Podatki od premii opcyjnych w Polsce

Wszystko, co dotyczy szeroko rozumianych instrumentów pochodnych, przede wszystkim opcji, ale też swapów czy kontraktów terminowych. Hedging, short volatility i zagrania kierunkowe. Co kto lubi.
PPP
Gość niedzielny
Tu mieszkam: Polska

Podatki od premii opcyjnych w Polsce

Post autor: PPP »

Czy możecie podzielić się informacjami nt. zasad opodatkowania premii opcyjnych w Polsce?
Do tej pory myślałem, że jest po prostu 19% podatku od premii liczonego w momencie jej otrzymania. Ale to chyba tak nie wygląda.
winnie-the-pooh
Forumowy wyga
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Podatki od premii opcyjnych w Polsce

Post autor: winnie-the-pooh »

Jeśli nie ma kosztu zamknięcia pozycji to tak - czyli jeśli opcja wygasa bezwartościowa.
Ale jeśli odkupiłeś opcję, to moim zdaniem poniosłeś koszt równy temu co zapłaciłeś za odkupienie opcji. I ten koszt pomniejsza przychód z premii. Więc do opodatkowania będzie różnica. I podatek to 19% od tej różnicy.

Natomiast detale pojawiają się przy przełomie roku. Jeśli wystawiłeś opcję np. 15 grudnia i ona nie została odkupiona do 31 grudnia - to za ten rok podatkowy zapłacisz podatek od uzyskanej pełnej wartości premii - nie pojawił się w tym roku podatkowym żaden koszt. Jeśli ta opcja zostanie odkupiona w następnym roku to przychody w tym następnym roku będą pomniejszone do opodatkowania o koszt poniesiony dla odkupienia opcji. Ale koszt ten będzie wpływał na podatek w tym następnym roku podatkowym.

disklajmer: powyższe nie jest poradą podatkową tylko opisem tego jak ja to robię. I dotyczy to tylko podatku PIT (nie CIT).

P.S.
Przy okazji wchodzą dwa różne kursy walutowe, jeden z dnia otrzymania premii, a drugi z dnia odkupienia opcji (a dokładnie to NBP z dni poprzedzającego te dni).
PPP
Gość niedzielny

Wygląda, że wszyscy tak u nas rozliczają.

Ale spotkałem się z opinią, że premię rozlicza się dopiero w momencie wygaśnięcia czy zamknięcia opcji.
Czytałem o USA, że tam w przypadku, gdy np. sprzedajemy PUT-a to, gdy otrzymujemy akcje obniżamy cenę zakupu tych akcji i podatek zapłacimy dopiero po sprzedaży akcji (jeżeli będzie zysk). To byłoby pozytywne, bo oddala płacenie podatku.

To jak działa IBKR sugeruje, że tak to powinno być rozliczane. Gdy w zakładce portfolio widzimy Daily P&L to po sprzedaży opcji i otrzymaniu premii ten Daily P&L nie rośnie. Widzimy natomiast zmiany w "Unrealized P&L".
winnie-the-pooh
Forumowy wyga
Tu mieszkam: Warszawa

Post autor: winnie-the-pooh »

W PL jest wyraźny przepis, który za datę przychodu ze sprzedaży instrumentu uznaje datę otrzymania za niego zapłaty (premii). Ta premia jest od razu wypłacalna, więc jest postawieniem środków do dyspozycji.
PPP
Gość niedzielny

Jako ciekawostka. Zauważyłem, że IBKR pokazuje Average Price pozycji z uwzględnieniem premii po przydzieleniu akcji po sprzedaży PUT-a.
ODPOWIEDZ