Rastignac - portfel emerytalny

O rzeczach, które z inwestowaniem związane są w bardzo luźny sposób lub niezwiązane z nim w ogóle. Raczej na luzie i off-topic.
Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert

Re: Rastignac - portfel emerytalny

Post autor: Rastignac » 27 sie 2019, 16:01

Nie wiem, przeanalizuję w wolnym czasie. Nie kojarzę dokładnie sytuacji w PM, ale jeśli się połączą to powstanie międzynarodowy konglomerat, którego pozycji nic nie będzie w stanie ruszyć.

EDIT: Uff, długo to nie trwało, Altria po starej cenie :)

Awatar użytkownika
Hubert
Stały bywalec

Post autor: Hubert » 28 sie 2019, 17:38

Dzisiaj trochę analizowałem rynek tytoniowy i widzę że większość spółek ma podobne parametry i w sumie płacą niezłą dywidendę ( dzisiaj rano wychodziło 7 % ) Dzisiaj wystawiłem puty na PM i MO bo aż szkoda nie skorzystać z takiej wysokiej IV na tak defensywnych spółkach:)

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert

Post autor: Rastignac » 01 wrz 2019, 17:27

Stan na wrzesień 2019:
Obrazek
Portfel jest -6,65% względem S&P 500 na ten rok.

Performance spółek z osobna od początku 2019:
Obrazek

To samo z perspektywy miesiąca:
Obrazek
Obniżenie stóp procentowych uderzyło w biznes Prudentiala. Sierpień był ogólnie słaby dla tego portfela, mimo dobrych wyników spółek. Jedynie CVS zaczął się podnosić z dołka.

Wpłynęły dywidendy w wysokości 31,71 USD. Ex-date (USD) (payment date):
AMP - 3,88 (16-08-2019)
ABC - 2,4 (03-09-2019)
CCL - 5,5 (13-09-2019)
CTSH - 1,4 (30-08-2019)
ENB - 7,61 (01-09-2019)
IBM - 6,48 (10-09-2019)
INTC - 3,465 (03-09-2019)
PRU - 5 (12-09-2019)
RDSA - 7,97 (23-09-2019)
WHR - 4,8 (15-09-2019)
XOM - 6,09 (10-09-2019)

cmtenis

Post autor: cmtenis » 02 wrz 2019, 18:38

Dzieki za Twoją robotę, mam nadzieję, że chęci do kontynuacji Ci nie zabraknie. Jakiś czas temu kupowałeś NNBR (o ile dobrze pamiętam), dużo spadło. Czy masz jakieś weści o perspektywach tej spółki?
Mam w portfelu, kupione dorżej, ale mogę dokupić:) o ile byłoby pod co
Czarek

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert

Post autor: Rastignac » 02 wrz 2019, 23:01

cmtenis pisze:
02 wrz 2019, 18:38
Dzieki za Twoją robotę, mam nadzieję, że chęci do kontynuacji Ci nie zabraknie.
Dzięki, myślę, że póki ktoś to będzie czytał to będę robił aktualizacje. Nawet mam trochę wolnego czasu ostatnio, więc jakoś się tutaj udzielam.
cmtenis pisze:
02 wrz 2019, 18:38
Jakiś czas temu kupowałeś NNBR (o ile dobrze pamiętam), dużo spadło. Czy masz jakieś weści o perspektywach tej spółki?
Mam w portfelu, kupione dorżej, ale mogę dokupić:) o ile byłoby pod co
Wszystko jest opisane w wątku o NNBR. Prognozy się nie sprawdziły, firma dalej utrzymuje wysoki poziom długu, a obiecane synergie jeszcze nie dały o sobie znać i nie wiadomo czy i kiedy dadzą. Tak jak pisałem, pozbyłem się wszelkich akcji, bo nie ufam obecnemu zarządowi. Ostatnio zmienił się CFO i tylko czekam aż wyjdzie z jakimś odpisem albo emisją kolejnych serii akcji. Także nie polecam tej spółki dopóki z wyników nie będzie widać, że się poprawia. Kupiłem jedynie trochę calli, kiedy cena spadła poniżej $6, ale to jest czysta spekulacja bazująca na technice. Po prostu mam nadzieję, że akcje odbiją znowu trochę w stronę góry kanału/klina, w którym się poruszają od początku roku. Nic więcej.

Dywidendowy

Post autor: Dywidendowy » 04 wrz 2019, 08:05

Jako że Greg wrócił na forum i znów wieszczy koniec świata, a z nim portfele long term czyli zdaje sie również dywidendowe, czyli Twój i mój jestem ciekaw jak się na to zapatrujesz? Czy będziesz w którymś momencie wychodził z giełdy? Jeśli tak to zostawisz kasę w USD, czy wejðziesz w PLN?

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert

Post autor: Rastignac » 04 wrz 2019, 09:43

Prawie codziennie od kilku lat czytam ludzi, którzy wieszczą koniec świata, a przynajmniej krach na giełdzie. Gdybym ich słuchał to właśnie wychodziłbym być może na 0 na złocie albo tracił z powodu inflacji siedząć w cashu. A tymczasem jestem sporo do przodu i cały czas dosypuję pieniądze do portfela emerytalnego. Utrzymuję zdrowy (20%) margines portfela w krótko- i średnioterminowych obligacjach na okazje jak grudzień zeszłego roku. Mogę również w miarę szybko pozyskać dodatkowe środki, więc szczerze mówiąc mam nadzieję, że Greg w końcu trafi i będę miał okazje na zakupy po prawdziwych przecenach.
Nie po to się inwestuje long-term, żeby trząść portkami i bawić się w timing rynku. "Wyjdę" z rynku jak już będę miał na tyle, że nawet nie będzie się opłacało pracować przy moich zarobkach. Wtedy zamknę swoją skromną działalność i zajmę się czymś przyjemniejszym, a udział akcji w portfelu zmniejszę do 50%. I tyle. Nie zamierzam nigdy sprzedawać, chyba, że któraś firma się popsuje jak GE.

Dywidendowy

Post autor: Dywidendowy » 04 wrz 2019, 10:32

No to każdy gość tego forum, których z tego co widzę w stopce jest sporo, ma dwie opinie - Twoja i Grega i może sobie którąś wybrać

Na dziś zakładam, że może mi portfel spaść 30-35% i jakoś to przełknę póki będą płacić dywidendę. Jest też trochę czasu by zrobić to o czym mówisz, czyli mieć kasę na zakupy na czas przecen.

Tak myśląc szerzej to jakieś przesilenie wydaje się nieuniknione i pytanie jak wyjdzie na tym USA, ale na to nie mamy większego wpływu. Tak czy owak PLN wyjdzie na tym gorzej niż USD. Tak coś czuję ;)

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert

Post autor: Rastignac » 04 wrz 2019, 11:35

Dywidendowy pisze:
04 wrz 2019, 10:32
No to każdy gość tego forum, których z tego co widzę w stopce jest sporo, ma dwie opinie - Twoja i Grega i może sobie którąś wybrać
Ja skromnie proponuję edukować się systematycznie i myśleć samodzielnie zamiast brać na wiarę to co piszę ja czy Greg. W inwestowaniu liczy się to, żeby na końcu mieć więcej niż się włożyło. Co z tego, że ktoś "posłucha" mojej opinii jak wyskoczy w panice, kiedy portfel będzie -30% i przeczyta tutaj, że zaraz będzie następne -50%? Co z tego, że ktoś wybierze sobie do portfela jakieś spółki, kiedy nie umie ich wycenić i nie ma pojęcia o ich biznesach, tylko skupia się na cenie?
Co z tego, że ktoś słucha Grega, kiedy zaczyna otwierać shorty po -20% spadkach? Opinie są prawie nic nie warte.

sebo
Forumowy wyga

Post autor: sebo » 04 wrz 2019, 11:43

Trzy posty wyżej Rastignac napisał coś ważnego, warto przeczytać i się zastanowić, kupujemy coś nie po to by od razu sprzedać, ale kiedy jest źle dobrze mieć zapas gotówki, teraz kwestia ile jej mieć w stosunku do portfela.
Pamiętajcie, że każdy ma inne życie i np Greg żyje w sposób inny niż wy, ja to mówię bardziej dynamiczny, dlatego dla większości osób inwestowanie powinno być stonowane i z dużą ilością gotówki i dużym portfelem.

Lukasz

Post autor: Lukasz » 05 wrz 2019, 17:54

Rastignac, na jakiej platformie inwestujesz? Czy może te obrazki, które wklejasz są z jakiejś innej platformy do wizualizacji wyników?

Awatar użytkownika
Plastic Tofu
Stały bywalec

Post autor: Plastic Tofu » 05 wrz 2019, 18:15

sebo pisze:
04 wrz 2019, 11:43
Trzy posty wyżej Rastignac napisał coś ważnego, warto przeczytać i się zastanowić, kupujemy coś nie po to by od razu sprzedać, ale kiedy jest źle dobrze mieć zapas gotówki, teraz kwestia ile jej mieć w stosunku do portfela.
Pamiętajcie, że każdy ma inne życie i np Greg żyje w sposób inny niż wy, ja to mówię bardziej dynamiczny, dlatego dla większości osób inwestowanie powinno być stonowane i z dużą ilością gotówki i dużym portfelem.

Dużo w tym racji, natomiast zawsze można podzielić portfel i miec czesć dywidendowa, nazwijmy ja long term, część wzrostową, częśc na swingi, czy na spekulacje, czy na opcje. Najważniejsze jednak jest to na co wskazałeś, każdy ma inne życie inne dochody i wydatki, inne zabezpieczenie np w postaci zamożnej rodziny, lub nawet duży rodzinny dom gdzie w razie W mogą przeczekać sztorm. Innych wyłoży nawet małe potknięcie życiowe i ich styl investowania musi być inny. Sam widzę jak dużą część mam w "growth" bo jeszcze pracuję i mogę odrobić ewentualne straty. Spodziewam się, że za rok max dwa kiedy będę żył tylko z inwestycji lwią częścią będzie dividend/income oraz cash i bonds nabiorą kolorów stąd dobrze byłoby aby każdy typ interakcji z rynkiem był tu opisywany/dyskutowany, a mix instrumentów i wielkość pozycji zależy od indywidualnych decyzji.

@Rastignac
Popuszczając wodze fantazji; mówią że każdy ma swój numer, jaki jest Twój? Ile dzisiaj powinieneś mieć, aby zamknąć biuro po raz ostatni?

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert

Post autor: Rastignac » 05 wrz 2019, 23:17

Lukasz pisze:
05 wrz 2019, 17:54
Rastignac, na jakiej platformie inwestujesz? Czy może te obrazki, które wklejasz są z jakiejś innej platformy do wizualizacji wyników?
Inwestuję za pomocą Interactive Brokers. Mają wszystko, czego potrzebję. A obrazki są z TradingView i MarketScreenera.

Plastic Tofu pisze:
05 wrz 2019, 18:15
Dużo w tym racji, natomiast zawsze można podzielić portfel i miec czesć dywidendowa, nazwijmy ja long term, część wzrostową, częśc na swingi, czy na spekulacje, czy na opcje.
Dokładnie tak postępuję. Mam osobny portfel na spekulacje, gdzie mogę się "wyszaleć" z pomysłów na szybki zarobek (albo stratę ;)).
Plastic Tofu pisze:
Spodziewam się, że za rok max dwa kiedy będę żył tylko z inwestycji lwią częścią będzie dividend/income oraz cash i bonds nabiorą kolorów stąd dobrze byłoby aby każdy typ interakcji z rynkiem był tu opisywany/dyskutowany, a mix instrumentów i wielkość pozycji zależy od indywidualnych decyzji.
Podpisuję się obiema rękami. Nauczyłem się sporo nawet na tym, na czym straciłem pieniądze. Każdy po n-latach inwestowania ma jakiś swój sposób patrzenia na rynek i wyszukiwania okazji.
Plastic Tofu pisze:
@Rastignac
Popuszczając wodze fantazji; mówią że każdy ma swój numer, jaki jest Twój? Ile dzisiaj powinieneś mieć, aby zamknąć biuro po raz ostatni?
Jak na polskie warunki to wystarczyłoby mi 30k-50k PLN (10k USD) miesięcznie z dywidend, żebym się już nie rozglądał za żadną zarobkową pracą, tylko zająłbym się w 100% tym co kocham. Tyle potrzebowałbym, żeby czuć się całkowicie bezpiecznie, nawet w przypadku jakichś zawirowań na giełdzie, problemów zdrowotnych itp. To są pieniądze przy których można moim zdaniem żyć w Polsce na bardzo dobrym poziomie. Jestem raczej oszczędnym typem, więc nie potrzebuję jakichś ogromnych pieniędzy. Nie jarają mnie drogie samochody, złote zegarki i tym podobne pierdoły. Wolę raczej podróżować i aktywnie spędzać czas.

sebo
Forumowy wyga

Post autor: sebo » 05 wrz 2019, 23:51

Strasznie dużo, masz takie wydatki, w PL gdzie przeciętna pensja jest ile około 3-4tyś z korpo.
Wysoko mierzysz, moim zdaniem najlepiej policzyć sobie jeden miesiąc ile się wydaje i ile by starczyło, ale to właśnie kwota 3tyś zł pozwala normalnie żyć na jedną osobę, przy dwóch 6tyś. Nie mówimy tutaj o kredytach, ale o życiu nie pracując ale z portfela naszego emerytalnego.
Też chętnie przytulę 10k USD miesięcznie, ale wolę mniejsze sumy są bardziej realne.
Nie chce mi się teraz liczyć, ale to tak jakbyś kupił parę mieszkań w dużym mieście w przeliczeniu. 3 mln zł na oko strzelam ?
Jaki kapitał dzisiaj musi być zainwestowany by osiągnąć 10k USD miesięcznie?

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert

Post autor: Rastignac » 06 wrz 2019, 00:11

Wiesz, spokojnie przeżyję za mniej. Tak jak napisałem, jestem oszczędny, ale jeśli mam przestać pracować i być w stanie utrzymać rodzinę, mieć wydatki na hobby i podróże, a do tego być pewnym, że starczy mi do końca życia, to muszę mieć spory margines błędu i liczyć konserwatywnie. Stąd te 10k USD miesięcznie. Żona raczej nie będzie siedzieć w biurze, kiedy ja będę się bujał po świecie, a ona już by wiedziała w jakie nowe buty "zainwestować" te pieniądze ;)
Zakładam yield portfela na poziomie 4%, więc potrzebowałbym circa about 3 mln USD.

ODPOWIEDZ