Rastignac - portfel emerytalny

O rzeczach, które z inwestowaniem związane są w bardzo luźny sposób lub niezwiązane z nim w ogóle. Raczej na luzie i off-topic.
Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert

Re: Rastignac - portfel emerytalny

Post autor: Rastignac » 04 mar 2019, 01:21

Krzych_option fun pisze:
03 mar 2019, 22:54
Nie chcę być malkontentem, ale jakiekolwiek wirtualne transakcje są o du.... rozbić. W realu wchodzą w grę emocje rozterki, samodyscyplina, trzymanie się zasad, strategii etc..., no i najwyższe- prawdziwa kasa.
Przeczytaj pierwszą stronę tego tematu. Wyraźnie tam piszę, że to nie jest portfolio w którym dokonuję 100 transakcji dziennie ani nawet rocznie. To jest portfolio typu "buy and hold". Nie rozumiem zarzutu sztuczności. Prowadzę taki portfel od dobrych paru lat i nie miałem nigdy problemu z emocjami. Dowodem chociażby ostatni grudzień.

Krzych_option fun
Stały bywalec

Post autor: Krzych_option fun » 04 mar 2019, 10:42

Ok, jeśli tak to przepraszam. Pogratulować mocnych nerwów :)

sebo
Forumowy wyga

Post autor: sebo » 04 mar 2019, 13:11

Proponuję czytać ze zrozumieniem, a giełdy czy inwestycji nie traktować jak czysta spekulacja z lewarem.

Gdzieś widziałem statystykę czytania ze zrozumieniem, Polacy wypadają całkiem nieźle, aż czasami mnie dziwi.

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert

Post autor: Rastignac » 04 mar 2019, 13:18

W ogóle ten cały "eksperyment" z wirtualnym portfolio był po to, żeby pokazać, że wybór fundamentalnie niedowartościowanych spółek dywidendowych do długoterminowego portfela (np. emerytalnego) ma sens i jest alternatywą/uzupełnieniem do prób timingu rynku. Jasne, że nie udowodnię w ten sposób, że umiem trzymać emocje na wodzy, ale nie to było moim celem.
W dodatku, ten portfel jest bardzo agresywny i mocno skorelowany z rynkami USA, więc gdyby ktoś chciał mnie naśladować to wcale nie jest głupim pomysłem dorzucenie tutaj jakichś obligacji/cashu/złota i spółek z innych krajów dla zmniejszenia zmienności. Pomoże to w trzymaniu emocji na wodzy. Sam przez ostatnie lata miałem właśnie 30% w TLT i 10% w złocie w tym portfelu.

sebo
Forumowy wyga

Post autor: sebo » 04 mar 2019, 13:56

Każdy buduje portfele według swojego widzi misie. Ewentualnie kopiuje od innych.
Ja akurat jestem, za złotem, srebrem, obligacjami, ewentualnie jakimś towarem namacalny,.

Awatar użytkownika
Hubert
Stały bywalec

Post autor: Hubert » 05 mar 2019, 17:47

Gratuluje naprawdę fajnego wątku. Od 2 tygodni zacząłem szukać spółek do portfela i faktycznie nie jest to łatwe zadanie ale dzięki waszym wpisom i Webinarom Tomka pomału zaczyna mieć to sens. Po tylu latach inwestycjach to na GPW ( jeszcze jak była Telegazeta i dziesięć spółek do wyboru i grało się za pożyczone od Ojca :) poprzez spekulacje na forexie i inne shity człowiek dochodzi do wniosku że jak rocznie zarobi 15 % to będzie mega szczęśliwy.
Napewno będę obserwował wątek i podkradał pomysły i oczywiście jak sam coś znajdę ciekawego to wrzucę.

P.S.
Rag mam do Ciebie pytanie. Czy w prawdziwym portfelu kupujesz i sprzedajesz akcje dzięki opcją czy raczej od razu je kupujesz lub sprzedajesz ?Chodzi mi o kupowanie akcji przez opcje i potem wystawianiu call na te akcje ( oczywiście po lekkich zwyżkach nie odrazu ) . Tylko zastanawia mnie jedno czy w długim terminie wyciągnę więcej z premii niż potencjalnych dywidendy które mogą mi umknąć ( akurat wtedy będą wystawione puty i nie będe miał akcji ) plus stracone zyski na covercallach przy szybkich ruchach. Czy ktoś z was próbował podobnej strategi w dłuższym terminie ?

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert

Post autor: Rastignac » 06 mar 2019, 14:16

Hubert pisze:
05 mar 2019, 17:47
Gratuluje naprawdę fajnego wątku. [...] Po tylu latach inwestycjach to na GPW ( jeszcze jak była Telegazeta i dziesięć spółek do wyboru i grało się za pożyczone od Ojca :) poprzez spekulacje na forexie i inne shity człowiek dochodzi do wniosku że jak rocznie zarobi 15 % to będzie mega szczęśliwy.
Napewno będę obserwował wątek i podkradał pomysły i oczywiście jak sam coś znajdę ciekawego to wrzucę.
Dzięki! Też mam już za sobą gonienie za szybkimi pieniędzmi i czytanie różnorakiego bullshitu, więc Cię rozumiem. Stąd właśnie ten wątek.
Hubert pisze:
05 mar 2019, 17:47
Rag mam do Ciebie pytanie. Czy w prawdziwym portfelu kupujesz i sprzedajesz akcje dzięki opcją czy raczej od razu je kupujesz lub sprzedajesz ?Chodzi mi o kupowanie akcji przez opcje i potem wystawianiu call na te akcje ( oczywiście po lekkich zwyżkach nie odrazu ).
Wszystko zależy od okoliczności. Np. teraz kupuję akcje CVS wprost, bo IMO są sporo niedowartościowane i stosunek risk/reward jest korzystny. Czasami, jeśli jakaś spółka mi wzrośnie za szybko to wystawiam covered call, ale z rzadka. Staram się nie sprzedawać akcji w tym portfelu. O wiele częściej sprzedaję PUTy zahaczające o okres publikacji wyników. Dotyczy to zwykle spółek, których akcji chciałbym dokupić, ale jednak nie są jeszcze tak nisko jakbym chciał.

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert

Post autor: Rastignac » 06 mar 2019, 23:19

Nie czekając na koniec kwartału zakupiłem 1 akcję CVS z wolnych pieniędzy z dywidend.
Obrazek

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert

Post autor: Rastignac » 07 mar 2019, 13:33

Krzych_option fun pisze:
07 mar 2019, 13:24
O jej, jaka z Ciebie mądrala. dobrze, że ty jesteś tak inteligentny kupując 1 akcje.
Heh, dałem sobie tutaj "przysłowiowe" $10000 dolarów w tym portfelu, więc będę często robił zakupy po 1, 2, 3 akcje :)

Krzych_option fun
Stały bywalec

Post autor: Krzych_option fun » 07 mar 2019, 18:55

Oczywiście nikt Ci nie broni kupować po 1 akcji, ale czy prowizja nie zjada sporego procenta od np. akcji co kosztuje 50$? Chyba, że masz mega taniego brokera.

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert

Post autor: Rastignac » 07 mar 2019, 19:11

Przypominam, że to jest portfel wirtualny i dążę tutaj do uproszczenia całego procesu. Pomijam wszelkie prowizje, zabawy opcjami i takie tam. Liczy się głównie wynik procentowy całego portfela. Każdy sobie potem może doliczyć podatki/prowizje i inne rzeczy. W sumie trochę dziwne, że muszę to tłumaczyć :)

Krzych_option fun
Stały bywalec

Post autor: Krzych_option fun » 07 mar 2019, 19:24

Szkoda czasu na takie wirtualne bzdury skoro to i tak wszystko fikcja. Czy na rachunku Real też byś tak dokupywał po 1 akcji? Wątpię, ale może Cię niedoceniam:) Zakończmy te jałowe przekomarzania bo do niczego nas to nie doprowadzi. Każdy robi jak mu pasuje. Pozdrawiam i życzę zysków, ale na realnym rachunku, żebyś miał dodatkową kasę na zasłużonej emeryturze.

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert

Post autor: Rastignac » 07 mar 2019, 19:42

Krzych_option fun pisze:
07 mar 2019, 19:24
Szkoda czasu na takie wirtualne bzdury skoro to i tak wszystko fikcja. Czy na rachunku Real też byś tak dokupywał po 1 akcji? Wątpię, ale może Cię niedoceniam:)
Czy naprawdę tak trudno sobie przemnożyć czy przeskalować operacje na portfelu $10k na portfel $1M czy $10M? Czy w portfelu $1M prowizje jakie są na IB mają jakiś realny wpływ przy tej ilości transakcji w roku?
Krzych_option fun pisze:
07 mar 2019, 19:24
Zakończmy te jałowe przekomarzania bo do niczego nas to nie doprowadzi. Każdy robi jak mu pasuje. Pozdrawiam i życzę zysków, ale na realnym rachunku, żebyś miał dodatkową kasę na zasłużonej emeryturze.
Ja tu się nie przekomarzam, po prostu nie rozumiesz w ogóle po co ten wątek powstał i pytasz ni z gruchy ni z pietruchy o kupno 1 akcji. A takie "wirtualne bzdury" mają o tyle sens, że można zaobserwować jak się taki portfel zachowuje w czasie i czy jest w stanie pobić benchmark. Założenia są proste i nudne jak flaki z olejem, ale weryfikowalne. W przeciwieństwie do produkowania codziennych komentarzy pod tytułem "gdzie dzisiaj pójdzie S&P", których nie można nijak zweryfikować, bo nikt żadnych, nawet wirtualnych transakcji nie pokazuje.

Ale OK, rozumiem, że może to być dla Ciebie bezwartościowe, ale wtedy proszę, opuść wątek, którego nie rozumiesz.
Ostatnio zmieniony 07 mar 2019, 19:47 przez Rastignac, łącznie zmieniany 1 raz.

sebo
Forumowy wyga

Post autor: sebo » 07 mar 2019, 19:42

Tak, ja kupiłem jedną akcję. Czasem kupuję 1,2,3,4,5 a jak dywidenda wpada to za dywidendę kupuję tylko parę akcji.

Krzych_option fun
jak Cię nie interesuje idź pobaw się z innymi dziećmi!

Krzych_option fun
Stały bywalec

Post autor: Krzych_option fun » 07 mar 2019, 19:59

Panowie, a kupujcie po 1 akcji jak Wam się to opłaca, czy ktoś wam zabroni :) Ja tylko piszę to co myślę o wszelkich "wirtualnych" inwestycjach, a jeśli już coś wirtualnie kupujecie czy sprzedajecie tak samo robilibyście na Realu? Kupno po 1 akcji i do przodu :)

ODPOWIEDZ