Rastignac - portfel emerytalny

O rzeczach, które z inwestowaniem związane są w bardzo luźny sposób lub niezwiązane z nim w ogóle. Raczej na luzie i off-topic.
Awatar użytkownika
Hubert
Stały bywalec

Re: Rastignac - portfel emerytalny

Post autor: Hubert » 09 kwie 2019, 17:41

Dywidendowy pisze:
09 kwie 2019, 17:14
Rastignac to jak będzie? Zarzucisz jakąś poradą na temat pierwszej partii akcji?

Oczywiście to będzie tylko Twoja luźna opinia, nie wiążąca i nie zobowiązująca i nie bierzesz z nią żadnej odpowiedzialności, a wszystko spada na mnie. Tak dodam tylko bo takie klauzule są w modzie ostatnio ;)

Przecież widzisz jego portfel to czego chcesz więcej :)

Dywidendowy

Post autor: Dywidendowy » 09 kwie 2019, 18:00

Browara bym wypił. Smakowego ;)

A tak po prawdzie to z tego co zrozumiałem prezentowany tu portfel nie jest to do końca zachowawczy portfel więc o tym aspekcie w domyśle chciałem podpytać, ale może faktycznie naciągam i czas samemu poszukać.

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert

Post autor: Rastignac » 09 kwie 2019, 18:51

Dywidendowy pisze:
Rastignac to jak będzie? Zarzucisz jakąś poradą na temat pierwszej partii akcji?
Porada jest taka, że powinieneś wiedzieć co robisz i samemu umieć sobie i innym wytłumaczyć dlaczego wrzuciłeś daną spółkę do portfela. Nie wiem kim jesteś, ile zarabiasz, jaki masz horyzont, czego oczekujesz, jakie spadki jesteś w stanie znieść itd. itp. Na pewno dobrą radą będzie spojrzenie tutaj:
https://www.suredividend.com/dividend-aristocrats-list/

Masz tu listę arystokratów dywidendowych, którą możesz posortować po P/E. To jest dobry punkt wyjścia do sporządzenia listy spółek, którym można się przyjrzeć i rozważyć zakup. Na pierwszej stronie masz np T, który ma b. wysoki yield, jest też ADM, o którym wspomniał ostatnio mlubinski. Ja ogólnie szukam spółek, których zarobki wyglądają tak:

Obrazek

To że cena spadła to tylko dziękować, że można to tanio kupić, bo np taki MCD ma podobne zarobki, ale jest piekielnie drogi:

Obrazek

Ci którzy to dzisiaj kupują mogą się zdziwić kiepskimi zwrotami w przyszłości, mimo, że MCD jest jedną z najbardziej znanych spółek dywidendowych. Takie spółki mają długą historię i widać bardzo prosto korelację między ceną, a wynikami. Można też zaobserwować nieracjonalne zachowania rynku i je wykorzystywać.

Druga sprawa to research takich spółek. Ja czytam earnings calle moich spółek, oraz analiz na SeekingAlpha, MorningStar i tego typu podobnych stronach. To wszystko po to, żeby wiedzieć jaki biznes się kupiło, zamiast skupiać się na samych ruchach ceny akcji, co jest najczęstszym błędem początkujących.

No i tak najogólniej to odsyłam do webinaru Tomka, gdzie tłumaczy jak zbudować taki portfel, bo słusznie kiedyś zauważył, że przydałoby się tutaj więcej dywersyfikacji. W prawdziwym portfelu, oprócz spółek tutaj widocznych, mam np jeszcze ABI i BAYN, oraz parę innych rzeczy, którymi nie chcę się chwalić ;).

mlubinski
Stały bywalec

Post autor: mlubinski » 09 kwie 2019, 18:53

Wiesz musisz sie liczyc z tym ze kase mozesz wtopic zawsze, dlatego mentalnie przygotuj sie do tego ze czesc kapitalu na papierze bedzie wyparowywac (a potem sie pojawiac z nawiazka). Ale ciebie gdy jestes nastswiony na dywidendy to powinno gilac.

Dywidendowy

Post autor: Dywidendowy » 09 kwie 2019, 21:15

rufi01 pisze:
09 kwie 2019, 17:34
Dywidendowy pisze:

i właśnie pokazałeś, że Twój pomysł jest totalnie do kitu - jeśli sam nie wiesz co kupić to myślisz, że ktoś zrobi to za Ciebie?
w celach szkoleniowych zobacz sobie notowania akcji firm o ticker'ach KO i KHC i zastanów się czy byś je teraz kupił - czy teraz jest super okazja czy może lepiej trzymać się z daleka.

natomiast jeśli chodzi o maklera to myślę, że Degiro będzie dla Ciebie OK

Odpowiadając i Tobie i po częsci Rastignac - to nie tak, że przyszedłem tu po złoty środek i rozwiązanie. Miałem już epizod z dywidendami. Tylko człowiek był niedoświadczony i... korzystał z Inwestora Online WBK i nie miałe kasy na miesięczne wpłaty. Pamiętam, że raz walutę tam nawet wymieniłem, także tego... Lekcja była sroga. Koniec końców wyszedłem na tym na lekki plus (w przeciwieństwie do KOV/SEN ;)))) ) Miałem tam amerykańskie telekomy, zdaje sie oba bo buliły nieźle - wyszedłem z założenia, że ludzie ze smakrfonów będą korzystać, plus jeden od ćmików był - nałóg straszny, ale ludzie lubią się nałogować, plus ropa STO/EQNR no i pare reitów. Później wszystko miałem na Pengrowth Energy - miesięczna dywidenda była fajna, ale spółka splajtnęła niemal całkowicie - gupi ma szczęście więc wylazłem z tego w sam czas, czyli per akcja byłem pare centów do przodu, ale zysk marginalny - w zasadzie dywidenda w gotówce ratowała tą inwestycję. Potem wszystko w STO i generalnie lekki plus skończyłem jak zamknąłem konto w Santanderze.

Teraz robię drugie podejście, bardziej metodyczne i jak być może zauważyliście zaczynam od podstaw, czyli od narzędzie. Pincet plus od lipca więc do tego czasu zamierzam opracować sobie portfel, nauczyć się oglądać spółki przez odpowiednie pod inwestowanie dywidendowe lupy i metodycznie realizować plan bo emerytury to ja nie dostanę - całe dorosłe życie na umowach o dzieło i zlecenie daje czerwoną lampę, że "Panie rób Pan coś bo za 20 lat czarna d... jak bum cyk" to i się zarejestrował i pytam.

Jaki P/E uważasz, że jest optymalny - jakieś widełki, które polecasz pod ten plan?

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert

Post autor: Rastignac » 09 kwie 2019, 22:36

Dywidendowy pisze:
09 kwie 2019, 21:15
Jaki P/E uważasz, że jest optymalny - jakieś widełki, które polecasz pod ten plan?
Mądrzejsi ode mnie napisali o tym wiele tekstów (nie ma jednego "optymalnego" P/E). Polecam np ten:
https://www.fastgraphs.com/why-a-15-p-e ... ex-part-2/
https://www.youtube.com/watch?v=0cP2HwEYslU

Polecam FASTGraphs jako narzędzie i Chucka Carnevale jako eksperta od inwestowania w spółki dywidendowe. Od niego chyba nauczyłem się najwięcej. Pisze też na SeekingAlpha. Jeśli wolisz filmy to na tym kanale jest sporo naprawdę wartych uwagi tematów.
Ten sposób inwestowania jest popularny w Stanach, więc jest sporo autorów z doświadczeniem, którzy dzielą się rzetelną wiedzą. Warto z tego korzystać.

antti

Post autor: antti » 10 kwie 2019, 14:07

Ja z mojej strony chciałbym podziękować Tobie Rastignac za ten wątek, który dał mi sporo do myślenia na temat sposobu inwestycji w ogóle. Wydaję mi się, że długoterminowe inwestowanie dywidendowe jest idealnym sposobem dla mnie - mniej stresujace, bez ciągłego siedzenia przed komputerem, itp. Na początek jako nowicjusz myślę, że cześć środków zainwestuje w SPDR S&P Global Divide Aristocrats UCITS ETF dla większej dywersyfikacji a za resztę kupię akcje różnych spółek.
Jeszcze raz dzieki.

rufi01
Stały bywalec

Post autor: rufi01 » 10 kwie 2019, 19:30

Dywidendowy pisze:
Odpowiadając i Tobie i po częsci Rastignac - to nie tak, że przyszedłem tu po złoty środek i rozwiązanie. Miałem już epizod z dywidendami. Tylko człowiek był niedoświadczony i... korzystał z Inwestora Online WBK i nie miałe kasy na miesięczne wpłaty. Pamiętam, że raz walutę tam nawet wymieniłem, także tego... Lekcja była sroga.

na początek zanim rozeznasz się w temacie najlepszym wyjściem dla Ciebie byłoby kupowanie ETF'ów na całe indeksy lub branże, jest tego cała masa tylko, że - ETF'ów z USA nie kupisz u europejskiego brokera, a comiesięczne przelewy do USA kwoty około 100 USD nie mają sensu ze względu na koszty

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert

Post autor: Rastignac » 10 kwie 2019, 20:42

antti pisze:
10 kwie 2019, 14:07
Ja z mojej strony chciałbym podziękować Tobie Rastignac za ten wątek, który dał mi sporo do myślenia na temat sposobu inwestycji w ogóle.
Dzięki, miło słyszeć, że nie piszę tego tylko dla siebie.

Dywidendowy

Post autor: Dywidendowy » 10 kwie 2019, 21:00

rufi01 pisze:
10 kwie 2019, 19:30
Dywidendowy pisze:
Odpowiadając i Tobie i po częsci Rastignac - to nie tak, że przyszedłem tu po złoty środek i rozwiązanie. Miałem już epizod z dywidendami. Tylko człowiek był niedoświadczony i... korzystał z Inwestora Online WBK i nie miałe kasy na miesięczne wpłaty. Pamiętam, że raz walutę tam nawet wymieniłem, także tego... Lekcja była sroga.

na początek zanim rozeznasz się w temacie najlepszym wyjściem dla Ciebie byłoby kupowanie ETF'ów na całe indeksy lub branże, jest tego cała masa tylko, że - ETF'ów z USA nie kupisz u europejskiego brokera, a comiesięczne przelewy do USA kwoty około 100 USD nie mają sensu ze względu na koszty

Idealne byłyby nawet ETfy z dywidendą ;)

Chyba pójdę w IB. Tomek zdaje sie pisał, że mają konto w City więc można tam PLN wysłać. Plus Alior Kantor powinien mi USD wysłać za darmioszkę jak u nich wymienię.

Mam teraz trochę roboty więc tylko wieczorami mam czas zgłębiać temat. NIe wiem sam czy iść w ETFy czy jednak zbudować sobie portfel arystokratów. Trzeba poczytać, a po całym dniu czytania wieczorem czasem nie mam chęci na czytanie ;)

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert

Post autor: Rastignac » 10 kwie 2019, 23:14

Dywidendowy pisze:
10 kwie 2019, 21:00
Mam teraz trochę roboty więc tylko wieczorami mam czas zgłębiać temat. NIe wiem sam czy iść w ETFy czy jednak zbudować sobie portfel arystokratów. Trzeba poczytać, a po całym dniu czytania wieczorem czasem nie mam chęci na czytanie ;)
Jedno nie wyklucza drugiego. Można mieć w portfelu i spółki dywidendowe i ETFy i obligacje i co tam jeszcze chcesz. Ważne, żeby to miało sens z osobna, jak i w całości.

sebo
Forumowy wyga

Post autor: sebo » 11 kwie 2019, 11:47

ETF mają fajne to, że mają w środku często dobre spółki dywidendowe i nie musisz poświęcać czasu na śledzenie.
Z drugiej strony akcje pojedynczych spółek mają większe możliwości spadu lub mega wzrostu. Po następne nikt Ci nie ingeruje w portfel jak w ETF emitent może zmienić zawartość i Twoje ulubione akcje wylecą bądź zmniejszą udział.
Moim zdaniem na pierwszym miejscu to inwestowanie w akcje trudniejsze albo to Ty trzymasz bata.
ETF dla kogoś kto się mniej zna i nie chce marnować czasu na śledzenie i analizowanie raportów.
Oczywiście Akcje + ETFy też jak najbardziej.

mah

Post autor: mah » 11 kwie 2019, 12:45

A rozważał ktoś bądź już inwestuje w akcje w ramach IKE/IKZE? Oczywiście jako część całościowego portfela, ponieważ IKE/IKZE mają roczne limity wpłat... ale to zawsze trochę oszczędzone na podatku.

Awatar użytkownika
Tomek
Człowiek na wakacjach
Kontakt:

Post autor: Tomek » 11 kwie 2019, 12:56

Tak, ja u siebie i u żony mam na full wypełniony portfel IKE w mBanku. Tam jest dostęp do najbardziej płynnych akcji z NYSE i NASDAQ, więc długoterminowo czemu nie, skoro można w prosty sposób zaoszczędzić 19% :) Nawet kiedyś wspominałem o tym na blogu: https://www.tradingforaliving.pl/ike-mbank/

mah

Post autor: mah » 11 kwie 2019, 13:26

Tomek pisze:
11 kwie 2019, 12:56
Nawet kiedyś wspominałem o tym na blogu: https://www.tradingforaliving.pl/ike-mbank/

Przed chwilą przeczytałem i napisałeś, że nie ma dostępu do ETF-ów a jak to jest dzisiaj bo artykuł jest z 2017 r.?

PS chodzi oczywiście o "europejskie" etf-y.

ODPOWIEDZ