Live o wszystkim

O rzeczach, które z inwestowaniem związane są w bardzo luźny sposób lub niezwiązane z nim w ogóle. Raczej na luzie i off-topic.
Awatar użytkownika
CoinsMakingCoins
Stały bywalec
Posty: 70
Rejestracja: 14 mar 2021, 01:06

Re: Live o wszystkim

Post autor: CoinsMakingCoins »

Zapakowali się już w to DDDD? Bo zaczęło startować dziś, a to ostani raz jak przypominam o tym!
arku
Stały bywalec
Posty: 149
Rejestracja: 15 mar 2021, 09:18
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: arku »

CoinsMakingCoins pisze: 25 mar 2021, 12:31 Zapakowali się już w to DDDD? Bo zaczęło startować dziś, a to ostani raz jak przypominam o tym!
+0,64% , nie wiem co Ci tam zaczęło startować :-)
ja podziękuję za tę propozycję, ale życzę wzrostów
Awatar użytkownika
CoinsMakingCoins
Stały bywalec
Posty: 70
Rejestracja: 14 mar 2021, 01:06

Re: Live o wszystkim

Post autor: CoinsMakingCoins »

arku pisze: 25 mar 2021, 13:01 ja podziękuję za tę propozycję, ale życzę wzrostów
A dziękuje, dziękuję. Z polskiego podwórka to dziś przed future game show fajnie się też zapakować w KKH pewnie, bo jak rakieta odpali to nikt nie dogoni.
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 557
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: Live o wszystkim

Post autor: Tomek »

orzech pisze: 23 mar 2021, 21:04 Tomek, szybkie pytanie. Będziesz kontynuował swój wątek Growth active Vs passive? Strasznie jestem ciekawy wyników na koniec marca ;)
Jasne, że będę kontynuował. Sam jestem ciekaw, jak to w dłuższym terminie będzie wyglądało. Luty był okropny (-11%), marzec będzie pewnie jeszcze gorszy. No ale taka korekta na spółkach growth, jak teraz, to świetny czas na wyciąganie wniosków. Tylko w moim przypadku trzeba mieć z tyłu głowy, że ten mój opcyjny portfel growth/momentum stanowił jakieś 1.5% całego kapitału, a obecnie stanowi pewnie z 1%, także ja tutaj mogę sobie pozwolić na zdecydowanie większą nonszalancję, bo moje ryzyko w skali total jest znikome. Celem powstania tych dwóch równoległych portfeli było sprawdzenie, czy przy totalnym ignorowaniu gigantycznych obsunięć mimo wszystko w dłuższym terminie uda się pokonać benchmark. Dlatego tak mała alokacja w te spółki, żeby psychologicznie się nie stresować widząc spore obsunięcia.

Natomiast moje "growth" to trochę inne firmy niż te, o których tutaj się tyle wałkuje, bo ja mam tam też spółki typu Qualcomm, AMD, Nike, Nvidia, Taiwan Semiconductors etc., a one od dawna już mają sprawdzony model biznesowy i potrafią zarabiać sensowne pieniądze. Ich jedyny problem był taki, że wyceny akcji były potwornie wysokie. No ale właśnie taki cel mi przyświecał, tzn. żeby odpowiedzieć na pytanie, czy wchodząc w losowym momencie w takie firmy "growth" i ignorując wszelkie obsunięcia, to czy mimo tego uda się pokonać benchmark w perspektywie, np. roku.

Wrócę do tego wątku w odpowiednim miejscu, jak się zakończy miesiąc.
Awatar użytkownika
Q'bot
Forumowy wyga
Posty: 163
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:54

Re: Live o wszystkim

Post autor: Q'bot »

Dziś zanabyłem $NKE, AMD i Qualcomm'a już miałem od pewnego czasu - ale i tak dostałem solidne lanie...

@Tomek, czy miałeś na luty/marzec jakąkolwiek skutecznie zabezpieczającą Cię pozycję w portfelu? Czyt. odwrotnie skorelowaną z growth, która łagodziła tempo spadków?
orzech
Stały bywalec
Posty: 26
Rejestracja: 14 mar 2021, 07:45

Re: Live o wszystkim

Post autor: orzech »

Tomek pisze: 25 mar 2021, 13:32 Natomiast moje "growth" to trochę inne firmy niż te, o których tutaj się tyle wałkuje, bo ja mam tam też spółki typu Qualcomm, AMD, Nike, Nvidia, Taiwan Semiconductors etc., a one od dawna już mają sprawdzony model biznesowy i potrafią zarabiać sensowne pieniądze. Ich jedyny problem był taki, że wyceny akcji były potwornie wysokie. No ale właśnie taki cel mi przyświecał, tzn. żeby odpowiedzieć na pytanie, czy wchodząc w losowym momencie w takie firmy "growth" i ignorując wszelkie obsunięcia, to czy mimo tego uda się pokonać benchmark w perspektywie, np. roku.

Wrócę do tego wątku w odpowiednim miejscu, jak się zakończy miesiąc.
Wiadomo że to ryzykowne podejście i chyba nikt go tu nie naśladuje. ja jestem bardzo ciekawy wyników, bo nie sam nie mam aż tyle kapitału na takie eksperymenty. ;)
Co do definicji "growth" to różnie to ludzie określają i wiele tickerow z "live..." To dla mnie raczej takie stratupy bardziej. Tutaj jest fajna tabelka:
EUmvX80WkAIoqLE.png
EUmvX80WkAIoqLE.png (101.7 KiB) Przejrzano 3644 razy
Swoją drogą to jak masz jeszcze tam gotówkę to chyba fajny moment na dołożenie opcji. Np. taki AMD bardzo niskie IV i wysoki upside.
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 557
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: Live o wszystkim

Post autor: Tomek »

W poniedziałek mam plan właśnie wydać pozostała gotówkę, żeby kupić już tych opcji za 100% cashu.

Q’bot, nie wiem szczerze mówiąc, bo nie zaglądałem do portfela od dwóch tygodni. Na koniec miesiąca wydrukuje statementy i bede analizował.

A tabelka super. Prowadziłem wczoraj wlasnie akurat wykład na temat faz cyklu rozwoju spółki i całej branży. Ja staram się wchodzić wtedy, kiedy jakaś ta zyskowność już jest zapewniona, a nie w fazie embrionalnej, kiedy nic się jeszcze nie spina poza chwytliwą narracją.
Maro
Stały bywalec
Posty: 54
Rejestracja: 15 mar 2021, 19:38
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: Maro »

Skąd takie spadki na EDU?
CzyDe
Stały bywalec
Posty: 33
Rejestracja: 14 mar 2021, 18:04
Tu mieszkam: Wrocław

Re: Live o wszystkim

Post autor: CzyDe »

I na TAL, czy to jest związane z IPO EEIQ i dzisiejszym wystrzałem?
jjtorpeda
Stały bywalec
Posty: 28
Rejestracja: 16 mar 2021, 23:07
Tu mieszkam: WWA

Re: Live o wszystkim

Post autor: jjtorpeda »

https://seekingalpha.com/news/3675265-t ... to-neutral

nei wiem czy wiecie ale Muddy Waters w 2019 i 2020 zarzucało TAL fraud takze tego



hmmmm
Screenshot 2021-03-26 at 15.50.14.png
Screenshot 2021-03-26 at 15.50.14.png (154.83 KiB) Przejrzano 3419 razy
Hubert
Stały bywalec
Posty: 94
Rejestracja: 20 mar 2021, 19:20
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: Hubert »

No faktycznie na tym TAL i EDU to niezła rzeźnia .
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Live o wszystkim

Post autor: RayDalio »

Hubert pisze: 26 mar 2021, 15:59 No faktycznie na tym TAL i EDU to niezła rzeźnia .
Taniej nie będzie! ;) Jakieś info było? Bo nie mam teraz czasu sprawdzać.
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Live o wszystkim

Post autor: winio »

Hubert pisze: 26 mar 2021, 15:59 No faktycznie na tym TAL i EDU to niezła rzeźnia .
I Ray nic nie pisze?

@edit - nieaktualne :D
Awatar użytkownika
Dżin
Stały bywalec
Posty: 49
Rejestracja: 14 mar 2021, 13:06
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: Dżin »

A tutaj co sie wyprawia ?
Załączniki
disca.jpg
disca.jpg (5.86 KiB) Przejrzano 3360 razy
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Live o wszystkim

Post autor: RayDalio »

Dżin pisze: 26 mar 2021, 16:17 A tutaj co sie wyprawia ?
Trzeba zapytać Burry'ego. Przynajmniej jjtorpeda ma dzisiaj dobry dzień.
Well Fargo PT for ViacomCBS $VIAC dropped from $82 to $59
Ostatnio zmieniony 26 mar 2021, 16:26 przez RayDalio, łącznie zmieniany 1 raz.
jjtorpeda
Stały bywalec
Posty: 28
Rejestracja: 16 mar 2021, 23:07
Tu mieszkam: WWA

Re: Live o wszystkim

Post autor: jjtorpeda »

Niestety szorty zamnkięte kilkanaście procent temu :(
arku
Stały bywalec
Posty: 149
Rejestracja: 15 mar 2021, 09:18
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: arku »

RayDalio pisze: 26 mar 2021, 16:11
Hubert pisze: 26 mar 2021, 15:59 No faktycznie na tym TAL i EDU to niezła rzeźnia .
Taniej nie będzie! ;) Jakieś info było? Bo nie mam teraz czasu sprawdzać.
ustawiłem się z K na 47. Zobaczymy czy misiom wystarczy energii żeby tam zjechać
Hubert
Stały bywalec
Posty: 94
Rejestracja: 20 mar 2021, 19:20
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: Hubert »

Jak PS spadnie do 6 to będzie BUY. Ale coś słaby sentyment do Chińskich spółek więc pewnie też to ma przełożenie.
Załączniki
TAL_chart.png
TAL_chart.png (92.78 KiB) Przejrzano 4533 razy
Awatar użytkownika
Dżin
Stały bywalec
Posty: 49
Rejestracja: 14 mar 2021, 13:06
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: Dżin »

Najlepsza spółka uranowa Waszym skromnym zdaniem to.... ? ;-)
Awatar użytkownika
CoinsMakingCoins
Stały bywalec
Posty: 70
Rejestracja: 14 mar 2021, 01:06

Re: Live o wszystkim

Post autor: CoinsMakingCoins »

Dżin pisze: 26 mar 2021, 17:35 Najlepsza spółka uranowa Waszym skromnym zdaniem to.... ? ;-)
Skromnym to nie wiem, ale ogólnie to UUUU
Awatar użytkownika
glina
Stały bywalec
Posty: 143
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:52

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina »

Maro pisze: 26 mar 2021, 14:40 Skąd takie spadki na EDU?
Due to the tightening of regulations on online education in China, related companies have fallen sharply again.
$EDU -21%
$TAL -18%
$GSX -20%
・ Prohibition of online education for children under 6 years old ・ Prohibition of advertising in Chinese state-owned media
$EDU Or $TAL Since preschooler education is not the main focus, there is almost no impact in practice.


Do tego dochodzi przyjecie przez SEC rezolucji co do wymagan wobec firm zagranicznych.
https://www.bloomberg.com/news/articles ... e-listings

Wiele firm jest pod presja, zwlaszcza te, ktore nie maja dual-listingu w HK.

Mi sie na szczescie upieklo, bo TAL sprzedalem w Styczniu szukajac okazji na wieksze zwroty w innych firmach.
Moze byc okazja do zakupu, moze nie byc. Ja tam nie lubie lapac nozy, wole kupowac na ATH :-).
CoinsMakingCoins pisze: 26 mar 2021, 18:08 Skromnym to nie wiem, ale ogólnie to UUUU
+1
Przy czym pamietamy, ze to pozycja na spekulacje :-)
Awatar użytkownika
glina
Stały bywalec
Posty: 143
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:52

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina »

A jednak na TAL to byla okazja. +15% od dna intraday
Awatar użytkownika
Q'bot
Forumowy wyga
Posty: 163
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:54

Re: Live o wszystkim

Post autor: Q'bot »

glina pisze: 26 mar 2021, 21:04 A jednak na TAL to byla okazja. +15% od dna intraday
Tak samo $BIDU ;) To mi nieźle dziś wlazło po 191$ i to przy lewarze, więc wreszcie coś zarobiłem...
Został jeszcze $PTON wiszący od lutego pod wodą.
arku
Stały bywalec
Posty: 149
Rejestracja: 15 mar 2021, 09:18
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: arku »

glina pisze: 26 mar 2021, 21:04 A jednak na TAL to byla okazja. +15% od dna intraday
Moje zlecenie po 47 niestety nie weszło, za to weszło mi BAIDU po 183
winnie-the-pooh
Forumowy wyga
Posty: 235
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:24
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Live o wszystkim

Post autor: winnie-the-pooh »

Zabawiłem podwójnie: long BAIDU @179 plus short PUT na strike @145. IV było potężne. Ale w Pn spokoju raczej nie będzie. Jakiś czas będzie nerwowo, albo i bardziej niż nerwowo.
ODPOWIEDZ