Rastignac - portfel emerytalny

O rzeczach, które z inwestowaniem związane są w bardzo luźny sposób lub niezwiązane z nim w ogóle. Raczej na luzie i off-topic.
Krzych_option fun
Stały bywalec

Re: Rastignac - portfel emerytalny

Post autor: Krzych_option fun » 07 mar 2019, 18:55

Oczywiście nikt Ci nie broni kupować po 1 akcji, ale czy prowizja nie zjada sporego procenta od np. akcji co kosztuje 50$? Chyba, że masz mega taniego brokera.

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert

Post autor: Rastignac » 07 mar 2019, 19:11

Przypominam, że to jest portfel wirtualny i dążę tutaj do uproszczenia całego procesu. Pomijam wszelkie prowizje, zabawy opcjami i takie tam. Liczy się głównie wynik procentowy całego portfela. Każdy sobie potem może doliczyć podatki/prowizje i inne rzeczy. W sumie trochę dziwne, że muszę to tłumaczyć :)

Krzych_option fun
Stały bywalec

Post autor: Krzych_option fun » 07 mar 2019, 19:24

Szkoda czasu na takie wirtualne bzdury skoro to i tak wszystko fikcja. Czy na rachunku Real też byś tak dokupywał po 1 akcji? Wątpię, ale może Cię niedoceniam:) Zakończmy te jałowe przekomarzania bo do niczego nas to nie doprowadzi. Każdy robi jak mu pasuje. Pozdrawiam i życzę zysków, ale na realnym rachunku, żebyś miał dodatkową kasę na zasłużonej emeryturze.

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert

Post autor: Rastignac » 07 mar 2019, 19:42

Krzych_option fun pisze:
07 mar 2019, 19:24
Szkoda czasu na takie wirtualne bzdury skoro to i tak wszystko fikcja. Czy na rachunku Real też byś tak dokupywał po 1 akcji? Wątpię, ale może Cię niedoceniam:)
Czy naprawdę tak trudno sobie przemnożyć czy przeskalować operacje na portfelu $10k na portfel $1M czy $10M? Czy w portfelu $1M prowizje jakie są na IB mają jakiś realny wpływ przy tej ilości transakcji w roku?
Krzych_option fun pisze:
07 mar 2019, 19:24
Zakończmy te jałowe przekomarzania bo do niczego nas to nie doprowadzi. Każdy robi jak mu pasuje. Pozdrawiam i życzę zysków, ale na realnym rachunku, żebyś miał dodatkową kasę na zasłużonej emeryturze.
Ja tu się nie przekomarzam, po prostu nie rozumiesz w ogóle po co ten wątek powstał i pytasz ni z gruchy ni z pietruchy o kupno 1 akcji. A takie "wirtualne bzdury" mają o tyle sens, że można zaobserwować jak się taki portfel zachowuje w czasie i czy jest w stanie pobić benchmark. Założenia są proste i nudne jak flaki z olejem, ale weryfikowalne. W przeciwieństwie do produkowania codziennych komentarzy pod tytułem "gdzie dzisiaj pójdzie S&P", których nie można nijak zweryfikować, bo nikt żadnych, nawet wirtualnych transakcji nie pokazuje.

Ale OK, rozumiem, że może to być dla Ciebie bezwartościowe, ale wtedy proszę, opuść wątek, którego nie rozumiesz.
Ostatnio zmieniony 07 mar 2019, 19:47 przez Rastignac, łącznie zmieniany 1 raz.

sebo
Forumowy wyga

Post autor: sebo » 07 mar 2019, 19:42

Tak, ja kupiłem jedną akcję. Czasem kupuję 1,2,3,4,5 a jak dywidenda wpada to za dywidendę kupuję tylko parę akcji.

Krzych_option fun
jak Cię nie interesuje idź pobaw się z innymi dziećmi!

Krzych_option fun
Stały bywalec

Post autor: Krzych_option fun » 07 mar 2019, 19:59

Panowie, a kupujcie po 1 akcji jak Wam się to opłaca, czy ktoś wam zabroni :) Ja tylko piszę to co myślę o wszelkich "wirtualnych" inwestycjach, a jeśli już coś wirtualnie kupujecie czy sprzedajecie tak samo robilibyście na Realu? Kupno po 1 akcji i do przodu :)

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert

Post autor: Rastignac » 07 mar 2019, 20:03

Krzych_option fun pisze:
07 mar 2019, 19:59
Panowie, a kupujcie po 1 akcji jak Wam się to opłaca, czy ktoś wam zabroni :) Ja tylko piszę to co myślę o wszelkich "wirtualnych" inwestycjach[...]
Trochę jak grochem o ścianę, ale zadam ostatnie pytanie. Co Twoim zdaniem robią Ci wszyscy ciężko opłacani analitycy na portalu TipRanks? Przecież tam same "wirtualne" transakcje!

Krzych_option fun
Stały bywalec

Post autor: Krzych_option fun » 07 mar 2019, 20:49

Nie czytam Tip Ranks. Mam gdzieś co piszą "eksperci" i inni inwestycyjni szarlatani. Jeden powie, że będzie rosnąć, drugi, że spadać a jeszcze inny wymyśli jakieś swoje wizje, a tak naprawdę nikt nie jest w stanie przewidzieć co zrobi rynek i zawsze tak będzie. Rozumiem że wątek jest o inwestycjach długoterminowych, tylko to kupno po 1 akcji jest delikatnie powiedziawszy "dziwne". No cóż żyjemy w osobliwych czasach. Panowie luz

Awatar użytkownika
Besso
Stały bywalec

Post autor: Besso » 07 mar 2019, 21:23

@Krzych_option fun
<wchodzi ze szczotą i zaczyna przeganiać z wątku> idź chłopie lepiej kury pilnuj, bo nic nie ogarniasz

Super jest ten temat, chylę czoła! Sama idea takiego inwestowania też jest mi bardzo bliska
__

Od niedawna śledzę i jestem w posiadaniu małego pakietu CVS. IMO minusy na które trzeba zwrócić szczególną uwagę i śledzić na bieżąco to:
- insajderzy więcej sprzedali akcji, niż kupili w ostatnim czasie
- spore zadłużenie
- czytałem opinie, że grubo przepłacają za przejęcia, być może tak samo jest z Aetną
- hegemon i kombajn w postaci Amazona też ma ochotę na kawałek health tortu
- firma ma ogólnie słabą reputację wśród klientów

Poza tym miód malina. Aktualnie zastanawiam się, czy ustawienie się po kupno za 45USD (zapewne przedostatniej paczki akcji), to nie za wysoko

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert

Post autor: Rastignac » 07 mar 2019, 21:46

Wszystko prawda, przepłacili za Omnicare, na 99% przepłacili też za Aetnę. Nie zmienia to faktu, że przy cenie $54 CVS jest na poziomie 10x przyszłych przychodów. Zadłużenie będzie tylko maleć, a efekt synergii z połączenia z Aetną powinien podreperować wyniki. Co prawda to zadłużenie skutkuje zamrożeniem poziomu wypłacanej dywidendy, ale ta i tak jest na przyzwoitym poziomie - obecnie 3.8%. Payout ratio 40%.

Awatar użytkownika
Tomek
Man with a new plan
Kontakt:

Post autor: Tomek » 08 mar 2019, 07:37

Big Pharma jest teraz mocno grillowana przez Kongres za to, ze ceny leków idą cały czas do góry i nie ma tu zadnego hamulca. Dzisiec lat temu lek na insulinę kosztował 200 USD, a dzisiaj kosztuje 1200 USD i ludzie w końcu zaczęli się buntować. No wiec powstała komisja, która ma ten temat zbadać i efektem pewnie będzie nałożenie jakichś limitów na producentów, żeby nie podnosili cen w kosmos. W każdym razie prezesi spółek teraz na przesłuchaniach zrzucają cała winę za wysokie ceny na pośredników w rodzaju CVS i na ich systemy rabatowe, dlatego sentyment jest obecnie kiepski w stosunku do firmy i do całej branży, bo pojawiło się zagrożenie regulacyjne. No ale to jest zgrozenie raczej tymczasowe, wiec ja tam każde spadki będę wykorzystywał do wystawiania PUT-ów i do budowania długoterminowej ekspozycji na CVS :)

No i fakt, ze Aetna mogła być totalnie przepłacona, bo z tych 70 mld aż 40 mld trafiło do Goodwilla, czyli twarde i namacalne aktywa zostały kupione za 30 mld, a reszta to „nadzieja na przyszłe przychody po połączeniu”. Kraft z Heinzem jak się łączył pare lat temu to tez miał nadzieje na przyszłe przychody, a pare dni temu zrobił odpis z Goodwilla na 15 mld i kurs walnął o 30%.

Ale hej, no risk no fun :)

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert

Post autor: Rastignac » 08 mar 2019, 08:53

Tomek pisze:
08 mar 2019, 07:37
Big Pharma jest teraz mocno grillowana przez Kongres za to, ze ceny leków idą cały czas do góry i nie ma tu zadnego hamulca. Dzisiec lat temu lek na insulinę kosztował 200 USD, a dzisiaj kosztuje 1200 USD i ludzie w końcu zaczęli się buntować. No wiec powstała komisja, która ma ten temat zbadać i efektem pewnie będzie nałożenie jakichś limitów na producentów, żeby nie podnosili cen w kosmos.
Ten ich system jest strasznie skomplikowany. Jeśli dobrze kojarzę to producenci leków negocjują ceny z pharmacy benefit managers (PBMs), które to zatrzymują jakiś procent z tego co utargują i to jest głównie na celowniku Kongresu. Ogólnie jest duże ciśnienie na zmniejszenie ceny leków, przez co cały ten sektor spada. ABC, który mam w portfelu, także dał nura.

Awatar użytkownika
Tomek
Man with a new plan
Kontakt:

Post autor: Tomek » 08 mar 2019, 10:01

Tak, dokładnie, CVS działa właśnie w modelu PBM. O ile do tej pory na celowniku były same firmy farmaceutyczne (producenci), to po tych ostatnich przesłuchaniach prezesi tych firm próbują całe odium odpowiedzialności za wysokie ceny zrzucić na PBM, także uwaga komisji zostaje przekierowana na pośredników. Co z tego wyjdzie, to nie wiadomo, ale sentyment raczej będzie negatywny przez najbliższy czas. Jak spotka się to jeszcze z korektą na szerokim rynku, to kurs poleci dalej. No ale tak jak mówiłem, dla mnie to będą okazje do wystawiania opcji i dokupowania w transzach, bo na CVS stawiam w perspektywie wielu lat. Ty pewnie zresztą też :)

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert

Post autor: Rastignac » 08 mar 2019, 10:48

Tak właśnie :). Następny put już siedzi i czeka.

Poczatkujacy

Post autor: Poczatkujacy » 08 mar 2019, 11:01

chłopie... pisz dalej :) Uwielbiam ten dziennik bez kitu ;)

Pozdrawiam

ODPOWIEDZ