Ropa, Gaz i inne

Surowce przemysłowe, towary rolnicze, metale szlachetne. Od złota i platyny, przez lit i kobalt, po pszenicę czy soję. Króluje jednak ropa naftowa.
MarcinBB
Stały bywalec
Posty: 138
Rejestracja: 10 lis 2017, 21:06

Re: Ropa, Gaz i inne

Post autor: MarcinBB » 22 lut 2018, 11:10

Ja myślę, że wykres spx vs bonds lepiej by oddawał realia porównawcze gdyby w relację tych 2 zmiennych wpleść jeszcze poziom zadłużenia lub realny koszt obsługi obligacji.

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Ropa, Gaz i inne

Post autor: sebo » 22 lut 2018, 11:14

Podkreślę Gazprom świetnie sobie radzi ostatnio jakby ktoś nie zauwazył, oraz nie widzę tych 50$ jak tu było krzyczone i gdzie to jest, gdzie jest ta cena ?
Ja pisałem, że nie będzie 50$.

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Ropa, Gaz i inne

Post autor: sebo » 22 lut 2018, 11:28

OK inny sposób patrzenia mamy.
Wartość pieniądza w czasie się zmienia oraz czyli ceny z wiekiem są wyższe.
Załączniki
Screen Shot 2018-02-22 at 11.27.52.png

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Ropa, Gaz i inne

Post autor: sebo » 22 lut 2018, 11:47

No jak to nie wiesz :)
Sygnał to ja już podawałem kiedy wejść.

Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: Ropa, Gaz i inne

Post autor: Greg » 22 lut 2018, 12:02

MarcinBB pisze:Ja myślę, że wykres spx vs bonds lepiej by oddawał realia porównawcze gdyby w relację tych 2 zmiennych wpleść jeszcze poziom zadłużenia lub realny koszt obsługi obligacji.
Dokładnie. Rynek i rentowności zawsze rosną na początku. Z jednej strony jest to spodowowane tym, że inwestorzy zamiast trzymać obligacje (uznawane za bezpieczne) wolą je sprzedać (podbić rentowności) i zapakować się w akcje... Poziom długu i deficyty jeszcze bardziej rentowności podbijają, wizja podwyżek stóp znowu, do tego kwestia kondycji gospodarki (coraz słabsze np. PKB = coraz wyższe rentowności, słabo Ci idzie = większe ryzyko = większe odsetki). To bardzo złożone zagadnienie, bo nie da się wyliczyć 1:1 punktu przegięcia, ale zawsze razem rentowności i indeksy akcji idą do góry. Mało kto też zdaje sobię sprawę z tego, że wzrost wszystkiego jest napędzany coraz większym długiem. I znowu im większy dług tym wyższy koszt jego obsługi bo ryzyko rośnie, więc rentowności rosną coraz szybciej.

Tu dochodzimy do zabawy Trumpa z deficytem i wydatkami infrastrukturalnymi... Jeżeli to będzie chciał to wdrożyć (bo póki co chce) to rentowności pewnie zaatakują jeszcze mocniej. Rynek z automatu już po części wycenia większy dług, a z drugiej strony ceny akcji też są podpompowane przez plotkę o wydatkach infrastrukturalnych. Masło maślane. Jak jutro Trump przyjdzie i powie, że nie ma, to rentowności pewnie spadną, ale rynek też spadnie, bo wkalkulował sobie już przyszłe 10 lat zysków w kurs akcji od programu stymulacyjnego Trumpa.

Tak czy siak jest bardzo ciekawie. USA nie mogą sobie pozwolić na skup obligacji - a przynajmniej nie chcą - rentowności by pewnie spadły, tylko na co komu taka waluta rezerwowa jak bank centralny sobie sam skupuje obligacje - to chyba jedno się kłóci z drugim. Poza tym coraz słabsza waluta może napędzać inflację, która odbije się bardzo mocno w 30Y rentownościach, więc hipoteki będą miały słabo, a szok inflacyjny zabije już spłaty kredytów, które po takim wystrzale jak przez ostatni rok nieźle podbił statystyki niespłacalności. Tak jest źle i tak jest źle, a FED w/g mnie jest w istnej kropce...

Jedynym realny w/g mnie rozwiązaniem to usprawiedliwienie FEDu, że podwyżek nie będzie, ale sam z siebie tego nie zrobi, więć jak spuszczą giełdę w dół to FED odważnie może wyjść i powiedzieć - "OK walczymy nie podniesiemy stóp na razie" i takie tam blablabla... Niestety innego rozwiązania ja tu po prostu nie widzę.

Odpalcie sobie wykres 10Y w 2006-2009 roku i kurs SPX, zobaczycie jak fajnie się przełamało... W 1999-2002 roku zresztą też się fajnie przełamało.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Ropa, Gaz i inne

Post autor: Tomek » 22 lut 2018, 12:32

No, to w sumie już wiadomo skąd taki zjazd był wczoraj przy tak dużym wolumenie. Jak zwykle, to przypadek oczywiście, że cała śmietanka z Wall St. pozbyła się akcji akurat na dzień przed publikacją downgrade'u :)
slca.png
Swoją drogą, super rzetelna musiała być poprzednia rekomendacja analityka, który z dnia na dzień zmienił zdanie i uznał, że spółka jest jednak warta o jedną trzecią mniej niż do tej pory.

A co do poziomu zadłużenia, o którym mówicie, żeby go wpleść do kondycji obligacji – jasne, że tak. Tak samo jak powinniśmy wziąć pod uwagę coraz wyższe zarobki firm z S&P 500 czy nawet tzw. return-on-equity, który od czasu kryzysu nieprzerwanie rośnie oraz całą masę innych czynników wpływających na kursy giełdowe. Chcę tylko powiedzieć, że zależność bonds-stocks nie jest zerojedynkowa i nie można wszystkiego tłumaczyć rosnącymi o dziesiąte części procenta rentownościami obligacji, które i tak są na historycznie niskich poziomach.

cmtenis
Posty: 18
Rejestracja: 31 paź 2017, 14:41

Re: Ropa, Gaz i inne

Post autor: cmtenis » 22 lut 2018, 16:37

Znaczy sie moga do 28 $ teraz kupowac :)

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Ropa, Gaz i inne

Post autor: Tomek » 22 lut 2018, 17:06

Zależy w sumie, któremu bankowi bardziej wierzysz :) To wszystko z dzisiaj:
Zrzut ekranu 2018-02-22 o 17.07.11.png

cmtenis
Posty: 18
Rejestracja: 31 paź 2017, 14:41

Re: Ropa, Gaz i inne

Post autor: cmtenis » 22 lut 2018, 18:23

Widze same zielone info :), no ja troche putow posprzedawalem wczoraj ATM i OTM, (dzis sa troszke drozsze :(), ale mam nadzieje,
ze przynajmniej troche skoryguja, po tych "zielonych" info. dzieki Tomek
Czarek

hasior
Posty: 35
Rejestracja: 04 sty 2018, 10:36

Re: Ropa, Gaz i inne

Post autor: hasior » 02 mar 2018, 13:33

Greg pisze:Dzis +3% na gazie ... 2.55$ dołek potem 2.80, 3.0, 3.2, zobaczymy do ilu doleci... Ale po marcu w gaz się już nie bawię...
zbliżamy się do 2,80

Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: Ropa, Gaz i inne

Post autor: Greg » 07 mar 2018, 22:43

Ten gaz to aż czeka aby wyskoczyć pionowo do góry To kiszenie na tym 2.78$ jest już nudne. Znowu pewnie jak wyskoczy to od raz z +5% będzie...

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Ropa, Gaz i inne

Post autor: Tomek » 09 mar 2018, 08:53

Czytałem dzisiaj raport PIMCO na temat gazu i teza była taka, że bardzo mocno przez zimę pospadały zapasy, a zanim ruszą nowe inwestycje, to trochę czasu jeszcze minie, ergo 2018 rok powinien być rokiem gazu i wzrostu cen. Oni obstawiają, że gaz będzie w 2018 roku najlepiej spisującym się surowcem, na drugim miejscu ropa naftowa, dalej metale przemysłowe, potem towary rolne, a na końcu metale szlachetne, które zaliczą spadki. Ten gaz to w sumie może być fajna dywersyfikacja od rynków akcyjnych na ten rok.
PIMCO_Viewpoints_Sharenow_Johnson_Mar2018_Fig1.png

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Ropa, Gaz i inne

Post autor: sebo » 09 mar 2018, 09:45

Tylko jak zainwestować w te dobra, żeby nie miały lewarka, contango i inne badziewia?

piap
Stały bywalec
Posty: 264
Rejestracja: 05 gru 2017, 16:50

Re: Ropa, Gaz i inne

Post autor: piap » 09 mar 2018, 11:18

Moze tak:
surowce rolne: spolki nawozowe - MOS, NTR
ropa: OIH, XLE
met przem: BHP, RIO
gaz: ????

piap
Stały bywalec
Posty: 264
Rejestracja: 05 gru 2017, 16:50

Re: Ropa, Gaz i inne

Post autor: piap » 09 mar 2018, 12:27

UNG = contango

ODPOWIEDZ