HCLP - kurs

Inwestowanie na Wall Street w spółki Made in USA. Akcje, ETF-y i indeksy. Pomysły, sugestie i rekomendacje. Kanada i Australia też dają radę.
Wiadomość
Autor
sebo
Forumowy wyga
Posty: 1526
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: HCLP - kurs

#131 Postautor: sebo » 07 gru 2018, 15:43

Nie robię sobie jaj tylko staram się zrozumieć tą inwestycje. Czy jest opłacalne, bo jeśli mowa od dywidendy to jest.
Staram się zrozumieć dlaczego traci i kiedy może zyskać bądź nie zyskać.

eleste
Stały bywalec
Posty: 431
Rejestracja: 15 gru 2017, 10:50

Re: HCLP - kurs

#132 Postautor: eleste » 10 gru 2018, 23:33

Wow, strasznie wam to hclp zaoralo. Ktoś kto obserwuje na codzien lub posiada jest w stanie napisać kilka zdań co tu się dzieje? Odwierty zaczęli hurtowo zamykać od ceny ropy czy junk bonds na łupkach zaczęły branże kłaść że już 4,5.
Btw pamiętam jak jakiś czas temu Greg tu pisał że 4 bedzie

Awatar użytkownika
Tomek
Man with a plan
Posty: 1718
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontaktowanie:

Re: HCLP - kurs

#133 Postautor: Tomek » 11 gru 2018, 08:01

To nie z HCLP jest problem, tylko z całą branżą dostawców piasku, bo firmy wydobywcze zaczęły eksperymentować z nowymi technologiami, które potrzebują mniej piasku do wydobycia, więc popyt spadł. W dodatku w drugiej połowie roku pokończyły się budżety i spadła też liczba uruchamianych studni. Sporo odwiertów jest wykopanych, ale nieukończonych i nie ma wydobycia, a jak nie ma wydobycia, to nie ma zamówień piasku. Gregowi coś tam dzwoniło, tylko w niewłaściwym kościele, bo wydobywcy ropy z łupków mają się dobrze, a problemów z dostępem do kredytu nie widać. Problem jest tylko z zamówieniami na piasek.

Akcje samych spółek łupkowych nie straciły tak bardzo (EOG, PXD). To w branży piasku jest krwawa rzeźnia od początku roku. Hi-Crush i tak oberwał najmniej z tej trójki, ale marne to pocieszenie.

EOG_PXD_HCLP_SLCA_SND_chart.png
EOG_PXD_HCLP_SLCA_SND_chart.png (105.52 KiB) Przejrzano 135 razy

Pozytyw jest taki, że te firmy przynajmniej wykorzystały ostatni boom, żeby spłacić swoje zadłużenie i teraz HCLP ma 444 mln długu przy aktywach 1.43 mld; SLCA ma 1.2 mld długu przy aktywach 3.2 mld, a więc tu nie ma żadnego zagrożenia bankructwem. W dodatku HCLP generuje 190 mln zysku netto i 140 mln czystej gotówki, a rentowność biznesu wynosi... 30%. W sensie operacyjnym to jest naprawdę dobra spółka.

EOG_PXD_HCLP_SLCA_SND_chart-2.png
EOG_PXD_HCLP_SLCA_SND_chart-2.png (63.08 KiB) Przejrzano 133 razy

Analitycy mówią, że te próby zastąpienia piasku przy frakcjonowaniu ropy to mrzonka taka sama jak zastąpienie kobaltu niklem, bo to się po prostu nie opłaca z ekonomicznego punktu widzenia i nie ma już tańszego rozwiązania niż piasek. No ale jak będzie w rzeczywistości to nie wiem, bo na tych aspektach technologicznych to się nie znam. W każdym razie żadnego zagrożenia bankructwem czy brakiem płynności tutaj absolutnie nie ma i jak ktoś jest w stanie przetrwać obsuwę 60% od początku roku, to pewnie prędzej czy później zostanie wynagrodzony. W 2016 roku te akcje potrafiły w ciągu paru miesięcy odbić z 3 USD do 20 USD.

No ale tu wiadomo – biznes biznesem, a giełda giełdą. Na rynku tak to już jest, że wzrosty przyciągają kolejnych kupujących, a spadki przyciągają kolejnych sprzedających. Spółki piaskowe mają ten problem, że ich kapitalizacja jest zbyt mała, aby fundusze czy instytucjonalni inwestorzy się nimi interesowali i dobierali akcje w dołkach, powodując wyhamowanie spadków. Ze względu na swoją małą wagę nie ma ich też praktycznie w żadnych ETF-ach, co eliminuje popyt także z tej strony. HCLP to już w ogóle niszowa i niemedialna firemka, co do której sentyment jest beznadziejny. Efekty jakie są, to wszyscy właśnie widzą...

W każdym razie, jak ktoś tę firmę trzyma jeszcze w portfelu, to trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie czy USA będą zwiększały czy zmniejszały swoją niezależność od zewnętrznych dostawców ropy naftowej? Kilka dni temu dane pokazały, że po raz pierwszy od 75 lat USA wyeksportowały więcej ropy niż zaimportowały. Moim zdaniem ten trend się będzie utrzymywał i Stany będą kładły nacisk na niezależność energetyczną, stąd branżę łupkową czeka dalszy rozkwit. No i jeśli do frakcjonowania ropy nikt nie wymyśli niczego lepszego i niczego tańszego niż piasek, to i dla branży piaskowej powróci epoka renesansu.

Marcin71
Posty: 71
Rejestracja: 22 cze 2017, 16:20

Re: HCLP - kurs

#134 Postautor: Marcin71 » 11 gru 2018, 09:08

Dzięki za obszerne potraktowanie tematu tej spółki.
Ja na niej ładnie zarobiłem i sprzedałem przy 14 ale odkupiłem przy 9,28 więc teraz mocno zastanawiałem się co zrobić. Chciałem kupić opcje Call na rok lub dwa do przodu ale póki co volatility jest bardzo wysokie. Czy przy tak dużej przecenie można odpuścić sobie patrzenie volatility, czy jest to tak samo ważne? Chodzi mi o to, że aby spadła zmienność pewnie musi pójść wartość akcji do góry czy to nie wyjdzie na to samo zwłaszcza w dłuższej perspektywie?

Awatar użytkownika
Tomek
Man with a plan
Posty: 1718
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontaktowanie:

Re: HCLP - kurs

#135 Postautor: Tomek » 11 gru 2018, 12:55

A ciuchy w sklepie wolisz kupować na wyprzedażach czy chwilę po tym jak pojawia się nowa kolekcja i ceny są absurdalnie nadmuchane? :) Wysokie IV oznacza, że ceny opcji są aktualnie potwornie drogie i że jak IV spadnie, to będą tańsze. Co z tego, że wtedy kurs akcji pójdzie do góry (i zarobisz na tym), skoro jednocześnie stracisz na spadku IV i na upływie wartości czasu? Dwa z trzech czynników wpływających na wycenę opcji działają tutaj na Twoją niekorzyść. Jeśli myślisz o horyzoncie dwuletnim, to moim zdaniem o wiele lepiej wystawić teraz jakieś PUT-y z poziomem 5 USD. Od razu dostaniesz za to 10% premii, a jak PUT-y wejdą, to uśrednisz sobie cenę zakupu na 7 USD. Zawsze lepsze to niż cena 9 USD :) No i wystawiając PUT-y skorzystasz na wysokim IV.

Tylko nie wiem, ile masz tego HCLP w portfelu, ale jak więcej niż 5-7%, to z wystawianiem PUT-ów też bym już nie przesadzał i nie dokładał do pieca, bo może jednak za dwa lata się okaże, że ropę frakcjonować można równie dobrze przy użyciu sprężonego powietrza, które jest darmowe, zamiast przy użyciu piasku, i HCLP pójdzie – nomen omen – do piachu :)


Wróć do „God Bless America!”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość