Wojna handlowa

Wszystko, co dotyczy sfery makroekonomicznej. Cykle, pieniądz, produkcja, kredyt, podaż, popyt i konsument.
Awatar użytkownika
Tomek
Człowiek na wakacjach
Posty: 2126
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Tesla

Post autor: Tomek » 13 kwie 2018, 09:42

Na własnej interpretacji pojawiających się informacji :)

Miały być zabójcze taryfy na stal i aluminium bez żadnych wyjątków i wykluczeń? Finalnie praktycznie wszystkie kraje zostały wykluczone, poza Chinami, których eksport do USA jest śladowy. Miała być ostra odpowiedź UE i w efekcie taryfy ze strony USA na niemieckie samochody? Tydzień później tematu już nie ma. Miała być potężna reakcja w ciągu 48 godzin na sytuację w Syrii? Pięć dni później żadnej reakcji nie ma i wszystko się rozmywa, a nawet Matis zaczyna mówić, że nie tylko opcje militarne wchodzą w grę, ale także polityczne(!). Miała być wojna handlowa na pełną skalę z Chinami? Są pochlebne tweety, że Donald i Xi jednak zostaną kumplami, po tym jak Jinping ogłosił na forum, że Chiny do końca roku otworzą kraj na inwestycje zagraniczne w strategiczne sektory, zniosą wymóg posiadania maksimum 49% udziałów w chińskich spółkach przez zagraniczne podmioty (ergo, zaprzestaną wymuszania transferu technologii do większościowych chińskich udziałowców), a na koniec rozważą obniżenie swoich taryf na samochody i likwidację nadwyżki w eksporcie do USA poprzez większy import, np. amerykańskich procesorów czy półprzewodników (kosztem mniejszego importu z Tajwanu i z Korei).

Ah, i zostaje jeszcze sprawa Rosji. Lista sankcji jest kuriozalna i wygląda na totalnie przypadkową. Gdyby USA chciały wpędzić Rosję w recesję, to uderzyliby sankcjami w Sberbank czy w Gazprom odcinając je zupełnie od zachodniego świata. Tymczasem sankcje uderzają głównie w prywatne osoby, czyli są tylko takim prztyczkiem w nos Putina, a nie prawdziwym ciosem ekonomicznym. Poza tym nie oszukujmy się, Europa nigdy nie pozwoli na izolację Rosji, bo europejskie firmy (motoryzacyjne, finansowe, paliwowe) mają zbyt wiele wspólnych interesów powiązanych z rosyjskimi molochami.

Wisienką na torcie jest problem Korei Północnej, która jeszcze przed chwilą była największym zagrożeniem dla sytuacji geopolitycznej. Ale i to ryzyko też jakby przestało nagle istnieć, bo coraz więcej mówi się o zawieszeniu przez Kima programu nuklearnego w zamian za pomoc finansową i za złagodzenie sankcji.

No i w USA nadchodzą jeszcze efekty tax-cutów oraz repatriacji gotówki, które będzie widać dobrze dopiero w tym i w kolejnych kwartałach. Po tych ostatnich spadkach indeks S&P 500 stracił na wycenie i jego forward P/E wynosi teraz 16. EPS-y spółek po samym Q1 powinny wzrosnąć o 17%, co jeszcze obniży wycenę indeksu sprawiając, że giełda w USA wcale nie będzie już taka przewartościowana, jak była do tej pory.

Tak, po burzliwym lutym i marcu wydaje mi się, że ryzyko systemowe można uznać za wygasające :)

PS. No chyba, że USA jednak zaatakują rosyjskie bazy w Syrii, Rosjanie zatopią w odwecie amerykański okręt, Arabia Saudyjska najedzie Katar, Izrael najedzie Iran, Kim zmieni zdanie i puści nuka, Chiny staną po stronie Kima, Indie zaatakują Pakistan, a FED podwyższy stopy tak ze cztery razy. W dodatku nie wiemy czego jeszcze nie wiemy, dlatego staram się raczej bazować na tym, co wiemy :)

Ryszard Wielkouch
Stały bywalec
Posty: 488
Rejestracja: 12 mar 2017, 12:22

Re: Wojna handlowa

Post autor: Ryszard Wielkouch » 30 lis 2018, 20:41

Prawdopodobieństwo na korzystne rozstrzygnięcie na G20 jest na pewno duże. Giełda jak widać też dyskontuje taki scenariusz.
Jeśli tak będzie rzeczywiście to będzie odrobina radości na rynkach wschodzących i złocie bo dolar się osłabi, giełda USA też otworzy się z luką hossy. Teraz tylko na ile ten rajd będzie do utrzymania. Czy po paru dniach jak kurz opadnie nie okaże się, że porozumienia jednak nie ma ;) Czy celem Trumpa w długim terminie nie jest przypadkiem obrona hegemonii USA i próba osłabienia Chin. Byki mogą się pocieszać tym, że Trump zwraca wielką uwagę na giełdę i każde większe spadki będą ratowane :)

Awatar użytkownika
dammad
Forumowy wyga
Posty: 1534
Rejestracja: 26 lut 2018, 10:52
Kontakt:

Re: Wojna handlowa

Post autor: dammad » 01 gru 2018, 09:46

Problem polega zawsze na tym samym, ludzie nawykli patrzeć na to co się dzieje dziś, jutro, za tydzień itd. Panowie od geopolityki bawią się w skali lat i dekad, stąd wielu osobom ucieka obraz ogólny. Nawet jeśli nastąpi chwilo ocieplenie stosunków to w dłuższej perspektywie nic tu nie zmienia.

W geopolityce trzeba łączyć elementy z wyprzedzeniem i skupiać się na faktach, na szczęście znaczną ilość elementów układanki mamy na wyciągnięcie ręki, trzeba tylko wiedzieć gdzie szukać. A najważniejszy fakt tego roku to wypowiedzi i narracja Penca, określające politykę USA na kolejne lata:

1. Z Hudson Institute 09/2018 - krytyka Chin, nie damy się zastraszyć, jesteśmy gotowi pójść na noże i to zrobimy~

2. Forum Asean 11/2018 - nowa zimna wojna tym razem z Chinami, budowanie koalicji w Azji, niedopuszczenie do realizacji Silk Road.

Pytanie właściwe brzmi czy to zaogni się szybko, czy będą momenty uspokojenia i oddechu, a całość potrwa kilka lat. Tu już decydują wyłącznie USA, bo metoda kija i marchewki działa na świat, choć coraz mniej, bo kolejne państwa urywają się z łańcucha.

Chinom nie zależy na szybkiej eskalacji, bo nie są gotowe do tego po prostu gotowe. Jednak przyparte do muru, zaczną się w końcu bronić.

Awatar użytkownika
eranet
Stały bywalec
Posty: 297
Rejestracja: 02 sty 2018, 12:47

Re: Wojna handlowa

Post autor: eranet » 01 gru 2018, 11:49

Tu ciekawy art o relacjach USA - Chiny
http://next.gazeta.pl/next/7,151003,242 ... -roli.html

Awatar użytkownika
Tomek
Człowiek na wakacjach
Posty: 2126
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Wojna handlowa

Post autor: Tomek » 28 cze 2019, 11:23

Jakby po weekendowym szczycie G20 okazało się, że nic nie będzie z umowy handlowej albo przeciwnie, że coś jednak z niej będzie, to przygotowałem listę spółek, których przychody najbardziej zależą od Chin i potencjalnych taryf lub ich braku.

Te spółki o najmniejszym upsidzie i przewartościowane względem średniego P/S czy P/E to kandydaci na SHORT, gdyby z umowy nic nie wyszło i gdyby rynek na to zareagował spadkami. No a gdyby pojawił się optymizm w poniedziałek, to w kategorii LONG są kandydaci, którzy najbardziej mogą na tym skorzystać.

wojna-handlowa.png

Greg
Forumowy wyga
Posty: 6056
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: Wojna handlowa

Post autor: Greg » 17 sie 2019, 00:56

ZERO ZERO ZERO ...

Wojna handlowa to symptom depresji gospodarczej... Jesus...

Taryfy Trumpa :

Obrazek

powiem więcej ... Dalszy easing da tylko depresje. Po co Wy to analizujecie... Depresja gospodarcza = trade wars (następny kryzys po kryzysie finansowym). Będzie easing, ale gospodarka będzie tak dołować na "easiest financial conditions ever"

Obrazek

i mamy krąg zatoczony :

Obrazek

ODPOWIEDZ