Akcje Gazpromu i Cameco Corporation

Surowce przemysłowe, towary rolnicze, metale szlachetne. Od złota i platyny, przez lit i kobalt, po pszenicę czy soję. Króluje jednak ropa naftowa.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Tomek
Man with a plan
Kontaktowanie:

Akcje Gazpromu i Cameco Corporation

#1 Postautor: Tomek » 14 mar 2017, 11:47

Wczoraj do mojego portfela doszły akcje Gazpromu, a dzisiaj dojdą akcje Cameco Corporation.

Pomysł na Gazprom podrzucił mi parę dni temu Greg w komentarzach pod jednym z tekstów na blogu, dzięki! https://www.tradingforaliving.pl/etfy-c ... -dzwignia/

Nabycie Gazpromu to podbicie stawki w zakładzie o to, że ceny ropy na koniec roku będą na poziomie 60 USD, a Rosja wyjdzie z marazmu i na nowo przekona do siebie zagraniczny kapitał. Kupiłem bardzo skromny pakiet, bo posiadam już ekspozycję na ETF RSX (Gazprom jest niemal idealnie skorelowany z tym ETF-em) i na sam surowiec, a więc nie chcę za bardzo przesadzić. Dlatego Gazprom to tylko 2% mojego portfela.

Jeśli chodzi o ropę, to podrzucam wykres, który pokazuje dlaczego wierzę w stopniowe znikanie nadmiarów surowca z rynku. Przynajmniej do czasu aż amerykański przemysł łupkowy rozkręci się na dobre. Ale hej, na amerykański przemysł łupkowy też już postawiłem (ETF XES)!

Obrazek

Jako wisienkę na torcie dodam tylko, że aktualne P/B Gazpromu wynosi... 0.11

Akcje można kupić na publicznej giełdzie w Londynie lub Frankfurcie, albo OTC w USA.

Drugie zlecenie, które mam nadzieję dzisiaj wejdzie, to Cameco Corporation.

Na wejście w uran czaiłem się już od dłuższego czasu, ale do tej pory po rajdzie z listopada nie było chwili oddechu na kursach, żeby dołączyć tu po jakiejś przyzwoitej cenie. Teraz taki oddech pojawił się na spółce Cameco Corporation, która jest prawdziwym gigantem, jeśli chodzi o wydobycie uranu. Zdecydowałem się na Cameco, bo to moloch, który potrafił w niezłym stanie przetrwać najniższe od lat ceny surowca. Nie obyło się to bez ofiar – zwolnienia, restrukturyzacja itd., ale mimo wszystko firma przetrwała najgorszy okres i teraz może być już tylko lepiej. W dodatku wydaje mi się, że kurs akcji może odbić dynamiczniej niż same ceny uranu.

Jakąś alternatywą jest ETF URA, gdzie to wszystko jest bardziej zdywersyfikowane (dodatkowo są spółki z Kanady, Australii i Hongkongu), ale P/B URA wynosi teraz 2.33, a więc dla mnie to za drogo. Natomiast P/B Cameco jest na poziomie 1.1

Dodam tylko, ze nie warto brać tu opcji, bo implied volatility wynosi ponad 40% w tym momencie, a więc opcje są totalnie przewartościowane. W dodatku nie jestem pewny co do timingu. Dlatego jednak wybrałem akcje, które kupię dzisiaj i poczekam co się stanie. Jak kurs jeszcze spadnie, to dokupię więcej. To jest inwestycja z perspektywą na 1-3 lata.

Andrzej

Re: Akcje Gazpromu i Cameco Corporation

#2 Postautor: Andrzej » 14 mar 2017, 13:29

Witam

Jestem zainteresowany zakupem akcji Gazprom i Cameco. Gazprom rozumiem, że nie ma problemu, bo mogę znaleźć te akcje na Bossa na giełdzie niemieckiej, ale jak mogę kupić Cameco przez to OTC? Bo rozumiem, że akcji Cameco nie ma na giełdzie w Europie?

Pozdrawiam
Andrzej

Awatar użytkownika
Ryszard Wielkouch
Stały bywalec

#3 Postautor: Ryszard Wielkouch » 14 mar 2017, 13:50

Cameco Corp można nabyć na NYSE - Nowy York symbol CCJ.

To już 3 rekomendacja, którą znalazłem w polskim internecie na temat Cameco Corp i Gazpromu :) Oczywiście też jestem za.
If you don't own gold, you know neither history nor economics.

Andrzej

#4 Postautor: Andrzej » 14 mar 2017, 15:20

Dziękuję, robiłem literówkę w nazwie i dlatego nie mogło mi tych akcji znaleźć w systemie. Też jestem już zdecydowany, ale z zakupem poczekam jeszcze kilka dni czy nie będzie jakichś spadków po publikacji informacji o podwyżce stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych.

Awatar użytkownika
Ryszard Wielkouch
Stały bywalec

#5 Postautor: Ryszard Wielkouch » 14 mar 2017, 17:09

Wszyscy chyba oczekują tego co się stanie w Stanach i jak zareagują na to rynki :)

Dzisiaj Cameco zniżkuje może to być spowodowane rekomendacją Zacks Inwestment do sprzedaży akcji, ale chyba nie ma czym się przejmować bo rekomendacja większości brokerów jest pozytywna. Cameco zatwierdziło wypłacenie dywidendy na dzień 13 kwietnia w wysokości 0.1$ za udział, prawa nabywa się 31 marca 2017.

Awatar użytkownika
Tomek
Man with a plan
Kontaktowanie:

#6 Postautor: Tomek » 14 mar 2017, 17:39

FED podniesie stopy o 0.25, a akcje i tak pofruną do góry :) Chyba, że na Wall Street znowu nikt nie przyjedzie do roboty, bo śnieżyca czy inny kataklizm...

2017 to może być ciężki rok dla tego Cameco, ale jeśli ktoś traktuje uran jako inwestycję długoterminową, to moim zdaniem warto już powoli zacząć skupować te akcje.

Awatar użytkownika
Ryszard Wielkouch
Stały bywalec

#7 Postautor: Ryszard Wielkouch » 14 mar 2017, 18:48

Podniesienie stóp przez fed jest przesądzone, to wie nawet mój fryzjer :) Gra chyba toczy się o coś więcej, ile tych podwyżek będzie.
W grudniu zeszłego roku też wszyscy mówili, że podwyżka jest już w cenie dolara. W rzeczywistości fed był bardziej jastrzębi niż podejrzewano i dolar jeszcze bardziej się umocnił :)

Może być ciężki rok nie tylko dla cameco, ale dla wszystkiego co jest odwrotnie skorelowane z dolarem :) Za to w kolejnym roku za nowego prezesa fedu wszystko się odwróci ;)

Awatar użytkownika
Tomek
Man with a plan
Kontaktowanie:

#8 Postautor: Tomek » 14 mar 2017, 19:02

Chyba też muszę zacząć rozmawiać ze swoim fryzjerem. Jak już dojdę do tego w jakim on mówi języku... :) Słyszałem dzisiaj gdzieś wypowiedź Jamiego Dimona, CEO JPMorgan Chase, który przekonywał, że nawet trzy podwyżki stóp będą dobre dla akcji, bo podwyżki stóp potwierdzają tylko, że gospodarka jest coraz silniejsza. Też bym obstawiał, że samo podniesienie stóp samo w sobie właściwie w żaden sposób nie powinno wpłynąć na kursy amerykańskich akcji w terminie dłuższym niż parę dni. No ale szybko się przekonamy :)

Awatar użytkownika
Ryszard Wielkouch
Stały bywalec

#9 Postautor: Ryszard Wielkouch » 14 mar 2017, 19:30

Za to Warren Buffett zapytany o to czy akcje na amerykańskiej giełdzie są przewartościowane, odpowiedział że dla obecnych stóp procentowych są wyceniane neutralnie ;)
Trudno, żeby CEO JPMorgan Chase miał zasiać niepewność na rynkach :) Bardzo możliwe, że w dłuższej perspektywie to nic nie zmienia. Jednak przed spotkaniami fedu można zauważyć na rynkach oczekiwanie tego co się stanie :)

Awatar użytkownika
Tomek
Man with a plan
Kontaktowanie:

#10 Postautor: Tomek » 14 mar 2017, 20:26

No tak, chociaż w ogóle wrzucanie wszystkich akcji do jednego koszyka i mówienie o nich jako o całości nijak ma się do rzeczywistości. Bo właściwie co to znaczy, że "akcje" są przewartościowane? Czyje akcje? Akcje banków mają kapitalizację równą swojej wartości księgowej i P/E w okolicach 15, a więc są niedowartościowane. Natomiast P/B firm technologicznych zaczyna się od > 5, a więc są skrajnie przewartościowane. Warren Buffet o tym wie, bo sam jeszcze dopiero co kontynuował skupowanie i Wells Fargo i US Bancorp. Są sektory, które w środowisku wysokich stóp i mocnej gospodarki kwitną wyjątkowo, a w dodatku te sektory wydają się obecnie niedowartościowane. No a poza tym bądźmy realistami, podwyżka nawet i o 0.75 to nie jest powód sam w sobie, żeby wywołać od razu krach na giełdzie. Mówiąc w skrócie: będzie dobrze, karawana jedzie dalej :)

Chociaż z drugiej strony sam trzymam się z daleka od amerykańskich spółek, co czyni mnie chyba hipokrytą :) Jedyne wyjątki robię dla banków, łupków i Tesli :P

Wróć do „Towary i surowce”