Live o wszystkim

O rzeczach, które z inwestowaniem związane są w bardzo luźny sposób lub niezwiązane z nim w ogóle. Raczej na luzie i off-topic.
Awatar użytkownika
Dżin
Stały bywalec
Posty: 49
Rejestracja: 14 mar 2021, 13:06
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: Dżin »

Recovery / Re-opening ciśnie.
Do maja większość w USA ma być zaszczepiona. Czyżby od wakacji słuch o COVIDzie zaniknie ?
Załączniki
recovery.jpg
recovery.jpg (22.74 KiB) Przejrzano 4988 razy
jackb
Posty: 4
Rejestracja: 15 mar 2021, 19:40
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Live o wszystkim

Post autor: jackb »

Również witam i pozdrawiam wszystkich, mało się udzielam ale czytam namiętnie forum od dobrych dwóch lat jak nałogowiec palący papierosy ;)
PapaKilo
Posty: 1
Rejestracja: 15 mar 2021, 19:51
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Live o wszystkim

Post autor: PapaKilo »

No to ja też zrobię coming out, od kilku lat bez rejestracji regularnie zaglądałem na bloga Tomka jak i forum. Tymczasem od jutra "do ławki". Pozdrawiam.
aplause
Posty: 1
Rejestracja: 15 mar 2021, 20:16
Tu mieszkam: Wall Street

Re: Live o wszystkim

Post autor: aplause »

To ja również się przywitam. Czytam to forum i się czasami inspiruję wpisami od około roku, pośrednio dzięki panu Morawieckiemu ;)
Pozdro dla wszystkich byków i niedźwiedzi :-D
Chmielo
Stały bywalec
Posty: 25
Rejestracja: 15 mar 2021, 16:44
Tu mieszkam: Siedlce

Re: Live o wszystkim

Post autor: Chmielo »

Ktoś wie czemu Uuuu tak wystrzeliło?Glina dzięki za ten ticker:)
CLM
Stały bywalec
Posty: 47
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:55

Re: Live o wszystkim

Post autor: CLM »

Cały sektor dzisiaj na dużym plusie:
uran.png
uran.png (84.71 KiB) Przejrzano 4899 razy
uran2.png
uran2.png (111.1 KiB) Przejrzano 4899 razy
Awatar użytkownika
Q'bot
Forumowy wyga
Posty: 163
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:54

Re: Live o wszystkim

Post autor: Q'bot »

Tak sobie dziś przeglądałem różne skanery i rzuciła mi się w oko spółka iFAST - SGX:AIY
Trochę drogawo pod względem fundamentalnym, lecz gdyby tak wybili górą z aktualnej konsoli, mógłby być potencjał na "prawie YOLO" ;)
Awatar użytkownika
glina
Stały bywalec
Posty: 143
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:52

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina »

Chmielo pisze: 15 mar 2021, 20:53 Ktoś wie czemu Uuuu tak wystrzeliło?Glina dzięki za ten ticker:)
Oby sluzyl jak najdluzej :-))).
Awatar użytkownika
Dżin
Stały bywalec
Posty: 49
Rejestracja: 14 mar 2021, 13:06
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: Dżin »

Chmielo pisze: 15 mar 2021, 20:53 Ktoś wie czemu Uuuu tak wystrzeliło?Glina dzięki za ten ticker:)
Kilka odpowiedzi na temat sytuacji
Awatar użytkownika
mkmk88
Gość niedzielny
Posty: 8
Rejestracja: 14 mar 2021, 14:18
Tu mieszkam: Wrocław

Re: Live o wszystkim

Post autor: mkmk88 »

Z innej beczki: ciekawe że ARK sprzedaje Okte... to, że sprzedają Google czy Apple rozumiem. Okte mam od jakiegoś czasu na watchliscie i sądziełem, że to jest jedno z ich 'pure growth play'. A tu zonk?
arkw_sel_okta.jpg
arkw_sel_okta.jpg (127.34 KiB) Przejrzano 4749 razy
Awatar użytkownika
Wickedfox
Stały bywalec
Posty: 30
Rejestracja: 15 mar 2021, 10:45
Tu mieszkam: PL

Re: Live o wszystkim

Post autor: Wickedfox »

Ktoś się wczoraj załapał na giveaway od Cathie? Podwajała, każdemu kto wysłał do niej liczbę bitcoinów.
Awatar użytkownika
Q'bot
Forumowy wyga
Posty: 163
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:54

Re: Live o wszystkim

Post autor: Q'bot »

mkmk88 pisze: 16 mar 2021, 08:48 Z innej beczki: ciekawe że ARK sprzedaje Okte...
Hmm... ja mam startera na $OKTA trochę ponad tydzień - zaczynam odczuwać niepokój ;|
jaszczomp
Gość niedzielny
Posty: 15
Rejestracja: 13 mar 2021, 21:04

Re: Live o wszystkim

Post autor: jaszczomp »

Wickedfox pisze: 16 mar 2021, 10:12 Ktoś się wczoraj załapał na giveaway od Cathie? Podwajała, każdemu kto wysłał do niej liczbę bitcoinów.
wysłałeś...? ;)
bogdan33k
Gość niedzielny
Posty: 7
Rejestracja: 16 mar 2021, 10:34
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: bogdan33k »

Panowie mam pytanko dotyczące podatków.

W jaki sposób rozliczyć podatek jeżeli kupiłem opcję na amerykański ETF i trochę dolarów - żadnego z tego instrumentów nie sprzedałem.
Chodzi mi tutaj o te wszystkie koszty uzyskania przychodów tj. gdzie to mam wpisać biorąc pod uwagę że korzystam z Interactive Brokers i rachunek mam denominowany w PLN.
Awatar użytkownika
Q'bot
Forumowy wyga
Posty: 163
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:54

Re: Live o wszystkim

Post autor: Q'bot »

bogdan33k pisze: 16 mar 2021, 10:40 żadnego z tego instrumentów nie sprzedałem.
Ale nie sprzedałeś, czyli dalej są aktywne? Transakcja nie została zakończona?
Czy zarobiłeś np. wystawiajac opcję i to chcesz rozliczyć? W sumie strarę tym bardziej się opłąca rozliczyć ;)
Awatar użytkownika
mkmk88
Gość niedzielny
Posty: 8
Rejestracja: 14 mar 2021, 14:18
Tu mieszkam: Wrocław

Re: Live o wszystkim

Post autor: mkmk88 »

Q'bot pisze: 16 mar 2021, 10:19
mkmk88 pisze: 16 mar 2021, 08:48 Z innej beczki: ciekawe że ARK sprzedaje Okte...
Hmm... ja mam startera na $OKTA trochę ponad tydzień - zaczynam odczuwać niepokój ;|
Ich trade'y śledze od niedawna, może to normalka i im z algorytmów wyszło że zmniejszają pozycje. Wszystkiego chyba nie sprzedali, wg raportu z 16 marca maja jeszcze 100k akcji Okty. Ale fakt, że to jedna z najmniejszych pozycji w ARKW.
Wojtas

Re: Live o wszystkim

Post autor: Wojtas »

bogdan33k pisze: 16 mar 2021, 10:40W jaki sposób rozliczyć podatek jeżeli kupiłem opcję na amerykański ETF i trochę dolarów - żadnego z tego instrumentów nie sprzedałem.
Art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1426 z późn. zm.), stanowi:
Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów: wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów w spółdzielni, udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia albo umorzenia tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e;

pkt 38a w/w ustępu:
Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów: wydatków związanych z nabyciem pochodnych instrumentów finansowych – do czasu realizacji praw wynikających z tych instrumentów albo rezygnacji z realizacji praw wynikających z tych instrumentów albo ich odpłatnego zbycia – o ile wydatki te, stosownie do art. 22g ust. 3 i 4, nie powiększają wartości początkowej środka trwałego oraz wartości niematerialnych i prawnych;

Art. 11a. w/w Ustawy:
1. Przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.
2. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.


i jeszcze
Art. 24c. ust. 1 w/w Ustawy
Różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice
kursowe w kwocie wynikającej z różnicy między wartościami określonymi w ust. 2 i 3.


Dalszą cześć art. 24c i innych, przeczytaj sobie w ustawie. --> Tu masz wersję z końca roku, która cię obowiązuje do rozliczenia za 2020.
bogdan33k
Gość niedzielny
Posty: 7
Rejestracja: 16 mar 2021, 10:34
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: bogdan33k »

Q'bot pisze: 16 mar 2021, 10:43
bogdan33k pisze: 16 mar 2021, 10:40 żadnego z tego instrumentów nie sprzedałem.
Ale nie sprzedałeś, czyli dalej są aktywne? Transakcja nie została zakończona?
Czy zarobiłeś np. wystawiajac opcję i to chcesz rozliczyć? W sumie strarę tym bardziej się opłąca rozliczyć ;)
Tak, cały czas aktywne.

Dziękuję za odpowiedzi i pomoc.
Myślałem że jest tak jak z krypto tj. koszt uzyskania przychodów też można wrzucić.
Czyli widzę że jak nie sprzedałem tj. nie zarobiłem/straciłem to tego nie muszę rozliczać.
No dobrze ale zakładając że sprzedam np. w tym roku, to którą sekcję wtedy się uzupełnia PIT8C + później sekcja C w PI-38?
Wojtas

Re: Live o wszystkim

Post autor: Wojtas »

Jaki PIT-8C ? PIT-8C to polscy brokerzy przesyłają tobie jako informacja. Na podobnej zasadzie jak pracodawca przysyła ci PIT-11.
Ale IB/Lynx tego dla ciebie nie zrobi, bo to zagraniczny broker i nie muszą wysyłać ci PIT-8C. Dadzą ci tylko jakieś tam swoje raporty i musisz to sobie sam policzyć na ich podstawie.

Ty wypełniasz PIT-38 oraz załącznik PIT/ZG dla każdego zagranicznego kraju z którego uzyskiwałeś przychody.
Awatar użytkownika
CoinsMakingCoins
Stały bywalec
Posty: 70
Rejestracja: 14 mar 2021, 01:06

Re: Live o wszystkim

Post autor: CoinsMakingCoins »

Zmieniła sie ilość postów na stronie, że nagle z 2 zrobiły się 3 ale postów nie przybyło? Czy mam wylew?
arku
Stały bywalec
Posty: 149
Rejestracja: 15 mar 2021, 09:18
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: arku »

leszekw pisze: 15 mar 2021, 10:43No i 7% do gòry:-)
dziś kolejne +8%
arku
Stały bywalec
Posty: 149
Rejestracja: 15 mar 2021, 09:18
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: arku »

Q'bot pisze: 16 mar 2021, 10:19
mkmk88 pisze: 16 mar 2021, 08:48 Z innej beczki: ciekawe że ARK sprzedaje Okte...
Hmm... ja mam startera na $OKTA trochę ponad tydzień - zaczynam odczuwać niepokój ;|
codziennie ktoś sprzedaje, a ktoś inny kupuje- niepokoi Cię to?
Awatar użytkownika
Q'bot
Forumowy wyga
Posty: 163
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:54

Re: Live o wszystkim

Post autor: Q'bot »

arku pisze: 16 mar 2021, 14:14 codziennie ktoś sprzedaje, a ktoś inny kupuje- niepokoi Cię to?
Tak! Zwłaszcza gdy mnie tam nie ma (po właściwej stronie oczywiście ;P)
cmtenis
Gość niedzielny
Posty: 9
Rejestracja: 15 mar 2021, 10:41
Tu mieszkam: Niemcy

BABA

Post autor: cmtenis »

Witam, że tak powiem, martwię się o Baba.us, no właściwie o moją pozycję :), która jest już ok. 15% pod wodą.
Wiadomo, kupiłem na dłużej po dobrej cenie :), ale potem zaczęły się negatywne informacje na temat spółki i wlaśnie ta niejasna czy raczej brak jakichkolwiek pozytywnych informacji mnie wkurza.
Wiem, że są na forum koledzy, którzy też mają tę spółkę. Także można prosić o jakiś komentarz, plan działania (wyjścia), bo kurs wygląda na konsolidację, ale wydaje się, że raczej spadkową :(. No i nie widać jakichś pozytywnych zdarzeń, które mogłyby ruszyć spółkę.
Awatar użytkownika
Q'bot
Forumowy wyga
Posty: 163
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:54

Re: BABA

Post autor: Q'bot »

cmtenis pisze: 16 mar 2021, 19:24 No i nie widać jakichś pozytywnych zdarzeń, które mogłyby ruszyć spółkę.
Ja na to patrzę z innej (być może zbytnio optymistycznej) perspektywy. Co się miało złego podziać, to już jest w cenie. Wyniki dowożą przyzwoite co kwartał, jaki jeszcze może być news, który zbijałby cenę? "Jack Ma zamknął się w piwnicy z konserwami?" Czy może "Xi Jinpeng zaprasza Amazon do Chin" ?

Besso kupował w okolicach ATH, może on coś pozytywnego powie - bo raczej takiej spółki się ze stratą nie sprzedaje tylko trzyma do końca świata ;)
W moim rozumieniu, to właśnie value - bo stabilnie się rozwija i zarabia.
ODPOWIEDZ