Rastignac - portfel emerytalny

O rzeczach, które z inwestowaniem związane są w bardzo luźny sposób lub niezwiązane z nim w ogóle. Raczej na luzie i off-topic.
Petrus
Stały bywalec

Re: Rastignac - portfel emerytalny

Post autor: Petrus » 08 lip 2019, 17:46

Podzielisz się informacja o spółkach z innego portfela. Też podzieliłam sobie portfel, na trzymaj lata, trzymaj w średnim okresie i trzecia część spekulacja. Do części trzymaj lata - dopisane sa metale szlachetne oczywiście fizyk. Zastanawiam się nad etf ziem rzadkich obecnie idzie w dół. Poczekam chwilę jeszcze i zakup.

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert

Post autor: Rastignac » 08 lip 2019, 23:00

Petrus pisze:
08 lip 2019, 17:46
Podzielisz się informacja o spółkach z innego portfela.
To jest pytanie czy stwierdzenie? Mamy w regulaminie forum coś o poprawnej pisowni.
Nie chcę się dzielić moim drugim portfelem, bo nie lubię takiego rzucania tickerami bez pomyślunku. I tak sporo tutaj wrzucam. Z tego roku: NNBR, USCR, ALB, MPC, WHR. Niektóre typowo pod odbicie, niektóre na średni-długi termin, a niektóre na to i na to. Od takich rzeczy mamy w sumie temat "Szybkie pomysły na spekulację". O metalach ziem rzadkich też mamy temat.

Petrus
Stały bywalec

Post autor: Petrus » 09 lip 2019, 01:34

Masz duże doświadczenie. A najlepiej się uczyć od takich osób. Poznać metody selekcji spółek itd. Nie zawsze metoda i sposób podejścia własny jest tym najlepszym. Szacun.

sebo
Forumowy wyga

Post autor: sebo » 09 lip 2019, 11:37

No ale chyba z nieba mu to nie spadło, często jest to ciężka praca, czemu ktoś za free ma się dzielić wszystkim.
To jak w pracy przychodzą młodziki i mówią ucz mnie a później wiadomo jak jest.
No trzeba przyznać, że kolega ma wiedzę w dobieraniu spółek i czytaniu różnych wskaźników.

Petrus
Stały bywalec

Post autor: Petrus » 09 lip 2019, 18:50

Seba nie jestem jeleniem. Dla mnie to oczywiste że z nieba samo nie spadło. Rastignac włożył ogromną ilość godzin pracy w zdobycie wiedzy. Sam wiem ile to kosztuje czasu, ciągle się uczę, a jeśli mogę uczyć się i poczytać opinie osóby której warto - to wolę to robić. Inny punkt widzenia. Zamiast oglądać głupoty na Youtube tak większość dziś robi to wolę swój cenny czas spożytkować w lepszy sposób. 90% społeczeństwa w Polsce i pewnie na świecie nie ma żadnej świadomości w kwestii finansów. Jako przykład dwa lata temu miałem spotkanie z osobami które pracują w london City ( specjalizacja ubezpieczenia), dyskusja zeszła na kwestię kreowania walut, Panowie zero pojęcia i świadomości jak to się kręci obecnie. Kto w obecnych czasach może kreować walutę. Aż się za głowę złapałem. Kasa jaka oni zarabiali w miesiąc to ja przez rok nie zarabiam. Szok.

sebo
Forumowy wyga

Post autor: sebo » 09 lip 2019, 19:08

Dokładnie tak jest na świecie, ale sam widzisz, co wychodzą na tym gorzej nie! Osobą nie świadomym lepiej się żyje. Dzisiaj ciężko jest spotkać osoby, mądre i dzielące się wiedzą, jest ich coraz mniej mimo, że coraz więcej osób kończy studia. Więc widzisz kwestia na jakim stołku siedzisz i ile kasy bierzesz a nie wiedza. Ja jak pracowałem to samo było, szkoliłem osoby i nic z tego nie miałem, przekazywałem swoją wiedze, którą zdobywałem przez 10 lat innym w 6m, kto więcej zarabiał ja czy oni ? Rzuciłem pracę i wyjechałem do Azji tak to się skończyło.

Też chętnie bym się podszkolił u kolegi ale co zrobić?

Petrus
Stały bywalec

Post autor: Petrus » 09 lip 2019, 19:20

Ja pracuje w korpo, z każdym dniem widzę ile czasu marnuje się na coś co nie przynosi żadnych wartości dodanych. Masakra. Jakieś głupie spotkania, tworzenie prezentacji, wpisywanie danych nikomu nie potrzebnych ( bo fajnie byłoby je miec), jakieś dziwne raporty. Masakra. Kiedyś tak sobie policzyłem obecnie 15% mojego czasu w pracy coś tworzy co jest bezpośrednio związane, z wartością dodaną . Masakra. Z miłą checiom bym chciał zbudować dobry portfel i olac taka pracę. Teraz w każdym korpo jest tak samo.

sebo
Forumowy wyga

Post autor: sebo » 09 lip 2019, 19:30

To nie temat o tym ale prawdę piszesz tak jest, dlatego rzuć pracę bo szkoda 8-10h marnować dziennie życia, ja dzisiaj się bawię podróżuję, poznaję masę ludzi z całego świata, szkoda czasu na siedzenie w korpo z debilami.
Co z tego że, wiesz skąd niby jest pieniądz jak jesteś zwykłym ciułaczem, ważne dla ludzi jest ile zarabiają tu i teraz a nie skąd ten papier jest.
Co do ostatniego to Cię rozczaruję, jak nie masz nieruchomości powyżej 50m w Warszawie albo jakieś 450tyś w spółkach dywidendowych to zapomnij. Zostaje Ci pracowanie dalej w korpo i nie ważne, że dużo czytałeś IT21 ta wiedza nie przyda Ci się w pracy. W naszym pięknym kraju zostaje Ci tylko korpo, dla nie licznych kreatywny coś innego.

kremat0r

Post autor: kremat0r » 10 lip 2019, 16:46

Też poluję na CVS, generalnie wygląda ok, martwi mnie jednak ten "goodwill"

Goodwill, Net: 78,678,00
Total Assets: 196,456,00
To jest 40%.

Jak im nie wyjdzie to polaczenie za ktore sporo przeplacili, to bedzie kaplica jak nagle to odpisza.

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert

Post autor: Rastignac » 11 lip 2019, 14:03

https://www.politico.com/story/2019/07/ ... le-1405884
Wygląda na to, że kolejny PUT na CVS mi nie wejdzie...

Awatar użytkownika
Tomek
Man with a new plan
Kontakt:

Post autor: Tomek » 11 lip 2019, 14:17

Też właśnie czytałem, bo mi przykuło uwagę, że CVS +4.5% na premarkecie :)

Ten Goodwill faktycznie jest ryzykowny, no ale w branży farmaceutycznej duża wartość aktywów niematerialnych to standard niestety. Jakimś zagrożeniem jest też cały czas ten kuriozalny proces, w którym sędzia ma zdecydować czy zgodzić się na fuzję, która de facto już się odbyła. Nikt tego chyba nie rozumie i nikt nie wie, co by się stało, gdyby sąd się jednak nie zgodził. Ergo, obstawiam, że to jakiś pokazowy proces i zgoda pewnie zapadnie.

PS. Wczoraj CVS zatwierdziło też wypłatę dywidendy 0.50$ na kwartał, czyli jakieś 3.66% w skali rocznej. Ex-day to 25 lipca, a wypłata 2 sierpnia :)

kremat0r

Post autor: kremat0r » 11 lip 2019, 15:54

Prawie 8% na otwarciu.

Miałem zlecenie po $54.5 i poszli bez mnie.

Trzeba jakąś opcję skleić aby chociaż kasować premie.

Petrus
Stały bywalec

Post autor: Petrus » 12 lip 2019, 17:47

Mam podobne zdanie jak Tomek w kwestii sprawy połączenia. W końcu połączenie będzie formalnie ogłoszone, sędzia i pomocnicy diabła-adwokaci muszą swoje zarobić. Jeśli wszystko pójdzie według planu to 70S niebawem.

Awatar użytkownika
Plastic Tofu
Stały bywalec

Post autor: Plastic Tofu » 13 lip 2019, 23:42

Sprawa sądowa numer 1:2018cv02340 przeciwko cvs i aetna to wynik tunney act czyli ustawy antytrustowej. Wszystkie informacje na temat tej sprawy są dostępne na Pacer i spekulacje na ten temat zalatują czytaniem z fusów.
Sedzia Leon jest zwiazany z Georgetown czyli jedna z najlepszych szkol prawniczych w USA, trudno go podejrzewac o chec brania lapowki, szczegolnie z koncem kariery. Problem wynika z tego, że tunney act nie ma mechanizmu zatrzymania mergeru, czyli DOJ podpisał się pod tym połączeniem i życie idzie dalej niezależnie od prawa antymonopolistycznego. Może się zdarzyć, że cvs przegra sprawę (szansa na to jest mniej niż 10%) i wtedy trzeba byłoby odwrócić merger.

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert

Post autor: Rastignac » 18 lip 2019, 18:39

Rastignac pisze:
17 cze 2019, 23:37
Mniejszą w sensie payout ratio? Bo yield MO ma odrobinę wyższy od PM. Sprzedaż tradycyjnych wyrobów tytoniowych spada z roku na rok, ale dla mnie to jest zakład na ludzką głupotę. MO być może w końcu przejmie JUUL (w którym ma chyba już 33%), bo patrząc na młode pokolenie to vaping jest przyszłością. W dodatku Altria ma jakieś 10% udziałów w Anheuser-Busch Inbev (BUD, ABI). Żeby tego było mało to ma 45% udziałów w Cronos Group (CRON), która skupia się na medycznej marihuanie. Ogólnie, jeśli nie spodziewasz się, że nagle 90% ludzi zacznie chodzić na crossfit i jogę to raczej ciężko, żeby ta fabryka nałogów bardzo ucierpiała.
No i dzisiaj PM +9%, BATS +6%, MO +3% na tę chwilę.
Philip Morris positive on earnings beat and raised EPS outlook
I tak branża upada od 50 lat i upaść nie może ;)

BTW: Popatrzcie ilu z Waszych znajomych pali IQOS. U mnie bardzo dużo.

ODPOWIEDZ