Spadający turecki nóż

Kraje, w których mało kto jeszcze inwestował (poza nami). Pakistan, Sri Lanka, Bangladesz, Nigeria, ale także Europa Wschodnia, kraje nadbałtyckie, Bliski Wschód oraz Brazylia, Argentyna, Meksyk, Kolumbia i pozostałe „no hablo español".
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Spadający turecki nóż

Post autor: Tomek » 16 maja 2018, 22:18

Hmm, bank centralny właśnie zapowiedział interwencję w celu ratowania sytuacji na lirze i na giełdzie. Wydali oświadczenie, że zrobią co trzeba, żeby zahamować te spadki. To oznacza pewnie niezły szał zakupów :)

Ktoś się skusi, żeby złapać ten spadający nóż? W sumie dość bliskiego stop lossa można ustawić.
tur.png
W dodatku P/E tego ETF-a spadło do historycznie niskich poziomów, a spółki cały czas generują coraz wyższe zyski/przychody. No i rośnie też niemała dywidenda. Forecast na ten rok, przy obecnej cenie ETF-a, to 5.5%, a na 2019 r. 6.5% dywidendy. Następny ex-day równo za miesiąc.

Ten ALTAR Score poniżej to jest pięcioletnie ROE podzielone przez aktualne P/BV minus roczne opłaty, czyli coś na kształt zdyskontowanego modelu przepływów, czyli (w uproszczeniu) można się spodziewać 15% zysku rocznie z ogółu firm wchodzących w skład ETF-a, gdyby skupić i zdjąć te spółki z giełdy.
Zrzut ekranu 2018-05-16 o 22.11.02.png

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Spadający turecki nóż

Post autor: sebo » 16 maja 2018, 23:52

To jest cholernie niebezpieczna inwestycja, wyniki nie mają znaczenia.
Polityka i jeszcze raz polityka, miałem sprzedałem, czekam na wejście ale jeszcze poczekam.
Mam zaplanowane około 32$ zobaczymy jak będzie, jeśli na rynkach będzie słabo to poleci ostro, jak będzie happy to poleci mocno do góry ale tylko na chwilę.

tower
Posty: 16
Rejestracja: 10 maja 2018, 20:30

Re: Spadający turecki nóż

Post autor: tower » 18 maja 2018, 08:28

Może po wyborach czerwcowych? Tam jednak zmienił się ustrój, być może na dyktatorski.

durin
Stały bywalec
Posty: 200
Rejestracja: 22 maja 2018, 18:57

Re: Rosja i kraje Emerging Markets

Post autor: durin » 23 maja 2018, 10:47

Witam wszystkich. Czytam forum od tygodnia i jaka różnica między tym co dzieje się u TR21...
Turcja dziś -5% już. Noże spadły czy dalej będą spadać? Jak sądzicie? Kiedy to Erdogan planuje się oficjalnie ogłosić ottomanem? W czerwcu?

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Rosja i kraje Emerging Markets

Post autor: Tomek » 23 maja 2018, 10:55

Już się ogłosił, w czerwcu przyjdzie tylko formalna koronacja :) Ostatnio powiedział nawet, że bank centralny to on... Ja się cały czas czaję na ten spadający turecki nóż, ale jeszcze go nie łapię.

PS. Cześć! Witamy :)

durin
Stały bywalec
Posty: 200
Rejestracja: 22 maja 2018, 18:57

Re: Spadający turecki nóż

Post autor: durin » 23 maja 2018, 12:27

Dziękuje za przywitanie :-).
Z Twojej analizy Tomku (post z 16 maja) wynika że dotkneliśmy dna. Czekasz na otwarcie w USA czy jednak przyglądasz się co Ottoman wymyśli w najbliższych tygodniach?
Ja mam jakąś drobno kwote w Lyxor Tur i nie wyszedłem w porę, więc pewnie będę uśredniał.
@sebo, co robisz, pisałeś, że przy 32 $ się ładujesz. Łapiesz nóż czy jednak szkoda rąk :-)?

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Spadający turecki nóż

Post autor: Tomek » 23 maja 2018, 12:40

Ja ciągle czekam. Decyzja banku centralnego odnośnie stóp dopiero 7 czerwca, więc jestem czujny, ale póki co nie wchodzę na rynek. Zwłaszcza, że dolar cały czas rośnie... Zajmę sobie jakąś spekulacyjną hedgowaną pozycję jak pojawią się pierwsze oznaki odbicia i zakończenia spadków na tym ETF. No a to pewnie nastąpi dopiero jak dolar przystopuje rajd. I u mnie to będzie raczej śmieszna kwota za 1-2% portfela maks.

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Spadający turecki nóż

Post autor: sebo » 23 maja 2018, 14:31

Ja zawsze łapię. Ja przeczytasz forum to zobaczysz, że ja się tak do ceny nie przykładam, jakie to ma znaczenie ile kosztuje i tak nigdy nie wiesz ile będzie kosztowało. Nawet jak kupię za 30$ a będzie za tydzień po 15 co z tego.
Co śmieszne posłałem zlecenie gdzieś w świat z jakaś dziwną cena i mi się gdzieś zrealizowało w kompletnie innej cenie, dużo niższej niż dałem, ten pre market to jest dla mnie jakiś jeden wielki chaos.
Mam prośbę bo to głupie (porównywanie) nie wspominajmy kogoś kogo nie ma a gdzieś sobie jest.

I co będzie 7 czerwca, że podniosą stopy, że będą bronić liry, że mają dobrą armie i złoto.
Przed lepiej a nie Po.
Gdzie jest jakaś wiarygodna cena oraz wolumen sztuk ?

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Spadający turecki nóż

Post autor: Tomek » 23 maja 2018, 15:18

W Market Depth masz na bieżąco podgląd na to, jakie są zlecenia, po której stronie arkusza i na którym rynku, a w Time & Sales jakie były ceny transakcyjne i jakie wolumeny. Nawet na premarkecie.
Zrzut ekranu 2018-05-23 o 15.17.21.png

durin
Stały bywalec
Posty: 200
Rejestracja: 22 maja 2018, 18:57

Re: Spadający turecki nóż

Post autor: durin » 23 maja 2018, 15:19

Jeśli rzeczywiście amerykanie i MFW coś mają z tym do czynienia co się teraz dzieje na rynku w Turcji to znając ton Erdogana nie zdziwiłbym się jakby spróbował powiązać lire ze złotem, którego mają całkiem sporo. Tylko (a) czy Chińczycy i Rosjanie pozwolą, (b), czy nie skończy się jak z Irakiem i Libią. Tylko że Turcja to zawodnik wagi ciężkiej...
Ogólnie geopolitycznie świat chyba za chwile będzie patrzył na Turcje, a nie na Syrie.

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Spadający turecki nóż

Post autor: sebo » 23 maja 2018, 15:26

Tomek dzięki nawet widzę swoje zlecenie, tak tylko chodziło mi coś poza brokerem jakaś strona a nie u brokera, znasz?

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Spadający turecki nóż

Post autor: Tomek » 23 maja 2018, 16:07

Nic takiego nie kojarzę poza IB. Te dane są płatne, bo market depth przychodzi razem z notowaniami giełdowymi, więc raczej nie ma darmowych portali, które by je udostępniały w czasie rzeczywistym.

Awatar użytkownika
Ryszard Wielkouch
Forumowy wyga
Posty: 943
Rejestracja: 12 mar 2017, 12:22

Re: Spadający turecki nóż

Post autor: Ryszard Wielkouch » 23 maja 2018, 18:30

Czy nóż wbił się w ziemię?

Specjalne posiedzenie banku centralnego Turcji na którym podniesiono stopy procentowe o 3% do 16,5%.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Spadający turecki nóż

Post autor: Tomek » 23 maja 2018, 18:34

Właśnie miałem pisać... Jak mi tylko mignęło na Bloombergu, to zdążyłem jeszcze kupić na jakimś darkpoolu trzy setki po 32.10$.

+3% w dwie minuty, czuję się prawie jak daytrader :)

PS. PUT-y ciągle jeszcze tanie jak barszcz, nie zdążyły zareagować, można się prawie za darmo zabezpieczyć.

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Spadający turecki nóż

Post autor: sebo » 23 maja 2018, 19:18

Olbrzymie obroty, ja tam na plusie.

Ja tak miałem parę dni temu chciałem coś kupić i nie mogłem zlecenia wystawić co chwila ceną się zmieniała aż mnie szlak trafiał, pojechał słupek w dół z -8 albo -6% nie pamiętam i nagle do góry nie mogłem, kupić tak cena się zmieniała do góry, chyba w ciągu jednego dnia +6% bez lewara (tzn następnego dnia).
Zabawa przednia.
Załączniki
Screen Shot 2018-05-23 at 19.19.09.png

ODPOWIEDZ