TATA motors

Konichiwa. Od Tokio i Seulu, przez Hongkong i Singapur, aż po Kuala Lumpur, Bangkok oraz Bombaj.
piap
Stały bywalec
Posty: 264
Rejestracja: 05 gru 2017, 16:50

TATA motors

Post autor: piap » 14 maja 2018, 15:48

Tomek chyba kiedys o tej spolce wspominal:
- coraz wiecej klasy sredniej w Azji Płd-Wsch - wiekszy popyt na samochody
- Forward PE 6,7 (Guru Focus)
- technicznie po duzym spadku

Co myslicie?

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: TATA motors

Post autor: Tomek » 14 maja 2018, 15:59

Ja niedawno zacząłem dokupować, żeby uśrednić całą cenę. Oni w tym roku wypuszczą kilka nowych modeli, które mają niby podbić rynek. Ten ADR TTM oberwał ostatnio podwójnie, bo nie dość, że przez spadające akcje macierzyste wyceniane w rupiach, to jeszcze przez umacniającego się dolara. Ja cały czas jestem jednak zdania, że spółka w którymś momencie zaskoczy i odbije solidnie. Sporym plusem są dobrze zdywersyfikowane źródła dochodów, a więc żadne ewentualne sankcje i taryfy nie powinny tu wyrządzić specjalnych szkód.
Zrzut ekranu 2018-05-14 o 15.57.41.png
Tutaj pisałem więcej na temat fundamentów:

https://www.tradingforaliving.pl/tata-motors-indie/

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: TATA motors

Post autor: sebo » 14 maja 2018, 16:18

Dokładnie Tomek wspominał, jednak obserwuje ją od dawna i bym nie kupił, nie ma przyczyn, ale to tylko uśrednianie ceny, no chyba, że zejdzie na 20$.
Moim zdaniem nie czas na tą spółkę.

Chyba, że w jakimś pakiecie z innymi spółkami a kiedyś szukałem i nie znalazłem.

MarcinBB
Stały bywalec
Posty: 138
Rejestracja: 10 lis 2017, 21:06

Re: TATA motors

Post autor: MarcinBB » 14 maja 2018, 16:48

Sebo, czy możesz pisać po polsku?

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: TATA motors

Post autor: sebo » 14 maja 2018, 16:50

Mogę, gdzie leży problem?
To poprawię.

MarcinBB
Stały bywalec
Posty: 138
Rejestracja: 10 lis 2017, 21:06

Re: TATA motors

Post autor: MarcinBB » 14 maja 2018, 17:55

Ciężko się czyta Twoje niektóre wypowiedzi. Nie wiem jak inni, ale ja muszę sporo kombinować aby rozgryźć sens niektórych :-)
Chodziło mi o to abyś pisał w taki sposób aby czytelnicy mogli zrozumieć sens bez słowno-logicznych łamigłówek języka polskiego.

Rozpisuje rozterki z powyższej wypowiedzi:

"Dokładnie Tomek wspominał" - czyli, że Tomek dokładnie kiedyś o tym kiedyś wspomniał? A może rozumieć to tak: Dokładnie - w sensie, że potwierdzasz to co napisał piap, że Tomek kiedyś wspomniał o tej spółce - wtedy po dokładnie powinien być przecinek.

"jednak obserwuje ją od dawna" - nie kumam znaczenia tego "jednak", obserwujesz - ok, ale o co chodzi z tym jednak? Mimo iż nie planujesz jej zakupu to ją jednak obserwujesz tak?

"obserwuje ją od dawna i bym nie kupił" - obserwujesz od dawna - ok, ale dlaczego "i bym nie kupił"? Podwójny tryb przeszły, chodzi o to, że obserwujesz i o mało co byś kiedyś kupił ale jednak nie kupiłeś czy, że może obserwujesz ale i tak nie zamierzasz ją kupić w przyszłości?

"nie ma przyczyn" - do czego to się odnosi, do tego, że nie kupiłeś kiedyś, czy nie chcesz kupić, czy że obserwujesz?

"ale to tylko uśrednianie ceny" - to chyba komentarz odnośnie Tomka bo tyle co zrozumiałem to, że nie kupiłeś tylko obserwujesz, choć mogę się mylić

"no chyba, że zejdzie na 20$" - czy to się odnosi do tego, że jak zejdzie do 20$ to jednak kupisz bo pojawi się "przyczyna", czy może wtedy Twoim zdaniem warto uśredniać ale i tak nie kupisz bo "nie ma przyczyn" czy jednak źle wywnioskowałem i masz te akcje i jak spadną do 20$ to wtedy uśrednisz

"Moim zdaniem nie czas na tą spółkę." - to zdanie kumam, ale nie czas dlatego, że czekasz aż spadnie do 20$ i wtedy rozważysz zakup czy to nie ma nic do wcześniej wspomnianych 20$?

"w jakimś pakiecie z innymi spółkami" - pakiet ze spółkami, w sensie ETF czy jakiś inny pakiet?

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: TATA motors

Post autor: sebo » 14 maja 2018, 18:56

Ciężko mnie czasem zrozumie, zgadza się, pospiech. Tak wiele osób tu ma nie zauwazyleś?
Więc się poprawiam (na chwilę).

Spółkę obserwuję od jakiegoś czasu, do dnia dzisiejszego nie kupiłem, dla mnie nie ma powodu by jej nie kupić. Warta zastanowienia będzie jak jeszcze spadnie do ceny, którą podałem.
Osoby, które kupiły mogę uśredniać ceny tak jak Tomek.
Gdybym ją miał to bym właśnie uśredniał cenę.
Pakiet - dwie możliwości ETF ale nie ma, oraz inne spółki podobne.

Warto ją wrzucić do obserwowanych.

Też chciałbym, żeby więcej osób pisało jaśniej.

Dzięki Marcin za wysiłek.

MarcinBB
Stały bywalec
Posty: 138
Rejestracja: 10 lis 2017, 21:06

Re: TATA motors

Post autor: MarcinBB » 14 maja 2018, 23:33

wszystko jasne, dziękówa :-)

Dante
Stały bywalec
Posty: 143
Rejestracja: 28 lip 2017, 21:55

Re: TATA motors

Post autor: Dante » 31 maja 2018, 18:01

Coraz gorzej to wygląda, ktoś jeszcze pozostał na pokładzie, czy wszystkim już wywaliło stop lossy?
Seba zbliżamy się do twojej ceny 20$, co zamierzasz?

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: TATA motors

Post autor: Tomek » 31 maja 2018, 18:20

Ja twardo uśredniam i coś czuje, że to bedzie moja najbardziej spektakularna porażka albo inwestycja życia :)

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: TATA motors

Post autor: sebo » 31 maja 2018, 19:09

Obserwuję ale nie biorę, miałem inne fajne inwestycje. Dochodzi do mojej ceny ale się raczej wycofam.

Po co w akcjach stop lossy, ja nie używam stać mnie na straty.

Dante
Stały bywalec
Posty: 143
Rejestracja: 28 lip 2017, 21:55

Re: TATA motors

Post autor: Dante » 31 maja 2018, 19:46

Jak masz dobrze zdywersyfikowany portfel to możesz sobie na to pozwolić, wszystko zależy od tego ile maksymalnie możemy stracić na poszczególnej inwestycji i jak mentalnie sobie z tym radzimy.

Jaką masz średnią Tomku, dużo już tego nazbierałeś?

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: TATA motors

Post autor: Tomek » 31 maja 2018, 20:38

Jakieś 5.5% portfela w tej chwili po ostatnich zakupach, a średnią cenę nabycia mam $26.45, ale moja cena docelowa na 2020 r. to mniej więcej 40$, więc potencjał jest. Ja śledzę tę spółkę, znam na pamięć earnings calle etc., no i wydaje mi się, że ona od dłuższego czasu spada już tylko siłą rozpędu, bo perspektywy są naprawdę OK, fundamenty tak samo, a wycena w stylu P/S czy P/E jest na historycznych minimach.

Nie ma teraz, kurcze, żadnych merytorycznych powodów do spadków, poza jakimiś tam gadaniami Trumpa o uruchomieniu procedury taryfowej dla aut zagranicznych, ale Tata ma 15% sprzedaży w USA, a jednocześnie 15% sprzedaży w Chinach, które dla odmiany od lipca obniżają cła na obce auta, więc to co Tata straci w USA, odzyska w Chinach.

Tak więc albo czegoś nie widzę i jestem w błędzie albo to rynek jest w błędzie. Ja mam duży staying power, mnie te spadki nie ruszają, poczekam aż wyjaśni się kto tu ma rację i wtedy posypię głowę popiołem lub odtrąbię sukces :)

PS. Strasznie się ostatnio rozjechały przychody z kursem akcji. Rzeczywiście sprzedaż im w ciągu 2016-2017 r. siadła i spadek kursu był uzasadniony, no ale przychody zaczęły już ostatnio odbijać i to w dużym stylu, a kurs dalej laguje.
TTM_chart.png

Maro
Stały bywalec
Posty: 187
Rejestracja: 21 sty 2018, 19:11

Re: TATA motors

Post autor: Maro » 25 cze 2018, 15:59

Co spowodowało dzisiejszy zjazd?

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert
Posty: 844
Rejestracja: 05 sty 2018, 13:00

Re: TATA motors

Post autor: Rastignac » 25 cze 2018, 16:48


ODPOWIEDZ