Amerykansie ETFy w IB - zakup poprzez opcje

Inwestowanie na Wall Street w spółki Made in USA. Akcje, ETF-y i indeksy. Pomysły, sugestie i rekomendacje. Kanada i Australia też dają radę.
e3b03
Posty: 10
Rejestracja: 09 lip 2019, 21:14

Amerykansie ETFy w IB - zakup poprzez opcje

Post autor: e3b03 » 02 cze 2020, 21:54

Czesc,
Czytalem kiedys na blogu ze jedna z mozliwosci zakupu amerykanskich ETF w IB sa opcje. Nie tak dawno temu mialem okazje to przetestowac (niestety bo poprzez assignment wystawionej opcji call). W oknie Portfolio pojawila sie wtedy ikona (obok posiadanego ETFa) ze (o ile dobrze pamietam) nie mam uprawnien do handlu danym instrumentem.
Jak to wyglada pod wzgledem prawnym? Czy posiadajac taka pozycje z wykozystania opcji musze sie liczyc z dodatkowym ryzykiem, nie wiem, utylizacja pozycji w przeciagu jakiegos czasu, brak praw w przypadku bankructwa brokera lub... wizyta facetow w ciemnych garniturach?
Pytam bo mysle o portfelu 'pasywnym' z amerykanskimi ETF dla dzieci, czyli inwestycja wybitnie long term - dekady.
Jakies opinie, doswiadczenia w tym temacie od bardziej doswiadczonych kolegow?

mlubinski
Forumowy wyga
Posty: 671
Rejestracja: 07 cze 2018, 21:26

Re: Amerykansie ETFy w IB - zakup poprzez opcje

Post autor: mlubinski » 02 cze 2020, 22:02

nie musisz się obawiać - to akurat oznacza tyle (i tylko tyle), że nie możesz dokupować bez udziału opcji, możesz natomiast to sprzedać (całość lub część pakietu) jeśli pozycja za duża.

tu masz opisane też jak zamykać takie pozycje: https://www.tradingforaliving.pl/jak-w- ... nx-broker/

sam posiadam ETF na pakistan kupiony przed zmianami i sobie po prostu siedzi (również wypłaca dywidendę, jeśli takowa jest).

ODPOWIEDZ