Chcesz być mądrzejszy? Przeczytaj tę książkę

Chcesz być mądrzejszy? Przeczytaj tę książkę
Komentarze: 0
Skomentuj
heads-i-win
Jak przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę?

”Heads I win, tails I win” to nie jest książka z serii “Jak bez wysiłku zarobić milion dolarów”, ani “Nauka inwestowania w jeden weekend”. Nie znajdziesz tu opisu stu pięćdziesięciu wskaźników technicznych, których wykorzystanie do przewidzenia momentu wejścia na rynek uczyni cię bogatym. Ale jeśli przeczytasz tę książkę, to gwarantuję, że będziesz mądrzejszy o wiedzę, której nie ma przeciętny inwestor.

Świeżynka na rynku wydawniczym (ukazała się w lipcu 2016 r.) wyszła spod pióra Spencera Jakaba — byłego analityka Credit Suisse, a potem dziennikarza finansowego, który pisał, m.in. do Financial Times i Wall Street Journal. To zresztą widać od razu, bo książka, choć dotyczy trudnej tematyki, napisana jest niesamowicie lekkim, błyskotliwym i dowcipnym językiem, który po prostu dobrze się czyta. Styl pisania od razu skojarzył mi się z fantastycznym Michaelem Lewisem, autorem takich finansowych bestsellerów jak Poker Kłamców, Moneyball, Wielki Szort czy najnowsza Błyskotliwi chłopcy.

Ale wracając do Spencera Jakaba, moim zdaniem, facetowi na 284 stronach udało się ująć niemal całą mądrość dotyczącą przebiegu procesu psychologicznego (tak, tak!), którym jest inwestowanie na rynkach finansowych. Gdybym przeczytał tę książkę wcześniej, myślę, że pozwoliło by mi to oszczędzić znaczną sumę pieniędzy, które utopiłem na giełdach całego świata.

Spencer w błyskotliwy sposób udowadnia, że największymi wrogami w inwestowaniu jesteśmy my sami, a głupie błędy, popełniane nawet przez doświadczonych inwestorów, skumulowane kosztują fortunę. Spencer ma niesamowity dar wyciągania wniosków z cudzych porażek i przekuwania ich na uniwersalne rady, które pomagają zaoszczędzić sporo gotówki.

Taka książka, jak słusznie zauważył James Angel, profesor finansów z Uniwersytetu Georgetown, pojawia się nie częściej niż raz na dekadę. Co więcej, pozycja ta w ciągu paru tygodni od premiery ma szansę stać się absolutnym klasykiem, który przede wszystkim nie jest nudny jak flaki z olejem, a zamiast tego zawiera cały zestaw naprawdę praktycznych wskazówek dla inwestorów, na bazie których można doznać pewnego rodzaju oświecenia.

W przeciwieństwie do niemal 200 książek, które w ciągu ostatnich lat przeczytałem na temat inwestowania, “Heads I win, tails I win” nie obiecuje zdobycia złotych gór zaraz po zamknięciu okładki. Spencer Jakab gwarantuje za to lepsze zrozumienie świata prywatnych inwestycji i mechanizmów, które nim rządzą. Książka Jakaba uczy przede wszystkim logicznego i samodzielnego myślenia. Zwraca uwagę na rzeczy i aspekty, które do tej pory nie przychodziły nam do głowy, a które po przeczytaniu wydają się tak bardzo oczywiste. To pozycja, która wskazuje drogowskazy, otwiera oczy i pozwala zrozumieć.

Czego dowiesz się z książki “Heads I win, tails I win”?

  • Nawet najwięksi inwestorzy na świecie popełniają głupie błędy, których możesz uniknąć.
  • Po co w ogóle grać na giełdzie, skoro większość inwestorów spisuje się gorzej niż benchmark.
  • Mniej znaczy lepiej, czyli jak zminimalizować liczbę transakcji, maksymalizując przy tym ich zyskowność.
  • Jak w dalszym ciągu zarabiać, nie ślęcząc przy komputerze po 12 godzin dziennie.
  • Warto nauczyć się odróżniać szczęście od umiejętności.
  • Kluczem do sukcesu jest nie mylić obu tych czynników.
  • Złe czasy na giełdzie nadejdą prędzej czy później, to nieuniknione. Jedyne co można zrobić, to nauczyć się na nich zarabiać.
  • Nie da się kontrolować przyszłości. Jedyne co możesz kontrolować to: czas wejścia na rynek, wielkość pozycji i skład swojego portfela inwestycyjnego.

Mało? Uwierz mi, że jeśli przyswoisz i zrozumiesz wiedzę przekazywaną przez Jakaba, to niczego więcej nie będziesz potrzebował, żeby wyprzedzić większość przeciętnych inwestorów grających na rynkach finansowych. A bycie powyżej średniej to już prawdziwa przewaga.

Następny artykuł w kategorii Książki
Gdy ekonomia spotyka psychologię, czyli jak podejmować sprytniejsze decyzje finansowe

Przeczytaj również

Wszystkie wpisy
Porady
11.04.2024
Jak zabezpieczyć się przed spadkami na giełdzie (i czy na pewno warto)
Jak zabezpieczyć się przed spadkami na giełdzie (i czy na pewno warto)
Porady
19.03.2024
Dlaczego strata i zysk z pozycji nie mają żadnego znaczenia przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnej
Dlaczego strata i zysk z pozycji nie mają żadnego znaczenia przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnej