Formularz podatkowy K-1

Czytałeś ostatnio dobrą książkę? Znalazłeś fajny webinar? Odkryłeś ciekawy artykuł w prasie lub wpis na innym blogu? Wpadł Ci w ręce wartościowy raport lub newsletter? Podziel się wrażeniami.
ORSI
Gość niedzielny
Posty: 5
Rejestracja: 30 sty 2024, 11:35
Tu mieszkam: POLSKA

Formularz podatkowy K-1

Post autor: ORSI »

Czy ktoś może wie co zrobić z formularzem podatkowym K-1, które przysyłają raz w roku niektóre spółki z USA. Niestety nie mogę wyszukać jakiejś prostej informacji czy to ma jakiś wpływ na podatek płacony w Polsce.
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 587
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: Formularz podatkowy K-1

Post autor: Tomek »

Zakładam, że masz udziały w jakimś "partnership", tj. w spółkach (pewnie naftowych) MLP (Master Limited Partherships) z nazwami L.P albo LLP na końcu? Jeśli tak, to broker często zatrzymuje wyższy podatek u źródła od takich spółek, np. 30%, przez co teoretycznie pewnie możesz wystąpić do polskiego urzędu po zwrot nadwyżki nad 19% albo jakoś to sobie odliczyć od innych zysków, ale tego nie jestem pewny. Pytanie, ile tego podatku broker faktycznie Ci zatrzymał ponad 19% polskiej stawki i czy gra warta świeczki, żeby się o ten zwrot w Polsce ubiegać.
ORSI
Gość niedzielny
Posty: 5
Rejestracja: 30 sty 2024, 11:35
Tu mieszkam: POLSKA

Re: Formularz podatkowy K-1

Post autor: ORSI »

Dzięki za info. Wpakowałem się kiedyś właśnie w taką firmę, a potem okazało się że podatek u źródła od dywidend wynosił nawet 37%. Na szczęście problem sam się rozwiązał bo akcje poszły stosunkowo mocno w górę a firma została wykupiona ostatecznie przez inną "normalną" spółkę. Nie mniej to pewnego rodzaju nauczka na przyszłość
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 587
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: Formularz podatkowy K-1

Post autor: Tomek »

No to się wydaje mocno niekorzystne, ale ja obstawiam, że na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską i USA, udałoby się odzyskać tę nadwyżkę ponad 19% pobranego podatku, tylko trzeba by jakiegoś księgowego, żeby się wypowiedział, jak to zrobić w praktyce.
ORSI
Gość niedzielny
Posty: 5
Rejestracja: 30 sty 2024, 11:35
Tu mieszkam: POLSKA

Re: Formularz podatkowy K-1

Post autor: ORSI »

Co prawda jak wspomniałem nie mam już tych akcji, ale zaciekawiła mnie twoja odpowiedź - zacząłem szukać i dzisiaj znalazłem w necie jeszcze coś takiego:

"najważniejsza kwestia dla polskiego rezydenta podatkowego jest taka, że w myśl amerykańskich przepisów udziały w MLP nie są akcjami a tzw. jednostkami (ang. units) a dywidendy formalnie noszą nazwę dystrybucji (ang. distribution). Z tego też powodu nie podlegają pod umowę podatkową między Polską a Stanami Zjednoczonymi i podatek, jaki będziemy musieli zapłacić u źródła wyniesie aż 35%. Do tego musimy odprowadzić 4% w Polsce. Łącznie więc polski rezydent podatkowy zapłaci aż 39% podatku od dywidend wypłacanych przez MLP."

Jeśli to prawda, a pewnie tak to chyba z założenia trzeba unikać takich spółek.
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 587
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: Formularz podatkowy K-1

Post autor: Tomek »

Hmm, no to by było mocno kuriozalne, tzn. że instrument finansowy, który jest notowany tak samo jak akcje, który kupuje się na platformach brokerskich tak samo jak akcje i który daje takie same prawa, jak akcje; jednak przez polski US nie jest traktowany jak akcje. Ale wiadomo, jak to jest w tym polskim US, więc wszystko możliwe.
ODPOWIEDZ