Growth Momentum Play

Inwestowanie na Wall Street w spółki Made in USA. Akcje, ETF-y i indeksy. Pomysły, sugestie i rekomendacje. Kanada i Australia też dają radę.
mlubinski
Forumowy wyga

Re: Growth Momentum Play

Post autor: mlubinski » 16 sty 2021, 10:10

winio pisze:
15 sty 2021, 22:35
Tomek powinien założyć swój ETF (ticker oczywiście TFAL). Oby tylko był dostępny z EU :P
Na plus fakt, że na ten ticker mogą skusić się również panie domu myśląc, że inwestują w patelnie.

A to dobry pomysl haha :) i komentarz z paniami domu prawdziwy - skoro zly zoom czy signal odpalily, to moze tfal by odpalil :)

Szacuneczek Tomek za wyniki! :)

Awatar użytkownika
jjtorpeda
Stały bywalec

Post autor: jjtorpeda » 16 sty 2021, 13:28

Również dołączam się do gratulacji, brawo!

winnie-the-pooh
Stały bywalec

Post autor: winnie-the-pooh » 16 sty 2021, 16:22

I teraz widzimy gdzie jest poprzeczka :)

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Kontakt:

Post autor: Tomek » 18 sty 2021, 11:30

Dzięki za miłe słowa Panowie! Zobaczymy teraz, czy taka dynamika jest podtrzymywalna w kolejnych miesiącach.

PS. Winio, to jest bardzo dobry pomysł! Do tej pory plan zakładał, żeby obecny fundusz zamknięty za parę lat przekształcić w spółkę giełdową i otworzyć go dla szerszej publiczności, ale forma europejskiego ETF-a to ciekawa alternatywa. Na pewno zgłębię tę ideę, ale to dopiero w okolicach 2025 roku :)

Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga

Post autor: winio » 18 sty 2021, 11:35

Jak nie zbankrutuję do tego czasu to jestem z Tobą (za 50% portfela, rzecz jasna) :)
Powodzenia!

arku
Stały bywalec

Post autor: arku » 18 sty 2021, 18:56

Tomek, gratuluję świetnego wyniku.
Mam pytanie odnośnie doboru walorów do obu portfeli- na początku pisałeś że oba portfele będą bazować na tym samym zestawie spółek, ale z tego co widzę w portfelu aktywnym masz spółki których nie ma w pasywnym (PTON, ZNGA). Możesz w paru zdaniach nakreślić swoją aktualną strategię odnośnie doboru spółek do portfela aktywnego?

Rysz
Wschodząca gwiazda

Post autor: Rysz » 18 sty 2021, 19:56

Tomek pisze:
21 paź 2020, 09:42
Ja te spółki dobierałem ręcznie bazując w pierwszej kolejności na potencjale branży/produktu/pomysłu, a potem dopiero sprawdzając czy parametry growth są spełnione. Twoje kryteria w skanerze są OK, ale wyrzuciłbym betę 5y > 0, bo część spółek miała niedawno dopiero IPO i nie będzie miała żadnego odczytu bety z pięciu lat. Dlatego ten parametr wyfiltrował Ci sporo spółek.

Co do wskaźnika momentum, to samo Momentum Score jest pierwszym filtrem, ale potem znowu ręcznie sprawdzam, czy na pewno w ciągu ostatniego roku (z wyłączeniem ostatniego miesiąca) trend jest cały czas rosnący. Te konkretne założenia i ich idea są świetnie opisane w tej książce: https://www.amazon.com/Quantitative-Mom ... 898&sr=8-1

W portfelu pasywnym zakładam równe wagi i brak jakiegokolwiek rebalansowania przez 12 miesięcy. Właśnie chodzi mi tutaj o to, żeby przetestować najprostsze banalne podejście "kup i zapomnij", bez żadnych kalibracji i żadnego pilnowania aktywów.

Natomiast więcej aktywności zakładam w drugim portfelu, żeby zobaczyć czy ruchy człowieka na dokładnie tych samych aktywach są w stanie podnieść wyniki względem po prostu zostawienia akcji, żeby rosły. No a potem chcę to odnieść do zwykłego portfela, który prowadzę i który jest rebalansowany, który ma dobierane precyzyjne wagi w zależności od korelacji, VaR, bety i ES, który jest hedgowany, zdywersyfikowany etc.

Natomiast co do DTE CALL-i, to planuję zakresy 90-120 dni, przy czym idealnie by było, gdybym zamykał opcje już po 30-45 dniach. No ale wolę zostawić sobie koło ratunkowe na wypadek złego timingu i dać tym kursom jeszcze szansę odrobienia potencjalnej początkowej wpadki, stąd terminy wygasania 90-120 dni.

W piątek po południu będę miał trochę więcej czasu, to wtedy postaram się uruchomić oba portfele i zobaczymy, co z tego wyjdzie.

Odnośnie książki , którą Tomek podrzucił to w oparciu o tą strategię powstał etf o tickerze QMOM. Podrzucam stronkę autorów : https://alphaarchitect.com/disclaimer/

Jest jeszcze druga pozycja , która buduję strategię VALUE : https://www.amazon.com/Quantitative-Val ... 1118328078

cmtenis
Wschodząca gwiazda

Post autor: cmtenis » 18 sty 2021, 20:02

Tomek pisze:
18 sty 2021, 11:30
Dzięki za miłe słowa Panowie! Zobaczymy teraz, czy taka dynamika jest podtrzymywalna w kolejnych miesiącach.

PS. Winio, to jest bardzo dobry pomysł! Do tej pory plan zakładał, żeby obecny fundusz zamknięty za parę lat przekształcić w spółkę giełdową i otworzyć go dla szerszej publiczności, ale forma europejskiego ETF-a to ciekawa alternatywa. Na pewno zgłębię tę ideę, ale to dopiero w okolicach 2025 roku :)

Tomek na wikifolio.com są dostępne certyfikaty (w sensie do oglądnięcia, poczytania) prywatnych portfeli, które można kupować na różnych giełdach niemieckich. No są koszty dodatkowe i wydaje mi się, że ETF (nawet europejskie) są tańsze. To jako ciekawostka myślę bardziej, ale jakaś opcja też by była.

Awatar użytkownika
jjtorpeda
Stały bywalec

Post autor: jjtorpeda » 18 sty 2021, 21:53

Rysz pisze:
18 sty 2021, 19:56
Odnośnie książki , którą Tomek podrzucił to w oparciu o tą strategię powstał etf o tickerze QMOM. Podrzucam stronkę autorów : https://alphaarchitect.com/disclaimer/

Jest jeszcze druga pozycja , która buduję strategię VALUE : https://www.amazon.com/Quantitative-Val ... 1118328078

Fajny ten QMOM - jakbym widział ARKG + solar + inne momo plays ;) Tylko pytanie: jak często jest rebalancing? I czy stosowałeś tę strategię samemu?

Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga

Post autor: winio » 18 sty 2021, 22:42

Fajny, ale marcowy drawdown też potężny, jak MTUM albo SPY na lewarze :)

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Kontakt:

Post autor: Tomek » 19 sty 2021, 08:40

Arku, w pierwszym poście zaznaczyłem, że spółki z listy są tymi, które "póki co" trafią do portfela, tj. niejako na start. W pasywnej wersji faktycznie niczego nie ruszam, nie dokupuję, nie sprzedaję, nie uśredniam, nie dokładam; ale w aktywnym dorzucam nowe opcje na nowe akcje w miarę, jak pojawią się spełnione bazowe kryteria. Patrzę wyłącznie na growth (EPS EST., EPS LT EST., REV EST. REV QoQ Growth etc.) oraz impet wzrostowy z ostatnich 12 m-cy, ale także na aktualny upside. Nowe pozycje zawieram więc tylko wtedy, kiedy upside jest korzystny dla danej spółki.

cmtenis, to też jest jakaś opcja, dzięki!

Apeks
Stały bywalec

Post autor: Apeks » 19 sty 2021, 11:10

Tomku, dołączam się oczywiście do gratulacji i szczerze życzę kontynuacji, tym bardziej że Twoje wygrane przyniosą też pozytywne efekty na moim rachunku :-)
A korzystając z okazji chciałem zapytać - było już pytanie o DtE opcji long call które stosujesz, a czy mógłbyś napisać jaki wybierasz dla nich strike?

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Kontakt:

Post autor: Tomek » 19 sty 2021, 15:43

Praktycznie zawsze po najmniejszej linii oporu, czyli at-the-money.

arku
Stały bywalec

Post autor: arku » 19 sty 2021, 17:56

Tomek pisze:
19 sty 2021, 08:40
Arku, w pierwszym poście zaznaczyłem, że spółki z listy są tymi, które "póki co" trafią do portfela, tj. niejako na start. W pasywnej wersji faktycznie niczego nie ruszam, nie dokupuję, nie sprzedaję, nie uśredniam, nie dokładam; ale w aktywnym dorzucam nowe opcje na nowe akcje w miarę, jak pojawią się spełnione bazowe kryteria. Patrzę wyłącznie na growth (EPS EST., EPS LT EST., REV EST. REV QoQ Growth etc.) oraz impet wzrostowy z ostatnich 12 m-cy, ale także na aktualny upside. Nowe pozycje zawieram więc tylko wtedy, kiedy upside jest korzystny dla danej spółki.

Dzięki za precyzyjną odpowiedź, wcześniej zrozumiałem że zestaw spółek będzie ten sam w obu portfelach, będą tylko różnie zarządzane.
Teraz wszystko jasne :-)

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Kontakt:

Post autor: Tomek » 02 lut 2021, 11:17

Standardowo szybki update na koniec miesiąca. Pomimo tej fatalnej końcówki stycznia (zwłaszcza dla spółek growth/momentum) w ciągu tego miesiąca strategia aktywna +24%, a pasywna +3.2%. Od startu, czyli od listopada 2020 roku, wyniki dla obu portfeli wyglądają następująco:

Screenshot 2021-02-02 at 11.15.01.png

Powyższe kwoty startowe są takie same jak poprzednio, zmieniłem tylko walutę rozliczeniową tych subkont z PLN na USD, dlatego ze 100 tyś zrobiło się 25 tyś.

Poniżej aktualny skład portfela aktywnego:

Screenshot 2021-02-02 at 11.11.24.png

Za miesiąc kolejny update :)

ODPOWIEDZ