Giełda polska

Cudze chwalicie, swego nie znacie. Wszystko, co notowane jest w euro, funcie, koronie, franku lub złotym polskim.
Awatar użytkownika
glina
Forumowy wyga
Posty: 1035
Rejestracja: 22 lis 2019, 19:03

Re: Giełda polska

Post autor: glina » 07 lut 2020, 12:40

Wg. Reuters, 76% narodowych funduszy emerytalnych jak rowniez banki centralne inwestuje wg. kryteriow ESG (environmental, social and governance). Oznacza to wykluczenie inwestycji w paliwa kopalne, spolki tytoniowe itp. Inwestowanie w te spolki to kopanie sie z koniem, nawet jesli wg. uznanych kryteriow reprezentuja "value".

Awatar użytkownika
eranet
Stały bywalec
Posty: 331
Rejestracja: 02 sty 2018, 12:47

Re: Giełda polska

Post autor: eranet » 09 lut 2020, 20:52

Alior ma szansę na mocniejsze odreagowanie, możliwe, że ubijamy dno....
Załączniki
alior.png

Awatar użytkownika
Patryk Rozgwiazda
Stały bywalec
Posty: 237
Rejestracja: 03 mar 2018, 20:32

Re: Giełda polska

Post autor: Patryk Rozgwiazda » 11 lut 2020, 21:53

Dzisiaj zamknęli powyżej 2100, moooże w końcu to ten moment, że się coś przebudzi nasz rodzimy WIG. Niedawno widziałem analizy u Wojciecha Białka i wskazywał, że WIG często budził się późno jeśli chodzi o hossę, ale potem nadrabiał znacznie. Tak też w sumie było w 2017 roku, EPOL kisił strasznie długo, a potem był najmocniejszym ETFem w 2017 roku. Może trochę trudno w to uwierzyć, bo ostatnio obroty i zmienność są takie jakby wszyscy sobie poszli, no ale ja cierpliwie czekam już od miesięcy. W sumie spaść nie spadło jakoś, tylko trochę niesmak jak cały zeszły rok na SPX hossa, a tutaj twarda konsolidacja 2100-2350. :D

Mam ETFa na Polskę i spekulacyjnie kupione KGHM, PKN, PKO i JSW. Wiem, że to spółki skarbu państwa i znam idące za tym konsekwencje, no ale liczę że coś z tego będzie, bo wykresy pokazują dość przyjemne formacje - a kapitał jak migruje na EEM to ostatecznie w sumie też nie patrzy dokładnie co kupuje, po prostu kupuje cały rynek. Oprócz PKO wszystkie to też ekspozycje na surowce, więc połączenie tematu EEM i tego, że surowce w tej chwili sporo spadły.

Awatar użytkownika
eranet
Stały bywalec
Posty: 331
Rejestracja: 02 sty 2018, 12:47

Re: Giełda polska

Post autor: eranet » 12 lut 2020, 14:17

Zobaczymy co zrobi JSW, ale wygląda ciekawie: szansa na podwójne dno, gwiazdę poranną na drugim dnie i jeszcze formację harmoniczną w krótkim terminie, dłuższy wygląda na jakąś sensowną konsolidację. Nigdy nie analizowałem spółek z gpw pod kątem harmoników, sam jestem ciekaw jak się zachowają na tych poziomach. Jeśli ktoś ma wiedzę, próbował tej metody na naszych sp. to niech podrzuci info
Załączniki
jsw.png

Awatar użytkownika
eranet
Stały bywalec
Posty: 331
Rejestracja: 02 sty 2018, 12:47

Re: Giełda polska

Post autor: eranet » 19 lut 2020, 12:15

eranet pisze:
06 lut 2020, 15:06
gorzej wygląda sytuacja na PGE, gdzie jeszcze powinno być niżej
trzeba przyznać, że szybko poszło... powinna się w tych okolicach budowac jakaś baza pod odbicie
Załączniki
pge.jpg

Awatar użytkownika
Q'bot
Stały bywalec
Posty: 422
Rejestracja: 28 gru 2019, 16:54

Re: Giełda polska

Post autor: Q'bot » 19 lut 2020, 15:17

Jak ja się cieszę, że sprzedałem w zeszłym roku PGE na BE ;P
Ale dzięki takiemu kiszeniu już mnie nie kusi by kupić ponownie...

Awatar użytkownika
eranet
Stały bywalec
Posty: 331
Rejestracja: 02 sty 2018, 12:47

Re: Giełda polska

Post autor: eranet » 19 lut 2020, 16:06

Zawsze lepiej kupić po 5.7 niz po 8.5 :-)
Zobaczymy co z tego wyjdzie...

Awatar użytkownika
Q'bot
Stały bywalec
Posty: 422
Rejestracja: 28 gru 2019, 16:54

Re: Giełda polska

Post autor: Q'bot » 19 lut 2020, 20:20

Kiedy planujesz rozpocząć akumulację prądu w wiaderku? ;>

Awatar użytkownika
eranet
Stały bywalec
Posty: 331
Rejestracja: 02 sty 2018, 12:47

Re: Giełda polska

Post autor: eranet » 20 lut 2020, 15:56

Kolejni liderzy spadków, do wsparć jednak blisko, a sentyment fatalny...
Załączniki
tauron.jpg
enea.jpg

Thorwald
Stały bywalec
Posty: 412
Rejestracja: 04 mar 2018, 09:29

Re: Giełda polska

Post autor: Thorwald » 20 lut 2020, 18:40

Na WiG20 sporą rolę odgrywa zagranica. Coraz więcej funduszy europejskich i amerykańskich oświadcza, że będzie inwestować "odpowiedzialnie" to znaczy nie będą inwestowały w węgiel, a cała nasza energetyka co węgiel. Do tego prawdopodobnie latem rząd oświadczy, że dotrzyma terminu 2050 na osiągnięcie naturalności węglowej. Spodziewam się dalszego spadku energetyki i kopalń.

Awatar użytkownika
eranet
Stały bywalec
Posty: 331
Rejestracja: 02 sty 2018, 12:47

Re: Giełda polska

Post autor: eranet » 21 lut 2020, 08:46

Pytanie czy to nie jest już w cenach, bo ostatnie 2-3 m-ce mamy kolejną falę spadków i docieramy do ważnych technicznie poziomów, które warto obserwować. Oczywiście może byc tak jak na JSW, że już się wydawało, że poziom dobry, a rynek pokazał, że zawsze może byc niżej i dno nie zostało osiągnięte. Rzuciły mi się w oczy te układy to je wrzuciłem na forum, czas zweryfikuje czy te poziomy były atrakcyjne cenowo, czy nadal za wysokie. W wolnej chwili popatrzę na inne tuzy z W20, zobaczymy co tam widać od strony technicznej...

Awatar użytkownika
Q'bot
Stały bywalec
Posty: 422
Rejestracja: 28 gru 2019, 16:54

Re: Giełda polska

Post autor: Q'bot » 02 mar 2020, 22:29

Gdzieś ostatnio mi się obiło o uszy, że ludzie z xtb planują stworzyć swojego ETF'a na sWIG80 - ciekawe ile w tym prawdy, a ile plotki ;P
Ale w zeszłym tygodniu wyszedł ETF short na W20, więc wreszcie coś się dzieje w tej materii...

Awatar użytkownika
Hubert
Forumowy wyga
Posty: 615
Rejestracja: 21 gru 2018, 12:20

Re: Giełda polska

Post autor: Hubert » 09 mar 2020, 21:29

Hubert pisze:
06 lut 2020, 20:30
Powiem szczerze że Orlen mnie zainteresował jak spadł poniżej 80 PLN . Ale jest narazie dużo nie wiadomych ( fuzja z lotosem , jakie warunki da komisja co karze sprzedać a co nie ) Ponadto proces optymalizacji dwóch tak dużych firm wymaga dużo czasu i sprawnego zarządu. Czy dadzą radę nie wiem . Ja osobiście siedzę na Unimocie gdyż ta firma może mieć dużą szanse wbić się w rynek. Ponadto spekulują jaki nowy gracz pojawi się na rynku bo przecież ktoś ten majątek od lotosu i Orlenu musi przejąć a nie są to małe kwoty ( bazy paliwowe i cała logistyka ) . Pożyjemy zobaczymy ja narazie z boku i czekam może dojdzie do jakiejś paniki i uda się kupić w przedziale 40-50 .

Orlen po 50 a ja dalej się zastanawiam :) Marżę w detalu będą mieć zaje..... w tym kwartale ale nie wiem jak w przerobie wyjdą :)

Awatar użytkownika
Q'bot
Stały bywalec
Posty: 422
Rejestracja: 28 gru 2019, 16:54

Re: Giełda polska

Post autor: Q'bot » 09 mar 2020, 23:10

Ale jakby nie patrzeć, to już Twój target osiągnięty ;) Puszczaj startera i zobaczy się co dalej.

Maro
Stały bywalec
Posty: 187
Rejestracja: 21 sty 2018, 19:11

Re: Giełda polska

Post autor: Maro » 10 mar 2020, 09:47

Też myślę nad tym Orlenem, ale czekam bo jakoś jeszcze mam przeczucie że może być dużo taniej. Tak samo JSW, PZU, PKO

ODPOWIEDZ