible for taking action on such positions and responsible for the risks associated with any unhedged spread leg expiring in-the-money.

Can IB exercise the out-of-the-money long leg of my spread position only if my in-the-money short leg is assigned?
No. There is no provision for issuing conditional exercise instructions to OCC. OCC determines the assignment of options based upon a random process which is initiated only after the deadline for submitting all exercise instructions has ended. In order to avoid the delivery of a long or short underlying stock position when only the short leg of an option spread is in-the-money at expiration, the account holder would need to either close out that short position or consider exercising an at-the-money long option.

Z tego wynika, że nasza kupiona opcja, które jest out of the money, nie zostanie automatycznie wykonana przez brokera i jeśli nie wykonamy jej poprzez naciśnięcie exercise w dniu wygasania opcji po zamknięciu sesji, to będziemy mieli wezwanie do dostarczenia/odkupienia akcji.
Czasem się zdarza, że zamknięcie pozycji poprzez odkupienie sprzedanej opcji i sprzedaż kupionej opcji nie jest możliwe mimo zlecenia z ceną rynkową.

Może w ostateczności należy odkupić tylko samą opcję sprzedaną ?

Pozostaje jeszcze wyjście w postaci sprzedaży pożyczonych akcji. Tylko czy jest taka możliwość, że broker nie znajdzie tych akcji, żeby je wypożyczyć i sprzedać je krótko, lecz wezwie do uzupełnienia depozytu?

Przyznam się, że do tej pory ciągle kupowałem opcje, ale to bez sensu, jeśli nie ma porządnego ruchu w dół (np. IV kw. 2018) albo w górę.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Wykonanie prawa z opcji na akcje

Post autor: Tomek » 25 lut 2019, 06:46

Jeśli wystawiona opcja będzie już ITM, to zawsze uda się ją odkupić, ponieważ ona ma już wartość wewnętrzna i co najmniej po takiej wartości musi być handlowania. Na opcje ITM zawsze będzie rynek.

Doprowadzając natomiast do jej wykonania, broker nie musi pożyczać Ci akcji, bo może wykorzystać Twoja gotówkę/margin, żeby w Twoim imieniu najpierw te akcje kupić na rynku, a potem sprzedać je posiadaczowi opcji.

kdyx
Posty: 19
Rejestracja: 11 lut 2018, 20:08

Re: Wykonanie prawa z opcji na akcje

Post autor: kdyx » 02 mar 2019, 12:18

Dziękuję bardzo za odpowiedź :)

ODPOWIEDZ