Rastignac - portfel emerytalny

O rzeczach, które z inwestowaniem związane są w bardzo luźny sposób lub niezwiązane z nim w ogóle. Raczej na luzie i off-topic.
Petrus
Stały bywalec

Re: Rastignac - portfel emerytalny

Post autor: Petrus » 13 cze 2019, 18:41

Jak widzicie trend w najbliższych miesiącach na sp500. Trochę mi przeszkadza że cały czas jesteśmy na szczytach. Zero korekt jeśli są to zjazd niewielki. Ci z fed jak jest zagrożenie to od razu jazda z dodatkiem. Nie da się prowadzić w takich warunkach.

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert

Post autor: Rastignac » 13 cze 2019, 19:31

Petrus pisze:
13 cze 2019, 18:41
Jak widzicie trend w najbliższych miesiącach na sp500. Trochę mi przeszkadza że cały czas jesteśmy na szczytach. Zero korekt jeśli są to zjazd niewielki. Ci z fed jak jest zagrożenie to od razu jazda z dodatkiem. Nie da się prowadzić w takich warunkach.
Proszę, takie pytania to w "Live o wszystkim". Nikt nie ma szklanej kuli, a ci, którym się wydawało, że taką mają rynek dał nauczkę. Boisz się krachu/korekty to trzymaj więcej pieniędzy w gotowości i tyle.

Petrus
Stały bywalec

Post autor: Petrus » 14 cze 2019, 19:44

Pmc słaba dywidendę wypłaca. Przy spowolnienie gospodarczym spadnie zapotrzebowanie na produkty. Więc zjazd w kierunku 35 jest realny.

Petrus
Stały bywalec

Post autor: Petrus » 14 cze 2019, 19:46

Rastignac masz jeszcze jakieś ciekawe propozycje do rozważenia. Założenie portfel emerytalny.

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert

Post autor: Rastignac » 16 cze 2019, 15:28

Petrus pisze:
14 cze 2019, 19:44
Pmc słaba dywidendę wypłaca. Przy spowolnienie gospodarczym spadnie zapotrzebowanie na produkty. Więc zjazd w kierunku 35 jest realny.
Pmc?
Petrus pisze:
14 cze 2019, 19:46
Rastignac masz jeszcze jakieś ciekawe propozycje do rozważenia. Założenie portfel emerytalny.
Emerytalny to dla mnie taki portfel, którego raczej się nie dotyka, a cały czas wypłaca jakiś %. Dlatego do takiego portfela IMO najbardziej nadają się stabilne spółki dywidendowe, które zwiększają dywidendę od dłuższego czasu. Listę takich spółek prowadzi obecnie Justin Law https://seekingalpha.com/article/426775 ... -june-2019. Kwestia tylko dobrania do portfela tego co Ci pasuje i uważasz, że ma największy sens.

Jak mi jakaś konkretna spółka wpadnie w oko to zwykle piszę tutaj.

Petrus
Stały bywalec

Post autor: Petrus » 17 cze 2019, 18:44

Sorry mpc. Podoba mi się koncepcja portfel emerytalny. 30% portfela che przeznaczyc na portfel emerytalny. Jak widzicie przyszłość firm tytoniowych.

Awatar użytkownika
Plastic Tofu
Stały bywalec

Post autor: Plastic Tofu » 17 cze 2019, 19:15

Petrus pisze:
17 cze 2019, 18:44
Sorry mpc. Podoba mi się koncepcja portfel emerytalny. 30% portfela che przeznaczyc na portfel emerytalny. Jak widzicie przyszłość firm tytoniowych.

Mam troche PM w portfelu dywidendowym. Jeśli liczysz na samą dywidendę to PM jest ok, jednakże przy tak dużej wypłacie wzrost ceny akcji jest wątpliwy. Ja czekam na dołki i dokupuję po trochu, ale jako składowa czesc portfela jest to niewielki procent ze wzgledu na spadające tak revenue, net income jak i cash flow. To samo dotyczy się Altrii. MO ma zdecydowanie niższą dywidendę i jest ona w szczycie tego co uważam za pozwalającą na rozwój firmy, ale cieniutki outlook fundamentalny plus wojna z paleniem stawia wyżej w mojej analizie tłustą i wzrastającą dywidendę jeśli chcesz być w tym sektorze.

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert

Post autor: Rastignac » 17 cze 2019, 23:37

Petrus pisze:
14 cze 2019, 19:44
MPC wypłaca słabą dywidendę o_O? Co to jest słaba dywidenda dla Ciebie?

Obrazek

Obecnie yield jest na szczytach nie widzianych w przypadku tej spółki.

Obrazek

Obrazek

Payout ratio w okolicach 35%, spółka zwiększała dywidendę średnio o 20% przez ostatnie 5 lat. Jeśli to jest "słaba" dywidenda to ja jestem Święty Mikołaj. Jedyne co można zarzucić to, że analitycy przewidują średni coroczny wzrost o 4% w dłuższej perspektywie, co i tak z obecnych poziomów da dwucyfrowe zwroty. Ja tutaj wysypuję pieniądze wiaderkiem, a jak spadnie jeszcze to wjeżdżam z taczką.
Plastic Tofu pisze:
17 cze 2019, 19:15
MO ma zdecydowanie niższą dywidendę i jest ona w szczycie tego co uważam za pozwalającą na rozwój firmy, ale cieniutki outlook fundamentalny plus wojna z paleniem stawia wyżej w mojej analizie tłustą i wzrastającą dywidendę jeśli chcesz być w tym sektorze.
Mniejszą w sensie payout ratio? Bo yield MO ma odrobinę wyższy od PM. Sprzedaż tradycyjnych wyrobów tytoniowych spada z roku na rok, ale dla mnie to jest zakład na ludzką głupotę. MO być może w końcu przejmie JUUL (w którym ma chyba już 33%), bo patrząc na młode pokolenie to vaping jest przyszłością. W dodatku Altria ma jakieś 10% udziałów w Anheuser-Busch Inbev (BUD, ABI). Żeby tego było mało to ma 45% udziałów w Cronos Group (CRON), która skupia się na medycznej marihuanie. Ogólnie, jeśli nie spodziewasz się, że nagle 90% ludzi zacznie chodzić na crossfit i jogę to raczej ciężko, żeby ta fabryka nałogów bardzo ucierpiała. Chociaż należy mieć w głowie, że wciąż 90% przychodów pochodzi z tradycyjnych wyrobów tytoniowych.

BTW. Petrus, patrzenie najpierw na % dywidendy, a potem na potencjał wzrostowy firmy to stawianie wozu przed koniem. W długim terminie liczy się wzrost wyników i zanim idzie wzrost ceny i dywidendy. Im mniejszy przewidywany wzrost tym ostrzejsze powinny być kryteria wejścia.
Ostatnio zmieniony 17 cze 2019, 23:55 przez Rastignac, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert

Post autor: Rastignac » 17 cze 2019, 23:43

Rastignac pisze:
02 cze 2019, 12:27
O ile spadki na INTC i CTSH mnie nie dziwią, o tyle obecna wycena WHR wydaje mi się dziwna. WHR stracił 17% w tym miesiącu, chyba w obawie, że EPSy będą maleć z powodu mniejszego revenue, który zmalał o 3% YoY. P/E dla WHR waha się w okolicach 6-7. Albo to jest value trap albo spora okazja.
3 tygodnie później i WHR jest 20% do przodu...

Awatar użytkownika
Plastic Tofu
Stały bywalec

Post autor: Plastic Tofu » 18 cze 2019, 13:46

Mniejszą w sensie payout ratio? Bo yield MO ma odrobinę wyższy od PM. Sprzedaż tradycyjnych wyrobów tytoniowych spada z roku na rok, ale dla mnie to jest zakład na ludzką głupotę. MO być może w końcu przejmie JUUL (w którym ma chyba już 33%), bo patrząc na młode pokolenie to vaping jest przyszłością.
Brainfart. Pisałem dwie rzeczy na raz i zamiast zachwalac Altrię mimo, że mam w portfelu PM wyszedł koszmarek.
Apropo's vapingu to rozkręca się kampania anty oraz powieksza zakaz sprzedaży. W Illinois od 1 lipca aby kupic tyton lub vape trzeba będzie mieć 21 lat i nie jest to pierwszy stan, a raczej ciąg trendu.

Maro
Stały bywalec

Post autor: Maro » 20 cze 2019, 12:49

Odnosząc się do tematu branży używek to nie lepszym wyborem jest BTI? dobra cena, wysoka dywidenda, niskie PS, PE, PB, bardzo wysokie marże

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert

Post autor: Rastignac » 20 cze 2019, 13:57

Maro, jak spojrzysz na mój portfel to zobaczysz, że posiadam obie spółki dla dywersyfikacji geograficznej i walutowej. Na obecną chwilę chyba masz rację, kupiłbym raczej BATS/BTI niż MO. Co do marży to MO miała i ma wyższe marże od BATS.

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert

Post autor: Rastignac » 20 cze 2019, 15:18

Carnival Corp (CCL) właśnie opublikował wyniki:
Carnival (NYSE:CCL): Q2 Non-GAAP EPS of $0.66 beats by $0.05; GAAP EPS of $0.65 beats by $0.03.

Revenue of $4.84B (+11.0% Y/Y) beats by $350M.
Revenue większe o 11%, EPSy przebiły oczekiwania analityków. Jak zareagował rynek?
Obrazek
A to wszystko dlatego, że CCL obniżył guidance ten rok:
Carnival (NYSE:CCL) falls sharply after dropping its full-year profit forecast to a range of $4.25 to $4.35 per share vs. $4.35 to $4.55 prior and $4.54 consensus. Q3 EPS of $2.50 to $2.54 is anticipated vs. $2.69 consensus.
Przyjmując dolny zakres i dzieląc przez niego obecną cenę wychodzi nam P/E = 48/4.25 = 11.29. Tak właśnie reaguje Wall Street - liczy się tylko krótki termin. Najważniejszy jest najblższy kwartał czy dwa. Są oczywiście uzasadnione obawy o negatywny FCF w tym roku i możliwość utrzymania dywidendy, ale ja będę się starał dokupić CCL jeśli spadnie w okolice 40.

Awatar użytkownika
Tomek
Man with a new plan
Kontakt:

Post autor: Tomek » 20 cze 2019, 17:35

Kurde, a ja się właśnie zastanawiam czy się czasem nie pozbyć tych akcji przy jakimś pierwszym lepszym odbiciu, bo te powody, dla których mają gorszy guidance to jednak są dość mocno fundamentalne, w sensie wynikają z problemów w skali makro. No a to jest taka branża, że przy spowolnieniu pierwsza dostaje po tyłku, bo ludzie w ostateczności będą obcinali wydatki na energię, na paliwo, na lekarstwa itd., ale na luksusowe rejsy?

Tania to ta firma faktycznie jest, ale z czegoś to wynika. W porównaniu do konkurencji ma gorszy praktycznie każdy parametr: od najniższej marży, przez najwolniejszy wzrost EPS-ów, po spadający cash-flow.

CCL_RCL_NCLH_chart.png

Rewizje EPS-ów też cały czas idą w dół i za bardzo nie widać katalizatorów na horyzoncie do tego, żeby coś się miało zmienić. Chociaż z drugiej strony w ciągu ostatnich dwóch tygodni rewizji już nie było. Dla mnie to ciężki orzech do zgryzienia, zwłaszcza że póki co jestem na minusie jakieś 15%, więc można jeszcze uciec bez żalu :)

Screenshot 2019-06-20 at 17.39.10.png

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert

Post autor: Rastignac » 20 cze 2019, 18:08

Tomek pisze:
20 cze 2019, 17:35
Kurde, a ja się właśnie zastanawiam czy się czasem nie pozbyć tych akcji przy jakimś pierwszym lepszym odbiciu, bo te powody, dla których mają gorszy guidance to jednak są dość mocno fundamentalne, w sensie wynikają z problemów w skali makro. No a to jest taka branża, że przy spowolnieniu pierwsza dostaje po tyłku, bo ludzie w ostateczności będą obcinali wydatki na energię, na paliwo, na lekarstwa itd., ale na luksusowe rejsy?
Racja, można to było zauważyć po ostatnim kryzysie, gdzie zyski CCL spadały aż do 2013. Firma zlikwidowała wtedy również dywidendę, ale zaczęła ją płacić niedługo później. Od tego roku Carnival zamroził dywidendę, więc sygnał ostrzegawczy jest. Nie chodzio mi o to, że to jest świetna spółka do kupienia teraz, ani że jest to bezpieczne źródło dywidendy. Dlatego też nie powiedziałem, że rzucam się już teraz kupować, tylko czekam, żeby zeszło gdzieś w okolicę $40. Raczej chodziło mi o to, że rynek przesadza z tą wyprzedażą.
Zasady tego portfela są takie, że nie szufluję tutaj spółkami i nie zmieniam na konkurencę, jeśli nawet ma ostatnio trochę lepsze wyniki. Dlatego spółka zostaje, a jak będzie jeszcze tańsza to coś dokupię.

ODPOWIEDZ