Pytania o ustalanie ceny kontraktów CFD i różnice wzgl. kontraktu terminowego

Wszystko, co dotyczy szeroko rozumianych instrumentów pochodnych, zwłaszcza opcji, ETF, CFD i kontraktów terminowych.
ard
Posty: 1
Rejestracja: 12 maja 2020, 20:10

Pytania o ustalanie ceny kontraktów CFD i różnice wzgl. kontraktu terminowego

Post autor: ard » 12 maja 2020, 20:31

Dzień dobry. Ja tu pierwszy raz.
Chciałbym rozwiać swoje wątpliwości związane z działaniem kontraktów CFD.
Na wstępie dwa szybkie pytania, które mogą naprowadzić mnie na właściwe tory: czy kontrakt na wig20 (FW20) to CFD czy nie?
Czy cena CFD jest zawsze dokładnie równa cenie instrumentu bazowego, czy jest kształtowana przez popyt i podaż jak zwykły kontrakt terminowy?

Moje wątpliwości wynikają z faktu, że na jakie bym CFD nie spojrzał: czy to na na akcje, czy metale szlachetne, to cena wydaje się być zawsze równa
cenie instrumentu bazowego. A kontrakty (na ropę, na wig20) mogą znacznie od bieżącej ceny obiegać, bo kształtuje to popyt i podaż. Czy to jest tylko moje złudzenie, wynikające z wysokiej płynności i niskich różnic, czy faktycznie cena jest zafiksowana na instrument bazowy? A jeżeli jest zafiksowana to jak rozwiązywany jest problem nierównowagi strony popytowej i podażowej (brakuje kupujących albo sprzedających)?

pozdrawiam wszystkich

Awatar użytkownika
Tomek
Gone away
Posty: 2333
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Pytania o ustalanie ceny kontraktów CFD i różnice wzgl. kontraktu terminowego

Post autor: Tomek » 14 maja 2020, 13:33

Cena kontraktu CFD jest "przypięta" do ceny instrumentu bazowego, ale kontrakt terminowy (futures), np. na ropę czy na WIG20 to zupełnie inny produkt o zupełnie innej budowie i zupełnie innym mechanizmie. Efektem jest to, że cena kontraktu futures będzie już odbiegała od ceny spot danego instrumentu bazowego, na co wpływa popyt i podaż, na które z kolei wpływa termin wygasania kontraktu, koszty magazynowania danego towaru czy surowca przez ten czas oraz oczekiwania rynku (inwestorów) odnośnie przyszłej ceny instrumentu bazowego w dniu wygaśnięcia kontraktu.

ODPOWIEDZ