Rastignac - portfel emerytalny

O rzeczach, które z inwestowaniem związane są w bardzo luźny sposób lub niezwiązane z nim w ogóle. Raczej na luzie i off-topic.
Petrus
Stały bywalec

Re: Rastignac - portfel emerytalny

Post autor: Petrus » 29 cze 2019, 16:34

Tylko szkoda że dwa razy były te zakupy A druga kwestia to trend jak widać spadkowy

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert

Post autor: Rastignac » 29 cze 2019, 19:04

Stan na lipiec 2019:
Obrazek

Portfel laguje 3,46% za S&P 500:
Obrazek

Performance spółek z osobna od początku 2019:
Obrazek

Wpłynęły dywidendy w wysokości 81,2 USD. Ex-date (USD):
ADN - 9,75 (payment 2019-07-15)
BATS - 10,31 (payment 2019-08-08)
MO - 8 (payment 2019-07-10)
RNO - 32,32 (payment 2019-06-20) (!)

Performance spółek w czerwcu:
Obrazek
WHR +23,9%, WOW! Nie chwaląc się (może trochę), pisałem miesiąc temu:
Rastignac pisze:
02 cze 2019, 12:27
O ile spadki na INTC i CTSH mnie nie dziwią, o tyle obecna wycena WHR wydaje mi się dziwna. WHR stracił 17% w tym miesiącu, chyba w obawie, że EPSy będą maleć z powodu mniejszego revenue, który zmalał o 3% YoY. P/E dla WHR waha się w okolicach 6-7. Albo to jest value trap albo spora okazja.
Drugą spółką, która robi na mnie wrażenie jest AMP. Od kwietnia cały czas na szczycie w tym portfelu. Sprawdźcie proszę jakie wyniki miały WHR i AMP w tym portfelu jeszcze w styczniu (strona 3 tego tematu). AMP była do kupienia przy wskaźniku P/E na poziomie 7,35 na początku roku, a nawet niżej kilka dni wcześniej. Obecnie to wciąż 10.
Największym rozczarowaniem, ale może też okazją, był spory spadek na CCL. Udział spółki w portfelu spadł do 3,9%, więc za dywidendy zostały kupione dwie akcje po cenie zamknięcia z piątku:
Obrazek

I na deser MPC od 12 czerwca, kiedy pisałem, żeby się przyjrzeć:
Rastignac pisze:
12 cze 2019, 23:14
BTW. Polecam się przyjrzeć Marathon Petroleum Company (NYSE:MPC). Niedowartościowane praktycznie wg każdej miary, a może jeszcze spać trochę razem z ropą.
Oczywiście zawsze mam na myśli długi termin, ale miło, kiedy spółka w którą wejdziesz wzrośnie o 18% w 3 tygodnie ;)
Obrazek

Dywidendowy

Post autor: Dywidendowy » 30 cze 2019, 12:47

Widzę, że sporo osób korzysta z Morningstar i to w wersji płatne. Czy warto to rozważać jako dodatkową usługę pod inwestycje, czy z darmowych danych można też jakoś ogarnąć to co tam mają w pakiecie premium? Jak to widzisz Rastignac?

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert

Post autor: Rastignac » 30 cze 2019, 15:32

Ja korzystam z Mornigstar, bo w przeciwieństwie do innych stron, gdzie dostajesz tylko "price target", to ich analitycy dają przynajmniej komentarz oceniając spółkę z różnych stron:
- Business Strategy and Outlook
- Economic Moat
- Fair Value and Profit Drivers
- Risk and Uncertainty
- Stewardship
Dla każdej spółki wyliczają "Fair Value" czy "Intrinsic Value", czyli po polskiemu wartość "wewnętrzną" spółki. To jest coś innego niż price target i daje kolejny punkt odniesienia przy ustalaniu czegoś co Seth Klarman nazywał "margin of safety". Jeśli chodzi o sprawozdania finansowe spółek, to zawsze je sprawdzam w Morningstarze, bo są fajnie przedstawione na 10 lat wstecz. Ja kupiłem dostęp w czasie Black Friday za $129 chyba. Uważam, że to dobrze wydane pieniądze, ale wartość to rzecz względna :).

Ostatnio dorzuciłem do swojego procesu oceny spółek analizy od NewConstruct Research. Ich raporty są dostępne za darmo w IB. Ich oceny można skontrastować np z tymi od Reuters. Na plus zaliczam to, że można szybko sprawdzić ROIC firmy względem WACC, co uważam za jeden z ważniejszych wskaźników. Poza tym chwalą się swoimi wyliczeniami "economic earnings", które podobno biorą pod uwagę wszystkie "gwiazdki" i teksty małym drukiem w oświadczeniach finansowych.
Obrazek

Maro
Stały bywalec

Post autor: Maro » 01 lip 2019, 15:55

Chciałbym zapytać co sądzisz o ANF, nadaje się wg Twoich kryteriów do takiego portfela na chwilę obecną?

Awatar użytkownika
Tomek
Gone away
Kontakt:

Post autor: Tomek » 01 lip 2019, 18:10

Rastignac pisze:
30 cze 2019, 15:32
Na plus zaliczam to, że można szybko sprawdzić ROIC firmy względem WACC, co uważam za jeden z ważniejszych wskaźników.
To ja mam dla Ciebie bardzo fajną spółkę do portfela. ROIC 35% przy koszcie kapitału... 7%. Przy tym zero zadłużenia, ROA i Margin dwucyfrowe (ciągle rosną), wzrost zysków 28% rocznie, wzrost przychodów 22% rocznie. Forecasty rewelacyjne.

Screenshot 2019-07-01 at 18.00.59.png

Dywidenda może nie jakaś specjalnie oszałamiająca, bo 2.3%, ale za to ciągle rośnie i to bardzo regularnie.

Screenshot 2019-07-01 at 18.04.56.png

Kto to taki, kto to taki? Jedna z lepszych obecnie spółek wg mojego magicznego modelu scoringowego :)

Screenshot 2019-07-01 at 18.07.47.png

Na Morningstarze też cztery gwiazdki, do poczytania więcej: https://www.morningstar.com/stocks/xhkg ... quote.html

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert

Post autor: Rastignac » 01 lip 2019, 19:02

Maro pisze:
01 lip 2019, 15:55
Chciałbym zapytać co sądzisz o ANF, nadaje się wg Twoich kryteriów do takiego portfela na chwilę obecną?
ABERCROMBIE & FITCH CO. (ANF)? Nie. W końcu nie zwiększa dywidendy z roku na rok, więc nawet jeśli ma jakiś potencjał to nie ten portfel.

Tomek pisze:
01 lip 2019, 18:10
To ja mam dla Ciebie bardzo fajną spółkę do portfela. ROIC 35% przy koszcie kapitału... 7%. Przy tym zero zadłużenia, ROA i Margin dwucyfrowe (ciągle rosną), wzrost zysków 28% rocznie, wzrost przychodów 22% rocznie. Forecasty rewelacyjne.
O, ciekawa propozycja na jakiś growth, który przy okazji płaci dywidendę. Jeśli są w stanie podwoić wypłacaną dywidendę w ciągu 4 lat i do tego przy malejącym payout ratio to jestem bardzo zainteresowany :). Dzięki, przyjrzę się, bo wskaźniki na pierwszy rzut oka są rewelacyjne.

Petrus
Stały bywalec

Post autor: Petrus » 07 lip 2019, 10:17

Rastignac planujesz dokonać zmian w portfelu, nowe pomysły do portfela?

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert

Post autor: Rastignac » 08 lip 2019, 13:29

Nie, narazie żadna firma nie kwalifikuje się do usunięcia. RNO i CS wypłaciły dywidendy, CVS i CCL są pod obserwacją ponieważ zamroziły wysokość wypłacanej dywidendy. Założeniem tego portfela jest "buy and hold". Spółki, które kupuję na rok czy dwa mam w innym portfelu.

Petrus
Stały bywalec

Post autor: Petrus » 08 lip 2019, 17:46

Podzielisz się informacja o spółkach z innego portfela. Też podzieliłam sobie portfel, na trzymaj lata, trzymaj w średnim okresie i trzecia część spekulacja. Do części trzymaj lata - dopisane sa metale szlachetne oczywiście fizyk. Zastanawiam się nad etf ziem rzadkich obecnie idzie w dół. Poczekam chwilę jeszcze i zakup.

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert

Post autor: Rastignac » 08 lip 2019, 23:00

Petrus pisze:
08 lip 2019, 17:46
Podzielisz się informacja o spółkach z innego portfela.
To jest pytanie czy stwierdzenie? Mamy w regulaminie forum coś o poprawnej pisowni.
Nie chcę się dzielić moim drugim portfelem, bo nie lubię takiego rzucania tickerami bez pomyślunku. I tak sporo tutaj wrzucam. Z tego roku: NNBR, USCR, ALB, MPC, WHR. Niektóre typowo pod odbicie, niektóre na średni-długi termin, a niektóre na to i na to. Od takich rzeczy mamy w sumie temat "Szybkie pomysły na spekulację". O metalach ziem rzadkich też mamy temat.

Petrus
Stały bywalec

Post autor: Petrus » 09 lip 2019, 01:34

Masz duże doświadczenie. A najlepiej się uczyć od takich osób. Poznać metody selekcji spółek itd. Nie zawsze metoda i sposób podejścia własny jest tym najlepszym. Szacun.

sebo
Forumowy wyga

Post autor: sebo » 09 lip 2019, 11:37

No ale chyba z nieba mu to nie spadło, często jest to ciężka praca, czemu ktoś za free ma się dzielić wszystkim.
To jak w pracy przychodzą młodziki i mówią ucz mnie a później wiadomo jak jest.
No trzeba przyznać, że kolega ma wiedzę w dobieraniu spółek i czytaniu różnych wskaźników.

Petrus
Stały bywalec

Post autor: Petrus » 09 lip 2019, 18:50

Seba nie jestem jeleniem. Dla mnie to oczywiste że z nieba samo nie spadło. Rastignac włożył ogromną ilość godzin pracy w zdobycie wiedzy. Sam wiem ile to kosztuje czasu, ciągle się uczę, a jeśli mogę uczyć się i poczytać opinie osóby której warto - to wolę to robić. Inny punkt widzenia. Zamiast oglądać głupoty na Youtube tak większość dziś robi to wolę swój cenny czas spożytkować w lepszy sposób. 90% społeczeństwa w Polsce i pewnie na świecie nie ma żadnej świadomości w kwestii finansów. Jako przykład dwa lata temu miałem spotkanie z osobami które pracują w london City ( specjalizacja ubezpieczenia), dyskusja zeszła na kwestię kreowania walut, Panowie zero pojęcia i świadomości jak to się kręci obecnie. Kto w obecnych czasach może kreować walutę. Aż się za głowę złapałem. Kasa jaka oni zarabiali w miesiąc to ja przez rok nie zarabiam. Szok.

sebo
Forumowy wyga

Post autor: sebo » 09 lip 2019, 19:08

Dokładnie tak jest na świecie, ale sam widzisz, co wychodzą na tym gorzej nie! Osobą nie świadomym lepiej się żyje. Dzisiaj ciężko jest spotkać osoby, mądre i dzielące się wiedzą, jest ich coraz mniej mimo, że coraz więcej osób kończy studia. Więc widzisz kwestia na jakim stołku siedzisz i ile kasy bierzesz a nie wiedza. Ja jak pracowałem to samo było, szkoliłem osoby i nic z tego nie miałem, przekazywałem swoją wiedze, którą zdobywałem przez 10 lat innym w 6m, kto więcej zarabiał ja czy oni ? Rzuciłem pracę i wyjechałem do Azji tak to się skończyło.

Też chętnie bym się podszkolił u kolegi ale co zrobić?

ODPOWIEDZ