Pakistan na gorąco

Kraje, w których mało kto jeszcze inwestował (poza nami). Pakistan, Sri Lanka, Bangladesz, Nigeria, ale także Europa Wschodnia, kraje nadbałtyckie, Bliski Wschód oraz Brazylia, Argentyna, Meksyk, Kolumbia i pozostałe „no hablo español".
Awatar użytkownika
Patryk Rozgwiazda
Stały bywalec
Posty: 237
Rejestracja: 03 mar 2018, 20:32

Re: Pakistan na gorąco

Post autor: Patryk Rozgwiazda » 09 paź 2018, 18:18

Rupia pakistańska mocno w dół, więc ETF w USD również

eleste
Stały bywalec
Posty: 445
Rejestracja: 15 gru 2017, 10:50

Re: Pakistan na gorąco

Post autor: eleste » 09 paź 2018, 18:26

eleste pisze: Moment sprzedaży - tu dzięki wpisowi Cezarego (dzięki) z prostokątem i zjazdem kursu od góry.
Tak patrzę na ten PAK i w sumie to Cezary jeszcze raz dzięki :) Piwo wiszę.

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Pakistan na gorąco

Post autor: sebo » 09 paź 2018, 18:32

Wiem, ale nie widzę powodów i jeszcze ich giełda mocno do góry.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Pakistan na gorąco

Post autor: Tomek » 09 paź 2018, 18:52

Najpierw Saudyjczycy odmówili im odroczenia płatności za ropę, więc giełda rąbnęła, a potem Pakistan zdecydował się jednak na zapomogę od IMF-u, co powinno im uratować gospodarkę. Po raz kolejny zresztą. Dlatego lokalna giełda idzie do góry, ale waluta spada, a więc spada ETF notowany w USD. No ale rosnący lokalny rynek to dobry znak, bo wygląda na to, że wszystkie te przekleństwa z niskimi rezerwami walutowymi i z deficytem były już w cenie. Zagrożeniem teraz może być jeszcze to, że USA mają w IMF-ie ważny głos, więc mogą utrudniać przyznanie pożyczki.

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Pakistan na gorąco

Post autor: sebo » 09 paź 2018, 19:04

Powiem tak, dobra cena, dobra dywidenda, wypłata dywidendy w grudniu. Dokupiłem większy pakiet.
Dzięki za info.

Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: Pakistan na gorąco

Post autor: Greg » 09 paź 2018, 21:13

Zagrożeniem jest tylko to, że DXY wybije grubo ponad 100 to i mało tu co pomoże nawet IMF...

eleste
Stały bywalec
Posty: 445
Rejestracja: 15 gru 2017, 10:50

Re: Pakistan na gorąco

Post autor: eleste » 09 paź 2018, 21:15

Pytanie Sebo jak będzie z dywidenda skoro waluta leci w dół. Kraj większość importuje. Nie ma się co na sztywno sugerować wypłata ze stycznia czy z grudnia

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Pakistan na gorąco

Post autor: sebo » 09 paź 2018, 21:36

DXY 96 i nikomu krzywdy nie zrobil.
Nie wydaje mi sie by obniżyli dywidendę niby czemu.
W krótkim terminie dolar będzie słabł a nie rosną.
Dzisiaj już pokazuje, ze nie ma siły na 96 a co dopiero na 100. - marzyciel

Awatar użytkownika
eranet
Stały bywalec
Posty: 331
Rejestracja: 02 sty 2018, 12:47

Re: Pakistan na gorąco

Post autor: eranet » 16 paź 2018, 20:11

Patrzę na niego z ciekawości, od strony czysto technicznej nic dobrego nie widać, od szczytu -50%, zatrzymać się może w każdej chwili i ubijać dno, ale równie dobrze może jechać dalej w dół... Ja pozytywów nie widzę, choć zawsze lepsze 8.70 niż 12$

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Pakistan na gorąco

Post autor: sebo » 16 paź 2018, 21:16

Ja dokupiłem pod dywidendę.

Awatar użytkownika
eranet
Stały bywalec
Posty: 331
Rejestracja: 02 sty 2018, 12:47

Re: Pakistan na gorąco

Post autor: eranet » 16 paź 2018, 21:41

sebo pisze:Ja dokupiłem pod dywidendę.
A ile ta dywidenda?

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Pakistan na gorąco

Post autor: sebo » 16 paź 2018, 22:07

Z tego co pamiętam około 5% z 2017.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Pakistan na gorąco

Post autor: Tomek » 16 paź 2018, 22:50

1 USD na jednostkę ETF, a wiec teraz to już ponad 10%.

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Pakistan na gorąco

Post autor: sebo » 17 paź 2018, 08:24

No to lepiej, jeśli będzie, bo nie wiem kiedy oni decydują ile wypłacą dywidendy, zależne od spółek, muszą zsumować dywidendy i przeliczyć.
Spadki zniweluje dywidenda jakby ktoś kupił po wyższej cenie.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Pakistan na gorąco

Post autor: Tomek » 17 paź 2018, 09:32

Na koniec roku powinna być informacja o wysokości dywidendy. Rozmawiałem wczoraj z prezesem tej mojej cementowni z Gwadaru i na ich wyniki akurat w żaden sposób nie wpływa tania rupia, ani problemy z deficytem, bo oni sobie spokojnie działają wewnątrz kraju i nie używają dolara. No ale jego znajomi z innych spółek, to generalnie cieszą się ze słabej waluty i oczekują, że rząd będzie ją dalej osłabiał do poziomu 140-150 (teraz 1 USD = 130 rupii), bo wtedy ich eksport, głównie tekstylny, będzie mógł konkurować, np. z banglijskim, który teraz jest numerem jeden. Gość mówi, że eksporterzy już teraz widzą zwiększoną liczbę zamówień z USA przez silnego dolara. Tak więc część spółek powinna pokazać niezłe wyniki.

Problem tylko, że ten kraj mało co eksportuje do USA, poza ubraniami i kijami do krykieta. Firmy, które polegają na imporcie półproduktów, cierpią natomiast niezmiernie, bo trudno im przerzucić wszystkie rosnące koszty na klientów. Także te wyniki na koniec roku to pewnie będzie taki trochę "mixed bag". Tak czy siak, dywidenda musi być wysoka, bo tam jest taki zwyczaj, zwłaszcza że stopy poszły w górę.

W każdym razie pocieszające jest to, że od strony praktycznej, to w tym kraju cały czas się coś buduje. Deficyt deficytem, ale trzypasmówek, portów, mostów i tuneli przybywa w błyskawicznym tempie. W dłuższym terminie każdy tam zaciera ręce licząc na to, że nowa infrastruktura (porty, elektrownie etc.) ściągnie do kraju zagraniczne firmy produkcyjne, które przerzucą tu część swojej działalności z fabryk chińskich czy wietnamskich, gdzie siła robocza jest coraz droższa. Prezes mówi, że do Karachi i Lahore cały czas przyjeżdżają delegacje z zachodnich koncernów i zaczynają się rozglądać za gruntami pod fabryki.

Dlatego ja ciągle trzymam ten Pakistan, traktując go jako inwestycję na emeryturę. W krótkim terminie natomiast problem może być niestety jeszcze jeden, bo jeśli nawet giełda pakistańska zaczyna odbijać (a zaczyna), to ETF PAK ciągle spada przez to, że kwotowany jest w USD, a USD umacnia się do rupii (i jeszcze pewnie trochę się poumacnia).

ODPOWIEDZ