Podatek od dywidend 30% dla firm w Interactive Brokers?

Masz pytanie lub problem natury inwestycyjnej albo technicznej? Opisz go tutaj, a postaramy się pomóc.
michal77
Stały bywalec
Posty: 31
Rejestracja: 07 sie 2023, 18:22
Tu mieszkam: Konin

Podatek od dywidend 30% dla firm w Interactive Brokers?

Post autor: michal77 »

Konto firmy/fundacji rodzinnej w Interactive Brokers.

Ile wyniesie podatek od dywidend? 15%? Czy 30%?

W8BEN dotyczy tylko osób indywidualnych...
Jest niby coś takiego jak W-8BEN-E (Entities), ale nie widzę na koncie, aby to było do ustawienia.

Czy jest jakaś opcja, aby konto firmowe miało stawki dywidend 15% dla spółek USA?
michal77
Stały bywalec
Posty: 31
Rejestracja: 07 sie 2023, 18:22
Tu mieszkam: Konin

Re: Podatek od dywidend 30% dla firm w Interactive Brokers?

Post autor: michal77 »

Podobno należy wypełnić formularz W8BEN-E, ale jest on niesamowicie skomplikowany https://www.irs.gov/pub/irs-pdf/fw8bene.pdf

Czy ktoś z Was przechodził przez to? I ma 15% podatku od dywidend z usa na koncie w IB?
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 574
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: Podatek od dywidend 30% dla firm w Interactive Brokers?

Post autor: Tomek »

Ja nie miałem z tym doświadczenia, ale mój znajomy zlecał kiedyś wypełnienie tych formularzy dla IRS tym ludziom: https://gwcarter.com/

Mówił, że miał super wrażenia, bo to profesjonalna firma (ale przystępna cenowo), która specjalizuje się w ogarnianiu kwestii amerykańskich podatków dla nierezydentów.
michal77
Stały bywalec
Posty: 31
Rejestracja: 07 sie 2023, 18:22
Tu mieszkam: Konin

Re: Podatek od dywidend 30% dla firm w Interactive Brokers?

Post autor: michal77 »

Dzięki za polecenie.

IB odpisał mi, że aktywowali W-8BEN-E wraz z założeniem konta. Czyli przy zakładaniu była taka opcja (nie pamiętałem). I może to także później uzupełnić.
FreeCashFlow
Stały bywalec
Posty: 33
Rejestracja: 25 lut 2024, 22:15
Tu mieszkam: Poland

Re: Podatek od dywidend 30% dla firm w Interactive Brokers?

Post autor: FreeCashFlow »

Tak samo jak z W8-BEN. To jest niemal automat i łatwo to przeoczyć przy zakładaniu, ale faktycznie się go wypełnia.
Ten formularz można gdzieś później znaleźć w ustawieniach i zmieniać, bo wiem, że go gdzieś tam widziałem.

Trochę mnie zaskakuje, że w USA może być wszystko takie łatwe. Spróbuj sobie odzyskać nadpłatę dywidendy we Francji, to będziesz co roku biegał z zaświadczeniami z US, pieczątkami, cudami dla każdej z firm i prosił się o zwrot.

I potem się dziwić, że Europa laguje za USA. Z taką biurokracją....
ODPOWIEDZ