Rastignac - portfel emerytalny

O rzeczach, które z inwestowaniem związane są w bardzo luźny sposób lub niezwiązane z nim w ogóle. Raczej na luzie i off-topic.
Petrus
Stały bywalec

Re: Rastignac - portfel emerytalny

Post autor: Petrus » 16 wrz 2019, 19:35

Moja propozycja do portfela Lufthansa. Po mocnej przecenie teraz dobita po zadymie z dronami. Padać nie padnie, niemiecka duma.

Dywidendowy

Post autor: Dywidendowy » 17 wrz 2019, 15:49

Pane! To może być dobre! Dopisałem do listy! W następnym cyklu coś dorzucę, choć pewnie jak przyjdzie spowolnienie to ciachną ta dywidendę od razu.

kremat0r

Post autor: kremat0r » 17 wrz 2019, 17:26

Rownież obserwuje Lufthanse. Od nie dawna nie ma juz rewizji na - .

Od sierpnia nawet rewizje przychodów sa do gory. Czekam na ciut lepszy moment na wejscie. Tak za 13,5€ moze kupie :)

Lukasz

Post autor: Lukasz » 18 wrz 2019, 21:54

Bardzo ciekawy temat. Rzuciłem okiem na Lufthansę i mam pytanie początkującego: jest orginalna Lufthansa na niemieckiej giełdzie (w EUR) i ADR na NYSE (w USD). Jak wygląda opodatkowanie dywidend w przypadku ADR'a? Stawka niemiecka, amerykańska, obie?

sebo
Forumowy wyga

Post autor: sebo » 18 wrz 2019, 23:07

ADR to nie akcje. Za ADR musisz zapłacić. Dywidenda tam gdzie emituje cxyli ADR emituje bank w USA.

Dywidendowy

Post autor: Dywidendowy » 21 wrz 2019, 08:22

Zalezy jakimi milionami obracasz :) Jak jestes cebula tak jak ja to kupuj ADR. Przynajmniej w IBKR oplaca sie to bardziej bo koszt zakupu 20 razy mniejszy bedzie (0.35 centow vs 2-3 euro) plus dyvi wpadnie w euro i co dalej z tymi paroma euro? Kupic wiecej? Znowu koszt zakupu partii akcji ten sam. Przewalutowac? Koszt 2 USD. IBKR ma to tak pomyslane ze tylko ADR. No chyba ze Wasc lepsza liga to wtedy a i pewnie. W ojro.

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert

Post autor: Rastignac » 26 wrz 2019, 00:28

Rastignac pisze:
12 cze 2019, 23:14
BTW. Polecam się przyjrzeć Marathon Petroleum Company (NYSE:MPC). Niedowartościowane praktycznie wg każdej miary, a może jeszcze spać trochę razem z ropą.
Cholera, puszczą mnie w skarpetkach przez ten bear market ;) ok. 30% w 4 miesiące. Dokładnie tak jak mówiłem. Niedowartościowane, ale można było jeszcze kupić trochę taniej miesiąc temu... albo siedzieć w cashu i czekać na armageddon.
Obrazek

sebo
Forumowy wyga

Post autor: sebo » 26 wrz 2019, 09:15

Dużo spółek ma ciekawe ceny, te krzyki jakie to akcje są przewartościowane, to krzyki tych co powtarzają innych. Pan IT21 cały czas od paru lat mówi jakie rynki są przewartościowane i tak jego zwolennicy powtarzają to głośno bez namysłu.

To spółka z energetyki? Bo dużo ostatnio się wybijało.

Awatar użytkownika
Tomek
Man with a new plan
Kontakt:

Post autor: Tomek » 26 wrz 2019, 13:41

Elliott Management nawet specjalną stronę uruchomił razem ze swoją wczorajszą krucjatą odnośnie podziału Marathona: https://www.remakingmpc.com

W długiej perspektywie ma to duży sens, więc wydaje mi się, że warto te akcje jeszcze potrzymać, nawet pomimo takiego wzrostu. Chociaż z drugiej strony oni tam mają bodajże poniżej 1% udziałów, więc raczej mały wpływ na zarząd. W każdym razie ja jeszcze nie sprzedaję.

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert

Post autor: Rastignac » 26 wrz 2019, 13:57

Ja też nie sprzedaję, a biorąc pod uwagę komentarze jakie czytałem to większość inwestorów jest przeciwko podziałowi firmy.

Tymczasem:
Carnival (NYSE:CCL): Q3 Non-GAAP EPS of $2.63 beats by $0.09; GAAP EPS of $2.58 beats by $0.06.

Revenue of $6.53B (+11.8% Y/Y) beats by $390M.
... i akcje -8%

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert

Post autor: Rastignac » 26 wrz 2019, 15:56

Whirlpool +6% after JPMorgan upgrade
Sep. 26, 2019 9:44 AM ET|About: Whirlpool Corporation (WHR)|By: Clark Schultz, SA News Editor

JPMorgan says valuation on Whirlpool (WHR +5.7%) looks attractive at its current level.
Attractive to było po $100...

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert

Post autor: Rastignac » 01 paź 2019, 00:41

Stan na październik 2019:
Obrazek
Portfel jest -3,3% za S&P 500 YTD.

Performance spółek z osobna od początku 2019:
Obrazek

To samo z perspektywy miesiąca:
Obrazek

Wpłynęły dywidendy w wysokości 49,31 USD. Ex-date (USD) (payment date):
ADN - 9,63 (15-10-2019)
MO - 9,24 (10-10-2019)

Za wolny cash została zakupiona 1 akcja MO po cenie z dzisiejszego zamknięcia, czyli $40.9.

Ogólnie dobry miesiąc dla portfela, ale oczywiście poszło różnie, jeśli chodzi o indywidualne spółki. Co śmieszniejsze, największe wzrost kapitałowy YTD zapewniły nudne spółki z małym przewidywanym wzrostem, ale za to kupione po rozsądnej cenie. WHR +47% od początku roku!!! Nawet AAPL tyle nie dał zarobić. A trochę tutaj śmiechu z WHR było ;). Co najlepsze, spółka jest dalej poniżej swojej uczciwej wyceny, ale już nie jest tania, biorąc pod uwagę ryzyko. Kto kupił między $100-120 ten może teraz zapomnieć i liczyć dywidendy nawet na poziomie >4%. Można też część zysku wykorzystać na zapezpieczenie jakimś PUTem na najbliższe kilka miesięcy. Co kto woli.
Następnie AT&T i IBM. Kolejne stare molochy, a dały zarobić po 28% nie licząć dywidendy.
Największą porażką jest CTSH, który nie dość, że nie ciągnie w górę tego portfela, to jeszcze jest na stracie. Ostatnie wyniki są średnie, sprzedaż stoi w miejscu. Tragedii nie ma, ale do obserwacji.
Altria oberwała straszne baty w związku z ostatnimi wydarzeniami i obecnie płaci ponad 8% dywidendy! Oczywiście jak zawsze "analitycy", którzy nie widzieli wielu problemów roku temu teraz wieszczą koniec branży tobacco. Ja tutaj po prostu ładuję pieniądze.
CCL znowu miał dobre wyniki, ale spadł po kolejnym słabym guidance na ten rok. Moim zdaniem jest to okazja, ale z drugiej strony już pisaliśmy tutaj, że w przypadku recesji nie jest to "safe heaven".

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert

Post autor: Rastignac » 25 paź 2019, 23:49

Rastignac pisze:
26 wrz 2019, 00:28
Rastignac pisze:
12 cze 2019, 23:14
BTW. Polecam się przyjrzeć Marathon Petroleum Company (NYSE:MPC). Niedowartościowane praktycznie wg każdej miary, a może jeszcze spać trochę razem z ropą.
Cholera, puszczą mnie w skarpetkach przez ten bear market ;) ok. 30% w 4 miesiące. Dokładnie tak jak mówiłem. Niedowartościowane, ale można było jeszcze kupić trochę taniej miesiąc temu... albo siedzieć w cashu i czekać na armageddon.
No i +50% na MPC! Kupiłem na wszelki wypadek puta przed wynikami, bo nawet z czystej techniki wynika, że może tu być jakaś cofka. Zobaczymy co zaraportują i wtedy zdecyduję czy to sprzedać czy trzymać dalej i kasować dywidendę.

Petrus
Stały bywalec

Post autor: Petrus » 29 paź 2019, 10:00

MPC sprzedałem. Rastgnic dzieki za polecenie tej spółki. Patrząc na jazda jaka miała ostatnio zgadzam się że potrzeba jest tu korekta. Zaplanowałam się jakiś czas temu w Ryanair. Nie jest to spółka pod twoją koncepcję bo dywidendy słabe ale potencjał jest już mam około 30 % do przodu.

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert

Post autor: Rastignac » 29 paź 2019, 11:31

Dziękuj sobie. Ja nigdy nikomu nie mówię co i kiedy coś kupić czy sprzedać, jedynie zwracam uwagę, że coś się wydaje potencjalnie interesujące. Chociaż oczywiście cieszy mnie jak się potem okaże, że można było na tym zarobić.

ODPOWIEDZ