Rastignac - portfel emerytalny

O rzeczach, które z inwestowaniem związane są w bardzo luźny sposób lub niezwiązane z nim w ogóle. Raczej na luzie i off-topic.
Dywidendowy

Re: Rastignac - portfel emerytalny

Post autor: Dywidendowy » 06 wrz 2019, 10:04

Ło Pany... Nie moja liga...

Sprowadzę was na ziemię i powiem, że z tego co nakulam docelowo miałoby być około 1500-2000 miesięcznie. Na suchy chleb wystarczy, a dalej się będzie myśleć.

Wracając do tematu. Staram się cały czas reinwestować więc jak tylko coś kapnie puszczam dalej w obieg, ale to teraz dosłownie kapie i czasem jest 20 USD na koncie i wtedy mam mały wybór i dokupuję coś z portfela co akurat pasuje ceną. Pytanie jest czy warto dokładać do tych spółek, które akurat spadły, ale dalej mają się mocno w fundamentach, czy może rozkładać to równomiernie? Zwłaszcza przy większych wpływach, czyli kiedy mam do przehulania 500+ :)))

sebo
Forumowy wyga

Post autor: sebo » 06 wrz 2019, 11:51

Panowie, żyj dzisiaj, dniem dzisiejszym, jesteś młody podróżuj itd.
Kiedy jest najlepsze życie jak jesteś stary ?
Nie, kiedy jesteś młody i nie masz kasy, po co wam kasa jak będziecie starzy? No bez jaj.
Pieniądz jest strasznie nieprzewidywalny. Były dni czy miesiące kiedy straciłem, tyle co przez dwa miesiące wydaje w Azji czyli 8tyś zł.
Jak się tak popatrzy, to raz się zarabia raz się traci a jaka długo to nauka oj dziesiątki lat.

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert

Post autor: Rastignac » 06 wrz 2019, 12:21

Ale ja żyje tak jak lubię i teraz. Nie czekam na to, aż będę mógł rzucić wszystko i zacząć robić to co kocham. Tyle, że nie wydaję pieniędzy na lewo i prawo, jakbym się nie musiał już niczym przejmować.

Dywidendowy

Post autor: Dywidendowy » 06 wrz 2019, 17:53

Oczywiście pisałem o 1500-2000 PLN ;)

Petrus
Stały bywalec

Post autor: Petrus » 07 wrz 2019, 12:32

Rastignac a jak patrzysz przy tworzeniu portfela emerytalnego w kwestii czynnika zmiany kursów walut. Teraz dolar jest drogi za x lat będzie jazda w dół a złotówka się umocni.

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert

Post autor: Rastignac » 07 wrz 2019, 20:00

Petrus pisze:
07 wrz 2019, 12:32
Teraz dolar jest drogi za x lat będzie jazda w dół a złotówka się umocni.
Nie wiem czy jest drogi czy tani. Za to wiem, że gdybym miał zamrozić pieniądze na 20-30 lat i miałbym wybrać walutę, w której to zrobić to na pewno nie byłby to PLN. Jeśli wiesz, że złoty będzie się umacniał do kupuj polskie spółki. Zarobisz nawet na samym wzroście waluty.
Szacuje się, że za 30 lat będzie nas 32 mln, czyli 6 mln mniej. Społeczeństwo jest w 70% pozytywnie nastawione do socjalizmu. Ja tu optymistą nie jestem, ale też nie zajmuję się zbytnio przewidywaniem zjawisk makro.

Petrus
Stały bywalec

Post autor: Petrus » 08 wrz 2019, 05:49

PLN podałem jako przykład bo akurat nasze podwórku, zamiast niego może NOK, CHF. Interesuje mnie czy patrzysz na taki aspekt podczas dokonywania zakupów. Uzyskania czasami zysku z dwóch czynników, czasami może to być czynnik wręcz odwrotny. Druga pytanie nie lubię trzymac gotówki która leży na koncie i nie zarabia czy warto zrobić zakupy bondow USD? Jak ty podchodzisz w swoim podejściu do takiej kwestii. Na pewno za wszystko nie kupujesz od razu akcji,

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert

Post autor: Rastignac » 09 wrz 2019, 14:49

AT&T 10% pre-market. Kolejna "nudna" i "umierająca" spółka, którą można było kupić, kiedy płaciła >7% dywidendy...
https://www.zerohedge.com/news/2019-09- ... es-breakup

sebo
Forumowy wyga

Post autor: sebo » 09 wrz 2019, 14:56

Etam, fajna spółka, ja tam trzymam do emerytury, mam ponad 20 % zysku na niej plus fajne dywidendy.

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert

Post autor: Rastignac » 09 wrz 2019, 23:15

Petrus pisze:
08 wrz 2019, 05:49
PLN podałem jako przykład bo akurat nasze podwórku, zamiast niego może NOK, CHF. Interesuje mnie czy patrzysz na taki aspekt podczas dokonywania zakupów. Uzyskania czasami zysku z dwóch czynników, czasami może to być czynnik wręcz odwrotny.
Cały czas jestem w trakcie akumulacji kapitału, więc kupowałem dolara po 3zł, kupowałem i po 4zł. Musiałbym zerknąć jaką mam średnią, ale nie przejmuję się tym specjalnie. Jak dolar będzie po 6zł to super, zdolność nabywcza mojego portfela wyrażona w PLN sporo wzrośnie. Jak dolar spadnie do 2zł to będę mniej zadowolony, natomiast i tak będę OK, bo gros moich dochodów jest w PLN. W długim terminie dostanę średnią z kursu USDPLN i tyle.
Petrus pisze:
08 wrz 2019, 05:49
Druga pytanie nie lubię trzymac gotówki która leży na koncie i nie zarabia czy warto zrobić zakupy bondow USD? Jak ty podchodzisz w swoim podejściu do takiej kwestii. Na pewno za wszystko nie kupujesz od razu akcji,
Trzymam w miarę sztywną alokację krótko- i średnio-terminowych obligacji USA. Kupuję akcje w dołkach, kiedy ludzie zaczynają pisać, że pora, aby Greg wrócił.

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert

Post autor: Rastignac » 11 wrz 2019, 19:33

Rastignac pisze:
02 wrz 2019, 23:01
Wszystko jest opisane w wątku o NNBR. [...] Kupiłem jedynie trochę calli, kiedy cena spadła poniżej $6, ale to jest czysta spekulacja bazująca na technice. Po prostu mam nadzieję, że akcje odbiją znowu trochę w stronę góry kanału/klina, w którym się poruszają od początku roku. Nic więcej.
Calle sprzedane z zyskiem 268%. Cha-ching!

mlubinski
Stały bywalec

Post autor: mlubinski » 11 wrz 2019, 20:32

Gratulacje Rastignac,
U mnie na razie -30%, ale dzialam :D na razie shorty na sq i db zyskuja na wartosci, ostatnio kupiony unisys i call na uis w gore, wiec moze cos sie uda odrobic spekula 😂

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert

Post autor: Rastignac » 11 wrz 2019, 22:26

Powodzenia! Udana spekuła zawsze cieszy w przeciwieństwie do nudnego inwestowania :). Mam jeszcze puty na CTAS i MKC, zobaczymy co z tego wyjdzie. Zastanawiałem się nad Tenneco (TEN), ale mi uciekło :(. Wciąż szukam przewartościowanych spółek na które mogę kupić puty, żeby mieć jakiś hedge w portfelu.

Dywidendowy

Post autor: Dywidendowy » 13 wrz 2019, 08:54

A VOD jak dał elegancko zarobić. Kupiłem po tym jak ścięli dywidendy, ale wygrali jakiś przetarg więc uznałem, że swoje już pocięli, restrukturyzują się, ale dalej rozwijają. No i najważniejsze. Jak to tak??? Ludzie bez smarkfona ;))) To musi zadziałać.

Petrus
Stały bywalec

Post autor: Petrus » 15 wrz 2019, 09:00

Też trzymam VOD na dzien dzisiejszy 20% na plusie , podjazd do 26$ powinien być bez większych obaw. Dywidenda też jest soczysta. Jak by się rozpedzil na 32$ to sprzedaje.

ODPOWIEDZ