Spadający turecki nóż

Kraje, w których mało kto jeszcze inwestował (poza nami). Pakistan, Sri Lanka, Bangladesz, Nigeria, ale także Europa Wschodnia, kraje nadbałtyckie, Bliski Wschód oraz Brazylia, Argentyna, Meksyk, Kolumbia i pozostałe „no hablo español".
sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Spadający turecki nóż

Post autor: sebo » 23 maja 2018, 19:46

Skoro są tak wysoko stopy procentowe. to jaki sens ma giełda?
Mają lokaty i obligację wysoko oprocentowane, więc giełda powinna się załamać, mylę się?

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Spadający turecki nóż

Post autor: Tomek » 23 maja 2018, 19:57

Inflację mają 11%, więc te 16% stóp nie robi już takiego wrażenia. To jest akcja ratunkowa dla liry i moim zdaniem ona jest jednorazowa, bo Erdogan raczej nie jest fanem wysokich stóp procentowych. No ale w moim przypadku to jest czysta spekulacja pod odbicie na dolarowym ETF TUR, a nie zakład o samą gospodarkę. Giełda turecka przestała już lecieć ponad tydzień temu, spadki wyhamowały na indeksie rozliczanym w lokalnej walucie, ale ETF TUR lagował dalej przez spadek liry. Tak więc ja tu gram w tym momencie bardziej o to, żeby ETF zaczął się zachowywać w końcu jak turecki indeks:
bist30.png

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Spadający turecki nóż

Post autor: sebo » 23 maja 2018, 20:49

No ja myślę, na razie brak mocnego wybicia.

durin
Stały bywalec
Posty: 200
Rejestracja: 22 maja 2018, 18:57

Re: Spadający turecki nóż

Post autor: durin » 23 maja 2018, 22:16

I przegapiłem moment dokupienia. Wyjdź człowieku na moment z domu... :-)

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Spadający turecki nóż

Post autor: Tomek » 24 maja 2018, 16:43

No, to dzisiaj masz kolejną okazję, żeby kupić nawet po lepszej cenie niż wczoraj, bo turecki indeks leci o 1.5%, a ETF o 6% :) Tylko to jest taki dil, w którym koniecznie trzeba się jakoś zabezpieczyć.

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Spadający turecki nóż

Post autor: sebo » 24 maja 2018, 17:11

Co dokładnie kupić by się zabezpieczyć, rozumiem, że opcję jaką dokładnie, jak ją wybrać?

durin
Stały bywalec
Posty: 200
Rejestracja: 22 maja 2018, 18:57

Re: Spadający turecki nóż

Post autor: durin » 24 maja 2018, 17:16

Łooo, własnie analizuje gazprom czy by nie sprzedać na podstawie opinii Grega że ropa dotkneła maxa przy 72$ a tu MSCI Tur już -8%. W lirze w sumie już luz -0,8% tylko w Istambule.
Masz na myśli zabiezpieczenie sie na walute?

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Spadający turecki nóż

Post autor: Tomek » 24 maja 2018, 17:20

Mam na myśli zabezpieczenie się, np. opcjami PUT na ETF-a. Ja kupiłem ETF-a po 32.10$ wczoraj i kupiłem od razu miesięczną opcję PUT z poziomem wykonania 32 USD, wydając na to 70 USD. W takim wypadku maksymalna strata z całej inwestycji to ledwie 80 USD na pakiecie stu akcji.

Kupujesz akcje po 32.10$, czyli wydajesz 3210$. Potem kupujesz opcję dającą prawo w każdej dowolnej chwili sprzedać te akcje po 32$ i za taką opcję płacisz 70$. Dzięki temu jak za miesiąc ten ETF będzie na poziomie nawet 20$, to Ty i tak będziesz miał prawo sprzedać go po 32$. To najprostsza metoda, żeby bezpiecznie wchodzić sobie w takie spekulacyjne aktywa.

Blade
Posty: 79
Rejestracja: 30 paź 2017, 20:53

Re: Spadający turecki nóż

Post autor: Blade » 25 maja 2018, 21:30

nie do końca rozumiem jak to wygląda od strony technicznej w IB.., w związku z tym mam parę pytań amatora :)

Po kupnie ETFa za 32.10 i kupnie w osobnej transakcji opcji PUT z poziomem 32, jak wygląda sprzedaż ETFa, jeśli rzeczywiście jego cena spadnie do tych np 28 czy 25 ?

Czy platforma IB automatycznie uwzględnia, hmm.. "obecność" opcji PUT i zlecenie sprzedaży akcji po cenie 32 zrealizuje się natychmiast niezależnie od aktualnej ceny?
Czy może chodzi po prostu o wzrost wartości opcji PUT, którą poźniej można sprzedać nie czekając na jej realizację sprzedając jednocześnie akcje w osobnej transkacji?
Lub też czekać do wygaśnięcia opcji i automatycznej sprzedaży ETFa z cena wykonania opcji?

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Spadający turecki nóż

Post autor: Tomek » 26 maja 2018, 09:34

No to tak:

1. Przede wszystkim, takiej transakcji można dokonać w jednym zleceniu. Najpierw z New Window wybierasz Options chain, potem po prawej na dole będzie Strategy Builder, w nowym okienku można kliknąć Advanced i tam pojawi się opcja: Add Stock Leg. Ta funkcja doda Ci od razu pierwszą odnogę zlecenia w postaci kupna 100 akcji. Potem w Options chain wybierz odpowiedni termin opcji i odpowiedni poziom wykonania, kliknij na cenę Ask przy tej opcji, którą chcesz dołączyć do zlecenia i zobaczysz, że sama druga odnoga zlecenia przeniesie Ci się do okienka transakcyjnego. System rozpozna to jako Synthetic Call. Tam jeszcze trzeba zmienić wtedy cenę zlecenia na "Mid", czyli middle, żeby nie kupować po cenie Ask. Nigdy w ogóle nie powinno się kupować niczego po cenie Ask, tylko zawsze dawać cenę Mid, bo w arkuszach siedzi mnóstwo ukrytych zleceń, których nie widać na pierwszy rzut oka i w 90% przypadków uda się zająć pozycję po cenie lepszej niż cena Ask.

2. Jeśli w dniu wygaśnięcia kurs akcji będzie poniżej 32$, to system sam automatycznie wykona takie opcje i sprzeda Twoje akcje po 32$, bez względu na to jak nisko spadnie cena ETF-a. Sam nic nie musisz robić. Możesz jednak jeszcze przed terminem wykonania skorzystać ze swojego prawa do sprzedaży akcji. To znaczy, jeśli w ciągu tygodnia kurs spadnie do 25$, to możesz w okienku Account -> Options Excercise zlecić brokerowi, żeby wykonał opcję przed czasem. Wtedy od razu z rachunku zniknie Ci 100 akcji sprzedanych po cenie 32$. Twój wybór.

3. Im bardziej będzie spadała cena akcji, tym bardziej będzie rosła wartość PUT-a, więc teoretycznie po dużym spadku, jeśli chciałbyś zachować akcje na rachunku, to mógłbyś po prostu sprzedać PUT-a po wyższej cenie niż go kupiłeś. Jednak taki PUT at-the-money nigdy nie zniweluje całego spadku wynikającego ze zjazdu 100 akcji. Delta PUT-a powie Ci o tym, o ile wzrośnie wartość PUT-a, jeśli cena akcji spadnie o 1 USD. Delta PUT-a at-the-money zazwyczaj wynosi około 0.50, a więc taki PUT wzrośnie na wartości o tyle, o ile spadnie kurs pięćdziesięciu akcji, a nie stu akcji. Dlatego bardziej opłaca się wykonać takiego pojedynczego PUT-a, czyli po prostu odsprzedać sto akcji po 32$.

Mam nadzieję, że rozwiałem wątpliwości :)

MarcinBB
Stały bywalec
Posty: 138
Rejestracja: 10 lis 2017, 21:06

Re: Spadający turecki nóż

Post autor: MarcinBB » 26 maja 2018, 14:17

Super wytłumaczenie. Tomek dopisz to do jakiegoś artykułu o opcjach np. Marries put bo na forum to zginie.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Spadający turecki nóż

Post autor: Tomek » 26 maja 2018, 15:38

Good idea!

Blade
Posty: 79
Rejestracja: 30 paź 2017, 20:53

Re: Spadający turecki nóż

Post autor: Blade » 27 maja 2018, 15:24

Tomek pisze: Mam nadzieję, że rozwiałem wątpliwości :)
Tak, dzięki wielkie Tomek :)

piap
Stały bywalec
Posty: 264
Rejestracja: 05 gru 2017, 16:50

Re: Spadający turecki nóż

Post autor: piap » 28 maja 2018, 10:20

Następni w kolejce???
Załączniki
bb.png

Maro
Stały bywalec
Posty: 187
Rejestracja: 21 sty 2018, 19:11

Re: Spadający turecki nóż

Post autor: Maro » 28 maja 2018, 14:46

Dzisiejsze odreagowanie na walucie Turcji ma jakieś odzwierciedlenie w informacjach z rynku?

ODPOWIEDZ