GBIL vs BIL Jak posiadać oprocentowanie na gotówce USD

Inwestowanie na Wall Street w spółki Made in USA. Akcje, ETF-y i indeksy. Pomysły, sugestie i rekomendacje.
Thorwald
Forumowy wyga
Posty: 172
Rejestracja: 15 mar 2021, 04:41
Tu mieszkam: Polska

GBIL vs BIL Jak posiadać oprocentowanie na gotówce USD

Post autor: Thorwald »

Witam
Zamknąłem większość pozycji akcyjnych. Szkoda, żeby gotówka leżała nieoprocentowana a broker nie oferuje dostępu do rynku obligacji.
Czy ETF GBIL i BIL można traktować jako odpowiednik oprocentowanego rachunku USD? Mógłby ktoś wskazać różnice między tymi dwoma? Może jakieś lepsze rozwiązanie? Horyzont 6m.
Awatar użytkownika
wlodzimierz_liszaj
Stały bywalec
Posty: 61
Rejestracja: 06 lis 2022, 17:05
Tu mieszkam: Nieciecza

Re: GBIL vs BIL Jak posiadać oprocentowanie na gotówce USD

Post autor: wlodzimierz_liszaj »

Obydwa trzymają koszyk różnych bonów skarbowych (BIL 1-3 miesięczne, GBIL maksymalnie roczne) i przez to nie można z pełną dokładnością przewidzieć ich stopy zwrotu, bo będzie się ona zmieniać w zależności od różnych czynników - np. od proporcji papierów o różnych terminach, ale przede wszystkim od przyszłych podwyżek/obniżek stóp przez FED.

Obydwa też wypłacają odsetki co miesiąc w formie dywidendy (stąd ich "piłokształtny" wykres). Nigdy ich nie trzymałem, dlatego nie wiem na 100% ale zakładam, że te dywidendy będą opodatkowane tak samo jak z akcji, tzn. podatek 15% potrącany będzie od razu i potem będziesz miał to do uwzlgędnienia w PIT w przyszłym roku (BTW upewnij się że masz aktualny W8-BEN żeby nie przepłacić na tym podatku).

Jeżeli miałbym się podjąć próby oszacowania stopy zwrotu to zrobiłbym to tak, że wziąłbym ostatnią dywidendę na akcję minus 15%, następnie pomnożył przez 6 miesięcy i wynik podzielił przez aktualną cenę akcji z początku pierwszego miesiąca. To oczywiście zakłada, że nie będzie zmian stóp, co jest raczej na pewno nierealistyczne, ale jakieś założenia trzeba przyjąć. Potem jeszcze brakujące 4% będzie do dopłacenia w PIT za przyszły rok.

Natomiast jak chodzi o alternatywę to w innym wątku widziałem że jesteś w tastyworks, a tam jak najbardziej można kupić bony skarbowe, tylko trzeba wejść na czata z supportem i napisać, że chcesz kupić T-bill. Gość wtedy zapyta na jaką kwotę i termin. Przykładowo, załóżmy $100k i 6 miesięcy - wtedy poda propozycję który dokładnie papier i zaoferuje cenę. Jeżeli np. będziesz to robił w najbliższym tygodniu to prawdopodobnie zaproponuje CUSIP 912796Z51 wygasający 31 sierpnia 2023. Obecnie półroczne papiery mają najwyższą stopę (w okolicach 5% rocznie), więc cena jaką zaproponują powinna być w okolicach ~976. Prowizja wynosi $25 od transakcji - płatne raz, chyba że będziesz chciał to spieniężyć przed terminem wygasania - wtedy dwa razy. Zaletą tego rozwiązania jest to, że jeżeli będziesz trzymał do dnia wygasania to wiesz dokładnie jaka będzie stopa zwrotu - w dniu wygasania dostaniesz z powrotem face value czyli 1000 a odprowadzenie podatku będzie po Twojej stronie. Czyli dla podanego przykładu przy kupnie zapłacisz razem z prowizją $97625, a więc zysk przed podatkiem za 6 miesięcy wyniesie $2375
Thorwald
Forumowy wyga
Posty: 172
Rejestracja: 15 mar 2021, 04:41
Tu mieszkam: Polska

Re: GBIL vs BIL Jak posiadać oprocentowanie na gotówce USD

Post autor: Thorwald »

Dzięki Włodzimierzu
ODPOWIEDZ