Live o wszystkim

O rzeczach, które z inwestowaniem związane są w bardzo luźny sposób lub niezwiązane z nim w ogóle. Raczej na luzie i off-topic.
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Live o wszystkim

Post autor: RayDalio »

Dzisiaj bezpieczny chiński wizjoner definiuje nowe dno
Obrazek

A tutaj inny wizjoner
Obrazek

Waszym zdaniem cena goni PT czy PT cenę?
Obrazek
Awatar użytkownika
glina
Stały bywalec
Posty: 143
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:52

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina »

LOL. Juz wam tlumacze co Ray mial na mysli. "O jezu, o boze moje wizjonerskie portfolio juz na plus. Co zrobic? Jak zyc? Co jesli faktycznie kupilem dobre spolki?"
Kris
Gość niedzielny
Posty: 14
Rejestracja: 17 mar 2021, 22:33
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: Kris »

Fakty Fakty i jeszcze raz Fakty. A po owocach ich poznacie. W mojej opinii bardzo nieładnie jest kogoś obrażać tyko dlatego, że pokazuje Fakty.
Maro
Stały bywalec
Posty: 54
Rejestracja: 15 mar 2021, 19:38
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: Maro »

Może I fakty, ale ryzyko systemowe (zmiany przepisów) jest ciężko przewidzieć, a do tego czasu EDU i Tal były bardzo dobrymi spółkami i kto je kupił miał bardzo dobre wyniki.
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Live o wszystkim

Post autor: winio »

To może po prostu dywersyfikacja zamiast nerwów :)
Poczatkujacy
Gość niedzielny
Posty: 12
Rejestracja: 22 mar 2021, 20:41
Tu mieszkam: no tak

Re: Live o wszystkim

Post autor: Poczatkujacy »

RayDalio pisze: 07 cze 2021, 17:35
Waszym zdaniem cena goni PT czy PT cenę?
odpowiedź jest tylko jedna: to zależy:)
Awatar użytkownika
Q'bot
Forumowy wyga
Posty: 163
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:54

Re: Live o wszystkim

Post autor: Q'bot »

Q'bot pisze: 04 maja 2021, 22:40 I po co komu sklep z lat 90", skoro można kupić $WISH'a i to taniej niż w momencie IPO?
No to taniej już nie będzie, kto skorzystał, ten zadowolony ;)

wish.JPG
wish.JPG (79.07 KiB) Przejrzano 4192 razy
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Live o wszystkim

Post autor: winio »

Kupiłeś, czy będzie nowy wpis w chicken trading?
Z ciekawości, bo nie chce mi się sprawdzać - pod co tak wybiło? Wyniki?
Awatar użytkownika
glina
Stały bywalec
Posty: 143
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:52

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina »

New Oriental Education ($EDU $9901.hk) zyskalo dzis +19.388% na sesji w HK. Nie znalazlem zadnego newsa, ale pewnie z czasem sie pojawi wyjasnienie skad taki ruch. Odkupilem TAL w premarkecie po $30.05 liczac na korelacje (TAL nie ma dual-listingu w HK).
korver
Stały bywalec
Posty: 77
Rejestracja: 14 mar 2021, 09:54

Re: Live o wszystkim

Post autor: korver »

TAL od kilku dni pokazuje jakby chciał się urwać do góry, ale z moich obserwacji EDU lepiej wygląda. Sam utknąłem z TAL i czekam na dobry moment na ewakuację. Zastanawia mnie brak jakiegoś dosadnego cięcia PT ze strony analityków (obecny upside to bagatela 173% już po rewizji Price Target z 90 na 80... ) Temat z ustawą w Chinach grany już od długiego czasu, a brak jakichś mega ostrych rewizji czy to est. Revenue czy est. EPS. Ok, sprawdziłem raz jeszcze - w stosunku do estymacji maksymalnych EPS przyszły rewizję na ten rok fiskalny -30%. Na kolejne lata zmiany kosmetyczne (mniej niż -10%). Znaczących rewizji przychodów brak, a spółkę na yChartsie pokrywa prawie 30 analityków. Kurs dla porównania spadł -66% w tym czasie. To mnie zastanawia.

Patrzę jeszcze na Tipranks i w 1kw. 2021, czyli jak już się kurs walił - hedge fundsy dokupywały akcję, wzrost o +12% w stosunku do 4kw. 2020.
Awatar użytkownika
glina
Stały bywalec
Posty: 143
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:52

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina »

W ogole bym sie nie sugerowal upsidem i prognozami. Ja zamierzam wyjsc z tej pozycji przed $40, a nawet wczesniej jesli nie bedzie szlo po mojej mysli.
korver
Stały bywalec
Posty: 77
Rejestracja: 14 mar 2021, 09:54

Re: Live o wszystkim

Post autor: korver »

Co tam ostatnio @glina na tapecie? Dzisiaj cały Twitter wrzy o ORPH, o co tam chodzi? Wiem, że biotech, ale wynaleźli lek na raka, czy jak? Wzrosty kosmiczne. Ja stopniowo wysiadam z TTD, na szczęście po uśrednianiu poniżej $500, więc straty nie ma. Ale za pewne wiesz, że perspektywy się mocno zepsuły. Rewizje w dół ostre poszły, na moje oko trzeba uciekać z większą gotówką.
Awatar użytkownika
glina
Stały bywalec
Posty: 143
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:52

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina »

Jednak wyszedlem z tego trade na TAL zanim zacznie generowac strate. To bylo nietrafione.

Natomiast PTON i NIO strong! :-)
Awatar użytkownika
glina
Stały bywalec
Posty: 143
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:52

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina »

Komentarz rynkowy na weekend (i wakacje).

Rentownosci 10-latek zawrocily od 1.75% u szczytu do 1.46% w zeszly Piatek.

Dobrze widac sytuacje na tym wykresie:
E3jmMGpXIAMq7aV.png
E3jmMGpXIAMq7aV.png (136.41 KiB) Przejrzano 3566 razy
Sugeruje to, ze rynek znudzil sie juz teza na hiperinflacje i powoli wycenia normalizacje sytuacji. Jednoczesnie zeszlotygodniowy odczyt inflacji (5%) byl prawdopodobnie najgorszym jaki zobaczymy w tej dekadzie. Z tego miejsca juz z gorki.

Jesli chodzi o akcje, to od dolka 13 Maja wiele spolek growth odrobila po 20-40% (CRWD, NET, FTCH, NIO, SE) a czesc najbardziej poobijanych spekulacyjnych small-capow i SPACow nawet po 70-100% (CURI, LFMD, STEM, FUBO, EH, TIGR).

Co ciekawe, z rajdu w duzej mierze wylaczone sa najwieksze spolki z ARKK (TSLA, TDOC, SQ, ROKU itd.). Nadal sa pod presja sprzedajacych. Nie zmienia to faktu, ze sama sila mniejszych spolek ARKK w zeszlym tygodniu wybil sie nad srednie kroczace 50 DMA i 200 DMA co dla wielu uczestnikow rynku bedzie sygnalem do kupna. Z duzym prawdopodobienstwem na ww. kluczowych spolkach z ARKK jest do wziecia latwe 20-25% w przeciagu najblizszych miesiecy o ile oczywiscie nic nieoczekiwanego nie wydarzy sie na rynku obligacji.

Na szerokim indeksie S&P500 pewnie niewiele bedzie sie dzialo, rotacje beda zachodzic pod powierzchnia. Lamanie sie narracji na value widac juz na "industrialnych"spolkach typu DE czy CAT. Spolki surowcowe poki co sie trzymaja (np. X, CLF) ale i tu bym uwazal, bo miedz osiagnela szczyt 10 Maja, czyli na 3 dni przed dolkiem w spolkach growth.

Pod presja nadal pozostaja technologiczne spolki z Chin. Najlepiej obrazuje to KWEB, ktory konsoliduje sie na poziomach z Lipca 2020. Wiele spolek jest tym samym juz bardzo atrakcyjnie wyceniona, bo wzrost fundamentow sie nie zatrzymal. Presje polityczne (wewnetrzne i zewnetrzne) jak i wysoka inflacja w Chinach to zapewne glowne przyczyny takiego stanu rzeczy. Ja osobiscie jestem na Chiny nastawiony byczo jak zawsze, dlatego kluczowych pozycji sie nie pozbywam ale i nie zwiekszam alokacji poki sie nie rusza. Wyjatkiem sa spolki sektora fotowoltaicznego (Longi (601012), Flat Glass (6865), Xinji Solar (968)) oraz spolki zwiazane z elektromobilnoscia czyli np. BYD (1211), jak rowniez bardzo ciekawy ETF: Global X China Electric Vehicle and Battery ETF (2845).
Ostatnio zmieniony 12 cze 2021, 10:46 przez glina, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 557
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: Live o wszystkim

Post autor: Tomek »

Ja też się już pozbyłem EDU jakiś czas temu ze stratą chyba trzydziestu procent, bo tam przecież fundamenty dla całej branży zmieniły się diametralnie. Coś, co miało być mega przyszłościowym sektorem, nagle staje się regulowane tak bardzo, że właściwie trudno tam będzie podnosić zyski tak, jak do tej pory. Ograniczenia w liczbie oferowanych godzin i zakresie kursów? Ograniczenia wiekowe? Właściwie zakazany marketing i reklama tych usług? Bardziej rygorystyczne kontrole i kary za naruszanie nowych zasad? Jak dla mnie tu będą sypały się rewizje za rewizją, jeśli chodzi o zyski tych firm. Nie wiem, dlaczego analitycy reagują z takim opóźnieniem, ale z mojego punktu widzenia, to nie jest obecnie branża, w którą chciałbym inwestować.

Natomiast to, co glina piszę o KWEB, to jest faktycznie ciągle spora okazja. Wczoraj sam dokupiłem kolejny pakiet, bo z tych chińskich spółek growth, to zaczyna się powoli robić tak naprawdę kategoria value.
Maro
Stały bywalec
Posty: 54
Rejestracja: 15 mar 2021, 19:38
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: Maro »

Ogólnie się zgadzam, ale mam odmienny trochę poglad co do surowców bo zdaje mi się, że ropa może iść dalej mocno w górę ze względu na zmiany, które chce zrobić Joe Biden. Zakaz finansowania nowych odwiertów itp spółki wydobywcze krajów rozwiniętych mogą na tym korzystać bo ich nie stać na to żeby być bardziej eko, a można dobrze dosypać do budżetu przy takich cenach ropy. Popyt się odradza podaż się zmniejsza, a przejście na źródła odnawialne to czas a przede wszystkim pieniądze. Cena ropy i popyt na surowce dalej wg mnie mogą pchać ceny miedzi i reszty, a to było tylko chwilowe złapanie oddechu. I na ropie niedługo może być 100 i pójdziemy dalej jak nie zmienią retoryki, a jeśli tak będzie to może wyżej z inflacją nie będziemy iść ale też jakoś mocno niżej z nią nie zejdziemy.

Co do KWEB, jakie są jeszcze ciekawe etfy dające ekspozycję na chiny i Azję bez Japonii? Najlepiej żeby był dostęp u polskiego brokera
Awatar użytkownika
glina
Stały bywalec
Posty: 143
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:52

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina »

Maro, ja niezmiennie polecam EMQQ. Uzylem KWEB w celach ilustracyjnych.

Co do ropy to byc moze jest jeszcze troche miejsca na wzrosty, bo ropa sezonowo zawsze jest w cenie w lato, a ponadto nadal obowiazuja ciecia produkcji z czasow Covid. Mysle jednak, a wrecz jestem przekonany, ze za kulisami tocza sie rozmowy o zbicie cen ropy aby powstrzymac wzrost inflacji. Dobrym przykladem jest tu zniesienie zankcji na Iran.

Stal natomiast jest w trendzie wzrostowym po obietnicach Bidena o inwestycje w infrastrukture. Niby to logiczne, a z drugiej strony infrastruktura 21 wieku to nie mosty czy koleje, ale centra danych, cloud, 5G itp. Ostatecznie to IMHO tam poplyna te pieniadze.
Patriko
Gość niedzielny
Posty: 5
Rejestracja: 04 maja 2021, 12:55
Tu mieszkam: Poznań

Re: Live o wszystkim

Post autor: Patriko »

Pytanie z innej beczki. Orientujecie się może czy na koncie demo w interactive broker można wystawiać opcję put. Chodzi mi konkretnie o wystawianie spread ów opcyjnych bull put spread.
winnie-the-pooh
Forumowy wyga
Posty: 235
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:24
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Live o wszystkim

Post autor: winnie-the-pooh »

glina pisze: 12 cze 2021, 11:08 Stal natomiast jest w trendzie wzrostowym po obietnicach Bidena o inwestycje w infrastrukture. Niby to logiczne, a z drugiej strony infrastruktura 21 wieku to nie mosty czy koleje, ale centra danych, cloud, 5G itp. Ostatecznie to IMHO tam poplyna te pieniadze.
Racki swoje ważą :) Klimatyzatory, rury dla wody lodowej, podłogi podniesione, sufity podwieszane, maszty na anteny 5G, podstawy tych masztów. Jest miejsce dla stali i dla miedzi, aluminium, cynku...
Jak parę razy szarpnąłem serwery DELL R940xa to swoje ważą :) Nawet w PL stal z skupie złomu jest ATH.
Ale na tym to raczej ostatecznie średni interes. Jeden strzał i na 10 lat spokój.
Awatar użytkownika
glina
Stały bywalec
Posty: 143
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:52

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina »

Chiny sa odpowiedzialne za 55% swiatowej produkcji stali. Moze nie wszyscy wiedza, ale na poczatku miesiaca wprowadzo w Chinach zakaz spekulacji na surowcach dla klientow retail. Dealerzy/brokerzy dostali nakaz zamkniecia pozycji.
https://www.businesstimes.com.sg/bankin ... nders-told

Jedoczesnie, w tym miesiacu wprowadzono kontrole rynkowe i sufit cen. Producenci stali celowo wstrzymywali podaz w celach spekulacyjnych, liczac na wyzsze zyski sprzedajac pozniej po wyzszych cenach.

Pakowanie sie teraz w inwestycje zwiazane ze stala to igranie z ogniem.

W zeszlym tygodniu Chiny rozpoczely tez crackdown na kopalniach kryptowalut. Pierwsze co przychodzi na mysl to walka z alternatywnym pieniadzem, ale jak dla mnie o wiele logiczniejsza jest walka ze wzrostem cen surowcow energetycznych. W niektorych prowinjcach mining walut odpowiadal za znaczna czesc zapotrzebowania na energie.

Oczywiscie dalszy spadek rentownosci obligacji nie powinien kontynuowac w cieniu rosnacych cen ropy i innych surowcow majacych bezposredni wplyw na inflacje. Miedz, produkty rolne, drewno itd. juz zaczely korekte. Stal i ropa powinny dolaczyc.
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Live o wszystkim

Post autor: winio »

Maro pisze: 12 cze 2021, 10:54 Co do KWEB, jakie są jeszcze ciekawe etfy dające ekspozycję na chiny i Azję bez Japonii? Najlepiej żeby był dostęp u polskiego brokera
Zerknij sobie na IQQF na Xetrze lub jego odpowiednik IFFF w Londynie.
Maro
Stały bywalec
Posty: 54
Rejestracja: 15 mar 2021, 19:38
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: Maro »

winio pisze: 12 cze 2021, 14:42
Maro pisze: 12 cze 2021, 10:54 Co do KWEB, jakie są jeszcze ciekawe etfy dające ekspozycję na chiny i Azję bez Japonii? Najlepiej żeby był dostęp u polskiego brokera
Zerknij sobie na IQQF na Xetrze lub jego odpowiednik IFFF w Londynie.
Dzięki mam go u brokera więc porównam z EIMI bo ani KWEB ani EMQQ nie ma :(
Awatar użytkownika
glina
Stały bywalec
Posty: 143
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:52

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina »

Zmien brokera, zamiast szukac kompromisow.
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Live o wszystkim

Post autor: winio »

EMQQ powinien być, bo ma odpowiednik notowany w Londynie. Napisz do brokera żeby dodał, prawo UE zezwala.
Awatar użytkownika
glina
Stały bywalec
Posty: 143
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:52

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina »

ODPOWIEDZ