GDXJ na LSE

Masz pytanie lub problem natury inwestycyjnej albo technicznej? Opisz go tutaj, a postaramy się pomóc.
Awatar użytkownika
Makaron
Stały bywalec
Posty: 102
Rejestracja: 27 mar 2018, 11:04

Re: GDXJ na LSE

Post autor: Makaron » 04 lut 2019, 18:11

Jesteś pewny że to biuro maklerskie pobiera podatek? Nawet w przypadku US bondsów?

Thorwald
Stały bywalec
Posty: 183
Rejestracja: 04 mar 2018, 09:29

Re: GDXJ na LSE

Post autor: Thorwald » 04 lut 2019, 19:29

Makaron - a ty masz US Bondsy czy może ETF na US Bondsy, albo inne instrumenty finansowe notowane na giełdzie odzwierciedlające kurs USBonds ?

jumper
Posty: 48
Rejestracja: 24 maja 2018, 13:55

Re: GDXJ na LSE

Post autor: jumper » 04 lut 2019, 19:41

Jeżeli otrzymujesz dywidendy w USA to płacisz 30% podatku, natomiast osoby spoza USA mogą wypełnić odpowiedni formularz W-8BEN
W takim przypadku płacisz tylko 15% podatku - musisz porozmawiać ze swoim biurem maklerskim.
Słyszałem o takim przypadku, że konkretne polskie biuro maklerskie nie pozwalało na wypełnienie takiego formularza i ludzie płacili 30% :(

@JohnnyCage - dzięki za podanie linka dla 2018 roku, czyli tak jak pisałem dla dywidend zagranicznych nie wypełniamy PIT/ZG,
natomiast wypełniamy:
PIT-38 E 34 zryczałtowany podatek obliczony od przychodów art.30 a ust.1 pkt 1-5 (19% od kwot dywidendy przeliczonych na złotówki)
PIT-38 E 35 podatek zapłacony za granicą
PIT-38 E 36 różnicę pomiędzy zryczałtowanym podatkiem a podatkiem zapłaconym za granicą

Awatar użytkownika
Makaron
Stały bywalec
Posty: 102
Rejestracja: 27 mar 2018, 11:04

Re: GDXJ na LSE

Post autor: Makaron » 04 lut 2019, 20:11

Thorwald pisze:
04 lut 2019, 19:29
Makaron - a ty masz US Bondsy czy może ETF na US Bondsy, albo inne instrumenty finansowe notowane na giełdzie odzwierciedlające kurs USBonds ?
Miałem jakiś czas TLT, i rzeczywiście wypełniałem W-8BEN.
W takim razie 4% od dywidendy.

jumper
Posty: 48
Rejestracja: 24 maja 2018, 13:55

Re: GDXJ na LSE

Post autor: jumper » 04 lut 2019, 20:47

Przeważnie jest to 4%, ale mam dywidendy od których nie płacę podatku w USA, mam też takie poza USA, od których płaciłem 17% (Singapur).

Najlepiej przeliczyć wszystkie dywidendy na PLN, dodać obliczyć 19% wstawić do PIT-38 E 34,
przeliczyć wszystkie zapłacone podatki na PLN, dodać wstawić do PIT-38 E 35,
obliczyć różnicę (PIT-38 E 34 - PIT-38 E 35) i ta różnica to jest dokładnie to co musimy dopłacić oraz wpisać do PIT-38 E 36 (ZERO jeżeli wyjdą ujemne).

Przeliczenia robimy według kursu NBP jako datę przeliczenia wybieramy kurs z dnia poprzedzającego wpłynięcie dywidendę na rachunek.

JohnnyCage
Posty: 5
Rejestracja: 01 lut 2019, 10:39

Re: GDXJ na LSE

Post autor: JohnnyCage » 05 lut 2019, 09:44

jumper pisze:
04 lut 2019, 19:41
Słyszałem o takim przypadku, że konkretne polskie biuro maklerskie nie pozwalało na wypełnienie takiego formularza i ludzie płacili 30% :(

Jedno z takich biur to DM BOŚ. Pobierane jest automatycznie 30% od dywidend uzyskanych w USA, tak więc otrzymujemy 70% kwoty brutto.

Nawet na swojej stronie mają informację na ten temat (na samym dole, pod "UWAGA!!!"), nie kryją się z tym:
http://bossa.pl/oferta/zagranica/faq/#artid40042pos32

Te 30% może nie mieć w niektórych przypadkach wielkiego znaczenia, bo załóżmy, że z USA i z Irlandii powinno mi spłynąć po 1000 zł dywidendy. Na koncie pojawia mi się odpowiednio 700 zł (bo 30% pobrano w USA) i 1000 zł. Tak to przynajmniej wygląda w DM BOŚ.
W Polsce powinienem w sumie zapłacić 19% z 2000 zł, czyli 380 zł. Zapłaciłem już 300 zł, więc dopłacam 80 zł i realna stawka podatkowa to 19%, nie 30%.

ODPOWIEDZ