Rastignac - portfel emerytalny

O rzeczach, które z inwestowaniem związane są w bardzo luźny sposób lub niezwiązane z nim w ogóle. Raczej na luzie i off-topic.
Dywidendowy

Re: Rastignac - portfel emerytalny

Post autor: Dywidendowy » 12 gru 2019, 20:19

chyba chodzi o to, że MY dopłacamy do elektryków. Czyli wszyscy się zrzucają na to, żeby kasiaści kupili sobie nieefektywne cuś i lansowlai się po TV jacy to nie są cacy.

Thorwald
Stały bywalec

Post autor: Thorwald » 13 gru 2019, 06:11

Samochody elektryczne mają jeszcze jedną zaletę w skali UE. Większość ropy naftowej, która napędza dziś samochody (po przetworzeniu na benzynę i olej napędowy) jest importowana do UE. Po wprowadzeniu samochodów elektrycznych zmniejszy się zapotrzebowanie na import ropy. Poprawi się bilans handlowy. Nowy strumień pieniędzy zamiast trafiać na Bliski Wschód, do Afryki Północnej czy Rosji, trafi do poszczególnych krajów europejskich napędzając lokalne gospodarki.

sebo
Forumowy wyga

Post autor: sebo » 13 gru 2019, 12:25

Tak a minerały do baterii to skąd będą wydobywane w UE?
Są importowane, więc jaka to różnica, a składowanie akumulatorów takiej wielkości na śmietnikach to gdzie będzie ? No bo w EU nie wolno więc, wyślą do Afryki.
Dzisiejsze elektryki ani te jutrzejsze się nie nadają i nie zastąpią ropy, to są długie lata może 20 lat jak będzie odpowiednia bateria, mała, szybko ładowalna, odzyskująca energię, wielokrotnego użytku.

Baldwin

Post autor: Baldwin » 14 gru 2019, 14:48

Sebo, rozumiem Twój argument o składzie zużytych baterii, aczkolwiek chodzi o wydatek na "paliwo". Paliwem będzie energia z gniazdka, z elektrowni, która ma 1. nie produkować co2, 2. wytworzona z natury (słońce, wiatr, etc.), więc kwota za paliwo zostanie w wewnętrznym obiegu EU. Budulec i tak idzie z zewnątrz, czy to spalinowiec, czy elektryk.
Mam zresztą wrażenie, że nikt nie pokazuje liczb, co powoduje zaciemnienie obrazu.

sebo
Forumowy wyga

Post autor: sebo » 14 gru 2019, 15:24

Energia z gniazda dobre, prawdziwe, tylko zapominasz, że ktoś musi ten prąd co masz w gniazdku wytworzyć, pokaz mi w Polsce kto to zrobi jak elektrowni nie ma. W Warszawie po 20 latach ledwo panele się pojawiają w tym roku bo są dopłaty ale one co zrobią, prąd na klatkach i tyle.
Prąd trzeba wytworzyć a o ile pamiętam to chyba niedaleko to tylko Francja ma parę elektrowni.

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert

Post autor: Rastignac » 20 gru 2019, 16:11

Rastignac pisze:
01 paź 2019, 00:41
CCL znowu miał dobre wyniki, ale spadł po kolejnym słabym guidance na ten rok. Moim zdaniem jest to okazja, ale z drugiej strony już pisaliśmy tutaj, że w przypadku recesji nie jest to "safe heaven".
CCL właśnie znowu pobił konensus EPS i jest 20% na plusie od października...

Carnival (NYSE:CCL): Q4 Non-GAAP EPS of $0.62 beats by $0.11; GAAP EPS of $0.61 beats by $0.10.

Revenue of $4.78B (+7.2% Y/Y) beats by $220M.

Rastignac pisze:
20 cze 2019, 18:08
Racja, można to było zauważyć po ostatnim kryzysie, gdzie zyski CCL spadały aż do 2013. Firma zlikwidowała wtedy również dywidendę, ale zaczęła ją płacić niedługo później. Od tego roku Carnival zamroził dywidendę, więc sygnał ostrzegawczy jest. Nie chodzio mi o to, że to jest świetna spółka do kupienia teraz, ani że jest to bezpieczne źródło dywidendy. Dlatego też nie powiedziałem, że rzucam się już teraz kupować, tylko czekam, żeby zeszło gdzieś w okolicę $40. Raczej chodziło mi o to, że rynek przesadza z tą wyprzedażą.

No i pięknie się odbiło od $40

Obrazek

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert

Post autor: Rastignac » 01 sty 2020, 20:47

Czas podsumować 2019 rok! Portfel na styczeń 2020 wygląda tak:
Obrazek

Dla przypomnienia, na początku 2019 wyglądało to tak:

Obrazek

Spółki były kupowane na przełomie listopada i grudnia, a więc portfel załapał się na większą część zeszłorocznej korekty. Od początku 2019 portfel zwrócił 23,98% vs 28,9% wykręconego przez S&P 500. 5 punktów procentowych to sporo, ale nie uważam, że jest to zły wynik. Należy wziąc pod uwagę, że w tym potfelu nie ma ani jednej modnej i szybko rosnącej spółki typu AAPL, GOOGL czy NFLX. Same nudne, sprawdzone biznesy, które płacą uczciwą dywidendę. Nie chcę tutaj się specjalnie tłumaczyć, ale głównym założeniem tego portfela jest dostarczenie bezpiecznego i rosnącego strumienia pieniędzy z dywidend, a nie bicie benchmarku. Mam oczywiście nadzieję, że za te 2-3 lata jednak będzie z czym konkurować.

A tak się prezentowały spółki z osobna:
Obrazek
Największy zwrot w tym roku przypadł spółce AMP z 54,3% na plusie, a spółka wciąż jest tania! WHR oddał część zysków, ale skończył rok z wynikiem + 36,7% i też jest dalej tani, ale już oczywiście nie tak jak wtedy, kiedy był do kupienia po $100. AT&T +32,3% na plusie, chociaż w oczach wielu ludzi jest to zadłużony moloch, które swoje najlepsze czasy już ma za sobą. Tymczasem na przestrzeni tego roku narracja zmieniła się zupełnie i wielu analityków poleca AT&T właśnie teraz, kiedy perspektywy wydają się lepsze, ale taniej wcale nie jest.
Jestem bardzo zadowolony z takiego wyniku tych spółek, bo to pokazuje jak ważna jest wycena spółek przy ich wyborze. Przecież żadna z nich nie zwiększyła dochodów o te 30-50% względem poprzedniego roku, a mimo to dały zarobić te 30-50%.
Z drugiej strony, mimo tego, że RNO było tanie to ta próba dywersyfikacji popsuła mi końcowy wynik i spółka w 2019 zaliczyła dodatkowy 20% spadek. Pisałem na 1 stronie tego tematu:
Sprzedaż tylko w przypadku, jeśli któraś ze spółek będzie mocno przewartościowana i bardzo odbiegała od swojej historycznej średniej. Wylecą również RNO, jeśli zetnie dywidendę i CS, jeśli się nie podniesie. Zwłaszcza, że mam za dużo finansówki w portfelu, a obu firmom brakuje stabilności, której oczekiwałbym od spółek dywidendowych. Trzymam je również dlatego, że RNO jest notowane w EUR, a CS to ADR, więc zmniejszają moją ekspozycję na USD. W pewnym momencie zastąpią je inne, stabilniejsze spółki. Mam nadzieję, że do tego czasu mi nie popsują wyników, ale nie chciałem ich usuwać z zestawienia.
Mógłbym Renault zamienić na jakąs inną firmę, ale wydaje mi się, że tutaj liczba złych wiadomości, które pojawiły się w 2019 roku, łącznie z ostatnią salwą byłego CEO z Japonii, zepchnęła wycenę spółki do bardzo niskich i zachęcających poziomów. Mówimy o spółce, która mimo wszystko ma pozytywny cash flow i jest wyceniana na 0,4 P/B i 5,14 P/E. Dywidenda w 2020 jest zagrożona, prawdopodobnie będzie mniejsza o 25%, ale to wciąż będzie jakieś 6-7%.
Największą wtopą jest dla mnie CTSH. Miał to być growth, który podciągnie wyniki tego portfela, ale została kupiona w absolutnie złym momencie i nawet mimo tego, że jest dzisiaj niżej, to dalej nie jest wystarczająco tania. Perspektywy średnie, dywidenda nie podniesiona. Szczerze mówiąc, nie przeanalizowałem jej dokładnie i dałem się zwieść długoterminowemu wykresowi, nie zwracając uwagi na mniejszą dynamikę wzrostów w ostatnich latach. Powinienem ją wywalić wcześniej, ale nie chciałem kombinować przed zakończeniem roku. W najbliższych dniach zastąpię ją czymś innym.

Mimo wszystko, sumaryczna wysokość dywidend względem zeszłego roku zwiększyła się o jakieś 5%. Całkiem sympatyczna "podwyżka". Policzyłem to bardzo niedokładnie i na szybko, ale wygląda to mniej więcej tak: (w kolumnach z latami sumaryczna wysokość dywidend za dany rok)
Obrazek
Żadna spółka nie obcięła dywidendy, a tylko 3 utrzymały ją na stałym poziomie, przy czym CTSH wylatuje, a CVS jest rozgrzeszony z powodu inwestycji.
Jeśli ktoś wykorzystywał dołki, to część tych spółek dało się kupić przy naprawdę wysokich poziomach wypłacanych dywidend. Altria z poziomem > 8% dywidendy to dla mnie deal dekady. CVS kupiony przy 3,5% również z pewnością nie zawiedzie. XOM wciąż płaci 5%!!! CCL też prawie 5%, BATS prawie 8% przy dołku... Takie okazje trzeba wykorzystywać, a następnie tylko patrzeć jak strumień pieniędzy powoli zmienia się w rzeczkę ;)

Życzę wszystkim udanego 2020 roku i mam nadzieję, że inwestycyjnie będzie przynajmniej w połowie tak dobry jak 2019!

BTW: Chyba ograniczę się do kwartalnych podsumowań przy okazji publikacji wyników.

Awatar użytkownika
Plastic Tofu
Stały bywalec

Post autor: Plastic Tofu » 02 sty 2020, 17:59

2019
QQQ - 38.6%
VOO - 31%
VYM - 23%

Widać, że to był rok tech i wzrostów.
Natomiast na przestrzeni 10 lat te rożnice są niewielkie i szczególnie w latach spadków widać przewagę spółek dywidenowych co często zapobiega panicznej wyprzedaży.

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert

Post autor: Rastignac » 02 sty 2020, 23:22

CTSH sprzedane, a w jej miejsce kupione 3 akcje SPG po $145.

rebahas
Stały bywalec

Post autor: rebahas » 03 sty 2020, 12:00

Takie info odnośnie RNO mi wpadło to się podzielę:

Carlos Ghosn – były szef Nissana/Renault się wziął i zniknął i cudownie pojawił w Libanie, bo jakoś tak się złożyło, że Liban i Japonia nie mają umowy ekstradycyjnej - taki mały cud ;)

https://www.asiatimes.com/2019/12/artic ... case-fine/
https://www.bbc.co.uk/news/world-50964040
https://tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2 ... 97218.html

Petrus
Stały bywalec

Post autor: Petrus » 04 sty 2020, 13:06

Co sklonilo cie do zakupy SPG? Patrzac na wyniki I wskazniki to debt bardzo duze, c/z więcej niż 20.

Nomad

Post autor: Nomad » 05 sty 2020, 07:57

SPG to REIT a dokładnie Retail REIT posiadający centra handlowe.

Analizowanie REITów przez pryzmat P/E nie bardzo ma zasadność, właściwą miarą jest P/FFO lub P/AFFO, a tu SPG wypada bardzo atrakcyjnie 12 do średniej 14,6.
Zrzut ekranu 2020-01-5 o 07.47.38.png

Problemem faktycznie jest dług, wysoki nawet jak na REITy. Kompleksową analizę masz tutaj:
https://dailytradealert.com/2019/12/27/ ... uary-2020/

Petrus
Stały bywalec

Post autor: Petrus » 06 sty 2020, 15:47

Dzięki za informację. To że jest to reit wiedziałem. Nie wiedziałem natomiast że wskaźnik do mierzenia lepszy będzie ten o którym piszesz.

kuba
Kontakt:

Post autor: kuba » 06 sty 2020, 20:08

Na blogu Tradera21 kiedyś był artykuł o tym jak oceniać REITy, może komuś się przyda:
https://independenttrader.pl/jak-ocenic ... -tani.html

sebo
Forumowy wyga

Post autor: sebo » 07 sty 2020, 00:08

Skoro tak to coś tu nie gra, przeciwstawnie jest, bo nasz kupuje a trader21 szortuje, czyli każdy wyliczył na swój sposób.

ODPOWIEDZ