Interactive Brokers

Miejsce do prowadzenia jałowej i starej jak świat dyskusji na temat tego, który broker jest lepszy od którego, a który nie.
tech
Gość niedzielny
Tu mieszkam: Płock

Re: Interactive Brokers

Post autor: tech »

Cześć, wiem, że temat opłat pojawiał się nie raz ale chciałbym podpytać o Waszą opinię w konretnej sytuacji.

Zagadnienie
Mam sporą kwotę, ok 150k usd w kantorze walutowym Aliora. Nie pytajcie skąd ta kwota, byłem bułą i nic z tym wcześniej nie robiłem... nieważne, najlepszy moment, żeby to naprawić jest dzisiaj.
Pomyślałem, że ulokuję je w jakieś obligacje amerykańskie, czyli muszę przetransferować środki do IB.
Przy takiej sumie opłaty nominalne są całkiem spore. Zastanawiam się jak je zminimalizować...

Opcja 1.
Przelew SWIFT w USD z Aliora do IB.
Koszt Aliora 30 PLN + wielka niewiadoma. Niestety nie wiem i chyba nikt nie wie ile opłat zostanie naliczonych po drodze. Czy jest jakism maksymalny cap, czy procentowo, ilu pośredników itp.

Opcja 2.
Przewalutowanie USD na EUR i przelew SEPA. Alior ma średnie prowizje, te kilka groszy spreadu będzie kosztowało kilka tysięcy w PLN ale przynajmniej opłata jest znana z góry.

Opcja 3.
Wypłata gotówki USD z Aliora (bez opłat) i wpłata do banku, z którego przelew do IB poszedłby bez kosztów. Aktualnie, jedyny bank, o którym słyszałem, że tak ma to Aion bank, ale nie można do niego wpłacić gotówki.

Prośba o pomoc:
Czy widzicie jeszcze jakieś inne opcje poza tymi, które wymieniłem i czy znacie jakieś inne banki poza Aionem dla opcji 3?
Czy ktoś zlecał przelewy SWIFT dla większych kwot - rzędu 100k usd? Czy opłata miała jakiś cap, czy to był procent? Rozumiem, że i tak każdy bank może mieć inaczej ale jestem ciekawy jakiego rzędu może to być kwota...
Awatar użytkownika
wlodzimierz_liszaj
Stały bywalec
Tu mieszkam: Nieciecza

Post autor: wlodzimierz_liszaj »

Zdecydowanie opcja pierwsza. W ogóle to jeżeli te dolary kupiłeś w kantorze Aliora to liczą Ci się do tzw. "Licznika" czyli limitu, do którego masz zerową opłatę po stronie Aliora. Sprawdzić stan Licznika możesz w Operacje -> Przelew w tabeli po prawej (kolumna "Przelej za darmo" osobno dla każdej waluty). Ja jeszcze jak z tego kiedyś korzystałem to właśnie w ramach Licznika wysyłałem przelew w opcji SHA-EXPRESS gdzie po stronie Aliora nie było opłaty, a po stronie odbiorcy zabierali zawsze 10 USD niezależnie od kwoty przelewu, więc te 10 USD to był ostateczny całkowity koszt. Ale jeżeli chcesz mieć absolutną pewność jaki będzie ten koszt to zawsze możesz wybrać opcję OUR i wtedy wszystkie opłaty pobierane są po stronie nadawcy czyli Aliora. Dokładne opłaty masz tutaj: https://kantor.aliorbank.pl/pomoc-i-kon ... wizje.html
tech
Gość niedzielny

To ciekawe co piszesz. Czy dobrze rozumiem, że przy opcjach BEN i SHA opłaty są nieznane gdyż przelew może pójść przez różnych pośredników i każdy z nich naliczy swoje prowizje (w tym 30PLN od Aliora). Co więcej można zostać obciążonym opłatami jakiś czas po przelewie.

Natomiast jeśli wybiorę opcję OUR to wtedy ja pokrywam cały koszt w wysokości 100PLN wg cennika Aliora i już nie interesuje mnie co sobie naliczą pośrednicy? Brzmi zbyt pięknie... Czy to znaczy, że nawet jeśli po drodze będą jacyś pośrednicy to zasadniczo całkowity koszt w opcjach BEN i SHA powinien być mniejszy niż 100PLN bo inaczej Alior byłby stratny?

Niestety z licznika nie skorzystam bo dolary wpływały na konto a nie były wymieniane w kantorze. Aczkolwiek przy dużej kwocie (100k) to 100 PLN opłat za OUR jest okej.
Najbardziej obawiam się jakiejś prowizji liczonej jako procent.
Awatar użytkownika
wlodzimierz_liszaj
Stały bywalec

tech pisze: 05 lut 2024, 16:14 Natomiast jeśli wybiorę opcję OUR to wtedy ja pokrywam cały koszt w wysokości 100PLN wg cennika Aliora i już nie interesuje mnie co sobie naliczą pośrednicy? Brzmi zbyt pięknie...
Brzmi pięknie ale to prawda :) Właśnie po to jest OUR żeby była pewność co do kwoty jaka pojawi się na koncie adresata przelewu. Inaczej nigdy nie byłoby wiadomo ile ostatecznie dojdzie i byłby niezły problem np. z prowadzeniem biznesu i masą drobnych niedopłat za faktury od zagranicznych kontrahentów. A o Alior spokojna głowa - nie będą stratni, a wręcz odwrotnie bo przy OUR całkowity koszt jest odpowiednio większy. Jakbyś wybrał SHA to moim zdaniem zapłacisz 30zł+10usd czyli mniej niż 100zł. No ale skoro ta stówa to nie problem a wolisz mieć spokój ducha to bierz OUR.
tech
Gość niedzielny

wlodzimierz_liszaj pisze: 05 lut 2024, 20:08 Brzmi pięknie ale to prawda :)
Napisałem do Aliora i niestety twierdzą inaczaj. Wklejam odpowiedź:
Dzień dobry,

w przelewach zagranicznych jeśli wybierze Pan opcję kosztową OUR to naliczymy ryczałt na pokrycie kosztów banków zagranicznych. Koszty przelewów w opcji kosztowej OUR są następujące:
- 100 zł - jeśli wybierze Pan przelew w trybie zwykłym,
- 115 zł - jeśli wybierze Pan przelew w trybie pilnym,
- 120 zł - jeśli wybierze Pan przelew w trybie express.
Niestety w przypadku waluty USD nie możemy zagwarantować, że banki pośredniczące nie pobiorą swoich kosztów nawet w przypadku opcji kosztowej OUR. Niestety banki amerykańskie nie honorują opcji kosztowej OUR.

Jeśli ma Pan dodatkowe pytania - jesteśmy do dyspozycji.

Z pozdrowieniami
Marcin XXX
Zespół Alior Banku
Awatar użytkownika
wlodzimierz_liszaj
Stały bywalec

tech pisze: 06 lut 2024, 09:58
Niestety w przypadku waluty USD nie możemy zagwarantować, że banki pośredniczące nie pobiorą swoich kosztów nawet w przypadku opcji kosztowej OUR. Niestety banki amerykańskie nie honorują opcji kosztowej OUR.
No cóż... w takim razie jest to wprost sprzeczne z tym co mają na swojej stronie:
OUR - opcja OUR oznacza, że wszystkie koszty, związane z realizacją przelewu – koszty banku zleceniodawcy, banków pośredniczących i banku beneficjenta – pokrywa zleceniodawca przelewu.
...a dla mnie przypomnienie żeby żeby jednak nie ufać do końca bankom ;) Tym niemniej z wymienionych wcześniej opcji nadal myślę że opcja pierwsza czyli przelew SWIFT w USD z Aliora do IB będzie najkorzystniejsza (i tak jak wyżej pisałem najtaniej przy wyborze SHA, z której sam swego czasu korzystałem).
rebahas
Stały bywalec
Tu mieszkam: PL

Post autor: rebahas »

Pisał ktoś ostatnio na support do IB? Ja napisałem 7 lutego i zero reakcji - to tak zawsze długo trwa?
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Tu mieszkam: Dubaj

Post autor: Tomek »

Nie ma reguły. Ja czasem dostaję odpowiedź kolejnego dnia, a czasem po dwóch tygodniach.
Awatar użytkownika
iMisiek
Forumowy wyga

Post autor: iMisiek »

Tomek pisze: 16 lut 2024, 08:10 Nie ma reguły. Ja czasem dostaję odpowiedź kolejnego dnia, a czasem po dwóch tygodniach.
Super. support - W Tastytrade to max 24h a czasami w ciagu kilka minut
rebahas
Stały bywalec

Post autor: rebahas »

iMisiek pisze: 16 lut 2024, 21:30 Super. support - W Tastytrade to max 24h a czasami w ciagu kilka minut
No porażka. Dostałem odpowiedź jak się po tygodniu odezwałem po raz drugi. Oczywiście dostałem formułkę jakby z automatu i totalnie nie na temat na jaki było moje pytanie. No po prostu wypas.
ODPOWIEDZ